Skocz do zawartości
kemaz200

Mikro i "bogactwo soli" - SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przeglądając forum mam wrażenie, że toczy(ła) się jakaś bitwa o to która sól jest ta najlepsza. Bazowe składniki są wszędzie te same. Kwestia czy lepiej mniej czy więcej Ca, Mg, Kh - w odniesieniu do NSW jak i do konkurencji - to uważam to za sprawę indywidualną i zależną od wybranego sposobu prowadzenia akwarium czyli ciężko tu polemizować co lepsze. Pomijając inne aspekty "lepszości" i skupiając się tylko na mikro elementach, pierwiastkach śladowych wychodzi że różnicy prawie nie ma co zastosujemy.

Przywołując test soli wykonany przez kolegę z forum http://reefhub.pl/test-soli-drugie-starcie/ i tabelka pod koniec testu z zawartością mikroelementów w solach rynkowych oraz NSW. Funkcjonowało i dalej funkcjonuje pojęcie "bogatej/ubogiej" soli. Odnosząc się tylko do bogactwa - zawartości mikroelementów uważam, że każda sól jest biedna w porównaniu do NSW. Porównując sole pomiędzy sobą dalej średnio to wychodzi. Ok - przykładowa ilość pierwiastków śladowych pomiędzy solą AF z najmniejszą ilością tych pierwiastków (6) , a solą RC z największą (12) wychodzi że Af jest biedna, a RC bogata. Tylko co ta za róznica skoro pierwiastków mamy ~120. Zawartość tych śladowych(tu akurat metali) w tabelce dla NSW to 23. Reszty nawet nie zmierzono i nikt nie wie co tam jeszcze powinno być, a co w solach obecnie jest. Czyli patrząc obiektywnie to powinno być "biedna" i "biedniejsza". Ale mniejsz o to. Przechodząc dalej. Czy te mikro jest tak bardzo potrzebne. Część mówi lej. Inni że odstawili i nie widzą różnicy. Podobnie z witaminami/amino.

Jakie są wasze obserwacje ? Chodzi mi tu o SPSowe podejśćie. Lejecie czy nie? Jakaś róznica. Bo patrząc po zawartości nawet "najbogatszych" soli wychodzi, że na samych podmiankach to nic nie powinno się utrzymać. Tyle że lanie dodatkowo mikro to dalej tylko kilka pierwiastków a nie cała tablica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek też może żyć i rosnąć z niedoborami różnych pierwiastków. :)

Ja leję aminokwasy i witaminy od redsea, do tego pierwiastki śladowe, Vitamine C ostatnio zacząłem też dodawać.

Dobra sól to chyba taka, która jest powtarzalna. Większość i tak suplementujemy. Nawet w pożywieniu.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korale nie potrzebują calej Tablicy Mendelejewa do tego aby rosnąć, co oznacza, że producenci nie musza wiernie odtwarzać skład NSW w solach

Podział "biedna" i "bogata" odnosi sie raczej do poziomów mikro i makroelementów, a nie do ich obecności jednostkowych. W wodzie morskiej są również takie pierwiastki jak złoto, platyna czy uran. Czy uważasz, że dodawanie ich do soli jest konieczne? Ameryki nie odkryłeś - do wody akwariowej potrzeba tylko kilku(nastu) pierwiastków.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt - można żyć z niedoborami. Tylko że w dłuższej perspektywie zaczynają się choroby. Długość życia przeciętnego akwarium to do ok 2 lata. Tak że można nie dostarczać wszystkiego bo i tak skutki mogą być niezauważalne w tak krótkiej perspektywie. Albo sie mylę i wymagania SPS co do pierwiastków dobrze znane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tu zaufał Testerowi + jako bramka bezpieczeństwa dostarczamy śladowe ilości niemal wszystkich występującej w naturalnym środowisku pierwiastków ze skałą, która jest drążona przez życie i powoli uwalniają się w niej zawarte złoża. No i dodając życie, które w końcu zdechnie też coś wróci do wody. Skoro systemy w oparciu o te kilka pierwiastków działają, to nie ma się o co martwić. Wśród tych dodatkowych są też te złe i te dyskusyjne (jak fluor dla człowieka).

A w razie wątpliwości można używać odparowanej soli z wody naturalnej.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długość życia przeciętnego akwarium to do ok 2 lata.

Skąd o tym wiadomo?

korale nie potrzebują calej Tablicy Mendelejewa do tego aby rosnąć, co oznacza, że producenci nie musza wiernie odtwarzać skład NSW w solach

Zacznijmy od tego, że nie są w stanie :)

Nikt ze znanych mi producentów nie dodaje nic ponad te kilkanaście pierwiastków, reszta to naturalne zanieczyszczenia.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie...

Kiedys trafilem na opis eksperymentu, w ktorym S.pistillata utrzymywano przy zyciu przez spory okres czasu w roztworze soli złozonym z kilku jonów. Na pewno były tam Na, Cl, Mg, Ca, HCO3 a co do SO4 i K to nie jestem pewien


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Formuła syntetycznej soli morskiej jest znana od ponad 50 lat, w jej skład wchodzi raptem 10 soli... Producenci mogą w pewnych granicach zmieniać ich proporcje bądź nawet dodawać minimalnych ilości innych soli, ale formuła jest zawsze taka sama. Oczywiście, każdy producent stosuje składniki innego pochodzenia, stąd różnice w składzie mikroelementów. Na przykład Preis kładzie duży nacisk na czystość NaCl i pozyskuje go z jakiś specjalnych, sobie tylko wiadomych źródeł.

Chodzi dokładnie o tę formułę: https://en.wikipedia...ficial_seawater

Natomiast sól Red Sea to zupełnie inna historia, jest ona otrzymywana z naturalnej soli z Morza Czerwonego ale jej produkcja nie jest wcale trywialna i nie polega wyłącznie na odparowaniu wody morskiej. Dużym problemem są zanieczyszczenia, mimo iż Morze Czerwone jest morzem stosunkowo czystym. Firma nie puszcza nie puszcza pary z ust na temat produkcji tej soli, próbowałem naprawdę bardzo wiele razy wyciągnąć tę informację, nawet po dużym piwku nikt nie pisnął ani słowa :)

Odnośnie składu soli morskiej, istotne są jeszcze dwa zagadnienia:

pierwsze to takie dokładne wymieszanie jej składników, aby uzyskać powtarzalne wyniki w każdej jej partii. Wbrew pozorom, zadanie nietrywialne...

Druga sprawa to fakt, iż przechowywanie i trasport soli ma wpływ wyniki pomiarów jej parametrów. Chodzi o to, że pewne składniki soli, szczególnie chlorek wapnia, mają tendencję do opadania na dno pojemnika. Jest to zjawisko na tyle znaczące, że np. my zdecydowaliśmy się na pakowanie naszej nowej soli w płaskich workach 5kg i pakowanie jej po 4 takie płaskie worki do kartonu.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 2 lata średniej dlugości życia zbiornika to z ankiet na tym forum i anglojezycznych. Jednak zdecydowana większość zbiornikow znika do 2 lat.

Co do różnorodnośći pierwiastków : zasadnicze pytanie jakie chciałem zadać to czy suplementacja jest konieczna dla SPS. Czy kupując sól z najmniejszą ilością pierwiastków i nie dozująć nic innego koral ma prawo się utrzymać przynajmniej w dobrym stanie? Kilka osób na forum pisało, że odstawili suplementację i różnicy nie ma. Nie pamiętam na jakiej soli trzymali akwa, ale zakładam że podmianki robili. Więc czy te pierwiastki w suplementach są konieczne do utrzymania SPSow. Wiem że ile ludzi tyle opinii. Kolega wyżej podal żę suplementuje prawie wszystko (śładowe, amino, wit.). Czy braki lub niskie ilośći powodują jakieś widoczne objawy. Na reef central spotkałem się ze stanowiskiem, że nie powinno się lać nic czcego nie testujemy. I generalnie z tą logiką się zgadzam. Tyle że często robi się coś "dla świętego spokoju/na wszelki wypadek".

A skoro piszecie ze tylko część śladowych pierwiastków jest konieczna dla morskiego to które to są? Jakieś artykuły, lista? Bo czytałem o dodawaniu jodu który na liście wiki dot. syntetycznej soli nie ma.

@AquaManiac: co znaczy "My" - o soli jakiej firmy piszesz?

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że te zbiorniki znikają głównie dlatego, że ich właściciele się znudzili, zniechęcili, koszta ich przerosły, przeprowadzili się itd... bądź zwyczajnie sobie nie poradzili, popełniając podstawowe błędy. Wątpię, aby zawartość mikroelementów w soli morskiej miała to duże znaczenie... Co do tych mikroelementów, to moim zdaniem, jeśli robi się regularnie podmiany, to nie ma absolutnej konieczności ich stosowania. Ja w każdym razie nie widzę różnicy w kolorystyce i ogólnie wyglądzie koralowców. Owszem, aminokwasy stosuję, no ale to jest karmienie a nie suplementacja. Co do jodu to faktycznie jeszcze całkiem niedawno zalecano stosowanie jodu właśnie z tego powodu, iż w formule syntetycznej soli go nie ma. Z czasem okazało się, że chlorek sodu jest na tyle "zanieczyszczony" jodem, że jego suplementacja jest w zasadzie zbędna.

"My" to znaczy NYOS, jestem pracownikiem w NYOS i WhiteCorals.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że znikają do 2 ch lat - ponieważ właścicielom się już odechciało....jak z pieskiem dla dziecka. Co do mikroelementów to mogę tylko napisać ze swojego życia... a mam już baniaczek kilka ładnych lat. Początkowo myślałem że będę stosowałem tylko regularne podmiany solanki i to załatwi wszystkie problemy. Wszelkie tego typu tematy kwitowałem - a przesadzacie. Później spadło mi kh i Ca i byłem zmuszony wprowadzić Ballinga. I tu pojawiła się pewna stabilność parametrów głównych. Byłem zadowolony. rady o laniu Aquaforest Strong bo wygodniej ignorowałem. Ale SPS nie za bardzo mi rosły. Kilka dni po podmianie polipowały później już licho. Długo szukałem przyczyny . W końcu kupiłem zestaw Red Sea mikroelemetów i po miesiącu stwierdziłem że to był strzał w dziesiątkę. Piekniejszych korali nigdy nie miałem. Teraz leję Strongi do płynów Ballinga dodaję pozostałe kropelki aminokwasów etc i wszystko rośnie jak miło. Nic nie zmieniam, nic nie kombinuje. Co do tego że ktoś przestał lać i nic sie nie dzieje - to pewnie do czasu - jak u mnie , jak zaczynają SPS bieleć i tkanka fragmentami ginąć - trudno będzie ten proces zatrzymać - myślimy choroby - pasożyty itd. Też to przerabiałem. Rada - słuchać mądrzejszych z Forum i samemu świata nie wymyślać. Sól mam Red Sea ale pewnie na każdej innej będzie pobobnie - trzeba tylko zachować systematyczność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Co do jodu to faktycznie jeszcze całkiem niedawno zalecano stosowanie jodu właśnie z tego powodu, iż w formule syntetycznej soli go nie ma. Z czasem okazało się, że chlorek sodu jest na tyle "zanieczyszczony" jodem, że jego suplementacja jest w zasadzie zbędna.

Mylisz się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to mi chodziło. Że większość nie musi mieć racji :) to wiemy. Takie "2 letnie" zbiorniki z jakiegokolwiek powodu zlikwidowane nie muszą dać odpowiedzi czy jakieś akcje były konieczne. Czy podmiany, suplementacja jest konieczna- to mogą powiedzieć osoby z dłuższym stażem najlepiej jaknadłużej na jednym zbiorniku. Z tym jodem to był przykład, że coś ogólnie uznane za potrzebne/niepotrzebne - może zmienić stronę w trakcie praktyki/doświadzczenia/badania. I o takie wypowiedzi mi chodzi - czy osoby na tym forum z dłuższym stażem są za suplementacją czy przeciw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest kwestia aspiracji, a nie koniecznosci. Jesli bawisz sie w proste korale SPS bez cisnien na teczowe kolory - suplementacje obsluzy prosty reaktor czy trojkanalowa pompa dozujaca.

Chcesz osiagnac wiecej- bawisz sie kropelkami...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak bawisz sie w miekkie albo fish only ze sztucznymi koralami to najtansza sol wystarczy.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tych miękkich bym nie bagatelizował. Niektóre odmiany zoa są bardzo wymagające.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się.

Możliwe, że się mylę. Jesteś w stanie to jakoś uzasadnić? Bo ja na uzasadnienie mojej tezy mam wyniki badań m.in. Shimka, Fossy i Nielsena którym wyszło, że średnio poziomy jodu w próbkach wody z akwariów które badali, są o rząd wielkości wyższe od tych, jakie występują w NWM. Przypuszcza się, że dużo jodu dostaje się do akwariów razem z pokarmem. Z tego też powodu od jakiegoś czasu nie doradza się suplementacji jodu. W naszej soli poziom jodu odpowiada z grubsza temu w NWM, pomimo iż nie dodajemy do soli żadnych związków jodu.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Możliwe, że się mylę. Jesteś w stanie to jakoś uzasadnić?

Zajmujesz się akwarystyką morską chyba dużo dłużej niż ja i w dodatku pracujesz dla niemieckiej firmy która robi suplementy jodu - powinieneś to wiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam: badania wykazały, że średnie stężenie jodu w akwariach przekracza o rząd wielkości jego stężenie w NWM. Sprawdzałeś stężenie jodu w wodzie z twojego akwarium bądź w świerzo rozrobionej solance? Myślę, że masz możliwośći, aby to sprawdzić.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby zarobić....normalne, rynek. Wystarczy napisać na takim forum że jod trza stosować a 70% morszczaków to łyknie....

Stosowałem kiedy ale krótko, żadnych różnic nie zauważyłem


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby je sprzedać i zarobić na tym pieniądze. Zaspokajamy jedynie popyt, skoro ktoś koniecznie chce suplementować jod to proszę bardzo, oferujemy odpowiedni produkt. Ale odbiegliśmy dość znacznie od tematu, moje pytanie brzmiało, czy jesteś w stanie udowodnić, że ilość jodu jaką dostarczamy poprzez systematyczne podmiany wody i karmienie, nie jest wystarczająca.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby zarobić....normalne, rynek. Wystarczy napisać na takim forum że jod trza stosować a 70% morszczaków to łyknie....

Stosowałem kiedy ale krótko, żadnych różnic nie zauważyłem

ok

to odrzucamy jod

co zostaje np :

fluor

stront

potas

żelazo

bor

podawać coś z tego czy nie podawać ?

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Żeby je sprzedać i zarobić na tym pieniądze. Zaspokajamy jedynie popyt, skoro ktoś koniecznie chce suplementować jod to proszę bardzo, oferujemy odpowiedni produkt. Ale odbiegliśmy dość znacznie od tematu, moje pytanie brzmiało, czy jesteś w stanie udowodnić, że ilość jodu jaką dostarczamy poprzez systematyczne podmiany wody i karmienie, nie jest wystarczająca.

Czyli według ciebie sprzedajecie coś co jest nawet według was nie potrzebne i czego nie zbadaliście.

Ja jestem w stanie to udowodnić. Mógł bym to zrobić nawet bez kosztownej aparatury pomiarowej. Wystarczą proste obserwacje, zdjęcia. Obserwacje które "popełniło" bardzo wiele osób - bo piszą o tym na forum. Tylko niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Tylko że nie leży to w moim interesie. Czy wy podajecie dokładny skład chemicznych swoich produktów - Nie. To czemu ja mam oddawać za darmo lata swojej pracy??? Żeby znowu mnie wyśmiali?

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaje za kentem mysle, ze Konrad ma jednak racje.

KENT Marine Tech I stanowi prawdziwy przełom w dziedzinie preparatów akwarystycznych dostarczających substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju morskich zwierząt i glonów. Jod, znajdujący się w mieszankach soli morskich, jest szybko zużywany, a także usuwany z wody przez odpieniacz, ozonator oraz system filtracyjny. Podczas gdy inne preparaty zawierające jod są aktywne w zbiorniku zaledwie przez kilka dni, Tech I uwalnia jod w unikalny, potrójny sposób, zapewniając w ten sposób długotrwałą dostępność tego pierwiastka. Zawiera wolny jod oraz jodki ulegające powolnemu rozkładowi. Hobbyści stosujący Tech I informują o gwałtownym rozrastaniu się koralowców, nawet tych najbardziej wrażliwych i najtrudniejszych do utrzymania. Szczególnie korzystny wpływ zanotowano w przypadku koralowców z rodzaju Xenia. Także polipy innych korali otwierają się pełniej. Tech I zapobiega bieleniu koralowców. Stanowi prawdziwy przełom w hodowli najbardziej wymagających gatunków morskich bezkręgowców.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.