Skocz do zawartości
lapsiak84

Woda jak mleko :( wszystkie ryby odeszły na wieczną rafę.

Rekomendowane odpowiedzi

Pomocy!!! Prosze o info. Dzis wrocilem z trasy patrze a w akwarium ani jednej zywej ryby :( wszystkie padly. Woda mleczna. Pompa obiegowa stoi :( zalamka. Korale pokurczone ale jakos zipia. Slimaki laza. Wieloszczety tez. Spagetti jakby wszystkie wylazly na powierzchnie piachu. Rozgwiazda piaskowa wylazla i padla. Czy to przez pompe ze stanela? Przyducha? Dodatkowo woda dziwnie smierdzi. Nie gownem nie szambem tylko jakas taka dziwna won. Czy w tym pokoju przy otwartym oknie moge spac spokojnie? Czy cos koleiek jakies wyziewy z akwa moga mi zrobic krzywde?

Białostocka Solniczka 112 L + 40 L Sump

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/84690-Bia%C5%82ostocka-Solniczka-112-L-%2B-40-L-Sump

Edytowane przez lapsiak84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podmienił szybko dużo wody

i daj bakterie jak masz

i węgiel świeży obowiązkowo żeby wyciągnął z wody coś nie pożądanego

no i napisz coś więcej o akwarium swoim jak długo co lałeś do akwarium parametry jakie itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej przyducha :(


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co zastanawiać. Rozrobic z 10l solanki na szybko, przełożyć to co jeszcze żyje a resztę wypier ... za okno.

Zabawę zacząć od nowa.Nie ma sensu kombinować jak tam już wszystko spaskudzone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś ukwiała?. Jeśli tak to może został wkręcony przez pompę. Szybka wymiana wody około 60% dolać nowej i w filtr wstawić węgiel aktywny.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A cyrkulacja działała cały czas ?

Ile akwarium było bez opieki ?

Pytam, podczas mojej nieobecności w domu, przez 3 dni nie działała obiegówka (aż do mojego powrotu). W sumpie przelewał odpieniacz, a w akwarium działała tylko cyrkulacja, zasolenie wzrosło. Padło tylko to, co wystawało ponad wodę. Ryby, reszta korali ok.

Także, albo ukwiał (jak kolega wspomniał), albo jakiś wyjątkowy niefart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapach jakby chlor?

Miałem kiedyś taką sytuację w 112l ,gdzie po przedawkowaniu wódki ,woda na 2gi dzień stała się biała jak mleko :(

Ryby przeżyły,ale kilka korali padło.Odpieniacz szalał wyrzucając na litry,woń chloru w mieszkaniu przez kilka dni.Podmieniałem ok 20% wody, węgiel aktywowany. To było jakieś 10 lat temu.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukwial jest zyje. Koralowce wbrew pozorom wygladaja calkiem calkiem. Podmienilem 40litrow wody (150l w obiegu) i za kilka godzin jeszcze z tego wymienie 20 jak sie wymiesza. W sumpie juz lezy 500g wegla. Woda jakby dalej metna. Wszystko co martwe znalazlem to wywalilem. Czyli wszystkie ryby. Nie znalazlem jednego blazna. Jeziwiec diadema lazi jakby w ultra slow motion ale zali i rusza kolcami. Krewetka pistoletowa zyje i kukentali. Czyszczaca i boksujaca padly.

Białostocka Solniczka 112 L + 40 L Sump

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/84690-Bia%C5%82ostocka-Solniczka-112-L-%2B-40-L-Sump

Tak woda jakby takim chlorem dokladnie. Ale korale zyja. Odcinalem szczepe capneli dla szwgra i ona jakby wywalila mnostwo bialego czegos do wody. Ale to zlekcewazylem bo w sumpie wegiel byl. Wyjechalem na dwa dni. W tym czasie stanela obiegowka wlasciwie zwolnila. Ze tylko tylko sie przelewalo. Ale pomalutku krazyla woda. Cyrkulator caly czas chodzil.

Białostocka Solniczka 112 L + 40 L Sump

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/84690-Bia%C5%82ostocka-Solniczka-112-L-%2B-40-L-Sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biała woda = zakwit bakterii. Podczas zakwitu woda musi być bardzo intensywnie napowietrzana. Ryby prawdopodobnie zdechły z braku tlenu w wodzie "przyducha" tak jak k_bad napisał.

Najpierw, obieg na taflę wody, skimmer nawet bez kubka przez jakiś czas, jeśli masz to UV lub ozon, do tego węgiel.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest konieczne. Po prostu pomocne. Co miałeś stracić to już niestety poleciało. Reszta da sobie radę. Zakwit przejść powinien z czasem. Węgiel wymieniać trzeba częściej. Podmianki nie zawsze pomagają, bo dostarcza się nowe pożywienie bakteriom. VSV i inne metody lepiej odstawić póki jest mgła. Idealnie jeśli masz brzęczyk z kostką lipową. Warto mieć to w zapasie na takie okazje.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęstszym powodem całkowitego pomoru ryb w ciągu krótkiego czasu jest uduszenie.

Może być to spowodowane wyłączeniem pompy, zakwitem bakteryjnym lub amorami np ślimaków (u mnie tak było)

PS

Popraw tytuł

Regulamin pkt 3


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest zbudowany. Jeśli da się zdjąć kubek i sprawić, żeby się przelewała piana to można tak zrobić na godzinę, dwie. Później założyć kubek i odpieniać na mokro. Czasami jest bardzo ciężko ustawić przy zakwicie odpieniacz, bo szaleje i raz jest niski poziom, a za chwile leje woda. Trzeba często kontrolować. Nie ma za bardzo co teraz kombinować z odłączaniem kostki, bo tak jak już stwierdzone najgorsze za Tobą. Więcej strat nie powinno już być. Możesz teraz tylko zlikwidować zakwit i zabezpieczyć się na przyszłość zapewniając sporo natleniania w zbiorniku. Dodatkowy profit to wyższe pH w zbiorniku dobrze natlenionym.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No byc moze faktycznie to zakwit. Ale tez i pompa mocno spowolnila. Musialem dac ja na max zeby gonila wode tak jak normalnie na 3 poziomie. Czy jesli nie zdobede uv to zakwit sam minie za jakis czas? Falownik daje mocno na tafle wody. Wodeczke lalem ostatnio. A czy capnella mogla tyle toksyn uwolnic? Bo mam wrazenie ze jak ja odcielem to odrazu schowal sie quadri i inne korale sie sfochowaly.

Białostocka Solniczka 112 L + 40 L Sump

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/84690-Bia%C5%82ostocka-Solniczka-112-L-%2B-40-L-Sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez padły 4 z 6 ryb w jedną noc, tylko ja przekarmiłem jbl coral fluid i inne. Podusiły się...

Ryb nie udało mi się wyciągnąć i nastepnie jakieś patogenne bakterie z ich jelit zaatakowały i zabiły mi wielkie seriatopoty.

Jak masz mozliwość to poszukaj tej ostatniej ryby i wyciagnij.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w większości katastrof winny jest nie jeden czynnik, a ich zbieg. Być może zakwit + pompa zrobiła kumulacje. Co do zwolnienia, to może coś blokuje przepływ? Tomek dobrze pisze z tym wyjęciem zwłok też.

Zakwit POWINIEN sam minąć z czasem. Czasami to kilka godzin, ale są przypadki zakwitu miesiącami. Po kilku dniach można się martwić i kombinować inne sposoby. Korale mogą nawet na tym skorzystać. A wódeczkę nie przedawkowałeś? To dosyć typowy objaw przy przedawkowaniu VSV, albo innych węglowodanów. Szczepienie korala nie powinno zachwiać równowagą aż tak. Inne korale mogły się schować nawet od włożenia rąk do wody. Czasami mamy różne osady z detergentów, perfum etc... Węgiel powinien to załatwić i tak.

Tak jak pisał Tester taki masowy pomór to nie od toksyn, a od przyduchy.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wódeczki na moj litraz lalem 5ml codrugi dzien. Do tego balinga z AF 20ml raz w tygodniu.

Białostocka Solniczka 112 L + 40 L Sump

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/84690-Białostocka-Solniczka-112-L-+-40-L-Sump

Edytowane przez lapsiak84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał Tester taki masowy pomór to nie od toksyn, a od przyduchy.

Zwłaszcza, że ze zwierząt rafowych w akwarium, ryby mają w zasadzie najwyższe BOD - biologiczne zapotrzebowanie na tlen.

Korale i inne bezkręgowce dadzą radę przy niższym stężeniu tlenu w wodzie.

A jak zachowywał się odpieniacz? Gotował wodę czy pienił normalnie?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co się stało, że pompa tak bardzo zwolniła? Może ją coś zablokowało? Może zmieliła jakiegoś ślimaka czy coś innego?

Edit: teraz zajrzałam na Twój temat. Masz akwarium o pojemności brutto 112 litrów, w tym dość sporo skały i korali. Ile samej wody mogło być w akwarium, z 60L? I w tych 60 litrach pływało aż 12 ryb, w tym hepatus... To by znaczyło, że na każdą rybę przypadało mniej, niż 10 litrów :(

Być może na skutek niewydolności pompy drastycznie spadła ilość dostarczanego tlenu do obiegu i ryby w tak małej ilości wody podusiły się. Masz tez widzę dużo ślimaków, może miały gody i "zamleczyły" wodę, zagęszczając ją. Może tez była jakaś awantura miedzy rybami, albo krewetka pistoletowa upolowała jakąś rybę, co mogło zanieczyścić wodę.

Wiele innych rzeczy mogło się stać. Nie wiem, co faktycznie się wydarzyło, ale w tak zagęszczonym zbiorniku jedno wydarzenie powoduje bardzo szybką reakcje łańcuchową.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj jaka była historia u mnie jakies 4 lata temu, bo pasuje jak ulał do Twojej.

Rano wstaje do pracy i widzę mleczną wodę. Wiekszość ryb leży martwa na dnie. Te co jeszcze żyły, są w opłakanym stanie i ciężko robią skrzelami. Odpieniacz gotuje wodę - czyli zamiast pienić - bulgocze.

Oczywiście na początku panika, ale po kilku minutach ogarnąłem się i zacząłem szukać powodów te sytuacji. Szybko zlokalizowałem kilka ślimaków turbo, które stojąc na wystających kawałkach skał wypuszczały gamety w postaci białego mleczka do wody.

Według mnie to zmieniło całkowicie napięcie powierzchniowe wody i odpieniacz przestał pienić. Powstał niedobór tlenu i ryby zaczęły schodzić.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego utrudniona wymiana wody między zbiornikiem głównym i sumpem.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, a w jakiej pojemności zbiorniku i ile tych ryb miałeś? ja mam ogromną ilość ślimaków turbo, wiecznie pajęczyny jaj na szybach i skałach, zatrzęsienie maluszków, ale mleka dotąd nie miałam. Tectus natomiast potrafi oddać tyle "dobrego" na raz, że az nie mogłam oczom uwierzyć. Siedziałam ze dwie godziny przy małym akwarium i oglądałam, jak wypuszcza porcjami ogromne ilości gęstej, białej wydzieliny. Nie wiem, skąd takie ilości, ale wydawało mi się tego więcej, niż powinno się zmieścić w jego muszli :). Faktycznie woda wtedy zrobiła się ciut mniej przejrzysta, ale miałam tylko jedna rybkę, niewielką ilość skały i szybko się to "rozeszło". W dużym akwarium kilka dni temu dokupiłam dwa tectusy i teraz mam 3 sztuki. mam nadzieję, że w takiej ilości wody nie będą w stanie zamleczyć wody, a korale szybko to wciągną jako pokarm.

Tester, Funworld, a co powiecie o tej ilości ryb? 12 sztuk w 112L. Waszym zdaniem to bez znaczenia w tym przypadku?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.