Skocz do zawartości
dwl

Jak rozpoznać brak równowagi jonowej?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie. Zakładamy, że lejemy Ballinga bez SBS lub tylko sobie w jakikolwiek sposób dodajemy Ca KH. Z opisu kolegi Testera, czyli z chemii, wynika, że brak równowagi jonów wystąpi nawet przy podmianach wody (<100%). Mylę się? Jeśli nie, to z czasem parametry się znacznie rozjadą. Po czym poznajemy że mamy o wiele za dużo chlorku sodu? Da się zmierzyć? Zauważyć charakterystyczne objawy na twardych koralach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt? Nieraz czytałem posty, że komuś się rozjechały parametry, ale nikt nie pisze jak to odkrył. Każdy tylko zgadł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja przyłączam się do pytania.


7a614fd06c325499f1680b9896beedeb.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Głównymi składnikami wody morskiej są sód chlor i siarczany. Trzeba zmierzyć stężenie wapnia, magnezu i zasolenie i na tej podstawie można ocenić czy jest ok...

Lepiej jednak zbadać skład chemiczny wody na przykład za pomocą metody ICP-AES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jednak zbadać skład chemiczny wody na przykład za pomocą metody ICP-AES

:thumbup: Tym akurat nikt się nie chwali, więc mają jakieś swoje "magiczne" sposoby. Osobiście wolę podejście naukowe. Tylko mam wrażenie, że wielu tutaj wygłasza kategoryczne stwierdzenia bez poparcia faktami/parametrami, które da się ściśle opisać/zmierzyć. Raczej trudno wierzyć takim poradom.

PS. Nie mam na mysli Ciebie, bo widziałem posty wyglądające fachowo.

PS2. Będzie tak jak z moim pytaniem o przesławny siporax (używam, żeby nie było!). Każdy słyszał, że działa, u wielu rzekomo pomaga. Tylko prośba o poparcie sprawdzalnymi faktami zostaje bez odpowiedzi.

PS3. Tak, wiem. Powinienem użyć Aquaforest i będzie super hiper. Do samej firmy nic nie mam, rzecz jasna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz przez rozjechanie parametrów. Mogą się rozjechać "Główne" parametry, czyli Mg, Ca, KH w stosunku do siebie i do zasolenia, wtedy jest to zupełnie mierzalne, wystarczy zrobić testy wody. Jeśli chodzi Ci o mikroelementy, to raczej nikt tego nie zmierzy bez laboratorium, więc zostaje Ci np Triton, albo zdrowy rozsądek i zrobisz większą podmianę raz na jakiś czas, żeby trochę poprawić ten bilans mikro w akwarium i zredukować NaCl.

Takie moje przemyślenia nie poparte publikacjami naukowymi.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda Ballinga i pokrewne powodują zwiększanie ilości NaCl w stosunku do innych. Chodzi właśnie o to. W normalnej wodzie morskiej są chlorki i siarczany, a tutaj nam się to rozjeżdża. Pomiar zasolenia refraktometrem w tym przypadku może być błędny, jak wynika z artykułu na reefhub.pl. Taki pomiar jest więc bezużyteczny dla odowiedzi na pytanie w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki za linka. Czyli wniosek wysuwam taki: metoda Ballinga i pokrewne zawsze powoduje rosnący nadmiar chlorku sodu. Częściowe podmiany spowalniają ten proces. Stosowanie soli bez soli teoretycznie, w idealnym przypadku, jemu zapobiega.

Aby mieć 100% pewność proporcji składników wody w akwarium należy wysłać próbkę do laboratorium. Tego raczej nie robimy, więc po prostu obserwujemy korale i na podstawie własnego doświadczenia+znajomości działania metody lub porad np. z forum, od pana w sklepie itd., podejmujemy kroki naprawcze.

Czy wnioski są właściwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wnioskiem o poradach pana ze sklepu był bym ostrożny.

Zdecydowanie autorytety z tematu z linka i jeszcze kilku-kilkunastu innych.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wnioskiem o poradach pana ze sklepu był bym ostrożny.

Wiem heheh :) Pan ze sklepu może próbować sprzedać jakiś super srodek zalegający na półce. Ja tylko stwierdziłem fakt, że niektórzy się do takich rad stosują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to co piszecie. Czyli wniosek jest jeden: trzeba robić podmiany aby zniwelować ilość NaCl. W takim razie co z metodami bez podmian wody - DSR? Z tego co się orientowałem to mierzą oni parametry które są mierzalne w domu - głównie salifertem. Albo zeovit - nie stosuje się SBS, a zamiast tego leje się obficie mikro


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile rozumiem ideę DSR, to uzupełnia się tylko i wyłącznie to co jest zużywane. To by się trzymało kupy, tzn jest pełna kontrola. Zeovitem nigdy nie byłem zainteresowany, więc się nie wypowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile rozumiem ideę DSR, to uzupełnia się tylko i wyłącznie to co jest zużywane. To by się trzymało kupy, tzn jest pełna kontrola. Zeovitem nigdy nie byłem zainteresowany, więc się nie wypowiem.

Tak, ale w DSR uzupełniasz to na podstawie testów salifeta + hanka. Więc nie jesteś w stanie 'dokładnie' wszystkiego pomierzyć w domu. Równie dobrze jadąc na samych podmiankach możesz kupić sobie wszystkie testy saliferta + hankę i sprawdzać co ubywa


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie musisz stosować saliferta. Możesz użyć moetody ICP - i wtedy będziesz wiedział wszystko o wodzie w akwarium...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki za linka. Czyli wniosek wysuwam taki: metoda Ballinga i pokrewne zawsze powoduje rosnący nadmiar chlorku sodu. Częściowe podmiany spowalniają ten proces. Stosowanie soli bez soli teoretycznie, w idealnym przypadku, jemu zapobiega.

Aby mieć 100% pewność proporcji składników wody w akwarium należy wysłać próbkę do laboratorium. Tego raczej nie robimy, więc po prostu obserwujemy korale i na podstawie własnego doświadczenia+znajomości działania metody lub porad np. z forum, od pana w sklepie itd., podejmujemy kroki naprawcze.

Czy wnioski są właściwe?

Stosowanie soli bez soli nie zapobiega wzrostowi zasolenia, lecz sprawia ,że powstała sól jest w pełni wartościowa.

Edytowane przez Truskawa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.