Skocz do zawartości
Nik@

Kolejna lampa LED 210W budowana przez kobietę - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Zaraz, bo dopiero doczytałem, chcesz władować 7 chipów po 30W w zamkniętą lampę i chłodzić 3 wentylami 80x80 ? Nika, nie twierdzę że to nie będzie działało, ale obawiam się że możesz kotu ogon przypiec


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co panikować.

Nik@ ja mam taki radiator jak ty,taką samą moc LED-ów i do chłodzenia wykorzystuję 2 wentylatorki 12.Leżą sobie na radiatorze.Radiatora mogę swobodnie ręką dotknąć-jest ciepły

Roofii ma dwa większe, ja trzy mniejsze. Jesli bedzie się jednak grzać, to po prostu dokupię jeszcze jeden wentylator, a obudowę postaram się zrobić tak, żeby było jak najwięcej otworów po bokach i na górze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No to sprzedawca mnie zaskoczył - zwłaszcza "niejasnym" opisem ...

Brawo TY :)

nie rób otworów na górze bo wentylatory będą zasysać ciepłe powietrze z powrotem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym zobaczyć efekt koncowy takiej lampy,estetykę itd...ilość poświęconych godzin pracy ,i konkretną kwotę wydana na to przedsięwzięcie,jak wyjdzie 300zl taniej niż jak bym miał kupić nową na 2 letniej gwarancji to mnie nie przekonasz że diy może się opłacać.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie - jeśli założysz że wymagasz określonych wymiarów. I np. wykończenia.

Znajdź mi proszę lampę hybrydową, lekką, oświetlającą zbiornik 125x55 z wysokości 15 cm nad wodą - pełną powierzchnię wody, nie dna, w obudowie z drewna dębowego - jasną. Oczywiście sterowalną w pełni. Wtedy przekonasz mnie że diy nie ma racji bytu :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym zobaczyć efekt koncowy takiej lampy,estetykę itd...ilość poświęconych godzin pracy ,i konkretną kwotę wydana na to przedsięwzięcie,jak wyjdzie 300zl taniej niż jak bym miał kupić nową na 2 letniej gwarancji to mnie nie przekonasz że diy może się opłacać.

Ja nikogo do niczego nie chcę przekonywać :)

Dla potomnych własnie założyłam ten watek, żeby sobie zobaczyli, jaki wyjdzie koszt wykonania. Jeśli ktoś zna jakiś model lampy led o podobnych parametrach do tej, która robię ja, to poproszę o linka. Dam go do pierwszego posta i będziemy mieli porównanie, czy jest sens samemu robić, czy nie.

Estetyką nie zamierzam się przejmować, bo nie potrafię zrobić tak pięknej lampy, jaką zrobi zakład posiadający linię produkcyjną :) Ona ma świecić i być w programowalna, z możliwością zmiany ustawień. Jeśli się zepsuje, to będę ją mogła sama naprawić. Jeśli będzie brzydko wyglądała, to zamaskuję jakoś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze doczytałem to diody montujesz na profilu o szeokości165mm (4291) to wentylatorek 80mm owieje ci tylko połowę z jego "grzebienia" :( Dalej upieram się przy zastosowaniu wentylatorków 14x14cm - 2szt ci na bank starczą. Sam miałem lampkę z 60x 3W cree ( świeciło ok. 150W ) i wentylator był ( odczuciowo ) zimny - 2C powyżej temperatury w pomieszczeniu.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz po ptokach, bo kupiłam rano :(

Ale czekajcie, bo jednego nie kumam. Po to kupiłam taki masywny radiator, żeby odbierał i oddawał to ciepło. Wiatraki mają go wspomóc. Jesli bedzie się za bardzo grzać, to wtedy wymienię wiatraki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz po ptokach, bo kupiłam rano :(

Ale czekajcie, bo jednego nie kumam. Po to kupiłam taki masywny radiator, żeby odbierał i oddawał to ciepło. Wiatraki mają go wspomóc. Jesli bedzie się za bardzo grzać, to wtedy wymienię wiatraki

Bez wentylatorów ( chłodzenie pasywne) za bardzo by ci się nagrzał radiator w skutek czego diodom drastycznie spadłaby wydajność oraz żywotność. Zreszta sama zobaczysz jak będzie. Ja zawsze dobieram wentylatorki "na czuja" i potem ewentualnie koryguję ilość.

Dziś kończę kolejną lampkę - pokażę ją u siebie w solarium.

Lampka będzie miała po 2szt 50W białych i niebieskich, 18x3W RB, 12x3W CW, 10x3W UV i 1x1W RB (nocne). Każdy kolor na osobnym regulowanym zasilaczu 1-10V z APEXa. Na każdą lampkę dmuchać będzie po 4 wentylatorki 14x14cm. Dwie takie lapmki pójdą do mojego baniaka 200x60x60

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, duży radiator działa jak akumulator. Bezwładność cieplna jest też duża - wolno się nagrzewa, ale i dłużej oddaje - bo ma więcej ciepła.

Może być taka sytuacja że np. do południa będzie "zimny" ok. 16 zauważalnie ciepły a o 18 na granicy temperatury pracy.

Nie móię że będzie. Ale może tak być, zaś im mniejsze wentylatory, tym większe prawdopodobieństwo.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałam domówić jeszcze jeden pędziwiatr, ale już poszła przesyłka. Kupiłam też dziś arduino i mam do odebrania diwajsy od Magu, bo córa wczoraj nie raczyła otworzyć doręczycielowi. Może przez święta uda sie cos podłubać przy lampie.

Jeszcze kilka szpargałów muszę dokupić, zostały kabelki i zasilacz do pędziwiatrów. To może jutro kupię w jakimś sklepie z elektroniką. Nie opłaca się zamawiać przez allegro, więcej będzie przesyłka kosztować, niż to warte :)

Lepił ktoś diody na takie termopady? http://allegro.pl/aa...6061165069.html

A co do obudowy, to zastanawiam się nad tym, czy nie kupić lampy rastrowej i w nią nie wcisnąć radiatora i bebechów:

http://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/tasmy-led-oprawy-rastrowe-i-swietlowkowe/oprawy-rastrowe/oprawa-rastrowa-natynkowa,p266293,l1186.html

Musiałabym ją skrócić, powycinać otwory i wepchnąć plexi, ale gdyby udało sie to zrobić w miarę czysto, to może lampa nie wyglądałaby tragicznie.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosuje klej. tak tylko pytam z ciekawości, czy ktos uzywał.

czy ten zasilacz bedzie dobry do arduino? http://allegro.pl/no...6045130627.html

chciałabym, żeby oblecial arduino i wiatraki

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem Nika

Właśnie też zamierzam sam zbudować lamę LED i w tym temacie piszę także z " Shellik"

pewnie już czytałaś

http://nano-reef.pl/topic/83314-dodatkowa-lampa-led-nie-potrafie-zaskoczyc-ktos-pomoze/

Będę z tobą w kontakcie "prv" żeby wyjaśnić nieznanie mi zagadnienia

P.S. Koraliki mają się dobrze remont się przeciąga ale przypuszczam że jeszcze 2-3 tygodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fireblade, kibicuje i zapraszam na PW kiedy chcesz. Choc zanim stanę się królowa ledów minie jeszcze ze 3 lampy ;)

Dzieki Silvia, to zamawiam go i już tylko kabelki zostaną :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam już wszystkie diwajsy i dinxy, mam dwa pytania:

- jaka warstwa kleju termoprzewodzącego?

- gdzie i jak przymocowac drivery?

Myslałam tez na klej termoprzewodzący (chyba, że może byc kropelka?) i na długim boku, igłami w dół w stronę spodu lampy. Na żebrach radiatora bedzie je trudno przymocowac, poza tym tam będą pędziwiatry.

Zasilacz do arduino i wiatraków kupiłem jednak ten: http://allegro.pl/uniwersalny-zasilacz-regulowany-1-5-12v-1200ma-1-2-i6075987388.html

Stoi wyraźnie, że transformatorowy, regulowany, a z kosztami wysyłki wyszło tyle samo, co dałabym za ten z poprzedniego linku :D

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleju cienko, na wyczucie :) jak dociśniesz żeby klej się rozprowadził, a element stykał się podłożem. Klej najlepiej trzyma tam gdzie go nie ma :)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wyczuciem u mnie kiepsko, albo pożałuję (jak przy hydraulice), albo przedobrzę. To tak po ludzku, tylko tyle, żeby sie nazywalo, że posmarowane czy ma byc widać warstwę? Jak docisne ma cos lekko wyciec na boki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wycieknie dookoła wiesz, że jest na całej powierzchni ale to co jest poza nie odgrywa już swojej funkcji :) Jeżeli chodzi o standardowy radiator pod power leda (gwiazdkę) wystarczy pół główki zapałki? Może mniej niż pół.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nakładaj np. wykałaczką - rozsmarowując żeby warstwa była cieniutka, potem mocno dociśnij do radiatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam gwiazdek, mam radiator, którym mozna słonia zabic :D

Ok, bedzie cieniej, niż chleb masłem smaruję :) A czym i gdzie kostki driverów przylepić?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tam gdzie Ci wygodniej, możesz lepić (choć ostrożnie żeby nic nie zwarło), możesz dać opaski zaciskowe ... pełna dowolność :)

można np. przyczepić do jakiejś "linijki buchniętej dziecku z plecaka" i dopiero całość przymocować :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja do swojego kupiłem taka płytke mieści 6 driverów ale tylko manwella

post-8749-0-25643200-1459891465_thumb.jpg


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny patent. wWrazie, jak sie jakis zepsuje łatwo wymienić. Ja mam 7 sztuk i byc może dołożę jeszcze ze 2, jesli sie okaże za mało. Może sa płytki na tyle sztuk, ale już nie chce zwlekac, od jutra zaczynam powolutku dłubać, bo korale w duzym juz bardzo tesknią za lepszym światłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.