Skocz do zawartości
hajtaler

Pytanie do elektryka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie do jakiegoś elektryka, wiec mam lampę diy i jest na niej po podpięcia prąd na obudowie ,do tej pory co ustaliłem ze mam prąd na uziemienie w każdym gniazdku( przedłużaczy) aż do głównego gniazdka gdzie jest to wszystko podpięte, ale zeby nie było za łatwo po podpięcia do innego przedłużaczy prąd natychmiast pojawia sie na uziemieniu, sprawdzam to probówka co może być przyczyna pojawiania sie napięcia na uziemieniu i czemu znika ono na głównym gniazdku, rozkrecilem wczoraj cała instalacje i wszystko jest podpięte ok


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nijak nie mogę zrozumieć tego ci napisałeś

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

W ścianie na uziemieniu probowka świeci?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka lampa? Led czy t5 ? Prąd na obudowie jest wykrywalny miernikiem czy czujesz go jak dotykasz?

Nie bardzo rozumiem badania instalacji - sprawdzałeś testerem czy po włączeniu lampy pojawia się prąd na styku uziemienia? Czy ten prąd tam jest mimo nie podpiętej lampy?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wszystkie przedłużacze są fabryczne i posiadają bolec uziemiający to taka sytuacja nie ma prawa zaistnieć. Gorzej gdy przedłużacz nie ma bolca lub ktoś tam grzebał. Stare rozwiązania w instalacjach elektrycznych dopuszczało łączenie bolca uziemiającego z przewodem N, było to tzw zerowanie. Jeżeli zastosujemy przedłużacze w rożnych konfiguracjach czyli z zerowaniem i z uziemieniem to może się tak stać ze bolec będzie na potencjale L (czyli fazy). Zawsze w instalacji należy stosować jeden układ. Obecnie stosuje się tylko system L-N-PE.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa hybrydowa t5 z ledami , Grzegorz mam taki właśnie układ L-N-PE prąd czuje jak dotykam i dioda swieci sie na probówce, przedłużacz mam jeden robiony i jest wpięty do gniazdka , ale sprawdzałem tez na nowym kupnem w sklepie i prąd po podpięcia lampy pojawia sie na obudowie, jak odlacze uziemienie od zasilacza do diod prąd znika z obudowy dioda na probówce przestaje świecić

Nie wiem jak to wytłumaczyć lepiej chyba poproszę jakiegoś elektryka by lukna na ta instalacje bo cos jest napewno nie tak

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zrób fotkę tego zasilacza z podłączeniami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka lampa? Led czy t5 ? Prąd na obudowie jest wykrywalny miernikiem czy czujesz go jak dotykasz?

Nie bardzo rozumiem badania instalacji - sprawdzałeś testerem czy po włączeniu lampy pojawia się prąd na styku uziemienia? Czy ten prąd tam jest mimo nie podpiętej lampy?

Prąd jest na uziemieniu nawet jak nic nie jest podpięte, jedyne co mam do testowania to probówka

zrób fotkę tego zasilacza z podłączeniami

Ok ale dopiero wieczorem ja juz do pracy jadę

Tutaj mam rozrysowane jęk to jest podpięte tylko proszę sie nie śmiać :)post-8749-0-70874300-1463552915_thumb.jpeg

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz świetlówki t5, to niezależnie od instalacji i jej błędów będziesz miał ładunki na odbłyśnikach i rurach. Taki urok lampy. Może stąd jest ten efekt "kopania", a instalacja uziemiająca może być skopana swoją drogą.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dele ale czy po pojawieniu sie produ na uziemieniu nie powinno wywalić bezpiecznika, zawsze myślałem ze tak jest. Kupie dzisiaj nowy przedłużacz bo na pewno cos z moja instalacja jest nie teges ze jest prąd na uziemieniu

Ok dzwoniłem do elektryka i powiedział mi ze probówkę to sobie mogę w D.... wsadzic i żebym nic nie kupował do póki nie sprawdzę to jakimś testerem pożądanym

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzwoniłem do elektryka i powiedział mi ze probówkę to sobie mogę w D.... wsadzic i żebym nic nie kupował do póki nie sprawdzę to jakimś testerem pożądanym

Nic nie wsadzaj :) Ale facet ma rację tylko częściowo. Po prostu prąd jest mały, ale tester już reaguje.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod akwarium masz jakąś instalację, czy jedziesz na przedłużaczu prosto z gniazdka na ścianie?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tego że wykręć gniazdko ze ściany i policz ile przewodów do niego dochodzi.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Przedłużacz z diodą świecącą ? - wywal diodę powinno pomóc.

2. Otwórz gniazdko i zobacz czy nie masz tam dziwnego mostka fazy z bolcem.

3. Czy neonówka świeci po przyłożeniu do bolca w gniazdku? - patrz jak wyżej

Edytowane przez ThoOma (wyświetl historię edycji)

425b50f54c189bfa14c0e1e2990d0013u621a149

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Przedłużacz z diodą świecącą ? - wywal diodę powinno pomóc.

2. Otwórz gniazdko i zobacz czy nie masz tam dziwnego mostka fazy z bolcem.

3. Czy neonówka świeci po przyłożeniu do bolca w gniazdku? - patrz jak wyżej

Ad2

Pisał że instalacje ma TN-S czyli z oddzielnym przewodem ochronnym


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak podejmę piekarnik to na zero mam lekiem święcenia się neonówki ale różnicówek nie wywala


400L w obiegu, Schuran 150 , 5 L siporax, lampa T5/led DIY . Zeovit

Start 01.07.2014

0305c8113b0ae8718c033163a3be9263u293a275.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam Jeżeli jest siec TN-S i na bolcu ochronnym pojawia się napięcie to powinno wyrzucić wyłącznik różnicowo - prądowy(różnica potencjałów ) , mierząc napięcie zwykłą neonówka nie jest to miarodajny pomiar gdyż to okazuje od 5V wypadało by zrobić tak:

1.test różnicówki

2.podpiąć bezpośrednio lampę do gniazda zasilającego( bez przedłużaczy) i zrobić pomiar

3 sprawdzić miernikiem między ochonym a fazą jhakie naprawdę jest to napięcie

przypuszczam że któryś z przedłużaczy jest uszkodzony czytaj kabel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w poblizu przewodu, ktory nie jest polączony z ziemią lub zerem przevhodzi przewod fazowy, to w niepodlączonym przewodzie wzbudza się prąd indukcyjny, ale ten prąd nie plynie, póki nie polączy się z ziemią lub zerem. Jesli robisz pomiar próbnikiem z neonówką, to neonówka zawsze będzie swiecila, bo Twoj palec i caly Ty lączy "indukowany" przewod z ziemią.

Tak więc, w zaleznosci jaką masz instalację w domu:

1. Dwa przewody w gniazdku i trzy przewody w przedluzaczu - kontrolka na uziemieniu będzie swieciła.

2. Trzy przewody w gniazdku - albo rozpięło się uziemienie w gniazdku - mniejszy pro lem, albo rozpoelo się w skrzynce bezpiecznikowej - większy problem, albo bednarka do kitu i to dosc duzy problem.

W przypadku jesli masz instalację dwuprzewodową, mozna spiąć bolec uziemiający z zerem, ale obecnie takich rozwiązań się nie zaleca.

Czasem rzeczywiscie neonówki w listwach dają niewielkie napięcie na bolec uziemiający, choc przy prawidlowym polączeniu nie powinny, sam tak mialem. Po usunięciu podswietlenia problem ustąpił.

A poza tym, na kazdym urządzeniu elektronicznym, na obudowie napięcie się pojawi. Tak juz jest, indukcja, kondensatory, filtry przeciwzakłóceniowe podpięte do masy. Dlatego powinno byc uziemienie. Jak uziemienia nie ma, pojawiają się ładunki na obudowie. Jak dotukasz palcem pojawia się roznica potencjałów, czyli napięcie, a prąd plynie do ziemi.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kuba napisz jeszce ze to jast instalacja w UK.

Kto był i widział na własne oczy ten wie o czym mówię.

Poproś o sprawdzenie przez elektryka w administracji budynku.

Łaski nie robią bo ta sytuacja zagraża porażeniem.

Zrobią to szybko miałem podobnie.

Pozdrawiam Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad2

Pisał że instalacje ma TN-S czyli z oddzielnym przewodem ochronnym

Kto i gdzie tak napisał? Ja nie widzę.

TN-S to może i ma ale w przedłużaczu :)

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wlasnie o tym myslalem, stąd indukcja na bolcach. Pytanie tylko czy nie ma uziemienia, czy się rozpięło gdziekolwiek.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok kupiłem miernik będzie w piątek i tak w sumie potrzebny jak sie bawi elektryka cos takiego mam nadzieje ze sie nada

https://www.ebay.co.uk/itm/261037223800

W głównym gniazdku do którego jest podpięta cała moja instalacja jest 6 kabli po 2 L-N-uziemienie czyli tak jak sie robi w uk robię na budowie wiec mam styczność z tym i tam problem znika czyli na uziemieniu probówka nie swieci , zrobię zdjęcia po pracy by pokazać jak to wszystko jest podpięte i w tedy cos łatwiej będzie wam doradzić, przedłużacz robiłem sam jest to kabel 3 żyły który idzie do pierwszego gniazdka i tam połączony jest z następnym gniazdkiem i tak z 6 L do L , N do N, Graund do Graund

Ok kupiłem miernik będzie w piątek i tak w sumie potrzebny jak sie bawi elektryka cos takiego mam nadzieje ze sie nada

https://www.ebay.co.uk/itm/261037223800

W głównym gniazdku do którego jest podpięta cała moja instalacja jest 6 (jak dobrze pamietam ale sprawdzę i to )kabli po 2 L-N-uziemienie czyli tak jak sie robi w uk robię na budowie wiec mam styczność z tym i tam problem znika czyli na uziemieniu probówka nie swieci , zrobię zdjęcia po pracy by pokazać jak to wszystko jest podpięte i w tedy cos łatwiej będzie wam doradzić, przedłużacz robiłem sam jest to kabel 3 żyły który idzie do pierwszego gniazdka i tam połączony jest z następnym gniazdkiem i tak z 6 L do L , N do N, Graund do Graund


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a probnik swieci po dotknięciu do bolca gniazdka w ścianie?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego schematu nie widze aby było podłączenie uziemienia i dla tego świaci i kopie ,elektronika do t 5 i led nie stety daje mikronapięcie które kopie i to jest w wielu lampach taki problem , główny kabel 3 żyłowy ma być z wtyczką uziemiającą , w lampie dodatkowo wszystko co ma śrubki do przykręcenia uziemić pojedynczym kabelkiem dołorzyć kosteczke przed przewodem 230 i spiąć z żółtym uziemieniem i po sprawie


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wróciłem do domu biorę probówkę do ręki przykładam do obudowy i ku mojemu zdziwieniu nie swieci , rozkręcam swój przedłużacz gdzie wczoraj miałem prąd na uziemieniu i noe swieci co jest grane bo zgłupieje jak w jeden dzień prąd jest i lampa kopie a w drugi dzień prądu nie ma i lampa nie kopie i probówka nie swieci jak sie przykłada do obudowy jest możliwe ze ktoś w innym pokoju podpiol cos wadliwego i to dawało prąd na uziemieniu ?

Tak wyglada instalacja post-8749-0-80913700-1463595124_thumb.jpeg

Ps. Dodam ze jeszcze rano przykładałem probówkę do obudowy i świeciła

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.