Skocz do zawartości
pecetowiec

Pierwsze akwarium morskie 35x35x35 (Update do 112l 80x35x40)

Rekomendowane odpowiedzi

Za skała po lewej nie bedzie martwej strefy?

Wysłane z Tapatalka

Tam jest wylot odpieniacza a filtr z prawej jak trzeba to tam dmuchnie lub koralie tam skieruje, albo tam ją przymocuje żeby zaciągała wodę.

Będą dwa cyrkulatory jvp 201B i koralia nano 900

Przez te dwa klocki od Tunze dwie lekkie wysepki imo sprawiają że są bardziej widoczne, chciałem ustawić centralnie skałę tak żeby skupiała na sobie uwagę. Z przodu trójpodział wypada w dobrych punktach.

Pytanie czy jeszcze dołożyć czy wystarczy na taki litraż i wysokość?

Tak jak pisałem, moje oko cieszy, może jeden płaski z lewej pod kolonie zoa z czasem wstawie.

Jak po za skałą przy szybie ( rzeczywiście jest za blisko) nie widzicie nigdzie przyszłych problemów to po świętach lepimy :)

A co myślicie o dnie? Wytrzyma czy lekko rozlać cx5

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podkleiłem małe kawałki spienionego pcv w miejscach styku skały ze szkłem na cx5, po wsypaniu piachu nic nie widać.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic pod skale nie musisz dawac :). A z zasiedlaniem,to raczej najpierw korale,a potem rybki.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bije się z myślami jak wykończyć górę akwarium... Korona by była chyba najestetyczniejsza tylko że po dodaniu nóżek do lampy, jest ona dość wysoko. Zaczynam myśleć czy by lampy nie oprzeć na wewnętrznym pierścieniu korony tylko martwię się czy wytrzyma. Obudowa lampy jest tak szeroka jak szerokość akwarium i suma sumarum mogła by stać oparta o szyby... Jednak strach że tylko 6mm w bok i mam chlup z wywalonymi bezpiecznikami napawa mnie koszmarami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bije się z myślami jak wykończyć górę akwarium... Korona by była chyba najestetyczniejsza tylko że po dodaniu nóżek do lampy, jest ona dość wysoko. Zaczynam myśleć czy by lampy nie oprzeć na wewnętrznym pierścieniu korony tylko martwię się czy wytrzyma. Obudowa lampy jest tak szeroka jak szerokość akwarium i suma sumarum mogła by stać oparta o szyby... Jednak strach że tylko 6mm w bok i mam chlup z wywalonymi bezpiecznikami napawa mnie koszmarami.

Podwieś lampę na linkach, wygodne i bezpieczne rozwiązane


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przeszkodzie stoi żona:)

Dobra teraz pytanie techniczne.

W poniedziałek będę mieć ok 10l wody z podmiany i trochę żywej skały. Przygotowuję się do zalania:)

Teraz pytanie:

Jak długo świecić?

Kiedy białe, kiedy niebieskie?

Kiedy zacząć podmiany?

Filtr niech chodzi o początku, odpieniacz też?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalany!

Wczoraj oficjalnie zbiornik został zalany.

Użyłem ok 25l wody z podmiany, reszta to świeża solanka na soli seasalt AF.

Te moje niecałe 10kg base rock wspomogłem kilkoma kawałkami LS (na kilku chyba xenia i pare zoa) -kolega się upierał żeby wsadzić bo u niego by popłynęły porcelanową zjeżdżalnią.

Wlałem wg instrukcji seachem stability.

6 kg żywego piachu

Pierwsze kilka godzin filtr chodził na wacie, teraz siporax i wata na górze - skręcony na minimum bo piasek wymiata.

Lampa świeci na 75% RB 8h pozostałe CW,kolory itd 7h

Temp 24*C

Zasolenie 1.022

Odpieniacz chodzi na sucho, o dziwo żadnych znanych mi problemów z zakresami regulacji sucha/mokra czy milionami bąbli w akwarium.

Pomalowanie szyb czarną farbą, strzał w dziesiątkę! Reefpack z przodu na pierwszy rzut oka niewidoczny.

Postaram się o zdjęcia, proszę o uwagi i rady. Szczepki to sprawa dyskusyjna, wyżej wspomniany kolega to akwarysta z dość niekonwencjonalnymi pomysłami a jednak z jego usług korzysta wielu. Jak twierdzi xenia ma mi pomóc w dojrzewaniu a te kilka mordek zoa to akurat twardziele i powinny dać radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak to mówią poszły konie po betonie. Teraz tylko czekać i patrzeć jak rosną glony ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie mogę się doczekać

Edit/

Film mi sie zbiera, to normalne na początku czy muszę poprzestawiać wloty reefpacka i podkręcić pompę filtra na max?

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija tydzień, dawka stability wg instrukcji wlana.

Parametry mi znane

Ph 8

Kh 6

No2 niewykrywalne

No3 niewykrywalne

Zasolenie 1.024

Temp. 25*C

Codziennie odparowuje ok 600ml RO leje z ręki.

Świece 8h RB i 6h pozostałymi barwami.

Ze szczepek przeżyły zoa i ładnie się pootwierały i znalazłemdwie dzikie rurówki. Reszta niestety nie przeżyła całego zamętu. Zresztą żadna strata bo nie byłem do końca przekonany jakoby to był dobry pomysł. Jedna odnoga xeni zapadła się w sobie i taka zwinięta do środka sobie siedzi na skałce. 1.Coś z tego będzie czy tak ten koral obumiera?

2.Odpieniacz jednak trochę puszcza bąbelków, tunze tak mają ale gdyby za jakiś czas się nie uspokoił to mogę posmarować łączenia sylikonem akwarystycznym?

Choć zaledwie cztery kawałki (raczej kamyczki) LR kolega mi dał z wodą dziś zauważyłem 3-4cm wieloszczeta a po chwili jeszcze jego młodszego kolegę ok cm długiego. Kawałki te zaczynają obrastać cieniutkimi nitkami glonów.

3.Czy mogę na koniec miesiąca planować ślimaki i mitraxa? Czy za wcześnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7094277_WP_20170111_07_29_54_Pro.jpg

7094278_WP_20170111_07_30_08_Pro.jpg

aparat fatalny, coś muszę pomyśleć o filtrach i zmianie sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heya,

Zazdroszczę ci wodowania. ja muszę kilka miesięcy jeszcze czekać. po tych zdjęciach niestety nie za wiele widać i ciężko powiedzieć czy coś tam żyje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ponad rok czekałem od decyzji :)

Czy żyje? Ano coś tam żyje:) mam trzy małe dzikie kolonie zoa, z xeni nic nie przetrwało ale widzę że kiełkują trzy różyczki na tych kawałkach co dostałem od kolegi. Ponadto wczoraj zauważyłem dwa wieloszczety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i się zaczęło!

dno buzuje nawet pod wierzchnią warstwą piasku bo przy szybie widać bąbelki. Okrzemki (o ile to okrzemki) miejscami na piachu też produkują mikrobąbelki.

no2/3 zaczęło być wykrywalne- czas zamówić dokładniejsze testy

Ja też nie bym był sobą gdybym czegoś nie spitolił i źle zrozumiałem etykietę stability. Podlałem na start jak producent radzi ale zamiast lać przez 7dni dzień w dzień to dałem po 7dniach :blink:

także ten... We wtorek wlałem stability i dziś jak mnie olśniło, teraz zacznę lać jeszcze te sześć dni i zobaczymy.

Dodatkowo te kamyki LR co mam zaczynają tworzyć coraz dłuższe i widoczniejsze brązowe nitki.

luz i browar, czy mam się martwić?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luz i browar, okres dojrzewania rozpoczęty :-)


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minutes ago, andzior70 said:

Luz i browar, okres dojrzewania rozpoczęty :-)

ale koparki z muszlą na grzbiecie sobie teraz odpuścić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie poczekaj jeszcze conajmniej tydzień i przed wpuszczeniem czegokolwiek sprawdź parametry, szkoda męczyć zwierzęta.

 

 

 

 


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny "gift"... Asterina.
Zostawić niech wcina glony a potem zostanie karmą krewetki czy wywalić za wczasów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat asterin zdania są podzielone. Jedni je eksmitują , inni nie. Ja ich nie usówam i nie rozmnażają się się jakoś szybko. Korali też mi nie zjadają, przynajmniej nie widziałem. Czyszczą z glonów szyby i skałę, bo są ślady jak np. przejdzie po szybie to są wyczyszczone okrągłe placki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę sobie zrobić kolekcję zoa i trochę się martwię czy jej któreś nie zasmakują... Najwyżej krewetka będzie miała używanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zoa i asteriny i nie zauważyłem żeby asterinki je zżerały, co prawda staram się trzymać ich populację w ryzach.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odławiasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odławiam, a jako że uważam że mają prawo do życia przerzucam je do sumpa i tam sobie żyją.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.