Skocz do zawartości
Stani

Zaleznosci: kh - Ca - Mg

Rekomendowane odpowiedzi

Im wyzsze kh tym wieksza jest mozliwosc "przytrzymywania" kwasow - tym stabilniejsze pH.

Ale za duze kh powoduje wytracanie dodawanego Ca (w dekoracje). To wytracone Ca jest dla korali stracone.

W akwa, Ca i kh sa stale pobierane przez korale i glony wapienne.

Dozujac Ca powinnismy najpierw sprawdzic poziom Mg, poniewaz ten rowniez zabezpiecza przed wytracaniem sie Ca.

Orientacyjnie Mg powinien byc pomiedzy 1280 a 1350 , Ca 400-450 a kh 6-9.

Pozdrawiam

a co powiecie na takie parametry

Mg 1280-1300

Ca 400-450

kh 11,8-12,8 -wszyscy piszą, że kh powinno być dużo niższe

ph 8,0-8,3

dolewka

mg 0,5kg na 5l wody leje po 200ml

ca wg met ballinga leje 80ml

kh wg met ballinga leje 80ml

parametry cały czas na tym samym poziomie

po koralach nie widać żeby im coś się działo są przyrosty i dla mnie jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeżę nieco temat, pytaniem :

czy wysoki poziom No3 / Po4 może być przyczyną braku spadku Ca / Mg ?

przy wysokich fosforanach wzrost korali jest zatrzymany, czy to możliwe że

wtedy zwierzaki wogóle nie absorbują Ca / Mg ?


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Orientacyjnie Mg powinien byc pomiedzy 1280 a 1350 , Ca 400-450 a kh 6-9 ...

Stani, czy możesz mi wytłumaczyć w przystępny sposób czemu Red Sea w swojej instrukcji sugeruje np. dla lepszego wzrostu SPS następujące bardzo wysokie poziomy Mg 1390, Ca 465 a kH aż 12,6 ?

Nigdzie więcej nie spotkałem sie z takimi zaleceniami.

Doszedłem w końcu, powoli do takich wartości, ale mimo tak wysokiego kH, pH mam ciągle na poziomie 7,9 - 8,0. I tu drugie pytanie - czemu nie jest wyższe - od czego to zależy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy rzeczywiscie prowadza swoje zbiorniki na tak wysokich poziomach, ale wiekszosc preferuje "normalne". Moze wiecznie wysokie parametry maja uchronic akwarium przed glonami ? Korale raczej nie potrzebuja az tak stezonych parametrow. Z wody wybiora to, co im potrzebne i wiecej sie w nie nie wpompuje. KH 12,6 raczej tu nie pomoze.

PH na poziomie 7,9-8,0 jest bardzo dobre. Wyzsze, w naszych przeciazonych zbiornikach jest czesto trudne do osiagniecia.

Najwiekszy wplyw na pH ma ilosc CO2 w wodzie, lub inaczej ; tlenu. Malo obciazone akwarium z silnym odpieniaczem, stojace w wietrzonym pokoju (lub z zasysaniem powietrza do odpieniacza z zewnatrz) bedzie mialo wyzsze pH niz zbiornik z wieloma rybami, stojacy w dyskotece.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam wątki dotyczące wartości Kh w akwarium.

Dziś mierzyłem niektóre parametry wody i zaskoczył mnie spadek wartości Kh do poziomu 6.

Ostatnio miałem 8, po tygodniu spadło do 7, dziś jest 6.

Czy to powód do zmartwień ? :wallbash:

Zacząć podnosić KH np. sodą oczyszczoną ?

Ph wynosi 8 No3 0,5.Akwarium ma 3 miesiące.Są w nim miękasy i LPS-y oraz 7 rybek,3 krewetki,2 kraby i kilka ślimaków.

Akwarium zalane na soli IO teraz do podmianek (co 10 dni 5%) używam soli Red See.

Proszę o sugestie i pomoc w temacie.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak na chłopski rozum rób podmiany co tydzień :) jak nie chcesz lać ballinga.

sodą oczyszczoną możesz podnosić delikatnie tylko wtedy jak magnez i wapń masz dobry.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze spadek spowodowany jest np: wzrostem glonow wapiennych ?

Bez kontrolowania, kH moze spasc jeszcze znacznie nizej, a to juz korale moga odczuc.

Dla LPS-ow i miekkich, kH 6 nie jest problemem (dla glonow tez), lecz wyglada na to, ze to kH bedzie nadal spadac. Nie wiem jaka twardosc ma sol IO, ale podmiany moga nie wystarczyc.

5% co 10 dni to i tak super oszczednie. :chris:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh cały czas utrzymuje się na poziomie 6.Korale rosną.

Zmieniłem częstotliwość podmian, zgodnie z sugestiami na cotygodniowe.

Zmienieniam tez sól z red see na H2 Ocean,która ma wyższe kH niż red see

Zobaczymy jak to będzie wyglądać po kilku podmianach,czy kH się podniesie.

Akwa prowadzone w dalszym ciągu na samych podmianach.

Pozdrawiam

Mariusz


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie

Czy jak KH spada do Ca i MG rosną??

Wczoraj zrobiłem testy i okazało się że KH spadło mi do 5,4 Ca wzrosło mi do 500 a Mg do 1500.

Nic w akwarium nie zmieniałem dawkuje CAplus KHplus i MGplus z AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a co wy na taką teorię?

Kh spada bo dolewana woda z osmozy ma kh zerowe.

Jak to usłyszałem to mnie zamurowało.

Rozwiniecie tej teorii jest takie, że wapń czy węgiel wyparowują razem z wodą, a woda z osmozy tego nie uzupełnia.

Jak widać akwa mam dopiero od roku ale taką teorię pierwsze słyszę.

Mógłby ktoś to skomentować?

Oczywiście podam z czasem autorów tej opinii ale chciałbym poznać Waszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno na poziom KH wplyw ma odpieniacz, ale o tym zeby wapn "parowal" razem z woda to pierwsze slysze


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. kH Ca i Mg spadają jak dolewa się RO, bo w RO tych składników nie ma. Masz tu normalne w świecie rozcieńczanie, ale jak woda odparuje, poziomy wrócą do normy, dlatego bardzo istotne jest trzymanie stałej objętości systemu. Gdybyś np. robiąc podmiankę wlał więcej wody o takim samym zasoleniu jak ta którą wylałeś, to zakładając, ze pojemność systemu wróci kiedyś do normy, podniesiesz wszustkie paarametry.

Co do "parowania" pierwiastków, to w sumie tylko węgiel (w postaci kH-CO2), azot, siarka, moze jeszcze pare może "wyparować" w formie gazu, a za spadek - "parowanie" reszty, w tym wymienionych metali i niemetali odpowiada odpieniacz. Jeśli macie wątpliwości, mogę temat rozwinąć. ;-)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami jak jest zbyt wysokie kH, a woda odparowuje, powstaje biały osad nawet na szybkach :)

A czemu pojawia się twierdzenie że odpieniacz wpływa na wartości kH ? co on dokładniej wybija oprócz białek z wody ?


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, musisz sobie zadać pytanie "W czym te białka są, tzn. w czym wędrują do kubka odpieniacza?" A no w tej samej wodzie która jest w akwarium. Tak więc, jeśli odpieniacz wywali Ci dziennie 500ml odcieku, to znaczy, że wywali ok 500ml wody z akwarium, która będzie zawierała białka i inne syfy. Te 500ml zostanie uzupełnione przez dolewkę. Czyli, zakładając, że w 1 litrze wody masz 410mg Ca2+, to odpieniacz wywali z systemu 205mg wapnia, czyli w 100 litrach systemu, poziom wapnia spadnie o ok. 2mg, paniał??? Było na reefcentralu badnie skimmate, generalnie parametry nieorganiczne odcieku są takie same jak w akwarium.

To samo odnosi się do kH, którego w przeliczeniu na mg przy kH=7 jest ok. 150, z tym że kH ma jeszcze inne prawa. Zależne jest między innymi od pH. Jeśli system utrzymuje stałe pH, to znaczy, że manipuluje kH. Innymi słowy, jeśli pH Ci spada, to kH musi wzrosnąć, żeby zmiana pH nie była aż tak drastyczna. W związku z powyższym, wyłączenie odpieniacza, czyli zmniejszenie usuwania CO2 z systemu powoduje spadek pH, który buforowany jest wzrostem kH, co wynika z równania Hendersona-Hasselbalha, tak już jest i już.

Inna sprawa, to równowaga reakcji rozpuszczania CaCO3, bo ten mimo wszystko się rozpuszcza, i to lepiej przy niskim pH, co wiedzą wszyscy używający reaktorów wapnia. Im więcej CO2, tym lepiej rozpuszcza się wkład. Ale... Jeśli mamy reakcję:

CaCO3---->Ca2+ + CO32-, w uproszczeniu, bo powinniśmy napisać jako produkt HCO3-, ale to nie ma większego znaczenia w tej chwili, to zgodnie ze wszystkimi zasadami, aby zwiększyć produkcję CO32- (czyli rozpuszczanie CaCO3) należy z systemu usunąć Ca2+ lub CO32-, lub dostarczyć więcej CaCO3. W drugą stronę, jeśli dostarczymy do systemu Ca2+ czyli produktu, przesuniemy równowagę w kierunku substratu, czyli CaCO3 będzie się wytrącał obniżając tym samym kH, podobnie dostarczanie kH obniży Ca2+. Dochodzimy więc do znanej reguły, Ca i kH są od siebie zależne odwrotnie, hm, proporcjonalnie.

Jest jeszcze jeden parametr, albo nawet kilka parametrów, które można ująć jako współczynniki precypitacji, nie będę się wgłębiał, ale rozpuszczalność CaCO3 w wodzie zależy między innymi od pH wody, obecności innych jonów (efekt solny - Na+, Mg+), obecności białek, aminokwasów, tempreatury i wielu innych czynników, które mogą przesuwać równowagę powyższej reakcji.

Wojtku, kH nie musi być wysokie, żeby po odparowaniu powstał biały osad na szybkach, wystarczy, że będzie w wodzie trochę soli, jakichkolwiek, po odparowaniu zostanie proszek i tyle.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr,

:thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten wykład z zależności.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. kH Ca i Mg spadają jak dolewa się RO, bo w RO tych składników nie ma. Masz tu normalne w świecie rozcieńczanie, ale jak woda odparuje, poziomy wrócą do normy, dlatego bardzo istotne jest trzymanie stałej objętości systemu.

ok, wszystko jasne

tylko chodziło o to, że jak wyparowaną wodę uzupełnisz wodą z RODI to czy wtedy zmieni się kH

cała reszta oczywiście ma znaczenie ale mi chodziło o ten konkretny proces

a Piotrowi dziękuję za wykład - fajnie wiedzieć, że się tak niewiele wie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę :). Mianowicie od jakiegoś czasu próbuję podbić kh z poziomu 6,4-6,7 na poziom 7-7,5 i pomimo lania dodatkowo ( poza Ballingiem) roztworu NaHCO3 po 66 ml dziennie ( tyle wylicza mi AquaCalculator do podniesienia w moim akwa o 0,5kh) kh stoi w miejscu albo wręcz spada. Czy przyczyną może być zbyt niski Mg - 1215?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież wodorowęglan sodu to jeden z płynów do ballinga ... więc co lejesz ?? - poza tym zasada równego lania płynów nie zawsze się sprawdza. Zacznij lać MgCl2 sześciowodny (jeśli tego nie robisz) tylko delikatnie z nim - przy Twoim litrażu zaczął bym od 10 ml na dobę i zobaczył co będzie


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież wodorowęglan sodu to jeden z płynów do ballinga ... więc co lejesz ?? - poza tym zasada równego lania płynów nie zawsze się sprawdza. Zacznij lać MgCl2 sześciowodny (jeśli tego nie robisz) tylko delikatnie z nim - przy Twoim litrażu zaczął bym od 10 ml na dobę i zobaczył co będzie

Do tej pory lałem po równo samego ballinga i to mi wystarczało, jednak po dwutygodniowej nieobecności znacząco spadło mi kh, które postanowiłem podnieść nie zmieniając ilości podawanej przez pompę tylko lejąc ze strzykawki. No i pomimo tego, że leję jak na mój zbiornik spore ilości tak za nic nie mogę podbić kh :(. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że może test jakiś do d...y, ale w sumie niedawno kupowany z datą do 2020r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. sprawdź na płynie wzorcowym co masz w opakowaniu

2. sprawdź innym testem dla pewności

3. widzisz zmiany w koralach po tych 2 tygodniach jakieś?

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę sie do tematu ja próbuje zbić kh z 9.7 do 7-8,używam soli AF probiotycznej robiłem testy świeżej solanki i miało średnio 6.7Kh, w niedziele wymieniłem 10L przy co tygodniowej podmiance w poniedziałek kupiłem korale i poszło 5l do aklimatyzacji i moczenia w dipie,czyli w ciągu 3 dni wymieniłem kolo 15% wody w moim zbiorniku a Kh zamiast spadać poszło do góry 0.6.Moze ktos mi wyjaśni jak to możliwe bo nie mam pojęcia,reszta parametrów w stopce


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2006 o 08:10, Stani napisał:

Im wyzsze kh tym wieksza jest mozliwosc "przytrzymywania" kwasow - tym stabilniejsze pH.

Ale za duze kh powoduje wytracanie dodawanego Ca (w dekoracje). To wytracone Ca jest dla korali stracone.

W akwa, Ca i kh sa stale pobierane przez korale i glony wapienne.

Dozujac Ca powinnismy najpierw sprawdzic poziom Mg, poniewaz ten rowniez zabezpiecza przed wytracaniem sie Ca.

Orientacyjnie Mg powinien byc pomiedzy 1280 a 1350 , Ca 400-450 a kh 6-9.

Pozdrawiam

a ja sie przestraszyłem po dzisiejszych testach ze ma za duże kh 9,3 dzięki Stani za uświadomienie mnie,ze jeszcze nie wszystko stracone :)


  f40376d9932a5de806a7dcc3cb30de53u1612a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć , a jakby przy podmiance np 10 L wody ro dodał 1 L wody ze studni  żeby uzupełnić  ca kh i mg ?

wpadłem na taki pomysł :) może głupi ale co o tym sadzicie ?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.