Skocz do zawartości
Radek-sl

Okrzemki czy Dino ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam to od kilku tygodni do tej pory był tylko brązowy nalot dzisiaj zauważyłem ze lekko faluje, w nocy znika prawie całkowicie

7a55ae263fddef48957614c8895c7eba.jpg

Proszę o identyfikację i sposoby zwalczania

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obstawiam dino jeśli pojawią się falujące gluty z bąblem powietrza


Start 02-04-2015 ,akwarium 200x60x70cm szkło optiwhite 12mm 840l + sump 90l,

Odpieniacz - ATI 250 POWER CONE , Lampa - 2xbelki LED SANRISE A015-90-W + 8 rury 80W ATI

Obieg - Jebao DCT12000 ,Pompa cyrkulacyjna - Jebao 1x RW-20, 1xRW-15, 2xRW-8,

 Żywa skała - pochodzenie Indonezja – Bali – 100 kg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra wiec co ? Chemia ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie trzeba poszukać problemu jak parametry no3 po4 czymś musi sie karmić to dziadostwo !! Na początek spróbuj 72 godz zaciemnić zbiornik (u mnie pomogło ) jak nie pomoze to chemiclean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemiclean na to tez działa ? Zaciemnienie zbiornika prawie.niemozliwe , a chemiclean używałem inwiem ze jest bezpieczny, zastanawiam się tylko nad przyczyną tego scierwa . Za chwilę zrobię testy parametry z przed tygodnia są w stopce

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ma 9 miesięcy oświetlenie mam tylko led

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze to masz po4 wysokie u mnie 0.04na Hance

Mi tez sie przyplątało po roku nie wiem skąd moze kupiłeś jakieś korale przed tym wysypem i przyniosłeś ognisko zapalne do baniaka bo mówią ze dino i cjano jest w każdym zbiorniku tylko trzeba mu stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju a jak je juz ma to rośnie jak szalone

To na ledach sie da wyłączyć niebieskie światło chyba nie wiem jakie masz u mnie sie da ja mam dwa razory plus 4xt5blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chemiclean na dino działa wiem ze jest niebezpieczny także jak co to użyj dobrej dawki ( jak masz t5 niebieskie ogranicz także bo dino lubi ten kolor ) a jak długo masz zbiornik?

Chemiclean nie działa na dino tylko na cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemiclean na dino? Przecież w wielu wątkach było już ze nie działa na dino. Dino lubi niebieskie? Też pierwsze słyszę... prędzej białe

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czym zwalczyć ? Zbiornika nie mogę zaciemnic

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomogło Fauna Marin Dino X, po 2 tygodniach niebyło sladu dino

Edytowane przez michal1407 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z bezpieczeństwem dla.zbiornika , ja będę obniżal po4 , od tego zaczne

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaprzestań podmieniac wode i stosowac dodatków do wody, i oczywiscie odsysanie

po dinio x, padł mi jezowiec cała reszta ma sie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chemiclean na dino działa wiem ze jest niebezpieczny także jak co to użyj dobrej dawki ( jak masz t5 niebieskie ogranicz także bo dino lubi ten kolor ) a jak długo masz zbiornik?

Z tego co widze to masz po4 wysokie u mnie 0.04na Hance

Mi tez sie przyplątało po roku nie wiem skąd moze kupiłeś jakieś korale przed tym wysypem i przyniosłeś ognisko zapalne do baniaka bo mówią ze dino i cjano jest w każdym zbiorniku tylko trzeba mu stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju a jak je juz ma to rośnie jak szalone

To na ledach sie da wyłączyć niebieskie światło chyba nie wiem jakie masz u mnie sie da ja mam dwa razory plus 4xt5blue

I tak o to mit powielany ,przechodzi w prawdę

Naprawdę czasem chłopaki zastanówcie się co piszecie :wallbash::fish:


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wielu znajomych stosowało chemiclean na dino i pomogło a na cjano jest mucosidol tak tez polecał mi kiedyś Grześ Dyzma i działa przede wszystkim bezpiecznie . Pozdrawiam

Tzn??

I tak o to mit powielany ,przechodzi w prawdę

Naprawdę czasem chłopaki zastanówcie się co piszecie :wallbash::fish:

Tzn??

Chemiclean na dino? Przecież w wielu wątkach było już ze nie działa na dino. Dino lubi niebieskie? Też pierwsze słyszę... prędzej białe

Pozdrawiam

nanokaczor juz pisał o tym niebieskim wiec napisz do niego na priv to ci naświetli sprawę profesjonslnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz miałem w baniaku cyjano , raz zastosowałem chemiclean po dwóch dniach aninsladu , druginraz zastosowałem mycosidol i nie zadziałał wogole ani centymetr cyjano nie znikł

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mialem troche wieksze.

Zredukowalem swiecenie o polowe, tylko 2 z 4 rur.

Pochlaniacz krzemianow.

Podmiany normalnie, z tym, ze odsysalem wezem warstwe z syfem. Tak zebrany piasek plukalem w misce, odsaczalem i zalewalem woda utleniona na 15 minut, po czym wracal do baniaka.

Malo co juz zostalo, operacje prowadzilem 2 razy.

Przyczyna u mnie byla zywica. Wiec jak u Ciebie tez, to najpierw sprawdz zywice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wbiję się w temat, bo nie chcę zakładać nowego... U mnie tez pojawił się delikatny, miejscami nawet ciemnobrązowy nalot na piasku (żadnych nitek, żadnych pęcherzyków etc), ale jest chętnie zjadany przez strombusa. Czy na tej podstawie mogę wykluczyć że to NIE JEST dino/cyjano i być na 100% pewien że to okrzemki? Nie znam aż tak bardzo zwyczajów żywieniowych tego ślimaczka i w sumie to by mi bardzo pomogło w "diagnozie". Zapodałem Serę, zaciemniłem dziś zbiornik. Tak na wszelki wypadek. Na pewno 1 doba nie zaszkodzi.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie może być żywica, nienwymienialem wkładów rodi ani razu bo tds ciągle pokazuje 000 a przeleciał przez filtr juz kilkanaście tysięcy litrów

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na forum jest pełno tematów o okrzemkach. Najlepiej i prawie bezbłędnie można to rozróżnić przez niewielki mikroskop albo mocną soczewkę. W pierwszej fazie makroskopowo dino i okrzemki są bardzo podobne a później widać już u dino bąble i ciągnące się gluty...

Co do chemicleanu to na dino nie działa - to środek absolutnie skuteczny na cyjano lecz dino tym nie zwalczymy.

Okrzemki macie przez złej jakości filtracje RO/DI - aplikujecie krzemiany do zbiornika z dolewkami i podmianami. Najlepiej zmienić filtry dejonizacyjne a jak są nowe to zweryfikować układ filtracji czy osmoza i prefiltry nie nadają się do wymiany (dlaczego dejonizacja poleciała nam tak szybko).

Walka z dino z kolei to ciężka batalia co czasami może być ogromnie trudne do wygrania. Trzeba działać wieloma czynnikami które utrudniają rozwój tego badziewia:

1. Całkowite wyłączenie białego światła - oświetlanie baniaka tylko niebieskim światłem przez 7-14dni. Oświetlenie z białego zakresu barwowego światła działa na dino stymulująco i ułatwia mu ekspansje. W skrajnych przypadkach gdy dino zdusi cały zbiornik ludzie stosują całkowite zaciemnienie (48 lub 72 godz) - ale tu już stawiamy na jedną kartę, bo trudno powiedzieć jak zwierzaki nam zareagują.

2. Podniesienie twardości węglanowej i utrzymywanie jej podczas kuracji (7-14dni) w okolicy 9 - 10 przez aplikowanie wodorowęglanu sodu (zakupić w POCHu oczyszczony związek lub po prostu sodę oczyszczoną - nie chcę polemizować co lepiej, bo temat tego nie dotyczy). Można poczytać o tym również na forum. Sinice i glony niższego rzędu wolniej się rozwijają przy wysokim KH.

3. Mocno trzepać wodę i starać się ją trochę wyjałowić przez odpienianie na mokro i zaprzestanie podmian na czas kuracji (7 - 14 dni).

4. Stosować nadtlenek wodoru (wodę utlenioną) w dawkach 5ml/100l przez okres 7-14dni i aplikować go możliwie blisko miejsc tworzenia się koloni dino - jest o tym na forum.

5. Odsysać grubsze kożuchy.

6. Postudiować forum, bo jest tu kompendium wiedzy i doświadczenia ludzi którzy naprawdę bardzo dużo wiedzą.

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie może być żywica, nienwymienialem wkładów rodi ani razu bo tds ciągle pokazuje 000 a przeleciał przez filtr juz kilkanaście tysięcy litrów

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Albo masz genialną wodę albo walnięty TDS. Kilkanaście tysięcy litrów przez żywicę i 0,00? :shock:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tds jest ok bo mam dwiensondy , zmieniałem i zawsze przed ro jest 127-130 a po 000-001, ktoś. Kiedyś napisał skoro tds pokazuje 000 to znaczy ze wkłady ok, po weekendzie wymienię wszystkie wkłady w rodi

Mam nadzieje ze to okrzemki, nie ma na tym nalocie żadnych glutow z powietrzem

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.