Skocz do zawartości
Nod85

Start akwarium bez oświetlenia - da rade?

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że lampę będę miał dopiero za miesiąc a akwarium już stoi, zastanawiam się, czy mogę już je zalać i włożyć żywą skałę? Będzie sobie powoli dojrzewać czy lepiej odpuścić?


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz. Skała będzie się przez ten czas 'odgazowywać'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale dojrzewanie bez światła raczej nie ruszy, wiec nie ma się co łudzić że je przyspieszysz :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mam pomysł taki, że kupie w castoramie albo pożyczę zwykłą oprawę na 2x T5 zawieszę zastępczo i powinno być. Świetlówki kupię specjalistyczne akwa. bo i tak się przydadzą


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez światła też wszystko 'ruszy'. Chyba nie mieszkasz w piwnicy że światła w domu w dzień nie masz :D Bakterie nitryfikacyjne nie potrzebują światła do życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ostatnio gdzieś czytałem na forum że po zmianie oświetlenia z led na świetlówki zbiornik dojrzewał drugi raz. To świecić czy nie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie będziesz miał po dołożeniu lampy. Mi chodziło bardziej o to że nawet bez światła cykl azotowy się zamknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włączyć światło , włączyć odpieniacz i całą resztę elektrycznego badziejstwa ..... nie kombinować , nie grzebać i czekać .Co jakiś czas zmierzyć parametry .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wkładać skałe nawet bez oświetlenia, niech już się dzieje magia życia ale prawdą jest, że jak dasz docelową lampe czy silne światło, wówczas glony ruszą bo jakby nie było dostaną najważniejsze ogniwo czyli światło i to mocne.

Dojrzewanie to taki skrót myślowy przez wielu brany jako pewnik czy też coś co trwa dokładnie tyle a tyle.

Na dnie oceanów nie dochodzi nawet odrobina niebieskiego światła a jednak życie tam kwitnie więc w Twoim akwarium też będą już przebiegać procesy biochemiczne. Dołożysz lampe, będziesz widział jak wszystko przebiega, parametry unormują się i wówczas wprowadzisz następne organizmy. Każde akwarium jest inne. Lata temu była opinia, że nie da się prowadzić morskiego akwarium w warunkach domowych, potem, że niemożliwym jest prowadzenie akwarium morskiego w 50 litrowej bańce. Utarło się również, że żywa skała jest konieczna. Z czasem jednak wyszło, że to nie prawda. Zalewaj wodą i uzbrój się w cierpliwość :-)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za dokładne wyjaśnienie :)


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startuj normalnie . U mnie kręciło się bez światła z 2 miechy :) i dojrzewanie bardzo lekkie miałem po daniu oświetlenia . Okrzemki wiadomo i lekkie cyjano. A na skalę ani włoska

Startuj normalnie . U mnie kręciło się bez światła z 2 miechy :) i dojrzewanie bardzo lekkie miałem po daniu oświetlenia . Okrzemki wiadomo i lekkie cyjano. A na skalę ani włoska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.