Skocz do zawartości
ILUZJONISTA

Sump na bazie DSB i Refugium bez odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Sump ma być pod akwarium 112 l. Akwarium odpalone raptem miesiąc temu ale na bazie trzymiesięcznej solniczki 54 l.

Podstawowe dane:

- skała żywa nie całe 10kg

- piasek żywy 10kg

- cyrkulator Tunze o mocy 1800 l/h

- kaskada FZN-3

Obsada: (tak, wiem że za szybko ale odpuście sobie uwagi w tej kwestii)

- Para Błazenków

- Valencienna puellaris

- Amblyeleotris aurora + krewetka symbiotyczna (tak wiem minimum 300l)

- parę rodzai Zoa, grzybki i Quadricolor

- w sumie 5 ślimaków, 1 krab pustelnik i 2 krewetki

Akwarium sobie powoli funkcjonuje, czasami sieje panikę ale uczę się i wszystko idzie w dobrym kierunku. Dla tego postanowiłem odpalić sumpa na bazie poprzedniego zbiornika.

Projekt sumpa 54 l. o wymiarach 60x30x30

5650645_projektsumpa-1.jpg

Spływ wody przez pudełko przelewowe do prawej komory. W drugiej komorze chciałbym już dać Siporax 2x po 1,5 cm. Potem główna komora z dawnym żywym piaskiem RED SEA LIVE REEF BASE 10kg. Tu już pierwsza niewiadoma bo dokładnie nie wiem ile cm grubości mi wejdzie a chciałbym jeszcze dać glony na refugium. Czwarta i piąta komora przelew przez Siporax jak w drugiej komorze. No i ostatnia to powrót z pompą Jebao DCS-3000.

Ścianki będę robił z 0,5 cm pleksy.

I teraz jeszcze parę ważnych informacji. Nie chcę na razie kupować odpieniacza gdyż za rok czeka mnie przeprowadzka a za max dwa lata lub wcześniej docelowo będzie o wiele większy zbiornik i wtedy zobaczymy co dalej. Obsada na pewno jeszcze się zwiększy o jakieś trzy rybki no i więcej korali.

Proszę o opinie, poprawki bardzo mile widziane.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB się robi na piasku kwarcowym a nie "żywym"

To BYŁ żywy piasek teraz leży w wiaderku dawno wysuszony. Po wypłukaniu w RODI dalej nie będzie się nadawał?


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby był z kwarcu jak taki z piaskownicy, a nie sttosowanyy do morskiego akwarium (czyli pogryzione kawałki koralowców = Ca).

Jak jest wysuszony to jest martwy z martwą organiką. Jak wrzucisz do solanki, to dojrzeje i ożyje tak samo jak skała. Wcześniejsze płukanie w RO może trochę pomóc pozbyć się martwego syfu zamieszkującego niegdyś w tym piasku.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci że mam właściwie identyczny sump jak ten twojego projektu. Mam też DSB i nad nim glony.

Wszystko pięknie ale przy sps-ach bez odpieniacza ja sobie nie wyobrażam. Przy miękasach pewnie będzie to działać. Generalnie wszystko zależy od powierzchni DSB. Należy też pamiętać że zanim DSB zaskoczy to trochę czasu potrwa.

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już wszystko załatwione. Akurat kolega pracuje na nocki w żwirowni i już mam załatwiony najdrobniejszy piasek kwarcowy jaki mają. Na wszelki wypadek będę go miał jakieś 20kg :thumbsup:

A od strony technicznej jak wam się mój projekt podoba, czy ta pompa nie za mocna?

Może podnieść wysokość ścianek o jakieś 2-3 cm?

Powiem ci że mam właściwie identyczny sump jak ten twojego projektu. Mam też DSB i nad nim glony.

Wszystko pięknie ale przy sps-ach bez odpieniacza ja sobie nie wyobrażam. Przy miękasach pewnie będzie to działać. Generalnie wszystko zależy od powierzchni DSB. Należy też pamiętać że zanim DSB zaskoczy to trochę czasu potrwa.

Proszę daj fotkę, chcę zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobać się podoba, ale refugium trochę czasu dojrzewa. Siporax również. Co w tym czasie będzie filtrowało? Sporo życia już masz.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobać się podoba, ale refugium trochę czasu dojrzewa. Siporax również. Co w tym czasie będzie filtrowało? Sporo życia już masz.

FZN-3 na razie będzie hulał tak jak do tej pory


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę daj fotkę, chcę zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości.

Zdjęcie marnej jakości, ale coś tam widać.

post-24128-0-74684500-1468917086_thumb.jpg


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
DSB się robi na piasku kwarcowym a nie "żywym"

Znalazłem opakowanie po dawno już wysuszonym piasku. Ponoć jednak nadaje się do DSB. Proszę o pomoc czy mogę go stosować po wypłukaniu w RODI czy jednak zwykły kwarcowy?

5659254_20160717_151704[1].jpg

5659278_20160717_151725[1].jpg


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeszcze raz

http://reefhub.pl/ds...wrot-do-natury/

"Istnieje wiele szkół zakładania DSB. Część z nich mówi o zaletach różnorodności ziaren piasku czy o korzyściach płynących ze stosowania piasku aragonitowego. Rozwiązania te wiążą się z dodatkowymi utrudnieniami, dlatego poniższe rady opierają się o najprostszą i wcale nie mniej skuteczną metodę zakładania DSB, co nie znaczy, że tamte metody nie działają."

i dalej

"

Budując DSB pamiętajcie o poniższych radach.

– Do poprawnego założenia DSB musimy stosować najdrobniejszy w handlu suchy piasek (żywy się nie nadaje). Najlepszy będzie ten o granulacji 0,1-0,5mm, jednak ten do 1mm też będzie dobry. Tak drobna granulacja ziaren powoduje, że do DSB nie będą wnikać zbyt duże drobiny detrytusu. Niektóre publikacje preferują obłe ziarenka piasku, ja jednak wiele razy stosowałem piasek o nieregularnych ziarnach bez żadnych problemów.

Do DSB nie nadaje się piasek aragonitowy, który rozpuszcza się w niskim pH. Ma to swoje zalety, jak na przykład buforowanie pH, ale długoterminowo redukuje objętość DSB. Zamiast tego stosuje się piasek kwarcowy, który się nie rozpuszcza w niskim pH panującym w DSB."

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia nie nie musisz mi to wklejać bo czytałem. A pytam ze względu na opis producenta. Zresztą z tego co dałeś jedno zaprzecza drugiemu.

Edytowane przez ILUZJONISTA (wyświetl historię edycji)

2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia, ok, masz rację. Tylko czemu producent pisze, że można z niego zrobić DSB? O to mi właśnie chodzi...


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

bo można - tylko po co sobie utrudniać życie ?

"Część z nich mówi o zaletach różnorodności ziaren piasku czy o korzyściach płynących ze stosowania piasku aragonitowego. Rozwiązania te wiążą się z dodatkowymi utrudnieniami, dlatego poniższe rady opierają się o najprostszą i wcale nie mniej skuteczną metodę zakładania DSB, co nie znaczy, że tamte metody nie działają."

tym bardziej że piasek kwarcowy kosztuje grosze - a ten komuś odsprzedaj skoro Ci zawadza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia, ok, masz rację. Tylko czemu producent pisze, że można z niego zrobić DSB? O to mi właśnie chodzi...

Nie zna się. Stosuje marketing i nawija Ci makaron na uszy. Jedyna słuszna droga to piasek - krzemionka. Tylko koniecznie ze składu budowlanego.

Takie produkty jak http://www.ecosystemaquarium.com/products/marine/miraclemud/miracle-mud/ są czystą komercją i nie warto brać ich pod uwagę.

Iluzjonisto, możesz wziąć krzemionkę - też będzie "jakimś" środowiskiem życia dla organizmów i zwiększy powierzchnię filtracyjną, ale skoro to ma być metoda naturalna i działająca w synergii z systemem, to ja bym uzył piasku aragonitowego - nawet żywego. I pewnie tak zrobię, mieszając go z MM - o ile dostanę w Polsce cudowny muł...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobiłem warstwy. Dwie drobny kwarcowy na dno i na górę trochę wapiennego. U góry grubsze ziarnko.

Zobaczymy jak będzie. Bo start niedawno.

To MM mnie zaciekawiło. Co to za mół???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zna się. Stosuje marketing i nawija Ci makaron na uszy. Jedyna słuszna droga to piasek - krzemionka. Tylko koniecznie ze składu budowlanego.

Takie produkty jak http://www.ecosystem...ud/miracle-mud/ są czystą komercją i nie warto brać ich pod uwagę.

Iluzjonisto, możesz wziąć krzemionkę - też będzie "jakimś" środowiskiem życia dla organizmów i zwiększy powierzchnię filtracyjną, ale skoro to ma być metoda naturalna i działająca w synergii z systemem, to ja bym uzył piasku aragonitowego - nawet żywego. I pewnie tak zrobię, mieszając go z MM - o ile dostanę w Polsce cudowny muł...

No to żeś mi teraz namącił w głowie...

Za trzy tygodnie jadę do Polski to wtedy podejmę decyzję. Ale myślę, żeby ruszyć na krzemowym ponieważ wyczytałem, że początkujący nie powinien eksperymentować jak nie ma dostatecznej wiedzy.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę projekt sump-a wygląda następująco. Od prawej, komora spływu i miejsce na odpieniacz na kostce. Druga komora przygotowana pod dwa centymetry piasku, skały i spaghetti. Woda będzie przepływała dołem w trzeciej komorze ale będzie jeszcze mała ścianka o wysokości około 4 cm aby piasku nie wymyło i górą do czwartej komory w której będzie pompa. W trzeciej komorze będzie kratka i siporax 250 mm.

Mam nadzieję, że to daje jasny obraz, jeśli nie to narysuję.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.