Skocz do zawartości
Norbix

Dokarmianie korali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,po szukaniu na forum,może za słabo-nie znalazłem wątku opisującego jakie korale trzeba dokarmiać,jak by ktoś napisał ewentualnie wrzucił fotki korali które trzeba dokarmiać bym był bardzo wdzięczny,myślę że dla początkujących był by to bardzo pomocny poradnik i unikneli byśmy glodzenia naszych zwierzaków myśląc że wystarczą im suplementy z dodatków do wody itd.

Wysłane z mojego SM-N7505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/...ixy-mrozonkowe/

http://nano-reef.pl/...ali-slow-kilka/

http://nano-reef.pl/...rmienie-korali/

http://nano-reef.pl/...-karmic-korale/

http://nano-reef.pl/...rmienie-korali/

http://nano-reef.pl/...rmienie-korali/

http://nano-reef.pl/...6586-karmienie/

http://nano-reef.pl/...nie-korali-jak/

About 2,230 results

Ktoś już na to wcześniej wpadł ;)

EDIT:

OK, nie lubię takich odpowiedzi jak sam dałem powyżej, więc wkleję jedną z odpowiedzi. Na przyszłość polecam używać szukajki lub precyzować pytanie, bo to strasznie podstawowy temat. Warto tak robić, bo szukając odpowiedzi na jedno pytanie znajdziesz odpowiedzi na kilka pytań, które jeszcze Ci nawet do głowy jeszcze nie przyszły.

Odpowiedź napisana przez AquaManiac z tematu http://nano-reef.pl/...ali-slow-kilka/

Witam.

Poniewaz pojawiaja sie na forum ciagle pytania o to, jak i czym karmic korale, postanowilem napisac kilka slow na ten temat. Otóż:

W naturze korale odzywiaja sie w rozny sposob. Rozrozniamy dwa sposoby odzywiania sie: autotroficzny i heterotroficzny. Wiadomo o co chodzi - rosliny so autotroficzne gdyz wytwarzaja sobie pokarm same w wyniku procesu fotosyntezy. Zwierzeta natomiast sa heterotroficzne, mozna powiedziec ze caly swiat zwierzecy pasozytuje na roslinnym :p Skoro wiec korale sa zwierzetami, widzimy ze MUSZA odzywiac sie w sposob heterotroficzny co prowadzi do wniosku:

NIE ISTNIEJA TAKIE KORALE KTORE NIE JEDZA.

A wiec juz wiemy ze korale jedza czyli trzeba je karmic. Dobra, a co z zooksantellami? Otoz zooksantelle to TYLKO JEDNO ze zrodel pokarmu dla korali:

ZADEN KORAL NIE TRAKTUJE ZOOKSANTELLI JAKO WYLACZNE ZRODLO POZYWIENIA.

No bo co sie dzieje np. w nocy, kiedy slonce nie zapewnia energii do fotosyntezy? Koral w nocy nie idzie spac, koral w nocy normalnie funcjonuje, a poniewaz jest KONSUMENTEM CIĄGLYM tzn. je przez caly czas, sila rzeczy musi w nocy jesc cos innego niz to co dostaje od symbiontow. Zastanowmy sie co moze jesc:

1. Rozpuszczone substancje organiczne. W swietle badan wychodzi na to ze WSZYSTKIE korale pobieraja proste substancje organiczne typu aminokwasy, proste cukry, tluszcze witaminy itd... Zachodzi to na drodze zwyklej dyfuzji, czasem transportu aktywnego ale wymagajacego tak niewiele energii, ze w miare potrzeb moze on zachodzic nawet 24h na dobe. W istocie wiekszosc korali pobiera rozpuszczone substancje organiczne przez 24h w mniejszym lub wiekszym stopniu. Oczywiscie w nocy odpowiednio wiecej bo nie otrzymuja ich od zooksantelli.

2. Detrytus, drobne czastki organiczne. Nie bedziemy wchodzic dokladniej w to czym jest detrytus, jakie ma wartosci odzywcze i ile powinno byc go w systemie - choc temat jest ciekawy i porusze go niedlugo w osobnym poscie - przyjmijmy do wiadomosci ze korale wychwytuja na rozne sposoby drobne czastki organiczne z wody. Czy to sie dzieje przy pomocy sluzu, czy drobnych wypustek na powierzchni zewnetrznej ektodermy, to jest nieistotne, wazne ze to jedza i juz :D

3. Mikroplankton - bakterie, inne jednokomorkowce, fitoplankton, drobny plankton zwierzecy typu wrotki. To jest rowniez wazny skladnik diety koralowcow.

4. Sredniej wielkosci plankton zwierzecy. To jest bardzo znaczacy skladnik pozywienia koralowcow, szczegolnie malopolipowych i przede wszystkim w nocy. To dlatego polipy Acropor i innnych SPS-ow najmocniej wyciagaja sie w nocy, one szukaja drobnych skorupiakow i innych skladnikow planktonu, w naturze maja go pod dostatkiem.

Mysle ze teraz powoli staje sie jasne po co karmic korale, czym karmic korale i jak karmic korale. Idealnie byloby gdyby dieta naszych korali uwzgledniala powyzsze 4 rodzaje pozywienia, 1 i 2 mamy z reguly pod dostatkiem w naszych akwariach, mozna probowac podawac w nocy aminokwasy z witaminami i obserwowac korale, przewaznie po krotkim czasie zaobserwujemy poprawe wygladu korala. Wazne jest tylko zeby nie przedawkwac, obserwowac jak system reaguje, ale to sie powinno i tak robic zawsze kiedy zmieniamy cos w systemie. Co do punktu 3 to bakterii zwykle jest pod dostatkiem, natomiasy z roznych przyczyn fitoplankton wystepuje u nas w o wiele mniejszej ilosci niz na rafie. Mozemy probowac podawac fitoplankton, zywy lub zawiesine martwego - i tu tez trzeba uwazac na przedawkowanie.

Co do punktu 4 czyli makroplanktonu: tego to juz w ogole jest w akwariach jak na lekarstwo w porownaniu z tym co sie na rafie dzieje w nocy :p Mozemy podawac mrozone widlonogi, ikre ryb, homarow czy ostryg itd... ale nigdy nie osiagniemy takich stezen jak w naturze, predzej zalamiemy rownowage biologiczna zbiornika :D Do tego jesli nasze korale nie byly karmione przez kilka tyg. tak jak w naturze, to one przestaja reagowac na pokarm i nie lapia go.

Tak to wyglada z grubsza: nalezy karmic w nocy, niewiele i roznymi typami pokarmu. Cudow wielkich nie nalezy sie spodziewac ale moim zdaniem jesli chcemy koralom zapewnic warunki maksymalnie bliskie tym jakie maja w naturze - to nie mozemy ich glodzic przez polowe ich zycia :D Rafa jest autotroficzna tylko w dzien, w nocy staje sie heterotroficzna. Nalezy natomiast bardzo uwazac zeby nie przesadzic bo korale moga zaczac wydalac niepotrzebne im zooksantelle (dlatego nie powinno sie zasadniczo karmic korali w dzien) albo mozemy przeciazyc system. Obowiazuje po prostu stara, podstawowa zasada morszczaka: wszelkie zmiany w systemie doknuje bardzo powoli uwaznie obserwujac reakcje systemu. Z tego tez powodu zasadniczo odradzam karmienie absolutnie poczatkujacym akwarystom morskim - niektorzy chwile po zejsciu glonow chca juz karmic korale, to troche niebezpieczne :D korale tak szybko z glodu nie zdechna, lepiej poczekac niech system sie spokojnie ustabilizuje, nabrac troche doswiadczenia a potem ekperymentowac.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą pomoc,tego bynajmniej ja potrzebowałem.

Wysłane z mojego SM-N7505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mogłem pomóc i polecam jeszcze raz stare tematy. Wielu z doświadczonych użytkowników przewałkowało takie tematy bardzo dokładnie. Zapewne nie mają czasu pisać tego drugi raz, a wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Polecam też używanie google zamiast szukajki na forum. Najlepiej użyć taką budowę zapytania: site:nano-reef.pl szukana fraza

Dużo łatwiej tak znaleźć interesujące nas tematy.

IyKVW1n.png


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz.

Wysłane z mojego SM-N7505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A fitoplankton to jak dawkujemy? W kroplach czy w mililitrach? Czy trzeba rozcieńczyć. Pytam bo zakupiłem ale brak wiedzy w tym zakresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zależy ile mamy biomasy ;)


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o mrożonym fitoplanktonie? Popularna firma ma co w ofercie. Stosuje ktoś?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam od kilku miesięcy. 2 kostki na tydzień. Korale wydają się zadowolone.

Używam takich:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=131865231362

Właśnie sobie kupiłem blender do celów hobby. Mam zamiar zblendować kilka rodzajów kostek i zmieszać z tymi w stosunku 1:1, dodać fito w proszku, witaminę C, trochę aminokwasów i zamrozić ponownie.

Zobaczymy co z tego wyjdzie :crazy:


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może taki suchy namoczyć i fajny pokarm są trzy frakcje wymieszać to i lps podjedzą

dodacie z Tropical jeszcze te suche i macie puchę na na rok za 50 zł kupę żarcia

http://allegro.pl/ro...6011953457.html

do tego te wszystkie puszki z pyłków - protein , zielony i tam jeszcze jeden mają i macie full papu

http://allegro.pl/tropical-mikrovit-hi-protein-50ml-dla-narybku-i5134554002.html

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja myślałem że chodzi o skały i piach. To biomasa jest nie do określenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zrozumiałem . :mellow: to w końcu ten mrożony fitoplankton jest dobry czy nie?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie tak.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno jest dobry ale jego cena jest chora.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 7 funtów za pół kilograma - pewnie w Polsce jeszcze taniej.

Ludzie na forum opisywali, że robią ze "zwykłych" mrożonek, takie dla korali.

Przepis podałem wyżej. Jeszcze nie próbowałem, ale na forum jest trochę ludzi, którzy tak robią. Można znaleźć trochę postów na ten temat. Na przykład

http://nano-reef.pl/topic/84364-wasze-przepisy-na-mixy-mrozonkowe/


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale u Ciebie jest suchy proszek czy fito mrozone? Bo jak proszek to jest to duzo gorsze od mrozonego.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam proszek i mrożone. Mieszam je zazwyczaj i podaję oba zmiksowane.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

ja karmie korale dwa razy w tygodniu kazdym rodzajem mrożonek

pipeta lub szczykawa z rurka od balonika i ogien do dzioba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A które korale muszą dostać papu do dzioba? :p pytam bo ja lecę tylko na pokarmach w płynie od 4 miesięcy i jest git korale rosną nie grymaszą.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 7 funtów za pół kilograma - pewnie w Polsce jeszcze taniej.

Ludzie na forum opisywali, że robią ze "zwykłych" mrożonek, takie dla korali.

Przepis podałem wyżej. Jeszcze nie próbowałem, ale na forum jest trochę ludzi, którzy tak robią. Można znaleźć trochę postów na ten temat. Na przykład

http://nano-reef.pl/topic/84364-wasze-przepisy-na-mixy-mrozonkowe/

jeszcze 3.99 wysylka to razem prawie £11

zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korali mam dopiero garstkę, a i akwarium młode dla tego nie szaleję jeszcze z karmieniem. Sam temat karmienia korali wciąż ogarniam dla tego nie kupowałem jeszcze paru rodzajów pokarmu, żeby je mieszać a na mixy własnej roboty dopiero przyjdzie czas.

Zacząłem bardzo delikatnie, bo jestem zdania, że wszystko co zmieniamy w baniaku powinno się robić powoli.

Będąc w sklepie rozejrzałem się po półkach z pokarmami. Postanowiłem zakupić na początek zielony plankton mrożony. Opakowanie kosztuje 3,90zł. Każdą kostkę można dzielić na pół a jest w niej 3ml.

Jak do tej pory wlałem 2 razy po 3 mililitry - raz na tydzień. Ktoś z forum podpowiedział, że lepiej wlewać 2 razy w tygodniu mniejsza dawkę i teraz tak będę robił. Efekty widze już po dwóch tygodniach. Co prawda zacząłem stosować na równi z wyłączeniem światła nocnego, które było za jasne. Korale w nocy wyciągają macki a w dzień wyglądają już znacznie lepiej i bardziej się pompują. Na razie wlewałem dawkę po prostu w akwarium, przed tym wyłączając cyrkulację, ale może dziś spróbuje bezpośrednio na korale.

Edytowane przez Tenshuchiyu (wyświetl historię edycji)

W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jeżeli masz zbiornik nieustabilizowany - podwyższone poziomy no3 i po4 nie wspominając już o wykrywanym amoniaku, to nie ma sensu dodawać extra papu dla koralowców. Najpierw stabilny zbiornik, neutriny na niskich/nie wykrywalnych poziomach a potem karminie koralowców. Karminie korali to wisienka na torcie aby w dobrych warunkach wyglądały jeszcze lepiej. Większość energii do życia korale pobierają ze światła i to im na początku na pewno wystarczy.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.