Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po wielu latach patrzenia z zachwytem na akwaria morskie w Zoo i sklepach zoologicznych postanowiłem spróbować sił w tej dziedzinie. Nie ukrywam, iż emigracja na zachód bardzo przyspieszyła możliwość spełnienia swojego marzenia.

Wielkie planowanie zaczęło się już w listopadzie 2015 r. Akwarium słodkowodne zostało zlikwidowane a zbiornik przeznaczony będzie pod morskie. W styczniu nastąpiła moja emigracja na zachód już z częścią wyposażenia a resztę dokupię na miejscu lub przez kuriera zostanie dostarczone z Polski.

Jeśli ktoś zapyta czemu tak małe, to odpowiedz jest prosta. Tu gdzie teraz mieszkam będę około rok a potem przeprowadzka "na swoje" dla tego na razie ruszam z tak małą solniczką.

No to może parę słów o tym co już mam:

- Akwarium 60x30x30 - 54 L

- Oryginalna pokrywa WROMAK z świetlówką DURA FLORENCE T8/15W/840, 4000K

- Pod obudowę trafi jeszcze świetlówka T5 GIESEMANN PowerChrome Actinic+ 24W, 22.000K

- Filtr RO 380 z membraną 100GPD + DI

- sól Aquaforest Reef Satl 5kg

- Filtr AQUAEL Versamax 3 (FZN-3)

- Matrix 0,5 L

- Purigen 100ml

- PhosGuard 100ml

- AQUAEL POWERHEAD model CIRCULATOR 500

- 2x grzałki 50 i 75W

- Sera Hydrometr

A teraz co chciałbym zakupić w sobotę 16.04.2016 r.

- żywa skało około 8-10kg

- żywy piasek Red Sea LIVE REEF BASE 10kg

- Pompa cyrkulacyjna SICCE Voyager Nano 2000l/h.

- Lampa LED Sera Cool Daylight 520 X-Change Tube 10.000-12.000K

Plan jest następujący:

W tą sobotę (09.04.2016 r.) montuję filtr RO + DI. W obudowie robię otwory pod Filtr kaskadowy a samą obudowę od wewnętrznej strony wykleję folią aluminiową i dodaję T5, robię też mocowania pod lampę LED. Jak czasu starczy to zalewam zbiornik słodką wodą i odpalam aby sprawdzić jak to funkcjonuje. Potem wodę wylewam i czekam do środy. W środę robię wodę słoną i już odpalam wszystko. W sobotę 16.04.2016 r. robię zakupy, czyszczenie szczoteczką skały która trafi od razu do zbiornika i dodanie nowego cyrkulatora. W tygodniu zbieram z dna śmieci i w kolejną sobotę 23.04 dodaję piasek.

Wszystko oczywiście co napisałem można jeszcze pozmieniać. Proszę o sugestie oraz opinie na temat tego co mam i co chcę dokupić. Jeszcze czas jest na zmiany.

Dodam tylko że najbliższy sklep zoologiczny z morszczyzną jest w Munster, czyli 110km w jedną stronę. Więc dużego wyboru to ja nie mam.

Link do sklepu jakby ktoś był ciekawy:

http://www.koelle-zo...e/muenster.html

Pozdrawiam:

Marcin

Edytowane przez ILUZJONISTA (wyświetl historię edycji)

2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta świetlówka 4000 nie bedzie dobra.

Druga grzałka do wody na podmiany?

I ta ilośc skały to chyba dość sporo na takie akwa, średnio 10% pojemności akwarium ludzie zwykle wkładają. Piachu chyba też dość grubo wyjdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś lubi i ma chęci to niech sobie grzeje wodę na podmianki a co :) Ja raz grzeje, raz nie zależy od mojego widzi mi się :p


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta świetlówka 4000 nie bedzie dobra.

Druga grzałka do wody na podmiany?

I ta ilośc skały to chyba dość sporo na takie akwa, średnio 10% pojemności akwarium ludzie zwykle wkładają. Piachu chyba też dość grubo wyjdzie

Ta świetlówka tylko tymczasowo, bardzie spełnia funkcję do podtrzymywania T5. Odpalać tę T8 czy nie?

Tylko napisałem, że mam dwie grzałki. Do akwarium trafi chyba ta 75W albo wstawię te 50W do FZN-3.

Skały nie wiem dokładnie ile kupię może mniej...

Co do piachu nie muszę wsypywać całego ale worków mniejszych nie mają a nie ukrywam iż chciałbym mieć rozgwiazdę piaskową.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 4000K to ja nie wiem czy glony pójdą? więc nawet nie włączaj jak nie ma potrzeby. minimalnie 6500K ale nie baw się tylko od razu ładuj świetlówki takie jak być powinny


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4000k zbyt żółte światło.

Piasku maks 4,5kg Ci styknie, później będziesz miał w nim więcej syfu przy grubszej warstwie.

Skały 10-20%. Ja w 42 litrach miałem 6kg i było dużo i gęsto.

W 902 litrach(cały obieg- samo akwa 702litry) mam 95kg i ostatnio wywaliłem 10kg do sumpa, bo jednak za dużo :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do grzałki, to mysle, że dodatkowa to akurat fajny pomysł. Rodi wychodzi lodowata i żeby ja ogrzac to muszę grzałke z sumpa wyjmowac. U mnie w sumpie na 360L akwarium (samej wody w obiegu mniej więcej tyle samo co pojemność brutto akwarium) jest grzalka 50W zabrana z małego, a małe 54l jest zupełnie bez grzalki od chyba 4 miesięcy :D dałabym mocniejszą do dużego, ale w zasadzie nie ma po co, u mnie jest zawsze ciepło w mieszkaniu i ta grzalka i tak rzadko się włacza. jest głównie na przypadek, jesli zdarzyłoby mi się zapomnieć zamknąć okno na noc. No i do ogrzewania rodi, ale zaopatrze sie w mocniejsza na kolejną zimę.

Jesli chcesz rozgwiazdę, to faktycznie potrzebna jest gruba warstwa, tylko trzeba poczekać z jej zakupem, aż piach sie trochę zasyfi, żeby miała co jeść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 4000K to ja nie wiem czy glony pójdą? więc nawet nie włączaj jak nie ma potrzeby. minimalnie 6500K ale nie baw się tylko od razu ładuj świetlówki takie jak być powinny

Na początku będzie świeciła świetlówka T5 GIESEMANN oraz dojdzie w/w lampa led sera. Docelowo będzie coś takiego:

http://allegro.pl/belka-lampa-oswietleniowa-t5-2x24w-do-a-morskiego-i5194598785.html

oraz :

http://allegro.pl/aquael-moonlight-led-lampka-oswietlenie-nocne-i6092902826.html

Jesli chcesz rozgwiazdę, to faktycznie potrzebna jest gruba warstwa, tylko trzeba poczekać z jej zakupem, aż piach sie trochę zasyfi, żeby miała co jeść.

Tak, wiem bo dużo o tym czytam. Ale nasuwa się kolejne pytanie. Co z czystością piachu do tego czasu? Z babkami różnie to jest bo nawet po koralach sypią więc nie jestem przekonany poza tym będą zjadać to co ma być dla rozgwiazdy. Ślimaki, no ok ale też zjedzą wszystko co dla rozgwiazdy...


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na babkę masz za małe akwarium, one rosną w wiekszości powyżej 10 cm. Ta z linku jest jedną z najmniejszych kopiących babek, ale z tego, co czytałam o niej na forum, to bardzo krótko zyje w akwariach: http://erybka.pl/product-pol-8384-Signigobius-biocellatus.html

Chyba rozgwiazda musi Ci wystarczyć, może jeszcze slimak kopiący. Ale nie możesz dac rozgwiazdy do świeżego piachu, bo zapewne umrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś był próbny start na kranówce aby sprawdzić jak funkcjonuje to co posiadam. Myślę, że źle to nie wypadło. FZN-3 nie chciał odpalić ale jak ruszyłem turbinkę palcami to zaskoczył. Troszkę mi to ciśnienie podniosło ale potem już było ok i działa bez problemu. Ten mały "cyrkulator" daje 500L/h więc to mało ale ruch wody był dość duży. Jak dorzucę drugą 2000l/h to myślę iż na razie wystarczy. Poniżej foteczka.

4822428_20160409_165851[1].jpg

Tło przyjeżdża dziś z Polski oraz oświetlenie nocne Aquael Moonlight Led 1W. Sprzęt powoli kompletuję.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam żywej skały bym nie szorował , bo i po co ?

Dużych przyrostów Ci życzę ...

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś był próbny start na kranówce aby sprawdzić jak funkcjonuje to co posiadam. Myślę, że źle to nie wypadło. FZN-3 nie chciał odpalić ale jak ruszyłem turbinkę palcami to zaskoczył. Troszkę mi to ciśnienie podniosło ale potem już było ok i działa bez problemu. Ten mały "cyrkulator" daje 500L/h więc to mało ale ruch wody był dość duży. Jak dorzucę drugą 2000l/h to myślę iż na razie wystarczy. Poniżej foteczka.

4822428_20160409_165851[1].jpg

Tło przyjeżdża dziś z Polski oraz oświetlenie nocne Aquael Moonlight Led 1W. Sprzęt powoli kompletuję.

widzę że już nie muszę wysyłać tła powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że już nie muszę wysyłać tła powodzenia

Nowy pracownik jechał więc poprosiłem o drobne zakupy. Ale główne oświetlenie i tak zapewne kupie w Trzmielu.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyyy.... Mam mały problem bo nie mogę znaleźć odpowiedzi ani w instrukcji ani na forum na dość błache ale ważne pytanie.

Na membranie mam taką (chyba) osłonę niebieską. Mam to odkleić czy tak wkładać do obudowy?. Niżej na zdjęciu widać.

4843421_20160412_204336[1].jpg


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkładasz to jak leci po wyjęciu z opakowania foliowego, ta niebieska osłona zabezpiecza membranę, nie można jej odklejać!


"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj przez tych parę dni się dużo wydarzyło...

Przed wczoraj zalałem akwarium wodą, dodałem sól i wszystko odpaliłem. Wczoraj nagle olśnienie!!! Nie zamontowałem filtra DI no i cała woda do kibla oraz napełnianie od nowa. Zbiornik ruszył około 23:00.

Dziś zakupy:

4874038_20160416_162952[1].jpg

Dla ciekawskich podam ceny dla porównania z cenami w Polsce:

żywa skała 6,5kg - 98 Euro

Ocean White 10kg - 35 Euro

Cylkurator TUNZE nanostream 6015 - 30 Euro

Test Salifert NH4 - 11 Euro

Skała w sklepie była w ogromnym zbiorniku, można było grzebać ile się chce i wybierać co się chce. Po wybraniu i zważeniu zapakowali mi do wiaderka i zalali wodą.

Po dwóch godzinach transportu w domu zadecydowałem, że skałę od razu dam do akwarium.

Finał poniżej:

4874082_20160416_164356[1].jpg

Już po dwóch godzinach zauważyłem jakieś "coś pełzające" po skałach. Na zdjęciu nie widać ale skała jest kolorowa, wybierałem najlżejsze, najbardziej kolorowe i porowate kawałki. Teraz czekamy no rozwój sytuacji.

A i jeszcze jedno... Woda uzupełniona, więc oficjalnie ogłaszam odpalenie pierwszej mojej solniczki :)


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaleziony pierwszy "poważny" lokator. Czy ktoś wie co to może być?

4876052_20160416_215642[1].jpg

I kolejny, ale ten raczej niezbyt pożądany :)

4876631_20160416_224937[1].jpg


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi to wieloszczet. Niby pożyteczny, bo czyści skały, ale ja ich sporo wyłowilam. Zdarzało się, że rybka, która spi na dnie miala podgryzioną płetwę i zaginął mi slimak berghia. Nie wiem, czy to sprawka wieloszczetów, ale ja bym chetnie eksmitowała wszystkie. Mnożą sie jak głupie i cały piach po zgaszeniu światła az pełza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam mały problem z piaskiem. Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale w piątek otworzyłem worek z żywym piaskiem i dodałem go bezpośrednio do akwa. Dziś jest niedziela a ja nadal nic nie widzę co się dzieje nie mówiąc już o tym że nie mam jak skałek poukładać. Jednym słowem kompletne mleko. Cyrkulacja cały czas pracuje, filtr też... Może wyłączyć wszystko na pół dnia albo na noc? Proszę doradźcie co robić... A może nic nie robić i czekać?

4935436_20160424_093405[1].jpg


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja włożyłem głowice powerhed z założoną watą filtracyjna i po 2 dniach woda była czysta.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To asterina. A żywego piachu się nie płuucze, więc dobrze zrobiłeś. Nie miałam problemów z klarownością wody, ale widzialam, że inni owijali cyrkulatory gabką i wymieniali często. Na pewno jakas wata się przyda do filtra

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekaj trochę... powinno samo się wyklarować(przynajmniej ja tak miałem)(pomp i filtra nie wyłączaj)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, tak to juz jest z tym zywym piachem ;-) Jutro, pojutrze powinno juz byc coraz lepiej. Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.