Skocz do zawartości
Jakuś

Niekończący się zakwit glonów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam wielkim problem z zakwitem glonów w moim akwarium.

Z dnia na dzień, praktycznie przez jedną noc woda zrobiła się całkowicie zielona, widoczność to może 10cm, trwa to już chyba z 2 tygodnie i nie mogę sobie z tym w żaden sposób poradzić.

Pierwsze dni chciałem przeczekać, ale nic się nie zmieniało, więc postanowiłem działać, ale nic nie pomaga.

Zaciemnienia akwarium, podmiany wody, wata do filtrowania, ozon, wszystko przerobiłem efektu zero.

Akwarium jest zalane od dwóch miesięcy, na początku dawałem bakterie AF, później przestałem.

Odpieniacz WS250, obieg Jebao 12000, cyrkulacja Jebao RW-15 2szt., oświetlenie 8x54W, 6x Narva Blue, 2x jakieś białe (nie pamiętam). Sól Instant Ocean (1.024). Nie dodaje nic do wody, karmię jakieś 2 kostki dziennie.

W akwarium pływają Żółtek, Borsuk, dwa Błazny, Salarias i to wszystko.

Co dalej robić, bo już mi ręce opadają :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AKWA NIE DOJŻAŁO Wata do sumpa ,wata na falowniki i jak masz daj lampę UV . Bakterie lej cały czas ,przez pierwsze 3 miesiące lałem 15 ml na 100l co tydzień teraz 7,5ml na 100l co 2 tydzień do teraz żadnego zakwitu bakteryjnego ani glonu ani żadnej plagi do teraz. Bakterie Microbe lift Special Blend. Akwa masz 2 miesiące i już ryby???? trochę za wcześnie .Ja po pierwszych 3 miesiącach wrzuciłem kraba krewetki i slimory a ryby dopiero po 4 miesiącach . Sól mam również IO .

Jakie parametry no2 ,no3 ,po4 ,glony rwij recznie na razie ile się da .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie zakwit fitoplanktonu ?


Akwarium:150x80x70h sump:100x70x40h Lampa:hybryda TC 6xT5 + LED 120W,Odpieniacz TC 200,Jetcode 12000 ,XF150 Gyre,Refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżejnapisał - wszystko duuuużo za szybko.

Wszystkie metody eliminacji przeleciałeś w 2 tygodnie??? To jak kążda po 2 dni?

Przedewszystkim podaj parametry główne w tym przypadku NO3 i PO4.

Jak są za duże ( a są na bank ) to zbijamy - lać bakterie i pożywkę, można też VSV

Dodatkowo jak nie masz ( a mam nadzieję, że nie masz) koralowców a tylko ryby to zaciemniaj akwarium ( na min. tydzień ) i świecenie tylko niebieskimi 2-3h dziennie ( i to na 2świetlówki jak możesz ).

Plus rady kolegi tedeus63 - fawy filtracyjne płukane z 2x dziennie.

I czas.....dużo czasu :yes


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest dużo za szybko ? 4 ryby po dwóch miesiącach na 800 litrów obiegu ? Nie żartujcie sobie.

Nie nie przeleciałem wszystkich po dwa dni. Najpierw na 5 dni zaciemniłem (zero światła sztucznego, akwarium zakryte kocami przed słońcem) - nic nie pomogło. Zacząłem robić większe podmianki, dołożyłem watę do filtrowania i od 4 dni daje jeszcze ozon (wszystkie trzy rzeczy na raz) i dalej nic nie pomaga.

Tak jak pisałem mam problem z zakwitem wody (fitoplanktnonem), a nie glonami rosnącymi na skale, które jak tu kolega radził mi rwać.

Edytowane przez Jakuś (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa uv lub wrotka. Na 800L to raczej dosyć mocną ta lampę musisz wsadzić aby był efekt. Lampa powinna chodzić 3-4 dni non-stop.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co za różnica czy 4 ryby czy 10 jak akwarium jeszcze nie dojrzało . akwa niedojrzałe nie przeszło cyklu azotowego ,bakterie przestałeś lać i wpuściłeś ryby które dodatkowo brudzą wodę a nie ma kto tego czyścić (usuwać). Z rwaniem ok pomyłka ale pisałem przecież o Uv-ce.

testy no2, no3, po4 jak pisałem wiele powiedzą .A jeśli nie podałeś to myślę że wcale ich nie robiłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlej wrotke. Żywi się fito. Kwestia tylko na ile możesz wyłączyć odpieniacz, żeby jej szlag nie trafił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testow nie robiłem i nie mam zamiaru robić, bo nic mi to nie da. Po co mam dawać uv jak daje ozon który jest efektywniejszy o uv.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jak Ci pomóc jak nie masz zamiaru sprawdzić co jest nie tak?:p

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 50

Po4 1

I co teraz ? Cos to zmienilo ?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj wrotke to nie glony tylko fito masz


Akwarium:150x80x70h sump:100x70x40h Lampa:hybryda TC 6xT5 + LED 120W,Odpieniacz TC 200,Jetcode 12000 ,XF150 Gyre,Refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Kuba, dowiedziałeś się jaki guuuupi jesteś i jak nic nie wiesz i że testów nie robisz a musisz i że za szybko ryby wpuściłeś i że generalnie to nie hobby dla Ciebie :)

Dajcie spokój, Kuba nie jest z pierwszej łapanki, miał baniak już ładnych parę lat temu :)

Kuba, wiesz że ja nigdy nie piszę "co trzeba zrobić", tylko zawsze co ja bym zrobił. A podłączyłbym UV, bez dwóch zdań, ozon działa trochę inaczej, na taki zakwit jak masz UV pomoże w 24 - 48 godzin, ozon niekoniecznie. Ogólnie bez miernika Redox odradzałbym używanie ozonu jednak, to potężne narzędzie. No i koniecznie korale, koniecznie, im szybciej tym lepiej, nie masz konsumptorów nutrientów - stąd zakwit. Bakteria jakieś tam lejesz chyba, więc pomyśl nad pożywką, to bardzo ważne.

To chyba tyle, waty bym nie dawał, nie wiem co miałaby pomóc?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co trzeba zrobic kupic tabletki a najlepiej

post-7357-0-29904200-1465487777_thumb.jpg

Edytowane przez R@F@L (wyświetl historię edycji)

Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten węgiel i też nie działa... :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten lek działa, choć nie u każdego :p

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę ten OT zachować dla siebie .

Wracając do tematu ma ktoś z trójmiasta pożyczyć UV'ke ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałam nigdy problemu z zakwitem, ale jakiś czas temu kolega z forum walczył z tym problemem i lampa uv dala dość szybkie efekty. Myślę, że warto spróbować. Ewentualnie wrotka, jeśli uda Ci się zdobyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Jakuś sorki za oftopa ale muszę to napisać

.Panie szanowny SEB ZE SZLACHTY morskiej każdy z nas starał się jak mógł i potrafił doradzić Jakusiowi . nie wiedziałem że pan Jakuś jest tak bardzo doświadczonym akwarystą. W ogóle przepraszam że śmiałem (próbowałem ) coś doradzić .Nikt nie pisał ze to nie hobby dla P.Jakusia po co ten cięty post .

myślę że ktoś tak doświadczony (opieram sie na liczbie postów) jak szanowny pan szlachcic Seb powinien dawać przykład a nie zbesztać i naśmiewać się doradzających. Bez urazy pozdrawiam i życzę pozbycia się zakwitu i wyjście na prostą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, Tadziu, jeszcze się obraź :D Trochę dystansu i luzu, wtedy akwarystyka wychodzi lepiej :) Każdy może mieć swoje podejście do startu i prowadzenia baniaka i każdy ma prawo o nim otwarcie pisać i nie ma tu znaczenia ilość postów, należność do Szlachty chyba też źle odczytałeś, to nie ma związku z akwarystyką akurat :D


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko Sebcio do obrażenia to mam daleko :thumbup: ale nie powiesz że troszkę doradzających uszczypnąłeś. . :) .miejmy nadzieje że Jakuś uporał się już z zakwitem. Ok wystarczy tych uprzejmości bo nas Jakuś zbeszto .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze nad PO4 i NO3 moznaby w Twoim przypadku popracowac z wodka.

Poza tym, przy tak wysokim PO4, zapodalbym adsorber w malych dawkach i wynik kontrolowalbym co 3-4 dni fajowym testem.

Zooplankton moze byc wyjsciem z malo estetycznej sytuacji, ale to raczej parametry mialy wplyw na rozwoj fito. A moze temperatura skoczyla ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze nad PO4 i NO3 moznyby w Twoim przypadku popracowac z wodka.

Poza tym, przy tak wysokim PO4, zapodalbym adsorber w malych dawkach i wynik kontrolowalbym co 3-4 dni fajowym testem.

Zooplankton moze byc wyjsciem z malo estetycznej sytuacji, ale to raczej parametry mialy wplyw na rozwoj fito. A moze temperatura skoczyla ?

To ja w skrócie czytając tak napisałem - dużo bakterii plus pożywka lub VSV :)

Ale na mnie nakrzyczano :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.