Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Bardzo poważnie zastanawiam sie nad założeniem swojej małej hodowli błazenków. Chce zacząc od kilku par na raz w jednym obiegu. Znajdowały by sie w jednym akwa podzielonym na 4 części gdzie woda przepływała by przez każde pokolei. Co o tym myślicie? Jaki minimalny rozmiar do przystąpienia do tarła? Bardzo prosze doświadczonych hodowców którym sie udalo o rade.. Z góry dziękuje i Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz 44 posty, czyli świeży...

najpierw spróbuj z 1 parą później się baw z kilkoma parami...

co do wymiarów dla pary....hmmm 50x50x50 optymalnie by było

tarło to jedno, wychowanie dopiero problem


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak postów mało ale z forum ok 3 lata a, akwarium juz idzie w sumie 2 rok.. Znalazlem pewien filmik gdzie gość trzymał kilkadziesiąt par oddzielonych w boxach po ok 20 litrow tak że nie wiem juz co o tym myśleć..

Dokładniej chodziło mi o to:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

za taką hodowlę jak na filmiku powinno się "hodowcę" zamykać w "betonowym wychodku z serduszkiem" na kilka lat - ciekawe czy też by się "tarł"

dla parki wystarczy jakieś 50L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Facet pewnie by się tarl i w kociej kuwecie. Ale ja bym mu urwała to i owo za taką hodowlę, żeby o tarciu mógł już tylko pomarzyć. Jak tak można?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Facet pewnie by się tarl i w kociej kuwecie. Ale ja bym mu urwała to i owo za taką hodowlę, żeby o tarciu mógł już tylko pomarzyć. Jak tak można?!

Nie przesadzacie trochę? Ja się "tarłem" z moją żoną na 50m2 i obecnie mam trzech synów jak bozia przykazała a Wam do głowy przyszło, że błazenką się marzy willa z basenem. Świat zwariował... Najlepiej będzie jak weźmiemy wszystkie nasze zwierzaki z baniaków i zawieziemy tam gdzie jest ich miejsce.

Ludzie zobaczcie jak są ryby przywożone do sklepów, jak są poławiane etc. etc. i może nagle się okazać, że my konsumenci jesteśmy o wile większym złem niż ten koleś z filmiku...kurna trochę pokory :)

Najlepsze jest to, że ganimy faceta za złe warunki dawania życia a nie bierzmy pod uwagę tego ile ginie ryb w transporcie pierdyliona kilometrów, żeby cieszyło oko w naszym baniaku.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najczęściej używają 20 galonów na parę ale polecam dobrać parę często ludzie kupują z 1 sklepu po czym są problemy bo rodzęnstwo albo nie chce składać ikry albo zjada ją po 2 dniach albo nie pilnuje albo samica leje samca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Facet pewnie by się tarl i w kociej kuwecie. Ale ja bym mu urwała to i owo za taką hodowlę, żeby o tarciu mógł już tylko pomarzyć. Jak tak można?!

Mam zupełnie inne zdanie. Może zbyt estetycznie to wszystko nie wygląda, Ale co błazenek potrzebuje do szczęścia?

Dobrego karmienia- na pewno jest i dobrej jakości i rybki nie są głodzone

Partnera-jak widać są w parach nie męczą się samotnie, potrzeba społeczna spełniona

Seksu - :)

Odpowiedniej jakości wody, i miejsca do składania jajek.

Błazenek to nie suczka czy kotka gdzie w "hodowlach" bywają chore zarobaczone, zaniedbane a i tak rozmnażane.

Jeśli będzie coś nie tak, to nie dochowamy się narybku. Stawiam tezę,ze te na filmie sa szcęśliwsze od pojedynczego hodowanego w zadbanym 100 litrowym baniaku


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie mysle podobnie. W naturze wcale nie korzystaja z przestrzeni tylko siedza w ukwiale.A z filmiku wynika ze wlasnie w takich warunkach jak ma ten ze gosc sie rozmnazaja. Jest tam nawet w jednym z nich ikra tylko trzeba sie przyjzec..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzacie trochę? Ja się "tarłem" z moją żoną na 50m2 i obecnie mam trzech synów jak bozia przykazała a Wam do głowy przyszło, że błazenką się marzy willa z basenem. Świat zwariował... Najlepiej będzie jak weźmiemy wszystkie nasze zwierzaki z baniaków i zawieziemy tam gdzie jest ich miejsce.

Ludzie zobaczcie jak są ryby przywożone do sklepów, jak są poławiane etc. etc. i może nagle się okazać, że my konsumenci jesteśmy o wile większym złem niż ten koleś z filmiku...kurna trochę pokory :)

Najlepsze jest to, że ganimy faceta za złe warunki dawania życia a nie bierzmy pod uwagę tego ile ginie ryb w transporcie pierdyliona kilometrów, żeby cieszyło oko w naszym baniaku.

Ty sie tarles na 50 m.kw i na takich zyjesz bo czlowiek od wiekow jest do tego przyzwyczajony a blazenki mieszkaja w OCEANIE !!!!!!!


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się i tarles w swoim "ukwiale" 50m2, ale kiedy chciałeś mogłeś z niego wyjść na powietrze rozprostowac płetwy. Pytanie, czy te ryby po tarle mogą wyjść, czy w tych boxach z doniczkami siedzą pół życia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje poogladac jakies filmy o rafie i przyjrzec sie z jakiej przestrzeni tak naprawde korzystaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, na rafie to ryby mają taki wypas, że każdy, nawet 1000 l baniak to dla nich nic. To że nie korzystają na codzień z takiej przestrzeni to taka ich "decyzja". W akwarium każdy stara się im jak najlepiej odtworzyć warunki naturalne, jakieś ukwiały czy euphyllie do miziania, a w tych boxach tylko doniczki :( Moje blazenki były jeszcze małe, miały 54l i pływaly po całym akwarium i jeszcze im brakło, bo wyskoczyly. Moze dlatego tak zareagowalam, bo obarczam sie wina, ze trzymalam je w tak malym akwarium, a na tym filmie maja jeszcze mniej i te okropne doniczki, bez jednego korala do przytulania. Okropnie to wyglada :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ryby sa wyłapywane z ich naturalnego środowiska metodami najczęściej chemicznymi?

Dlaczego rafa jest dewastowana, wysadzana materiałami wybuchowymi składowana na słońcu a potem na kilkanaście godzin w suchych boksach transportowana samolotami, a następnie samochodami?

Wszystkie mniejsze zwierzęta zdychają tam w męczarniach pozbawione możliwości życia w ich naturalnym środowisku.

Ryby przechodzą męczarnie przebywając w toksycznej wodzie w worku transportowane kilkadziesiąt godzin. Część z nich pada po dotarciu do hurtowni, kolejna część w naszych pięknych i wypasionych wiezieniach zwanych akwariami, reszta zdycha ponieważ dyrektor więzienia czyli akwarysta znudził się akwarium i zapomniał o nim na jakiś czas.

Nie bądźmy hipokrytami, to my ludzie akwaryści gotujemy im ten los i jak bardzo głośno byśmy nie krytykowali innych sami jesteśmy winni. Przestańmy zakładać akwaria i kupować zwierzęta i wtedy będziemy mogli powiedzieć, że jest wszystko jak należy, w przeciwnym razie wypada milczeć.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z remkowskim , 66przemo66 i berklejem - ludki nie bądźmy hipokrytami. To czy błazenek będzie miał do dyspozycji 20, 50 czy 200 litrów absolutnie w żaden sposób nie zmienia faktu, że i tak jest uwięziony w nienaturalnie małej kałuży w porównaniu do swojego naturalnego siedliska . Wszyscy chyba mamy świadomość, że nasza pasja i hobby prowadzi w mniejszym lub większym stopniu do niszczenia naturalnego środowiska ryb i śmierci ich samych podczas odłowów i transportu. Domowe hodowle chociaż w jakimś małym promilu są w stanie moim zdaniem poprawić ten stan rzeczy.

Edytowane przez Xionc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zgadzam się z Wami, to wszystko prawda. Chcemy mieć w domu rafę i zdajemy sobie sprawę jakim to się odbywa kosztem a mimo tego kupujemy te zwierzęta i w domu też dostają ospy albo kończą na podlodze. Mimo wszystko żal patrzeć na te ciasne klitki z doniczkami :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zgadzam się z Wami, to wszystko prawda. Chcemy mieć w domu rafę i zdajemy sobie sprawę jakim to się odbywa kosztem a mimo tego kupujemy te zwierzęta i w domu też dostają ospy albo kończą na podlodze. Mimo wszystko żal patrzeć na te ciasne klitki z doniczkami :(

Z drugiej jednak strony lepiej, żeby te kilkanaście par błazenków mieszkało w takiej ciasnej klitce, mnożyło się i były z tego powodu ryby hodowlane. Niż wyłapywać za każdym razem rybę z odłowu (gdzie spora część i tak pada po drodze) do akwarium (nie ważne już o jakim rozmiarze). Czepiacie się że ma mało miejsca do pływania, a czy u nas na forum nie ma ludzi, którzy trzymają parę błaznów w 30l? Wolę wybrać mniejsze zło w postaci tej hodowli, bo przynajmniej z tego są jakieś korzyści dla nas (niższe ceny i zdrowsze ryby bo hodowlane) no i oczywiście dla rafy, bo zawsze o jakiś procent będzie ona mniej zniszczona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz Pan Darek zje wielkiego schabowego, ze świnki trzymanej w boksie 1,5/1m, która nigdy nie taplała się w błotku jak to leży w jej naturze. Na kolacje dziabne wątrobke z kurczaka trzymanego w klatce 0,5/0,5m, której nie dane było w trawie pogrzebać - pychotka

I nie mam zamiaru się nad nimi rozczulać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
masz 44 posty, czyli świeży...

najpierw spróbuj z 1 parą później się baw z kilkoma parami...

co do wymiarów dla pary....hmmm 50x50x50 optymalnie by było

tarło to jedno, wychowanie dopiero problem

Jeżeli wyznacznikiem "jakosci" akwarysty jest ilość postow na tym forum.... :o

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rownież uważam że lepiej bylo by "pomęczyć" jedna parkę i ich potomstwem uzupełniać rynek niż rozkopywać rafy, łamać koralowce, niszczyć te ukwiały by wydostac te dzikie błazny a i tak nie wiadomo co przetrwa tą stresującą podróż..

Jeżeli wyznacznikiem "jakosci" akwarysty jest ilość postow na tym forum.... :o

mobilnie

Dokładnie o to chodzi :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę masz złe podejście do tematu bo jak dla mnie różnica szkła 3x30l a 3x 50-60 l to z 50-100 zł rozmnażanie ryb morskich jest kosztowne i czasochłonne zacznij od Hodowli fito i zoo jak nie będziesz umiał wyhodować czystego to i tak nie utrzymasz młodych ludzie odchowują po 20-30 sztuk z 300-400 w kotnikach na wrotce z woreczków z ichtio ale bez własnej hodowli ciężki temat po za tym żeby wywołać tarło u Błazenków musisz lać fito i karmi zoo

tu masz dobrze zrobiony baniak

Edytowane przez Quest (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty sie tarles na 50 m.kw i na takich zyjesz bo czlowiek od wiekow jest do tego przyzwyczajony a blazenki mieszkaja w OCEANIE !!!!!!!

Idąc tym tropem, można stwierdzić, że katujemy nasze ryby w prawie każdym zbiorniku. Jednak są to tylko błazenki (nie pokolce), wyglądają na zdrowe i zadowolone, obieg spory, rozmnażają się więc chyba mniemam, że warunki są spoko. Ja tam nie widzę jakiś strasznie złych warunków.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kury też znoszą jajka w klatkach gdzie się nawet obrócić nie mogą.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę masz złe podejście do tematu bo jak dla mnie różnica szkła 3x30l a 3x 50-60 l to z 50-100 zł rozmnażanie ryb morskich jest kosztowne i czasochłonne zacznij od Hodowli fito i zoo jak nie będziesz umiał wyhodować czystego to i tak nie utrzymasz młodych ludzie odchowują po 20-30 sztuk z 300-400 w kotnikach na wrotce z woreczków z ichtio ale bez własnej hodowli ciężki temat po za tym żeby wywołać tarło u Błazenków musisz lać fito i karmi zoo

tu masz dobrze zrobiony baniak

No wlasnie prowadze hodowle fito i wrotki , a jeszcze bede zakladal widlonogi.. A co do baniaka to planuje podzielic swoj ok. 200 l zbiornik na 4 boxy i zaczne od 4 par.. A ten filmik wlasnie tez ogladalem wczesniej.. :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej od widłonogów dorwać inne odmiany fito i wrotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.