Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam taki problem sps nie wypuszczaja polopow w nocy wrecz wyglodaja jak gole szkielety dodaje aminokwasy i porzywienie dla korali na noc parametry wody to mg 1290 ca 430 kh 11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam taki problem sps nie wypuszczaja polopow w nocy wrecz wyglodaja jak gole szkielety dodaje aminokwasy i porzywienie dla korali na noc parametry wody to mg 1290 ca 430 kh 11

Witaj , podaj więcej danych , czym więcej tym łatwiej będzie pomóc .Tak na wstępie to masz dość wysokie KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Egonem, za mało danych aby cokolwiek doradzić, aczkolwiek taki poziom KH rzadko jest przyczyną braku polipowania.

Poczytaj sobie co trzeba zrobić aby utrzymać sps-y w akwarium.

http://www.reef2reef.com/threads/just-a-few-tips-and-tricks-for-those-new-to-sps-and-reefing.40229/

http://www.reef2reef.com/threads/how-to-successfully-keep-sps-corals.70893/


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam ze milka zamiast miec biale koncowki to robi sie cala fioletowa

zasolenie 1,025 wsumie to karmie je od jakiegos miesiaca wczesniej nie karmilem niczym kmorali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemo, pomóż ludziom pomóc sobie. Nikt z forumowiczów nie ma kryształowej kuli do zgadywania informacji o Twoim systemie, wiec jeśli prosisz o pomoc, daj jak najwięcej informacji (nie mówiąc o poprawnej pisowni). Nawet nie wiadomo jak duże masz akwarium.

Inaczej nikt Ci nie pomoże, albo uzyskane informacje nie będą miały żadnej wartości.

Dwie osoby poprosiły Cię o więcej informacji. Odpowiedz na poniższe pytania, to będzie wiadomo co Ci poradzić. Poza tym uzupełnij stopkę z podstawowymi informacjami o akwarium.

1. Wymiary akwarium (dl x szer x wys) i jego obietosc brutto

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala)

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry?

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc)

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa)

6. Jaka obsade korali posiadasz?

7. Jaka obsade ryb posiadasz?

8. Kiedy zbiornik wystatowal?

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku?

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc)

11. Uzywasz ozon, UV?

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy?

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola?

14. Ile i czym karmisz ryby?

15. Ile i czym karmisz korale?

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc)

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?

18. Jaka masz cyrkulacje?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok napisze wszystko ale dopiero jutro ok poludnia jak wstane bo juz na wesele sie zbieram, dzieki za zainteresowanie moim problemem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej opisze teraz wszystko tak jak kolega mowil z gory przepraszam za pisownie,ale.....

1) wymiary akwarium to 120/50/50 sampa ok 100/40/30h

2) wody ok 400l-skala i piasek

3) filtry ro membrana ma 1,5 roku a pozostale filtry ok 5 miesiecy mam tez filtr z di i wkład wymienilem tydzien temu,bo sie okazalo ze wode ro po zmierzeniu tds mam 12

4) posiadam odpieniacz zakupiony w sklepie aquario w katowicach

Macro Aqua Internal Dry Skimmer AWN-40

5) stosuje wegiel RAWA carbon ok 30ml co ok tydzien czasem dwa

6) refugium nie posiadam dozuje bakterie jestem na etapie zakladania

7) aktualnie swiece ledami,swiecilem chwile t5 ale swiatlo mi nie pasuje, mam lampe Zetlight QMAVEN 6600 - 200W.Max swiece ok 6 godzin,wsumie swiece ok 13 godz z tym ze pierwsze 2 godz i ostatnie dwie to minimalne swiatlo

8) zbiornik powstal 1,5 roku tenu http://nano-reef.pl/...elnik/ zdjecie mojego akwarim jest w tym linku

9) mam sps,lps,miekie,obsada to 3 krewetki czyszczce,2 tanczace,rozgwiazda piaskowa,slimaki turbo rybki to: 2 nemo,1 babka piaskowa,Halichoeres chrysus,Nemateleotris magnifica,Pseudanthias squamipinnis dwa padly zostal jeden,hepatus,byl jeszcze solaris.

10) skaly mam ok 60kg a piasku ok 15kg mialem problem z dino walczylem wszystkimi dostepnymi sposobami,az ktos z forum podal mi pomysl z woda utleniona,lalem dosc dlugo 5 ml na 100l nic nie pomoglo i żaluje tego,az jeden akwarysta ze slaska polecil mi kalkwasser firmy grotech i odtamtej pory go stosuje dino zniklo w ciagu tygodnia i nie wraca,polecam nie uzywam uv,podmiany robie 10% co dwa tygodnie,testy dzis mg 1320 reszta 4 dni temu ca-430 kh-11 zasolenie 1.025 temperatura 25-26 ph-8,test salifert. Teraz zrobilem no3-20 a po4-0.1 karmie ryby mrorzonkami 1-2 kostki dziennie

11) cyrkulacja to 2 razy rw8,i raz niepamientam nazwy ale podobne do rw4, pracujace pulsacyjnie dla korali daje(af vitality,amino acid, polyp-booster) jesli ominolem jakies informacje lub opisalem cos nie zrozumiale prosze o korekte

Edytowane przez Przemo87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może najpierw popraw swojego posta #7 aby się go dało czytać bo nie wiem jak innym ale mi się nawet nie chce


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester Ci dał ponumerowaną listę, żebyś łatwo mógł odpowiedzieć również punktując. To ułatwia diagnostykę w większości przypadków. Łatwiej się wtedy współpracuje. Ty to napisałeś losowo różnymi stylami, co świadczy o niedbałym podejściu do tematu. Skoro Ty nie dbasz, to kto ma dbać? Jakbyś płacił za usługę to możesz to nawet napisać nawet na papierze toaletowym i to firmie, której będziesz płacił będzie zależało, żeby to odczytać. Teraz to Tobie powinno zależeć i powinieneś ułatwiać zadanie ludziom, którzy mają do wyboru na przykład:

a) obejrzeć dobry film

b.) iść na spacer z rodziną

c) napić się z kumplem piwko

d) pomagać bezinteresownie ludziom na forum

Warto więc uszanować rozmówcę i postarać się pisać z należytym szacunkiem, bo wielu z "wymiataczy" tutaj po prostu poczuje się urażona takim podejściem i po prostu temat zignoruje. Wtedy będziesz mógł liczyć na pomoc jedynie dużo mniej doświadczonych użytkowników (jak na przykład ja), którzy mogą Cię wprowadzić w błąd wynikający z dużo mniejszej praktyki.

I nie jest to przesadą. Znam w mojej branży ludzi, którzy czują się urażeni jeśli zaczniesz z nimi rozmowę od słowa "witam". To jest przesada.

Błędy ortograficzne w czasach autokorekty i słowników również są postrzegane za brak szacunku. To nie kółko polonistyczne, ale dlaczego komuś się ma chcieć odpisywać Ci przez cenne minuty swojego czasu jak Tobie się nie chciało poświęcić 30 sekund, żeby użyć automatycznego słownika w przeglądarce lub Wordzie. A swoją drogą, to brak interpunkcji uniemożliwia zrozumienie części zdań (szczególnie tych napisanych przy końcu).

To nie jest nic personalnego. Po prostu wyjaśniam brak odpowiedzi.

Ehhh... starzeję się chyba.

//EOT

OK, kilka dodatkowych pytań.

19) Czy to dotyczy wszystkich SPSów, czy tylko niektórych.

20) W jakim świetle rosną te, których to dotyczy

21) W jakich porach i czym karmisz korale?

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) korale karmie po zgaszeniu swiatla co dwa dni:

- af vitality

- amino acid

- polip-booster

2) jak narazie sieriatopory milki i seriatopory zielonej dokladnych nazw nie znam.ta zielona traci polipy od srodka

3) rosna ok 20 cm pod tafla wody,centralnie pod lampa

posiadam termometr elektroniczny,ale wsadzilem teraz zwykly splawikowy i on mi pokazal 21stopni i teraz nie wiem com zrobic

postaralem sie po prawic posta mysle powinno byc lepiej.Znajdzie sie ktos kto cos podpowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo lepiej się czyta. Potwierdź w jakiś sposób temperaturę. To może być pewnie źródło problemu. Ja przez źle wyregulowany termostat w grzałce miałem kiedyś ponad 28*C przez dłuższy czas i sporo problemów miałem z koralami w tym czasie. Niby nic strasznego się nie działo, ale dobrego też nie. Taka wegetacja. Przy mniejszej temperaturze może to wygląda podobnie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to jest jest naprawdę tak ciężko pisać jednym rodzajem czcionki bez BOLD i zmiany jej rozmiaru?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to jest jest naprawdę tak ciężko pisać jednym rodzajem czcionki bez BOLD i zmiany jej rozmiaru?

czcionka sie rozni,bo niekture nazwy kopiowalem ze sklepu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czcionka sie rozni,bo niekture nazwy kopiowalem ze sklepu

Możesz skopiować do notatnika i tam wyedytować. Po kropce czy przecinku warto by było dać spacje.

Tez mam problem bo nie mam polskich znaków i muszę kombinować. Ale staram się...

Edytowane przez slaw (wyświetl historię edycji)

150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.aquario.pl/akcesoria-akwarystyczne/110-termometr-elektroniczny-z-sonda.html

Posiadam termometr z linku powyżej.Zakupiłem go ok 1 roku temu,wcześniej miałem zwykły spławikowy.

Przeważnie musiałem chłodzić wode wiatrakiem aby utrzymać temperature 25-26 stopni,ale ostatnio sie zdziwilem,bo na zewnatrz mialem na termometrze 22 stopnie,a wiatrak musiał chłodzic wode.Wsadziłem ten stary splywakowy termometr i on pokazal mi 21 stopni,wziąłem termometr zewnetrzny i położyłem go obok akwarium i pokazal mi temperature taką jak na zewnątrz,wiec skąd by sie wzięło w akwarium ponad 25 stopni.I teraz który zle wskazuje?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz trzeci termometr sobie sprawić.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem właśnie w akwarystycznym za 5 zł przyklejany na przyssawce do szyba.Wieczorem wylaczyłem wiatraki i teraz pokazują:

- elektroniczny 28

- spławikowy 23

- nowy na przyssawce 24

Wiec pewnie jak brałem pod uwagę ten elektroniczny i on wskazywał 25-26 to było ok 22-23 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może podnieść do bezpiecznego poziomu o 2 stopnie (25 spławik, 26 przyssawka i 30 elektroniczny).

Najpierw rozsądnym by było wziąć dwa lub nawet wszystkie termometry do zoologicznego i na miejscu porównać z odczytami u nich. Profesjonaliści powinni mieć dobrej jakości sprzęt, bo to ich pieniądze. Wtedy będziesz na 100% wiedział na czym stoisz i o ile masz przekłamania.

Ja używam czegoś takiego. Z założenie jest to termometr spożywczy z sondą, ale jest dokładny i szybki.

Można je czasami bardzo tanio kupić na aukcjach.

LMDT0001.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie, temperatura nie ma tu znaczenia, czy będzie 23 czy 28... ważne żeby było stabilnie. Ja sam w okresie letnim mam w baniaku 27-28C.

Potwierdził bym pomiar zasolenia. Do tego popracował bym nad "czystością" wody, po4 0,1 (czym mierzone) oraz tak wysokie no3 nie wpływają dobrze na kondycję SPSów - wegetują a nie buzują. Masz mocno "brudną" skałę, zaglonioną - to świadczy o wartościach no3 i po4 oraz może świadczyć o kiepskiej cyrkulacji.

Można również spróbować przestawić korala niżej lub w gdzieś z boku, może te ledy nie do końca pozytywnie na nie wpływają.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W mojej ocenie, temperatura nie ma tu znaczenia, czy będzie 23 czy 28

No tak, a co w przypadku 21 stopni i 30 stopni?

Bo i takie temperatury tu wchodzą w gre.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zrobię tak że podniosę temperature a w przyszłym tygodniu podjadę do aquario i sprawdzę i nich termometry.Przy okazji sprawdzę zasolenie dla pewnosci.Zwiększyłem też cyrkulacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem z pracy i widzę ze dwie euphilie maja pochowane tkanki az szkielet widać czy to moze być przyczyna tego ze podniosłem temperature

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wstałem patrze a euphilie normalne jak by nic sie nie działo może ten przeskok temperatury tak działał na nie zrobie jeszcze przemeblowanie w akwarium i dam wieksza cyrkulacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szok termiczny musiał być. Korale tego nie lubią (jak żadnego szoku chyba).


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.