Skocz do zawartości
88malolat

brązowe gluty na koralach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Drodzy koledzy i koleżanki, mam mały problem z którym nie bardzo mogę sobie poradzić. Zaczęło się wszystko około 2 tyg temu po zakupie kilku koralowców do akwarium a dokładnie chodzi mi o seriatopore, niby wszystko ok, ale już w sklepie widziałem że z tym koralowcem jest coś nie tak, ponieważ kilka szczepek seriatopory było już białych od dołu, ja wiadomy wybrałem sobie najładniejszą. Po 30 min aklimatyzacji standardowo włożyłem ją do zbiornika i położyłem na dnie akwarium ( w sklepie oświetlenie t5 a ja mam ledy). po dwóch dniach postawiłem ją mniej więcej w połowie zbiornika. Gdzieś po tygodniu coś zaczęło się dziać, koral zaczął bieleć od dołu i wypuszczać brązowe glut. delikatnie wężykiem odessałem te gluty z korala, zrobiłem podmiankę i dodałem bakterii. Po kilku dniach koral zrobił się 70% biały i z brązowymi glutami, a żeby tego było mało na innych seriatoporach i montiporze też pojawiły się gluty i zaczęło robić się to samo co z pierwszym koralem, Dwa dni temu gluty pojawiły się na acanthastrei i caulastrei ale jeszcze nie lecą. Przyznam szczerze że nie bardzo wiem co robić, zastanawiam się czy to nie jest brown jelly.

Akwarium 180l około 3 lata, większych zmian ostatnio nie robiłem poza, zwiększeniem o klika procent oświetlenia białego(to było około miesiąca temu, obecnie zmniejszyłem moc światła).podmianki robie co dwa tygodnie na soli reef crystal, do tego nie pełny balling bez soli bez soli, (od soboty będzie lany pełny balling), grotech a b c m, w dawkach mniejszych niż na opakowaniu (jak podawałem takiej jakie powinny być korale były brązowe), dwa razy w tygodniu po dwie krople coral v z af, karmie 3 razy w tygodniu mix mrożonek i koral fluid.

parametry na 11,04.16

zasolenie 1,024 (zmieniło się bo zawsze trzymałem 1,0245)

temp 25

no3 1 (zwykle mam niewykrywalne)

no2 0

po4 0 (mała hanka)

ph 8,0

mg 1440

ca 400

kh 7,3 ( przeważnie mam 8, ale nie zauważyłem ze mi się skończył płyn do ballinga)

i to by było na tyle z góry dziękuje wszystkim za pomoc Wojtek

zdjęcia w linku

http://www.fotosik.p...06dd7c778a24c69

http://www.fotosik.p...ade069ddf85014b

http://www.fotosik.p...6043827ce821adc

http://www.fotosik.p...26fa3c1922c4957

Edytowane przez 88malolat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wygląda na BJ. I jesli tak jest, to rekomendowaną (i skuteczną) metodą leczenia BJ jest kąpiel w antybiotyku - chloramphenicol.

Prawdopodobnie skuteczne sa inne antybiotyki.

Z metod stosowanych w akwarium to tylko odciaganie i zewnetrzny sterylizator np solidna UV

Pytanie tylko czemu kupiłeś korala, ktory już w sklepie wyglądał na chorego?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne bo seriatopory, jeśli to nie stellata, to naprawdę łatwe korale.

Powinny znieść wiele.

Po za tym nie słyszałem żeby BJ atakowało SPSy.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawaj fotkę


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z opisu bez zdjęcia ciężko jest coś powiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Brak dostępu do neta zrobił swoje.. dlatego dopiero dzisiaj dodałem zdjęcia...

Z tego co dzisiaj zobaczyłem mogę śmiało powiedzieć że nie jest dobrze...

Tester bardzo długo się nad tym zastanawiam i nie wiem co Ci powiedzieć, kupiłem przy okazji zakupu innych korali myślałem że mój jest chyba zdrowy, mam nauczkę, za 3-4 miesiące startuje z nowym projektem i w nim przewidziane jest już akwarium kwarantannowe.

Mam nadzieje że coś będzie widać na tych zdjęciach i uda się postawić trafną diagnozę.

w galerii google widziałem kilka sps-ów z bj i właśnie była to seriatopora chyba że się pomyliłem.

aktualnie przymierzam się do robienia testów i cotygodniowej podmianki za jakiś czas napisze jakie są aktualne wyniki testów.

pozdrawiam Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to wygląda jak by twoje zdychajace spsy w miejscach gdzie straciły tkankę obrosly cyjano,bądź jakimś glonem.Calustrea ta Zielona też nie wygląda najlepiej.Problemu szukał bym w wodzie.Ewentualnie dołożenie światła pomogło cyjano.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cjano,dino,glony , las różyczek plus parząca euph. z tyłu

trochę zaniedbałeś

nie lej tyle rożnej chemi do akwa - dodatków

jeden dzień poświeć na czyszczenie zrób, podmianę tyle ile ubędzie ci wody ubędzie z akwa przy sprzątaniu tego

ogranicz wszystko

podmiany ,czysty balling, bakterie

co najwyżej chemiclean jak będzie dalej wychodzić

albo chemiclean i po totem porządki

w każdym razie musisz się wziąć za to

z tego co widać na fotkach

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

AnT dostosowałem się do Twoich wskazówek, po za chemiclean-em, jeżeli jeszcze się pojawi od razu go zastosuje. Wyczyściłem glony ręcznie ale zostało jeszcze trochę (miedzy innym to co na zdjęciu poniżej), ciano codziennie odsysałem wężykiem i do tego wszystkiego, wiem że to nie najlepszy pomysł (bo dodatkowy stres dla korali), ale zaciemniłem na dwa dni akwarium i efekt jest spoko, bo na chwilę obecną nie ma tego dziadostwa. Co do róży to zgodzę się z Tobą miałem z nimi problem, ale uporałem się z nim trochę wcześniej, a dokładnie nie ja tylko berghia i brzydal.

Mimo wszystko korale są w opłakanym stanie :/ zastanawiam się jak im pomóc.... cały czas wypuszczają/mają na sobie jakieś gluty,ale tym razem po porządkach nie są już brązowe ale szare/białe/przezroczyste... i dalej tracą tkankę.

W sklepie polecono mi zamoczyć korale w reef dip-ie ?? Co o tym myślicie ??

http://www.fotosik.p...d5ae796faa3597d

(zdjęcie. gluty szaro/białe/przezroczyste + glon które mi zostały do usunięcia ręcznego)

Dziękuję wszystkim za pomoc walczę dalej.

pozdrawiam Wojtek

Witam,

Bielenie korali nie ustępuje, cały czas sa pokryte tymi glutami o ktorych pisałem wcześniej. Z braku pomysłu postanowiłem wczoraj wykąpać je w reef dip-ie. Nie wiem jaki przyniosło to efekt bo o świcie wyjechałem do pracy. Dodatkowo do filtra wyspałem trochę węgla. Po pracy zrobię testy i zobaczę jak korale wyglądają po kompieli.

Pozdrawiam Wojtek

Edytowane przez 88malolat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kąpiel w reef Dip-ie nie przyniosła pożądanego efektu mimo wszystko dzisiaj ją powtórzyłem, z wielką nadzieją ze będzie lepiej. Acropory, montipory poza talerzówkami się posypały, walczę jeszcze z seriatoporami. odciąłem wszystko co białe, martwe, słabo wyglądające i porobiłem z tego małe szczepki.

Dzisiaj zrobiłem testy, nie jestem z nich zadowolony bo przy dojrzewaniu nie miałem takich wartości po 4 i no3. \

.

zasolenie 1,025

temp 25

no3 10

no2 0

po4 15 (mała hanka)

ph 8,0

mg 1470

ca 430

kh 9,6

z parametrami sobie poradzę gorzej z tymi glutami, Nie chcę stosować chemii ale jeżeli ktoś zna złoty środek na to dziadostwo to będę bardzo wdzięczny za pomoc.

ps. Dino i cyjano zniknęły raz na zawsze,

pozdrawiam Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jak sobie poradziłeś z glutem? Mam u siebie podobny problem i będę wdzięczny za rady.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.