Skocz do zawartości
Marqo

Plexi - czym ciąć ?

Rekomendowane odpowiedzi

Czego używacie do cięcia plexi ? Potrzebuję zrobić wieszaki na pływaki dolewki, elektrody oraz uchwyty wężyków ? Zakupiłem nawet specjalny brzeszczot do wyrzynarki lecz efekt mnie nie zadawala.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ciąłem laserem CO2. Może masz jakiegoś znajomego z takim sprzętem?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety , żadnych laserów nie posiadam w okolicy.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W reklamie też nie mają?

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz wyciąć w ogóle? Jakieś skomplikowane kształty?

Lasery często są używane w firmach dorabiających klucze, robiących pieczątki, reklamy etc... Używane do grawerowania zazwyczaj.

Jak jakieś proste kształty to dobra piłka, papier ścierny do wyrównania, stabilny chwyt i klej do ewentualnego doklejania elementów powinny wystarczyć. Nie próbowałem, ale dremel też pewnie zrobiłby robotę.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ciąłem brzeszczotem stroną do metalu a potem papier ścierny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

proste cięcia (osłonkę/szybkę do lampy) to zrobiłem kilka "rys" nożem do tapet a potem odłamywałem - jak szkło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proste kształty (prostokąt). Reszta to wygięcie oraz wywiercenie otworów .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak niezbyt grube (ciąłem 3mm) to dobry nóż do tapet (żeby ostrze nie latało na boki) powinien dać radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nóż do tapet opierasz na jakieś prostej listwie, obrabiasz papierem ściernym


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plexa 5mm


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że problemem jest topiacy się materiał?

Użyj smaru silikonowego w sprayu, jeśli masz dostęp możesz też chłodzić brzeszczot sprężonym powietrzem z kompresora. Te dwie metody mam sprawdzone. Potem papier ścierny o coraz mniejszej gradacji i na koniec palnik gazowy(ostrożnie żeby nie przypalić, trzeba poćwiczyć, jeśli Cię nie zadowala ciecie nożem do tapet i obtrzaskiwanie młotkiem). Metoda zapewne bardziej pracochłonna ale zapewniam że przy odrobinie dokładności będzie lepiej niż po laserze.

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W hurtowni w której kupuje plexi tną to piłą (krajzegą).

W warunkach domowych przycinałem zagłębiarką tarcza do drewna 48 zębów.

Cięcie wymaga delikatnego przeszlifowania papierem ściernym.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego używacie do cięcia plexi ? Potrzebuję zrobić wieszaki na pływaki dolewki, elektrody oraz uchwyty wężyków ? Zakupiłem nawet specjalny brzeszczot do wyrzynarki lecz efekt mnie nie zadawala.

A nie prościej kupić taki podwójny wieszak w sklepie od Twistmana? Mam i bardzo sobie chwalę - dwa pływaki, pełna regulacja i estetyka na najwyższym poziomie.

Jak policzysz czas poświęcony, koszty materiałów i narzędzi - wyjdzie Ci na to samo finansowo, zaś jakościowo, raczej nie przeskoczysz produktów Krzyśka.

Dodatkowo masz pewność że plexi nie zżółknie z czasem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie podlacze do tematu tataj a czym mozna pomalowac plexe ? Mam przezroczysta a chcialem zrobic korone p.s. nie fajnie to wyglada

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

uwaga post zawiera lokowanie produktu :p

dale .. producentów jest co najmniej kilku - wybrałeś najdroższego ?

na ebayu (czy innym portalu) od chinoli kupisz wszelkiego rodzaju uchwyty - po kilka $ (przeważnie z darmową wysyłką)

np. takie (oferty pierwsza z brzegu)

http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Water-Plants-Maintenance-Tool-Holder-Rack-Organizer-for-5-12mm-Glass-/311613411862?hash=item488d9b5216:g:-y8AAOSwZ8ZW5pyE

http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Hose-Holder-for-Mount-Tube-tube-fixture-ACRYL-made-2-tube-2-/281692838093?hash=item41963398cd:g:6uoAAOSwv0tVVZk8

wystarczy poszukać i poczekać na wysyłkę

czym mozna pomalowac plexe ?

zamiast malować oklej - folia carbon 3D - ta do samochodów (na allegro dowolne kolory - za grosze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O silvia zawsze mozna na Ciebie liczyc musze popatrzec pozniej co to jest

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwaga post zawiera lokowanie produktu :p

dale .. producentów jest co najmniej kilku - wybrałeś najdroższego ?

Widzisz... mógłbym odpowiedzieć tak, jak zwykle, na co dzień, ucinam podobne zaczepki: "A kto bogatemu zabroni ?"

Ale "forum zobowiązuje", zaś dla Ciebie jest jeszcze nadzieja...:)

Do rzeczy... nie będę polecał różnych "tomciów-garażowych wynalazców" kopiujących na lewo i prawo wyroby ludzi, którzy produkuja to oficjalnie (uważam że takie domowe diy z ukierunkowaniem na geshefty to gówniarstwo czystej wody - nie popieram tego).

To nam obcina sporą grupę osób. Grzeczność zaś wymaga, by wskazać sponsora - w końcu łoży na forum, zaś my możemy sobie rozgawory prowadzić i wiedze czerpać do woli...

Zaś uczciwość by wymagała, by biorąc odpowiedzialność za swoje słowa, polecić produkt sprawdzony własnoręcznie. Miałem uchwyty na wężyki trzech firm, na placu boju ostał się Twistman. Reszta albo pękła, albo była źle zaprojektowana. Poza tym, nie uważam żeby ceny były przesadzone:)

na ebayu (czy innym portalu) od chinoli kupisz wszelkiego rodzaju uchwyty - po kilka $ (przeważnie z darmową wysyłką)

np. takie (oferty pierwsza z brzegu)

http://www.ebay.com/...y8AAOSwZ8ZW5pyE

http://www.ebay.com/...uoAAOSwv0tVVZk8

wystarczy poszukać i poczekać na wysyłkę

Ja z ebaya czekałem 3 tygodnie. Poza tym, nie porównuj proszę, w pełni regulowanych, idealnie wykonanych akwaryjnych biżutów z chińskim odpadem poprodukcyjnym.

Zwróć poza tym uwagę że taki uchwyt czujnika dolewki powinien byc w pełni regulowany w b. dużym zakresie. Ponieważ sumpy z reguły są wysokie na 35-40 cm - albo i wyżej, zaś w komorze pompy woda powinna być raczej niżej niż wyżej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) nie będę polecał różnych "tomciów-garażowych wynalazców" kopiujących na lewo i prawo wyroby ludzi, którzy produkuja to oficjalnie (uważam że takie domowe diy z ukierunkowaniem na geshefty to gówniarstwo czystej wody - nie popieram tego).

widzisz ... problem DIY oraz "oficjalnej produkcji" (przynajmniej w tym przypadku) to tylko kwestia ... zaplecza (czy potnę laserem czy brzeszczotem/nożem a wykończę zapalniczką to tylko wygląd który koralom czy czujnikowi raczej nie robi problemu) i może trochę wprawy

bo przecież te "wieszaczki" nie wypadają z wtryskarki sterowanej cyfrowo ?

co do kopiowania .. (kto kogo) to sory ale to temat rzeka i niewarta klikania

(a regulowaną wysokość uchwytu widziałem na "ebayach" doooooobrze ponad rok temu ... )

ps. jesteśmy/piszemy w dziale DIY a nie ogólny czy sponsorzy ...

i "ciut" nie pasuje temat "Plexi - czym ciąć ?" do odpowiedzi - kup u sponsora

a takie coś na ebayu masz za niecałe 10$ (czyli 2x taniej i jest ładniejsze niż sponsora który używa ... dławic kablowych)

s-l1600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silva, znowu sie pomyliłem - nie zrozumiałeś o co mi chodzi...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pewno masz rację

tylko jedno jeszcze "ale"

Zwróć poza tym uwagę że taki uchwyt czujnika dolewki powinien byc w pełni regulowany w b. dużym zakresie.

to dlaczego ten "idealnie wykonany" nie jest .. na magnesach ? (bo "chińczyki" takie też robią)

i w czym taki DIY ustępuje "markowym produktom" ?

32jdr29ufn6x.jpg

albo taki (post z 2009r)

vhczbam44p1b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie widzę - te gustowne plamki rdzy oddają dokładnie to, co chciałbym mieć w baniaku.

Zaczep magnetyczny, na porządnych magnesach i obrobiony tak jak:

http://erybka.pl/product-pol-4812-Vertex-Sensor-Mag-Titanium-Ekskluzywny-statyw-do-elektrod.html

Kosztuje trochę więcej niż http://jadwigamorska.pl/uchwyt-akrylowy-na-4-sondy-ucs-4.html

czy, jeśli mówimy o dolewce, http://jadwigamorska.pl/uchwyt-akrylowy-czujnika-poziomu-cieczy-autodolewki-ucp-2.html

Ale, dla mnie to rozwiązanie z magnesami odpada, ponieważ elektrody i dolewka wiszą na bocznych ściankach sumpa, gdzie odstęp do ścianek szafki mam "na centymetry", więc ręki nie włożę by szukać magnesu, jak przypadkowo odczepię.

Dlatego - z pragmatyzmu zabarwionego odrobina snobizmu wybrałem rozwiązanie dla mnie praktyczne, a przy tym estetyczne.

Wiem że gdybym chciał zrobić coś takiego samemu, poświęcił bym tyle czasu, że zaniedbał bym inne obowiązki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wiem że gdybym chciał zrobić coś takiego samemu, poświęcił bym tyle czasu, że zaniedbał bym inne obowiązki.

o - to jest jeden dobry argument

drugi - brak zdolności manualnych - lub "strach" że się nie uda (nie myślę o Tobie a ogólnie)

co do rdzy .. są firmy które wypuszczają buble na rynek - ostatnio "akcja" z rdzewiejącymi magnesami .. tunze ?

a tu po prostu nie jest rdza a brud - magnesy są zalane żywicą epoksydową (przezroczystą)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 strony postów i ani jednej sensownej odpowiedzi na pytanie z tematu.

Jeśli chcesz ciąć linie proste to można to zrobić albo specjalnym nożykiem do plexi ( https://www.google.pl/search?q=plexi+knife&safe=off&client=ubuntu&espv=2&biw=1301&bih=678&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwivns_MvoXOAhWGFJoKHQcJB5AQsAQIHQ#imgrc=pf9Dx2cNbofusM%3A ), albo od biedy nożykiem do tapet świeżo ułamanym i trzymanym odwrotnie (tą bardziej tępą stroną). Robisz parę-paręnaście nacięć i łamiesz plexi.

Jeśli to mają być wymyślne kształty to najlepsza podobno piła włosowa (oczywiście nie ręczna). Ja wycinam dremlem ostrzem do drewna i wyrównuję końcówką ścierną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.