Skocz do zawartości
M2Marko

Morska soczewka po roku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

od roku jestem akwarystą morskim i mimo niewielkich potknięć zabawa ta niezmiernie mnie cieszy.

Poniżej przesyłam kilka fotek zbiornika, wszystko jeszcze młode, ale coraz więcej życia i frajdy z oglądania.

Zbiornik ma 1500 litrów i metr wysokości - dlatego wszystko wydaje się takie maleńkie, ale również dzięki tym gabarytom wybaczył mi większość błędów. Obecnie walczę z NO3 (25) oraz szukam dobrej i bezpiecznej metody.

Od kilku dni dozuję wódkę - 1ml / 500 l, i raczej nie zauważyłem zmiany.

Chętnie usłyszę ciekawe sugestie.

Pozdrawiam wszystkich

post-22841-0-00307100-1454853042_thumb.jpg

post-22841-0-51592700-1454853105_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na Twój piach i widzę w nim jakieś dziwne przebarwienia. Czy masz jakąś babkę lub rozgwiazdy do czyszczenia piachu? może to on jest źródłem no3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajno fajno wodki lał bym wiecej i super by wyygladała ławica np chromisow tak z 20-30 sztuk w takim baniaku


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wódkę podnoś stopniowo przynajmniej do 1ml na 100-200 litrów to coś zaskoczy


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Na początek to te skakanki bym z wody wyjął żeby nie szpeciły widoku.

Zaopatrzyłbym się w filtr recyrkulacyjny i odpalił Boopelletki żeby zbić NO3 . Teraz weszły na rynek pelletki Premium .

Po miesiącu będzie widać efekty w spadaniu NO3

Wspomógłbym to Purigenem Sachema przez pierwsze 2 miesiące.

Dlatego, że :

Ja mam złe doświadczenia z wódka -a raczej VSV. Notoryczny zakwit bakteryjny i zapchane wszystko. Obieg, cyrkulacja itd....

Obserwuję twój zbiornik od początku masz duże możliwości i czekam na mega wypas...........

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na Twój piach i widzę w nim jakieś dziwne przebarwienia. Czy masz jakąś babkę lub rozgwiazdy do czyszczenia piachu? może to on jest źródłem no3?

Do czyszczenia piachu mam 3 rozgwiazdy piaskowe, strzykwę i ostatnio dokupiłem jeszcze jedną strzykwę.

Babka niestety wyskoczyła. Piasek przekopuje też kilka ślimaków, ale od kiedy mam wężowidło - nie wiem ile ich jest bo na dnie panuje terror.

Przed założeniem zbiornika czytałem o metodzie berlińskiej opartej na dużej ilości skały i piachu i w tym kierunku szedłem. Słyszałem, że wielu akwarystów odchodzi od piachu lub używa specjalnego podłoża - u mnie jest żywy piach, około 5 cm, przy powierzchni dna 1,5 m2.

Jak już pisałem, jest to moje pierwsze i mam nadzieję docelowe akwarium, dlatego większość decyzji w tym również błędów idzie za mną. Co do piachu, nie mam pojęcie jak polepszyć jego kondycję i zdolność filtracyjną, czy zwiększyć jego warstwę. Za każdą koncepcję będę wdzięczny.

Zbiornik oświetlają 4 lampy Kessil 360N sterowane przez komputer Profilux. W przyszłości zamierzam dokupić jeszcze co najmniej 2 lampy i świecić lekko pod kątem na wyspy skalne by uniknąć efektu zacieniania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam problem z no3 ale raczej idę w tym kierunku, żeby odkryć jego źródło i je zlikwidować. Kupiłam wódkę 2 miesiące temu i dalej stoi :) jakoś nie jestem do niej przekonana. Starałam się często przegrzebywac piach, żeby uwolnić go z detrytusu, jednocześnie Dodałam węgiel do kaskady. Mam tam jeszcze purigen, matrix i gąbkę, ktora często wymieniam. Od kilku tygodni robie wieksze podmiany i staram sie teraz bardziej rozsadnie dawkowac jedzenie. Niestety popelnilam grzech przekarmiania i to, co nie zostalo zjedzone gnilo w piachu. Powolutku no3 spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co chcesz zbić no3?W zbiorniku same miekasy które to lubią,ladnie napompowane w dodatku,ją bym nic nie zmieniał.Jest ok i tyle.

Przy metodach typu vsv potrzebny ci będzie wydajny odpieniacz,wiele osób popełnia ten błąd i zaczyna stosować vodke bez mocnego odpieniacze a później maja problemy z bakteriami.

Jaki masz u siebie odpieniacz?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubie takie wysokie zbiorniki, jest na co popatrzeć.

Z NO3 przy tej obsadzi też bym nie walczył zbytnio, szkoda wódki :)

Jedna rzecz mnie tylko razi, te kable w wodzie, nie da się ich jakoś poprowadzić nad taflą wody ;)?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Na początek to te skakanki bym z wody wyjął żeby nie szpeciły widoku.

Zaopatrzyłbym się w filtr recyrkulacyjny i odpalił Boopelletki żeby zbić NO3 . Teraz weszły na rynek pelletki Premium .

Po miesiącu będzie widać efekty w spadaniu NO3

Wspomógłbym to Purigenem Sachema przez pierwsze 2 miesiące.

Dlatego, że :

Ja mam złe doświadczenia z wódka -a raczej VSV. Notoryczny zakwit bakteryjny i zapchane wszystko. Obieg, cyrkulacja itd....

Obserwuję twój zbiornik od początku masz duże możliwości i czekam na mega wypas...........

Pozdrawiam.

Skakanki jasne ;) , wyjmę jak tylko zorganizuję kilka rzeczy dookoła zbiornika. Wpakowałem się z kilkoma problemami, na własne życzenie oczywiście, ale elementy wystroju zbiornika zostawiłem sobie na koniec.

Co to są te peletki, czy nie przypadkiem pożywka dla bakterii? Zastanawiam się nad tym rozwiązaniem i raczej tak zrobię, ale cały czas się zastanawiam, bo jak ma to być to samo co VSV - to to mogę łatwiej kontrolować.

W założeniu filtracja miała być naturalna czyli wielki sump, glony i żywa skała. Mam przewymiarowany odpieniacz i na początku te urządzenia dawały radę.

Obecnie zastanawiam się nad następującymi rozwiązaniami:

SVS - zwiększyć dawkę i... zobaczyć. Całością steruje pompa, więc dozowanie mogę kontrolować, badam również często parametry. Słyszałem niestety o efektach ubocznych i trochę mnie to martwi.

Biopeletki - muszę rozkminić co to jest, jak można przedawkować i jak to kontrolować. Zasada jest prosta, peletki zraszane wodą i już, aje co one robią i jak się to dzieje???

Suporeks lub inne siedlisko bakterii - wydaje mi się najmądrzejsze, bo jest to medium samoregulujące się, jednak sporo ludzi pisze, że jest przy tym praca, sporo pracy. Nie do końca rozumiem o co chodzi, ale skoro mówią to coś w tym jest.

Ciekawy jestem co stosują sklepy akwarystyczne, bo to jest wykładnikiem skuteczności w połączeniu z prostotą i ekonomią - ale nie mam dostępu do takiej wiedzy.

Dzięki za sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz odpieniacz?

O już widze,no ten deltec to ci powinien wodę czyścić bardzo mocno,może pokombinuj z ustawieniem piany.Daj na mokro .


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękasy były na starcie, teraz powoli idą w stronę dna. Nie zamierzam z nich rezygnować, miejsca jest sporo ale brakuje mi koloru. Przedwczoraj przywiozłem pierwszą acroporę, montipora jest już jakiś czas i rośnie natomiast kilka LPS,ów padło i to jest powód mojej walki z parametrami. Koledzy trzymają twardziele przy NO3 25 - ale podobno wybarwienie jest ładniejsze jak woda lepsza.

Podmieniam około 160 - 180l co około 3 tyg, plus minus tydzień w zależności jak wygląda baniak. Chciałbym wydłużyć ten okres do 4-5 tyg - ekonomia.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmieniam około 160 - 180l co około 3 tyg, plus minus tydzień w zależności jak wygląda baniak. Chciałbym wydłużyć ten okres do 4-5 tyg - ekonomia.

Pozdrawiam

To nie jest dobra droga :(

Co do Biopellet odsyłam do lektury :

http://nano-reef.pl/topic/65325-all-in-one-biopellets-opinie-skutecznosc-metody-krecenia/page__st__340#entry754581

Zawsze jak mnie ktoś pyta :

Ile kosztuje akwarium morskie ? Odpowiadam- Tyle ile masz ! :)

Ekonomia nie bardzo mi pasuje do ładnego akwarium morskiego.

Samo założenie akwarium , wyposażenie w sprzęt, życie , do tego utrzymanie go. Sól, testy, oświetlenie, woda, mikro i maro elementy, udoskonalenie sprzętu zawsze coś.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku - jak ma się zbiornik i Twoje hobby. Dawno się nie odezwałeś na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.