Skocz do zawartości
Gość

Fosforany- raz jeszcze...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Mam zagwozdkę... Za wysokie NO3 i nie schodzi. Przełamałem się, dodaję roztwór KH2PO4 celem podbicia PO4, które to miałem na zero. Po dodaniu- jeden dzień, dwa i fosforany znowu wędrują na zero, choć nie mam adsorbenta (wywaliłem Phosguard), odpieniacz, a raczej jego kubek w Hydor SlimSkin Nano celowo podniosłem ze 2 cm nad lustrem i nic nie wywala. Leję bakterie i Colombo Nitrate Ex. W filtrze- jedynie Siporax, Purigen i Chemi Pure (ten najtańszy, klasyczny- celowo użyty zamiast nie Blue czy Elite, bo te zawierają GFO). Normalny objaw z tymi spadającym PO4? Czy może bakterie go zużywają do redukcji NO3 (tak mnie się na logikę wydaje) etc? Wiem że do redukowania NO3 bakterie potrzebują PO4. Jedyne czego nie wiem, to to, czy jest przez nie "zużywany". Wytłumaczcie ciemniakowi...

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak bylo u mnie. Przez ok.1-2 tygodni podawalem kazdego dnia tyle, zeby z zera zrobić 0.03. Dopiero po tych 2 tygodniach poziom przestal spadac, tzn. zwolnił. Teraz co tydzien daję tą wyliczoną dawkę. Z efektów jakie zauważyłem, to szary nalot na szybach zmienił się w zielony, a ślimory, jeżowce i Dolabella zaczęły się interesować tylną szybą.

Fosforany to bardzo ciekawa substancja w fizjologii. W momencie pojawienia się gwałtownego wzrostu, zaczynają bardzo szybko spadać. Tak myślę było u nas. Brak fosforanów limitował rozwój życia, fosforany się pojawiły i życie bujnęło, co spowodowało szybki spadek. Takie wahadelko do czasu stabilizacji.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduan ale udało się tym sposobem zredukować NO3 czy nie?

Właśnie doszło do mnie Na3Po4 (bezw.) i będę podbijał PO4, żeby zbić NO3 zastanawiam się czy wyjdzie..


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pytanie nie do mnie, ale...Bez obecnego w systemie PO4 nie da się zbić NO3. Nie mierzyłem ostatnio NO3 czy spada, bo dozuję PO4 zaledwie ok kilku dni, więc aż tak szybko rezultatów się nie spodziewam, choć... "znikające" PO4 podpowiada mi że coś w systemie się dzieje i chyba (?) idzie to w dobrym kierunku. Tak jak pisałem- odpieniacz podniesiony, teraz praktycznie tylko natlenia wodę, a Phosguarda usunąłem. Zobaczymy za 5-6 dni. Póki co- w sposób kontrolowany podnoszę PO4, sprawdzam codziennie, leję bakterie i daję Nitrate EX. Za kilka dni się zamelduję i zdam raport.

Spadek PO4 bez pochlaniacza swiadczy o biologicznym zapotrzebowaniu na fosforany.

To wiadome, tyle że nie wiem CO go tak potrzebuje "na gwałt" ;) Dobrą wiadomością dla mnie była by taka, że zużywają go bakterie w celu redukcji NO3. ;)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinienes spodziewac sie spadku NO3 razem z PO4. W pierwszej kolejnosci podejrzewalbym fito i bakterioplankton


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur, jeszcze nie, ale pracuję nad tym.

Bartek, jak zwykle w samo sedno ;-)

Piotrek, wszystko co żyje i oddycha, nie chodzi o wymianę gazową, tylko o spalanie i wytwarzanie energii, fosforany do trasportu, magazynowania użycia energii są niezbędne. Brak fosforanów zabija, bo przestają działać szlaki metaboliczne, do których potrzebna jest energia. Mało tego, samo oddychanie, czyli produkcja energii przestaje być efektywna, bo nie ma jak jej gromadzić i przekazywać do innych szlaków/cykli.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem Kh2po4, lalem tak aby podnieść po4 o 0.03 codziennie. No3 miałem w okolicach 70. W około 2 tyg dsb się z nim uporalo. Teraz mam problem bo oba parametry 0 a korale nic nie rosną, choć staram się karmić duzo. Przez to mi dino wywaliło :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozrobiłem 2 łyżeczki KH2PO4 w 50ml wody RO. Dozuję od kilku dni codziennie 0.5ml tego roztworu. Jak sądzicie jakie dawki powinienem lać aby podbić PO4 do wykrywalnego poziomu. Napiszcie ile wy rozrobiliści ile lejecie i na jaki litraż ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozrobnione na "bolka oko" najlepiej ściągnij sobie jakiś kalkulator do słodkiego np. Żulixa i wtedy wszystko będziesz wiedział. Co w czym rozdrobnić o ile oraz dawki żeby uzyskać odpowiednie stężenie w danym litrażu.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja rozrobiłem 2 łyżeczki KH2PO4 w 50ml wody RO. Dozuję od kilku dni codziennie 0.5ml tego roztworu. Jak sądzicie jakie dawki powinienem lać aby podbić PO4 do wykrywalnego poziomu. Napiszcie ile wy rozrobiliści ile lejecie i na jaki litraż ?

Uwazaj, bo przesadziłeś i to ostro. Zaledwie 1gram na 400 ml u mnie. Ja mam z 50-53l netto i daję 1ml.

2ml takiej mikstury podnoszą PO4 w 100l do poziomu 0.034 !!! Biorąc pod uwagę że ze 2 łychy to przynajmniej 6 gram proszku wychodzi że jeden ml podniesie u Ciebie w 300l netto fosforany do 0.3mg/l. Dajesz jak mówisz 0.5ml. To i tak za dużo, bo wychodzi 0.15 przyjmując że w dwóch łyżkach jest 6 gram, choć założę się że może być ze 2x więcej.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łyżki od testu salifierta...

Nie mam takiej dokładnej wagi. Mam kuchenną

Ma ktoś jakiś kalkulator ? Jakoś nie mogę znaleźć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Łyżki od testu salifierta...

Nie mam takiej dokładnej wagi. Mam kuchenną

Ma ktoś jakiś kalkulator ? Jakoś nie mogę znaleźć

Ufff... całe szczęście, bo z tym łatwo przedobrzyć. Naprawdę łatwo. Ja osobiście podjechałem do apteki i poprosiłem znajomą żeby mi odmierzyła gram na wadze laboratoryjnej. Kalkulator w Excelu mogę Ci podrzucić. Podaj maila na priva.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek chyba by się wku.....ł jeśli by zobaczył, że tyle jego pracy ktoś określił nie logiczną :)

Żartuje wiem o co chodzi.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jarek chyba by się wku.....ł jeśli by zobaczył, że tyle jego pracy ktoś określił nie logiczną :)

Żartuje wiem o co chodzi.

Wysłane z galaktyki S4

Wcale tak nie mówiłem. Pisałem o tym co mam, co nie jest tożsame z deprecjonowaniem czyjejś ciężkiej pracy. ;) Ten "mój" jest prosty jak cep i logiczny. W sam raz dla kogoś, kto nie wymaga wiele. Tamten jest dla zawodowców :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ta waga to chyba coś nie tak pokazuje (teoretycznie pokazuje 0.1g)

dopiero 5 pełna łyżeczka pokazało 0,2g

w tym woreczku na fotce jest 31.2g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lipa. A już przeliczałem uncje na gramy i wyszło mi że 2 moje łyżeczki to ok 0.5g.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

raczej 0,4

0.0070 uncji = 0.198446662 grama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.