Skocz do zawartości
Araspn

Pierwsze akwarium Aquael 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w weekend postanowilem sprawic sobie przyjemnosc i spontanicznie zakupilem zestaw aquaela nano reef 30l.

Sprzet to oswietlenie decolight 2x11w, fzn3, grzalke aquaela easy heater 25w, kostka 30l

Mieszkam w poznaniu wiec odrazu wybralem sie do sklepu aquamedica po skale

zakupilem 3,3kg gotowa solanke oraz wode ro do dolewek.

Doradzili mi aby na poczatku nie dodawac piasku, dopoki zbiornik nie zacznie dojrzewac

W filtrze narazie sama wata wymieniam co 3 dni.

Nie dolewam zadnych bakteri.

Swiatlem swiece po 4h dziennie.

Bylbym wdzieczny za udzielenie paru wskazowek i udzielenie odpowiedzi na pare pytan poczatkujacego.

Jakim medium filtracyjnym najoplacalniej cenowo wypelnic kaskade ?

Jaki piasek polecacie ? czy koniecznie musi byc zywy ?

Czy musze zakupic koniecznie wszystkie testy ? Jakie polecacie ?

Czy kupowac gotowa wode slona w sklepie czy robic samemu ? czy jesli kupuje gotowa wode potrzebny mi salimetr ? slona woda 1zl/ litr , osmoza 50gr/ litr

Dokupic bakterie ? jesli tak to jakie ?

Mam troche ekonomiczne podejscie ze wzgledu na to ze nie wiem jak bardzo wkrece sie w temat akwarystyki morskiej i nie chcialbym wydawac niewiadomo ile pieniedzy lecz jesli trzeba to fundusze sie napewno sie znajda :)

Dolaczam zdjecie zbiornik chodzi od 4 dni, skala to 2 kawalki jeden na drugim nie klejone lecz trzymaja sie stabilnie sa "zaklinowane" mam nadzieje ze w przyszlosci zwierzatka nie zrzuca gornego kawalka.

Jak wam sie podoba ulozenie skaly ?post-26619-0-17037100-1456267280_thumb.jpgpost-26619-0-66255800-1456267291_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć co do wody na początek możesz kupowac ale na dłuższą metę lepiej kupic filtr RO i żywicę, jaką Skale kupiłeś. Żywą czy sucha, jak sucha to czy moczyles w ro czy raczej od razu do baniaczka, pytam bo jak nie plukana to pewnie wywali ci sporo azotanow i fosforanów za pare dni. Testy najlepiej podstawowe zestawy Mg,Ca,ph,kh,No3,po4, poza tym do mierzenia zasolenia tez by się przydało, jaki rodzaj masz świetlówek w lampie, jakiś standard czy raczej typowa aktynika? Grzalka może ci za dlugo nie wytrzymać w solance ale to nie jest reguła. Piasek narazie odpuść. Bo tylko syf sie zrobi. Swicic możesz śmiało dłużej.z wata narazie nie musisz tak szaleć bo i tak niema co się zbytnio zbierać.

Aha testy robią tez w sklepach czasem o ile maja do slonej wody.

Edytowane przez KrzysiekPiekary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, salimetr sobie lepiej kup, by kontrolować zasolenie w akwarium. Woda paruje i sól teoretycznie zostaje. Widze ze z skały wyplukuje sie syf, musial bys go odciagac wezykiem, pozniej przez sitko i woda spowrotem do akwarium. Ja nie mierze ciagle wody a jak juz coś mnie niepokoi to zanosze wode do zoologicznego i place kilka zloty. Na Twoim miejscu kupil bym bakterie a jakie to kwestia ile chcesz wydac, choc ja kupowalem te najtansze i wszystko jest ok :) Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułożenie skały bardzo ciekawe :thumbup: Żywa? Nic z niej jeszcze nie wylazło ?

Myślę że kupno Filtra RO DI i soli to lepszy pomysł niż co chwila jeżdżenie do sklepu a filtry nie są drogie.

Jeśli do tej pory nie przewertowałeś działu dla początkujących to gorąco polecam sam spędzam tam sporo czasu.

Wciąż mam dylemat czy nie stawiać kostki bo szybciej miałbym fundusz czy poczekać i dozbierać na ReefMaxa.

Chętnie będę obserwował wątek Pozdrawiam


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekPiekary są grzałki tylko do słonej wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekPiekary z tymi testami to stanowczo przesadziłeś, nie warto powtarzać tej samej regułki przy każdym akwarium, warto czasem pomyśleć. Chłopak jest początkujący i ma 30l akwarium więc twardzieli na pewno w nim nie będzie trzymał więc po co mu testy na Ca, Mg, Kh itp.? No po co? Żeby wydał 2 stówy na samym początku i się zniechęcił?

Kolego, mierzyć potrzebujesz jedynie zasolenie czyli kup spławik (tylko sprawdź w sklepie czy dobrze pokazuje) i testy na fosforany i azotany. Uwierz mi, że kupno innych testów to będzie strata pieniędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do grzałki to chodzi mi o to ze z opini które wyczytałem (nie będę teraz szukał linków) odnośnie tej grzałki to piszą że dość szybko poprostu tworzywo z którego jest wykonana ulega uszkodzeniu w słonej wodzie zaznaczylem równie ze to nie jest regula. Ja osobiście kupiłem szklaną z termostatem w pełni zanurzalna i na razie nie ma żadnych oznak jakiejkolwiek degradacji tworzywa (w sumie dwie różne). co do testów to napisałem które by wypadało miec ale zaznaczylem ze w sklepach można sobie odplatnie zrobić(ale nie we wszystkich)i nie napisałem ze zakup ich jest bezwzględnie konieczny. Ale dziękuję za zwrócenie uwagi za niezbyt precyzyjna wypowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam kupioną tą grzałkę tylko 50w a przymierzam się do solanki czy może wypowiedzieć się ktoś kto z niej już trochę korzysta ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żarowki to 11w actinika 20k i 11w 10k, co do testow to poslucham kolegi konradka i zakupie tylko na fosforany i azotany oraz splawik.

Grzalke taka polecil mi pan ze sklepu , ma 2 lata gwarancji wiec jestem spokojny.pozniej planuje ja schowac pod piaskiem .

Co do skaly to jest zywa, jak narazie poza smieciami w kolo nic ze skaly nie wylazlo a ma dosc duzo zakamarkow i dziurek w glab liczylem chociaz na jakiegos kraba :) Narazie w baniaku 5 dzien niewiele sie zmienilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta grzałka przypadkiem nie zmieści Ci się do kaskady? Jeśli tak to ładuj ją do środka niech nie szpeci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzalka niestety do kaskady nie wchodzi.. co do kaskady to denerwuje mnie ciagle cos wibruje albo halasuje w srodku nie wiem czy to powinno tak chodzic z opini ludzi ktore czytalem jest malo slyszalna i mozna spokojnie miec w sypialni ja jak narazie to mam stopery w uszach na noc. Silnik oblozylem na okolo wata i wepchnalem na miejsce nic to jednak nie dalo.

Na skale zaczal pojawiac sie taki bialy nalot w poszczegolnych miejscach jak by sie rozkladalo to co na niej bylo

pozatym ze skaly nadal nic nie wylazlo i chyba nie wyjdzie.

Po wczorajszym czyszczeniu juz naszla mnie ochota na wieksze nie ma pola manewru w takim malenstwie to znaczy ciezko dojsc gdziekolwiek czyscikiem juz widze ile bedzie zabawy przy umieszczaniu zycia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam FZN-3 i tez strasznie buczy choć ludzie chwalą, że cichy. Pisałem z jednym z uzytkowników z podobnym problemem, który odesłał filtr do serwisu a po powroci e pisze że go nie da sie usłyszeć. Napisał do Aquael'a co naprawili, na co dostąl odpowiedź z niewielkim schematem na którym zaznaczona jest taka nakrętka na pompie. Podobno była p[ięknięta i wymienili na nową. Sam jeszcze nie sprawdzałem u siebie w jakim jest stanie ale możesz wyciągnąć i przyjżec sie wszystkim częścią. Jak coś będzie pęknięte to może być ten defekt.

Co do baniaczka to wciąż odkładam kaske ale męczy mnie by kupić coś takiego małego. Obawiam się jednak że tak jak Ty za szyko zapragne prześcia na wiekszy zbiornik.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z buczeniem musisz przemeczyc sie ok 2-3 tygodni. U mnie bylo to samo, myslalem ze zwariuje. Po paru tygodniach bloga cisza. Wiec pozostaje czekac:-)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


e80b0aaecbb9ceb0488ec622d5619006u1178a1034.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tenshuchiyu Rozebralem dzis ta kaskade , obcialem troche gumeczke ktora zaklada sie aby wirnik nie wylecial bo lekko o nia chaczyl, wyjalem silnik oplotlem wata spialem gumka i wepchnalem na swoje miejsce, pod narozniki akwarium dodatkowo podlozylem wate, rurke zasysajaca wlozylem z wyczuciem nie dociskajac na chama bo wtedy tez chodzi glosniej, ogolnie kaskade mam oparta o sciane a akwarium ja dociska takze to koleczko do regulacji tez nie dotyka juz szyby , moze jest troche ciszej bo juz nie wchodzi kaskada w takie wibracje ale zeby jej nie bylo slychac nie moge powiedziec :)

Edytowane przez Araspn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , nie mialem zbytnio czasu zeby relacjonowac w sumie tez nic sie nie dzialo akwarium dojrzewalo w spokoju przez 3 miesiace wymienialem tylko wate w kaskadzie i dolewalem wody , 2 tyg temu kupilem 1 turbo i ma sie dobrze

na dzien dzisiejszy akwarium wyglada jak na zdjeciach . Mysle ze ma sie dobrze skala sporo obrosla algami wapiennymi oraz powychodzilo troche rurowek itd . Proces dojrzewania juz chyba minal .

Odkrylem kraba jasno brazowy z bialymi paskami buszuje w nocy ktos wie moze co to za krab ? co z nim zrobic ?

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Planuje jakas krewetke , slimaka astralium , moze krab Calcinus Elegans , dwa blazenki i np Pictichromis paccagnellae

Chcialbym to wszystko zamowic z erybki jedna przesylka i wpuscic na raz czy to zbyt szalona misja ?

Chetnie kupie szczepki koralowcow , jesli ktos jest z Poznania i chce odsprzedac prosze o wiadomosc priv

post-26619-0-78853100-1463861368_thumb.jpg

post-26619-0-11490400-1463861548_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też wpuszczalem po kilka zwierzaków na raz i żadnych negatywnych skutków niezauważyłem. Najbliższy sklep z morszczyzną mam oddalony prawie 80km to w gre wchodziło tylko zamówienie przez internet lub wyjazd do sklepu. Byłoby to niekonomiczne żeby jeździć po każdego zwierzaka z osobna. Tego pictichrmisa sobie odpuść bo nawet w opisie co podałeś link jest napisane, że jest agresywny. 2 błazenki wystarczą na takie akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie to sie wstrzymam z rybami i zaczne od szczepek korali.

kanio10 wiem zdalem sobie z tego sprawe fajnie wyglada niestety miejsca za wiele nie ma. Gorny kawalek sprawia ze nie wszedzie dochodzi dobrze swiatlo , probowalem przemeblowac ale to sa 2 kawalki i nic lepszego z tego nie stworze musialbym rozbic ta skale na mniejsze kawalki i wtedy cos ulozyc a nie chce zaczynac baniaka od nowa , takze jakos sobie poradze .

Dzis zrobilem pierwsza podmianke wody 10%, doszly takze szczepki xeni ktore dostalem w prezencie.

NO3 mam na poziomie 25-50 duzo , w kaskadzie jak na razie tylko wata ktora wymieniam co 3 dni , siporax juz idzie do mnie ze sklepu, dolozyc cos jeszcze do kaskady ?

Na skale i na glonach wapiennych wyszly mi jasnopomaranczowe plamy to cyjano ?

z testow zamowilem po4 i no3 poniewaz na reszte zal mi troche funduszy twardych korali tez nie zamierzam hodowac .

I pytanie czy taki areometr aqua medic jaki mozna zakupic w erybce za 39zl jest wporzadku ? czy moze polecacie cos innego ?

Bakterie jakies lac ? do tej pory zbiornik stabilizowal sie bez pomocy z zewnatrz i chyba trzeba mu pomoc .

Zalaczam foto,

post-26619-0-43863800-1464128268_thumb.jpg

post-26619-0-31775100-1464128344_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki areometr i w porównaniu do dwóch refraktometrow przeklamuje o 3.5 tzn jak chce miec wode 1024 to musi pokazywać 1020.5 mimo to go używam

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki areometr i w porównaniu do dwóch refraktometrow przeklamuje o 3.5 tzn jak chce miec wode 1024 to musi pokazywać 1020.5 mimo to go używam

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Pytanie czy inny tego typu też będzie przekłamywał o tyle samo ? Mi się wydaje, że nie. Dal tego (sam się nad nim zastanawiam) myślę, że decydując się na ten sprzęt trzeba by od razu mieć kogoś z refraktometrem albo i dwoma i porównać wyniki żeby znać ewentualna różnicę.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np bylem w erybce go kupić i w tym samym momencie przetestowali napisali markerem na opakowaniu ile kłamie i tyle :)

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku jeszcze rozumiem. Tylko że akurat w moim w grę wchodzi jedynie wysyłka a co za tym idzie mógłbym napisać maila do sklepu i poprosić o sprawdzenie. Araspn też możesz przemyśleć taką ewentualność.

Tak czy inaczej sprzedali Ci sprzęt uszkodzony skoro sprawdzili na miejscu i stwierdzili, że przekłamuje :chris:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie . Nie zgadzam się wyraźnie pisze i na stronie i na opakowaniu jaka jest granicą błędu A to ze ja skorygowali to ich dobra wola chcesz super dokładny kup za 149 zl innej firmy nie można za różne kwoty wymagać sprzętu o takiej samej jakości tak to wygląda

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz się denerwować. Napisałem to w formie żartu. Zdaję sobie sprawę z tego że tego typu sprzęty nie są idealne i bardzo miło ze strony ekipy z erybki, że Ci go sprawdzili.

Pytanie tylko czy zawsze ten błąd będzie wynosił tyle samo. Czy różnica temperatury, zmiana soli czy czas nie wpłyną na to, że to przekłamanie będzie inne? Patrząc na to z tej perspektywy wypadałoby, co jakiś czas "kalibrować".

A za 149 zł oczywiście można kupić coś lepszego. Ale ja w tej kwocie wolałbym już kupić refraktometr. Który notabene można na aledrogo znaleźć za nico powyżej stówki. I może to lepsza opcja o ile ma się akurat na to fundusz ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta skała sam jak miałem 30l chciałem tak ale kawałki które przyszły nie pozwalały na to.

Piasku na Twoim miejscu bym ubrał i zostawił 1 cm. i fajnie by wyglądało jakby dookoła tej stały na dnie obłożyć ją małymi kawałeczkami.

Ja salimetr mam kenta. na 49 zł erybka. na początku świrował. Sprawdzałem go z sprzętem kolegi za 450zł i mierzy tak samo. Tylko ciekawe jak długo:-)

c8c42639fe31df23172c69297b749531.jpg

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.