Skocz do zawartości
Stani

Zaleznosci: kh - Ca - Mg

Rekomendowane odpowiedzi

Im wyzsze kh tym wieksza jest mozliwosc "przytrzymywania" kwasow - tym stabilniejsze pH.

Ale za duze kh powoduje wytracanie dodawanego Ca (w dekoracje). To wytracone Ca jest dla korali stracone.

W akwa, Ca i kh sa stale pobierane przez korale i glony wapienne.

Dozujac Ca powinnismy najpierw sprawdzic poziom Mg, poniewaz ten rowniez zabezpiecza przed wytracaniem sie Ca.

Orientacyjnie Mg powinien byc pomiedzy 1280 a 1350 , Ca 400-450 a kh 6-9.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze KH nie jest duzo wieksze niz te 6 ale w akwarium morskim powinno byc wyzsze, powiedzialbym 8-10. Wyzsze jak napisal Stani jest niekorzystne a w sumie to latwo mozna sobie podbic KH. Jest to bardzo wazny parametr ktory powinno sie regularnie mierzyc.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stani - teraz jestem pewny dlaczego w przeciągu tygodnia pomimo podawania Ca i Mg wapń zamiast iść do góry poszybował w dół a na dodatek zapiekł mi się wirnik w pompie. Nie wiem tylko dlaczego KH tak skoczyło do góry do poziomu 14? Dodawałem Ca JBL i Mg TM. Teraz odstawiłem wszystko delikatnie zwiększyłem czas podawania kalkwasser i czekam co będzie. Jeszcze jedno pytanie - co lepiej na początek próbować stabilizować Ca czy Mg. Myślałem aby po ustabilizowaniu KH zacząć dodawać Mg TM a Ca tylko z miksera. Co o tym sądzicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

W naturze KH nie jest duzo wieksze niz te 6 ale w akwarium morskim powinno byc wyzsze, powiedzialbym 8-10. Wyzsze jak napisal Stani jest niekorzystne a w sumie to latwo mozna sobie podbic KH. Jest to bardzo wazny parametr ktory powinno sie regularnie mierzyc.

W Morzu Czerwonym kh wynosi ok 6-7, Ca srednio 440-480, Mg naogol ponad 1500.

Wszystkie te parametry pasuja plus-minus do wzorow ze: Ca=20kh+360, Mg=Cax3,25.

Jesli w akwa mamy kh 10 to ca powinno wynosic 560, a mg 1820!

Proporcje ca/mg powoduja ze weglan wapnia ktory jest potrzebny koralowcom do budowy szkieletu jest przyswajany w postaci np. kalcytu a nie aragonitu. Oczywiscie koralowce przystosowuja sie do ciaglych zmian tych parametrow w akwa. Ktos ostatnio puszczal tutaj link z badan nad tym tematem.

Reasumujac wiekszosc akwarystow (z opisow akwarii) ma naogol za wysokie kh i/lub za niski mg. Tyle w teorii. Oczywiscie kazde akwa jest inne i inne parametry moga mu sluzyc.

@Stani, napisz tu cos jeszcze na temat proporcji kh/ph, wplyw na stabilnosc ph itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mmedenski :

(...)

W Morzu Czerwonym kh wynosi ok 6-7, Ca srednio 440-480, Mg naogol ponad 1500.

Wszystkie te parametry pasuja plus-minus do wzorow ze: Ca=20kh+360, Mg=Cax3,25.

Jesli w akwa mamy kh 10 to ca powinno wynosic 560, a mg 1820! (...)

jesli kh=10 to 10+360=370...? skąd więc wyszło 560???


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harari

Jak juz pisalem, odpowiedni poziom Mg tez zabezpiecza przed wytracaniem sie Ca. Dlatego najpierw doprowadz do porzadku Mg a pozniej uzupelnij Ca.

@Mmedenski

Ja nie jestem chemikiem i troche boje sie tych tematow.:)(. Tak sobie pisze co mi do glowy przychodzi.:)

Stabilnosc pH oczywiscie zalezy od kh. Im wyzsze kh tym stabilniejsze pH. Ale to juz wiedziales.:D Oczywiscie z kh nie mozna tez przesadzic bo im wyzsze tym latwiej o wytracenia Ca.

Nie wiem co napisac na temat proporcji kH do pH. W moim akwarium kh =7 a ph 7,9-8,1. Mysle, ze spory wplyw na te wielkosci ma CO2, ktorego nie mierze.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat mnie bardzo zaciekawił , czy faktycznie używa się tego wzoru ? i takie powinny być proporcje ? Jeśli ktoś z was może się wypowiedziec będę wdzięczny :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal: poszukaj w necie o skladzie wody morskiej, ktory jest na calej kuli ziemskiej taki sam to sie dowiesz jakie powinny byc proporcje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264208 KIDULT :

fal: poszukaj w necie o skladzie wody morskiej, ktory jest na calej kuli ziemskiej taki sam to sie dowiesz jakie powinny byc proporcje

Czyli że możemy sobie wodę z bałtyku brać i trzymać korale z morza czerwonego rozumiem?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie objawy w akwarium powoduje wytracanie sie Ca?


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - po pierwsze bałtyk z naukowego punktu widzenia nei jest możem, tylko jeziorem z małym połączeniem z atlantykiem, a po drugie sklad jest taki sam wzgledem siebie, zalezy jeszcze od zasolenia. ale jakbys odparowal wode z baltyku do zasolenia 33ppt to i tak by nie bylo jak w wodzie morskiej, z tego powodu co wyzej wlasnie napisalem

ort do poprawy,

pkt 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

to ja reaktywuję temat - mam takie parametry:

kh 8,3,

Ca 370,

Mg 1170.

Co radzicie?

Maleńka 20l pikorafka...

Pozdrawiam,

Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dzieje się coś złego w akwarium ?

Jeśli nie, to nic nie rób z parametrami – zaparz sobie kawkę i podziwiaj swoja rafkę!

Jest dobrze.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dzieje się coś złego w akwarium ?

Jeśli nie, to nic nie rób z parametrami – zaparz sobie kawkę i podziwiaj swoja rafkę!

Jest dobrze.

Pozdrawiam.

W zasadzie wszystko w porządku, jestem po podmiance. Pojawił się brązowy nalot na piachu i usunąłem ten kożuszek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 20L to zawsze beda wahania - koniecznie pomysl o dolewce

Dolewki robię manualnie :)

Ale pomyślę nad automatem :)

Pozdrawiam,

Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała rafka jest bardzo czuła na wszelkie próby zmiany parametrów a szczególnie gdy jest dobrze i chce się na siłę coś zmienić .

Dlatego nie radziłem Ci nic ruszać.

Nalot na piasku po podmiance zdarza się. Cyjano tak reaguje na nową pożywkę jaką wnosi ze sobą podmiana. Pojawiło się na piasku bo prawdopodobnie naskładało się tam trochę detrytusu.

Ściągnąłeś nalot to dobrze, prawdopodobnie ściągnąłeś go z tym detrytusem.

Staraj się robić trochę rzadziej podmianki lub mniejsze.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

godeusz dzięki za te cenne informacje. Podmianki będę teraz robił rzadziej.

Tester - wstyd przyznać, ale pH nie mierzyłem - nie mam testu, ale po świętach zakupię ;) Póki co mam NO3, kh, Ca i Mg ;)

Pozdrawiam,

Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

godeusz dzięki za te cenne informacje. Podmianki będę teraz robił rzadziej.

Tester - wstyd przyznać, ale pH nie mierzyłem - nie mam testu, ale po świętach zakupię ;) Póki co mam NO3, kh, Ca i Mg ;)

Pozdrawiam,

Zbyszek

wstaw fotkę twojej mini solniczki


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.