Skocz do zawartości
Nik@

Kolejna lampa LED 210W budowana przez kobietę - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

albo pod PWM - rozjaśniają się diody (jakieś 10 - 15%) to ruszają went.

a jak diody gasną to i reszta się zatrzyma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, jasne że tak - jak masz z tego "fun", możesz poświęcić czas i pieniążki - jest ok :).

WIem, bo też lubię zrobić coś dla siebie czy choćby dopasować. Ale przez te kilka lat nauczyłem się że nie da się samemu "tanio i dobrze".

A że chciałbym jak najlepiej...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Kibicuje projektowi i czekam na zdjęcia / opisy / schematy :thumbsup:

Odwdzięczę się butelką rudej - dostarczy kurier.

Coś czuję kopię projektu :ninja:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ensso, jak widzisz trochę w bólach ta lampa się rodzi :) Najgorszy jest ten wybór wszystkich diwajsów, żeby spełniały swoje zadanie a jednoczesnie początkującej osobie nie nastręczyły kłopotu z montażem i nie wyprały kieszeni.

No ale powoli do przodu, większość składników już jest ustalona, jeszcze kilka dni i bedzie mozna zacząc piec ten chleb :)

Dale, fakt, że te pierdółki też kosztują niemałe pieniążki, ale powiedzmy, że w sklepie za lampę sterowalną, kilka kanałów, zmiana ustawien przez usb lub bluetooth takiej mocy trzeba by było wydać ze dwa tysie? Ja się zmieszczę (chyba) w 1000 zł, jak już wszystko zakupie, to dokończę rachunek kosztów w pierwszym poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, nawet więcej - jeśli chcesz dobrze...

Ja np. potrzebuję lampy w drewnie - pod meble. Hybrydy t5 i led. Kupiłem radiator, na forum Kolega sprzedawał z uszkodzonego razora moduły (leżały rok - się doczekały), stateczniki ściemnialne dokupiłem, odbłyśniki też. Resztę miałem Teraz skłądam. ale będzie 4xt5 ściemnialne i 4x "razor" - nie wiem jaka moc. Sterowana sterownikiem nemo - mam do dyspozycji 6 kanałów pwm/1-10 V plus kilka rodzajów ściemniania i rozjasniania, zachmurzenia i fazy księżyca. Do chłodzenia wziąłem 4 wentyle z aab - 14 cm, 100m3 / h powietrza plus 8,9 dB hałasu i 600 rpm (firma twierdzi że weryfikuje dane) I całe składanie opiera się na wywierceniu kilku otworów i połączeniu kabelków. Poprzednie lampy lutowałem - powiem tylko tyle, że efekt eksplodującego drivera z mr. elektronik pod palcami jest niezapomniany, ale wolał bym nie powtarzać tego...

Podziwiam i życzę powodzenia i wytrwałości :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają chodzić full nawet jak lampa zgaśnie ?

te termiki się raczej nie psują (i są tanie) .. podobny jest np. w lodówce :) żeby się zabezpieczyć można dać osobny na każdy went.

ja mam zamontowany (jeden) od blisko roku i zero problemów

teraz do nowego projektu na 2 12cm went. będą 2 termiki jeden 35 i jeden 40 st C :) bo nie zawsze będą potrzebne oba went.

Ja mam te wiatraki podpięte pod ledy (pasek ) wyłączają się ledy to wiatraki też

Właśnie dale mam te aab 14 są niesłyszalne (albo ja jestem głuchy ) i nie widzę sensu w sterowaniu ich obrotami, też o tym myślałem ale jak podłączyłem na krótko, tak już zostały

pod takie terminie to ew alarm o przegrzaniu


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie jeszcze znalazłam z większych rozmiarów. Nie ma 12tek z czujnikiem. Pierwszy ma lepszy przepływ, drugi PWM. Pytanie, czy mogę PWM jakoś wykorzystać?

http://allegro.pl/aab-super-silent-fan-12-pro-cichy-wentylator-13db-i4849329200.html

http://allegro.pl/aab-cooling-super-silent-fan-12-pwm-cichy-10db-i4885081953.html

Te masz Dale? http://allegro.pl/aab-silent-force-14-15-lopatek-50-mocniejszy-8db-i4945058521.html

Cena sporo wyższa, a 12x12 z pierwszego linku rzekomo 90 przepchnie i mniejsza jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem bo w robocie nie mam dostępu do allegro :) Te moje były na stronie sklepu po ok. 30 zł. Mam i mniejsze. Ale mi zależało na ciszy i każdym litrze powietrza - lampa zamknięta. Jak mocno budżet napięty, bierz 12, jak chcesz większy margines i komfort - 14. Poza tym filtr trochę wytłumi przepływ.

Ja robię bez regulacji - włącza się lampa - włączają się wentylatory. Planowałem osobne kanały chłodzące dla świetlówek i led, sterowane obrotami i temp. Ale wytłumaczono mi że to przerost formy nad treścią, poza tym jak zwykle rąbnąłem się o 2 cm z wymiarami :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki filtr?

U mnie lampa będzie włączona całą dobę, w nocy tylko jedna dioda na minimum, żeby był moonlight dla rybek, więc dla tej jednej diody 3 wentylatory nie mogą zasuwac na maxa. Może faktycznie kupię ten czujnik normalnie otwarty i załatwi to sprawę. Będą dmuchać pełną parą, jak wzrośnie temperatura, albo sie wyłączą.

W takim razie PWM sie nie przyda, wezme ten bez PWM z lepszym przepływem

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są na stronie aab.com.pl w zakłądce "maskownice/grile/filtry - czy osłony - takie plastikowe osłony z gąbką w środku. Ja takie daje na wentylator wdmuchujący - od zewnątrz, inaczej lampa zamieni Ci się w odkurzacz.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i skutecznie ograniczasz przepływ powietrza - zwłaszcza jak ten "filierek" się przytka

lepiej raz w roku kupić "powietrze w puszce" i przedmuchać i lampę .. (i kompa przy okazji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, własnie kolejne pytanie... jak wkręcić te wentylatory, bo kombinacji jest kilka. Będa 3 wentylatory, więc może byc:

1) środkowy zasysa z zewnątrz, a skrajne wydmuchują,

2) skrajne zasysają, środkowy wydmuchuje

3) wszystkie wydmuchują i zasysają sobie powietrze bokiem (dałabym jakąś siatkę/kratkę).

4) wszystkie zasysają, gorące powietrze wychodzi kratką w obudowie

A może sensowniej zrobic 4 wentylatorki, 2 dmuchają, 2 zasysają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wszystkie mają dmuchać do lampy

(jak chcesz schłodzić herbatę to dmuchasz :) z radiatorem jest tak samo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie, gdzie jest jeden wiatrak zasysa się z zewnątrz do środka, ale nie byłam pewna, czy przy większej ilości wiatraków robi sie podobnie. No ale nie wyobrażam sobie filtra tam dawać, to znacznie zmniejszy przepływ powietrza i efektywność chłodzenia. Komputery też nie mają filtrów na wiatrakach, mimo, że części w środku sa bardzo delikatne. Nie dam filtrów, będę dmuchać w radiator co jakiś czas :) Postaram się zrobic taka obudowe, żeby łatwo dalo sie rozebrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nika do wiatraczków daj zwykły zasilacz uniwersalny

http://www.jalradio.pl/2424,zasilacz-sieciowy-uniwersalny-od-3-do-12v-1-5a.html

i będziesz sobie mogła ustawiac przełącznikiem obroty jakie chcesz

mam takie zasilacze pod wszystkimi wiatrakami super sie sprawdza od 4 lat

a i dzwięku żadnego nie wydają

aaa jeszcze jedno

z tymi filterkami daj sobie na luzik,wiecznie zapchane zagrzejesz tylko wiatraki

ja raz w roku rozkręcę lampę tzn 8 śrubek ,biorę odkurzacz i pozamiatane


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet mam taki w domu :)

Ale chce miec arduino i wiatraki na jednym zasilaczu, żeby tych kabelków nie było tak duzo, a arduino musi mieć zasilacz transformatorowy. Ja nie wiem, czy ten jest transformatorowy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha

ja tam wole mieć wszystko oddzielnie

bo z tym co jest wszystko razem to różnie bywa :smiling:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolna wola. Można dawać, można nie dawać. Nika, każdą rzecz można zrobić na dwa sposoby "na porządnie" i "na arduino" :)

Twój wybór. Miałem lampy bez filtrów - teraz mam z filtrami i czyste. Co do dmuchania czy wyciągania to zależy od konstrukcji lampy i umieszczenia wentylatorów. Jeśli masz konstrukcję otwartą - wtedy wentyle dmuchają. Jeśli masz zabudowaną, fizyki nie przeskoczysz - jeden dmucha - drugi ciągnie. Jeśli masz szczeliny wentylacyjne - to "masz problem" - bo żeby działało sprawnie na samym dmuchaniu, te szczeliny muszą być sensownie pomyślane. Zaś jeśli dasz i dmuchanie przy nich i wyciąg, może się zdarzyć że lampa "niewiedziećczemu" się grzeje.

Nika, to tak jak z samochodem - chcesz mieć kłopoty - kup używany i zagazuj u "polecanego taniego fachowca".

Widzę że podchodzisz do tematu bardzo entuzjastycznie :) To fajne, ale uważaj żeby nie okazało się kosztowne.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ ja mam taki radiator jak ty,taką samą moc LED-ów i do chłodzenia wykorzystuję 2 wentylatorki 12.Leżą sobie na radiatorze.Radiatora mogę swobodnie ręką dotknąć-jest ciepły


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, a co jest nie tak z arduino? ja chcę zrobic tak, żeby działało i spełniało swoje zadanie i żeby nie kosztowalo fortunę. Magu zrobił fajny sterownik, napracował sie i udostepnił gratis. Wiele osób ma lampy na jego AQmie i nie narzekają. Chciałam spróbowac i ja.

Kurczę, nie pomagacie mi, każdy ma inną wizję :) jedni dmuchac, inni na przemian ciagnąc i dmuchać. Wstepnie myślałam o konfiguracji na przemian, dwa skrajne zasysają zimne i dmuchają w radiator, a trzeci na środku wyciąga to powietrze do góry na zewnątrz. Czego nie da rady wypchnąć, to pójdzie bokiem przez kratkę, bo jeden wypychający pewnie nie nadąży odprowadzac cialego zassanego przez dwa pozostałe powietrza. Ale ktos mówi dmuchaj na radiator wszystkimi. No dobra, moge dmuchac, ale trzeba wtedy mocno odsłonić radiator, żeby ciepłe powietrze mialo gdzie uciec.

Jesli radiator bedzie zabudowany, a mój bedzie z uwagi na kota i prawo murphyego i wszystkie będa dmuchac w radiator, to wiem, że że powietrze nie wyjdzie tam, gdzie weszło, czyli górą, bo przeciwne kierunki wiatru będa sie znosić. Wylot musi byc gdzieć z boku, bo nie ma gdzie indziej. Lewy/prawy bok? Bo tył i przód odpadają, albo będzie mi dmuchac w twarz, albo pójdzie na ścianę, a ogrzana ściana może nieco ciepła oddac do akwarium. Ale jesli wszystkie wiatraki będą dmuchac w radiator, to az tyle powietrza bokami nie da rady wyjść.

Najlepsza wydaje mi sie ta moja pierwsza myśl. Boczne dmuchają w radiator, a środkowy wiatrak wypycha na zewnątrz, a czego nie da rady wypchać, to wyjdzie przez boczne otwory.

Czy ta moja babska logika ma jakis sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nika nie :) niech dmuchaja w radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) Co do dmuchania czy wyciągania to zależy od konstrukcji lampy i umieszczenia wentylatorów. Jeśli masz konstrukcję otwartą - wtedy wentyle dmuchają. Jeśli masz zabudowaną, fizyki nie przeskoczysz - jeden dmucha - drugi ciągnie. Jeśli masz szczeliny wentylacyjne - to "masz problem" - bo żeby działało sprawnie na samym dmuchaniu, te szczeliny muszą być sensownie pomyślane. Zaś jeśli dasz i dmuchanie przy nich i wyciąg, może się zdarzyć że lampa "niewiedziećczemu" się grzeje.

szczerze powiem że nie łapę o co Ci chodzi

zwłaszcza z tym "fizyki nie przeskoczysz - jeden dmucha - drugi ciągnie"

o Twojej "złej opinii" o arduino wogóle nie dyskutuje

powiem tyle - moja lampa "Hand Made" na sofcie od Magu (i to jedna z pierwszych wersji) śmiga od DAWNA bez ŻADNYCH problemów

problem były pompy - waśnie gdy był źle dobrany zasilacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wentylatory wszystkie powinny dmuchać a wycięcia na wylot gorącego powietrza powinny być z boku lampy. Od góry dmucha wylatuje bokami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wg mnie wentylatory wszystkie powinny dmuchać a wycięcia na wylot gorącego powietrza powinny być z boku lampy. Od góry dmucha wylatuje bokami :)

i DOKŁADNIE tak trzeba zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś mi może wytłumaczyć (znowu :)) o co chodzi z tym problemem z arduino? Albo dobrze albo na arduino?


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.