Skocz do zawartości
walker_1

Choroba morska - kolejna kropla oceanu :)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Jako, że minęło już trochę czasu od założenia mojej pierwszej solniczki chciałem Wam ją zaprezentować.

Swoją przygodę z akwarystyką morską zacząłem 1 kwietnia tego roku. Akwarystyką słodkowodną interesowałem się od dawna ale na morską nigdy nie miałem odwagi. Wszyscy dookoła mówili, że to wyższa szkoła jazdy, same kłopoty, no i przede wszystkim ogromne wydatki.

Jako, że byłem na etapie likwidowania kostki z krewetkami postanowiłem ją na coś wykorzystać. Natknąłem się na filmiki i artykuły opisujące nano rafy, które nawet w takim małym zbiorniku jak kostka 30x30x30 potrafiły dać sobie radę, więc pomyślałem sobie, jak nie teraz to kiedy? Jeśli założę kolejne akwarium słodkowodne to pewnie nigdy nie uda mi się założyć morskiego więc może krewetki morskie? Sexy Shrimps są ładnymi krewetkami więc postanowiłem zacząć od nich. Jako osoba decyzyjna w domu musiałem oczywiście skonsultować założenie akwarium morskiego z żoną :) No i miło mnie zaskoczyła odpowiedź „w sumie czemu nie, ale może zrobić ciut większe żeby można było jakąś rybkę wpuścić?..” No więc nie czekając na zmianę zdania żony pojechałem do sklepu po ciut większe akwarium niż 27l kosteczka. Ponieważ „ciut” jest pojęciem względnym postanowiłem trochę nagiąć ogólnie przyjętą definicję i kupiłem 100l akwarium :) Oczywiście jak żona zobaczyła mnie w drzwiach to myślałem, że mnie zdzieli ale jakoś chyba lepszy dzień miała i skończyło się tylko na groźnie brzmiących obietnicach :) W między czasie natknąłem się na forum Nano Reef i świetnego bloga Reef Hub. Oczywiście ze dwa tygodnie nie robiłem nic innego tylko dzień i noc czytałem co i jak. Po skompletowaniu sprzętu, poznaniu forumowiczów, nadszedł czas startu baniaka. Zdobyłem żywą wodę, żywą skałę, kupiłem żywy piach no i się zaczęło. Na początku było mnóstwo improwizacji gdyż często teoria nie idzie w parze z praktyką. Postawiłem sobie tylko jeden cel – pierwsze ryby pojawią się dopiero po urlopie, na początku sierpnia czyli po 4 miesiącach dojrzewania zbiornika.

Zacząłem od kaskady, do której wsadziłem wkłady filtracyjne, potem doszedł odpieniacz, ponieważ przy samych krewetkach zbiornik dałby radę bez niego ale w przypadku ryb jest to już niezbędny element zestawu. No i zaczęło się robić ciasno w zbiorniku. Oj żałowałem wtedy, że nie pomyślałem o sumpie… Najbardziej bezradny poczułem się jak założyłem automatyczną dolewkę gdyż czujnik zamontowany w akwarium powodował, że pompa załączała się co chwilę :( Zbiornik bez sumpa to tak jakby chcieć naprawiać auto na podwórku, niby się da, ale ile mięsa człowiek przy tym rzuci.. Tak więc przyszła kolej na sumpa. Założyłem pudełko przelewowe i wszystkie graty zniknęły z akwarium dając wrażenie dużo większego zbiornika.

Nie będę tutaj nikogo zanudzał moimi wzlotami i upadkami, bo pewnie i tak nikt tego nie przeczyta :) Mogę tylko powiedzieć, że było warto :smiling: Akwarium morskie to faktycznie wyższa szkoła jazdy ale odkąd je odpaliłem to praktycznie nie oglądam TV, śmieję się, że mam 100l telewizor, w którym co chwila dzieje się coś nowego. Nie mogę zgodzić się z opinią, że są z nim same problemy – nie chcę zapeszać ale mam z nim mniej problemów niż z akwarium słodkowodnym :) Zgodzę się tylko z twierdzeniem, że jest to droga zabawa, na początku założyłem sobie budżet 2000zł ale szybko go osiągnąłem i potem po prostu przestałem liczyć, bo co by to zmieniło :) Zauważyłem taką dość ciekawą rzecz – ryby w akwarium morskim są taką przysłowiową „wisienką na torcie” :smiling: Bez nich jest ślicznie, a z nimi to już zupełna bajka – nie da się przejść koło akwarium żeby choć na chwilkę przy nim się nie zatrzymać :)

Jedynym problemem było stałe utrzymanie temperatury w pokoju. Jako, że mieszkam w bloku i akwarium stoi w pokoju, w którym temperatura podczas upałów dochodzi do 29-30 stopni konieczne było zamontowanie klimatyzacji. Do urządzenia dołożyłem moduł sterujący klimą z komórki żeby móc sobie ją włączać i wyłączać w miarę potrzeby, doszła stacja pogodowa żeby wiedzieć jaka jest temperatura na zewnątrz i w środku, na koniec zawisła kamera IP żeby wszystko móc oglądać podczas urlopu, no i z pracy oczywiście :) Najlepszym „pilotem” naturalnie jest sąsiad, który podczas naszej nieobecności przychodzi doglądać baniaczka, dodaje bakterie itd. :thumbup:

Na chwilę obecną w zbiorniku jest kilkanaście różnych odmian koralowców, dwie Euphyllie, Rhodactisy, Ricordea, Discosomy, Zoanthust, Xenia, Briareum, Sinularia, Caulastera, Blastomusa, Acanthastera, jest też Quadricolor, którego dwa dni przeganiałem po zbiorniku, pływają dwa Błazenki, Nemateleotris Decora, dwa kraby z czerwonymi nóżkami, jeden z niebieskimi, jeden Mitrax, Debelius i krewetka czyszcząca. Docelowo chciałem jeszcze wpuścić parkę Pterapogonów ale to może za jakiś czas gdyż nie chcę od razu obciążać za bardzo zbiornika.

Nie wiedziałem tylko, że tak szybko zacznie mi brakować miejsca w zbiorniku :) Akwarium traktuję jako poligon doświadczalny, oczywiście w przyszłości będzie większy zbiornik ale na razie muszę się wszystkiego na spokojnie nauczyć :)

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

DSC_2688.jpg

Edytowane przez walker_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie galerie rzucają ludzi w morskie odmęty ;) Dla mnie ten wątek jest bardzo interesujący z racji tego, że też jestem z Wrocławia i właśnie kupiłem identyczny zbiornik z przeznaczeniem na morskie :)

Nie będę tutaj nikogo zanudzał moimi wzlotami i upadkami, bo pewnie i tak nikt tego nie przeczyta

Dobra, dobra dawaj te wzloty i upadki - na pewno znajdą się chętni, żeby przeczytać.

Opisz może trochę od strony technicznej: jaka lampa, jaki odpieniacz, jakie pudełko przelewowe... Może jakieś fotki "od kuchni"?

Zaopatrujesz się w lokalnych sklepach, czy raczej wysyłkowo?

Powodzenia i proszę o więcej zdjęć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chętnie poczytam o wzlotach :) A czarne podłoże wygląda bardzo ciekawie, odkąd mam problem z okrzemkami to tez się zastanawiam, czy nie lepiej byłoby mieć czarny piach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to ja będę pierwszy --> stary co Ty masz z tym Lockline`m?? :D Domyślam się, że to tylko tak do zdjęć z wody wyjęty?

Ogólnie bardzo fajnie, super disco i rico :) Gratki za cierpliwość przy dojrzewaniu :) Wytrzymałeś te 4 miesiące?


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszło ! A sumpa pokażesz? Mnie też chyba nie ominie zakup pudełka przelewowego i jakiejś hydrauliki. Robiłeś sumpa na zamowienie czy udało Ci się kupić używany?


f4fc37bd4c51737c867e8946fc5b9fd4u1395a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stary co Ty masz z tym Lockline`m?? :D Domyślam się, że to tylko tak do zdjęć z wody wyjęty?

Muszę to poprawić, na razie tak wisi, bo jak dałem niżej, to zaciągał wodę do sumpa i bałem się, że się przeleje. Jest tak ustawiony, że wody nie słychać :)

Wytrzymałeś te 4 miesiące?

Tak wytrzymałem chociaż miałem kilka kryzysów, szczególnie wtedy jak PO4 spadło za bardzo i pojawiło się cyjano - kilka osób proponowało mi wpuszczenie jakiejś rybki na podbicie parametrów ale ostatecznie skończyło się to na dodaniu KH2PO4.

Jeśli chodzi o jakieś większe kłopoty to pierwszym były szklane róże. Nie miałem ich dużo ale nie chciałem żeby mi się rozprzestrzeniły na cały baniak. Kupiłem dwie Lysmaty Kuekenthali i w przeciągu dwóch tygodni wykosiły praktycznie wszystkie Aiptasie. Problem pojawił się jak już ich zabrakło gdyż posmakowały w moich dwóch Zoa, no i dziwna sprawa, bo mam chyba z 5 rodzai Zoa, a one zasmakowały tylko w dwóch. Tak zaczęły je podjadać, że musiałem zrobić osłonkę z sitka od herbaty ale te diablice i tak się do nich dobierały. Pomyślałem sobie - odłowie je :D No i pewnie teraz ten, kto tego próbował zaśmiał się pod nosem, bo żona musiała wyjść z pokoju podczas próby ich pojmania :) Próby były dwie - obie wygrały krewetki. No ale, że nie należę do osób, które szybko się zniechęcają więc musiałem wymyślić na nie jakiś patent... Przecież nie pozwolę żeby taki mały robal ze mną wygrał :)

Poszedłem zatem do piwnicy, bo przypomniało mi się, że mam gdzieś takie długie patyki do kwiatków. Jak córka i żona poszły spać to zakradłem się do pokoju młodej i upierdzieliłem kawałek firanki :) No i wyszło takie ustrojstwo :)

siatka.jpg

Siatkę wsadziłem tak żeby oddzielić najbardziej przestronny róg akwarium, zostawiłem tylko szparkę, przez którą miały wpłynąć krewetki. Następnie wsadziłem kawałek mrożonej rybki i po chwili obie krewetki były już odłowione :D Takie trochę druciarstwo ale swoje zadanie spełniło :)

Kolejnym problemem było Cyjano. W pewnym momencie tak zaczęło się rozprzestrzeniać, że codziennie musiałem ściągać fioletowe kożuchy :( No ale na moje szczęście, akurat w tym samym czasie, pojawił się artykuł o współczynniku Redfielda na ReefHubie i po kilku dniach sytuacja została opanowana.

Na chwilę obecną raz w tygodniu podczas podmianki wody ściągam z kilku miejsc na piasku brązowy nalot (widać na zdjęciu z Mitraxem), w sumie nie wiem czy to okrzemki czy glony ale sytuacja jest pod kontrolą.

Opisz może trochę od strony technicznej: jaka lampa, jaki odpieniacz, jakie pudełko przelewowe... Może jakieś fotki "od kuchni"?

Zaopatrujesz się w lokalnych sklepach, czy raczej wysyłkowo?

No więc tak, lampa to Zetlight Qmaven 6500, nawet nie ma porównania po przesiadce ze świetlówek T5 :) pudełko przelewowe Tropic Creations 12mm (wersja slim), odpieniacz Tunze 9004, dolewka też Tunze Nano Osmolator, falownik Jecod RW4 i pompa też Jecod DC2000 (akwarium dosyć wysoko stoi i DC1200 była za słaba).

Na początku w sprzęt zaopatrywałem się przez internet, teraz idę do sklepu, podaję cenę z internetu i przeważnie robią mi taką samą cenę jak w sieci więc nie bawię się już w wysyłkę. Jeśli chodzi o zwierzęta to jestem przeciwnikiem wysyłki i albo czekam aż coś przyjedzie do sklepu albo tak sobie rozplanowuje delegacje/wyjazdy żeby podjechać po korala lub rybkę :)

Sumpa mam malutkiego, ale idealnie spełnia swoją rolę. Robiłem go na zamówienie razem z pojemnikiem na dolewkę.

sump1.jpg

sump2.jpg

Sump zasypany Matrixem, na którego położyłem watę filtracyjną, do największej przegrody włożyłem kilka kawałków żywej skały i ogólnie służy mi ona za takie zaplecze techniczne :) Pompa obiegowa i cyrkulacyjna podpięte są pod UPSa, wytrzymuje on godzinkę, ma jakieś zabezpieczenie i po godzinie trzeba go zrestartować. Na razie nie miałem żadnych dłuższych zaników napięcia ale w przyszłości muszę zmienić mu konfigurację :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie przeceniasz możliwości tej komody. Ja rozumiem że dołozyłes tam te dwie nogi jako wsparcie ale mimo to jest do dość ryzykowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie przeceniasz możliwości tej komody. Ja rozumiem że dołozyłes tam te dwie nogi jako wsparcie ale mimo to jest do dość ryzykowne.

Te 4 nóżki dołożyłem tylko dla czystego sumienia :) komoda jest w całości wykonana z drewna, a nie sklejki więc i bez dodatkowych wzmocnień by wytrzymała :) Skubana jest taka ciężka, że do jej poziomowania musiałem użyć lewarka samochodowego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie i estetycznie to wyszło :)

Do jednego jednak się przyczepię. Już nigdy nie zrobię przedłużaczy w komorze z sumpem - jak woda paruje to tam wchodzi taka wilgoć że wszystko jest prawie mokre. Pomyśl czy nie dałoby rady tego przenieść gdzieś na zewnątrz, lub przynajmniej 2 otwory wentylacyjne z wiatrakami wpychającymi i wypychającymi powietrze


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem, ale z przodu w drzwiach otworów nie wytnę :( 3 otwory z tyłu są dosyć spore więc ogólnie nie ma tragedii, do tego drzwiczki nie są aż takie szczelne. Wilgoć w szafce jest ale nie do tego stopnia żeby gdzieś się woda skraplała, poza tym co najmniej dwa razy dziennie ją otwieram, a jak gdzieś wyjeżdżam to zostawiam drzwiczki otwarte żeby przez kamerkę widzieć czy nic złego się z sumpem nie dzieje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm i tak bym spróbował zamontować wiatraczek z tyłu za szafką - tam przy otworze z prawej jest trochę miejsca - wyciągający powietrze. To wymusi cyrkulację a dodatkowych otworów nie musisz wiercić :thumbup: Taki wiatraczek komputerowy z większymi łopatkami zasilany jakąś starą ładowarką od telefonu/routera i będzie niesłyszalny


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak spisuje się to pudełko przelewowe? Nie masz z nim problemów? Nie zapowietrza się? Wygląda bardzo estetycznie i nie zajmuje chyba zbyt dużo miejsca. Czy gdybyś zaczynał od nowa to zdecydowałbyś się na komin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak spisuje się to pudełko przelewowe? Nie masz z nim problemów? Nie zapowietrza się? Wygląda bardzo estetycznie i nie zajmuje chyba zbyt dużo miejsca. Czy gdybyś zaczynał od nowa to zdecydowałbyś się na komin?

Pudełko działa super, trzeba postępować zgodnie z instrukcją i jest ok :) Po wyregulowaniu nic nie chlupie, nic nie szumi :) Ja nie miałem wyjścia, na początku myślałem, że sump nie będzie mi potrzebny ale szybko doszedłem do wniosku, że jest bardzo potrzebnym elementem układu. Mając zalane akwarium jedynym wyjściem było pudełko przelewowe ale przy kolejnym akwarium na pewno będzie komin :D

Pudełko jest bardzo estetyczne i zajmuje mało miejsca, ja mam wersję slim, która ma 12cm szerokości. Odpowietrzyłem raz na początku i już drugi miesiąc działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne akwarium. Kolejny dowód, że nie trzeba mieć dużo wody żeby było pięknie i cieszyło.

Wysłane z mojego Moto G (4) przy użyciu Tapatalka


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Dużo wody mieć nie trzeba ale trzeba iść na kompromisy związane chociażby z doborem obsady :) Nauczę się na tym, a potem przesiadka na większe :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładna, kolorowa, a co ważne czysta rafka:) Super. Co do wentylatorków w szafce to wspieram ten pomysł. W moim przypadku zamontowanie dwóch 120-stek niskoobrotowych dało efekt wilgotności na poziomie 50% do 60% przy sumpie 70/46. Bez wentylatorów, przy samych kilku otworach wentylacyjnych wilgotność sięgała nawet 90%.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to będę musiał pomyśleć nad jakimś wentylatorkiem ale najpierw zmierzę jaka jest wilgotność w szafce koło sumpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie dwa dni robiłem pomiary wilgotności w szafce sumpa i wyszło, że najwilgotniej jest oczywiście koło odpieniacza - tam higrometr pokazuje 80%, na dole między sumpem, a szafką pokazuje od 55-60%, w innych miejscach jest koło 60-70% więc raczej odpuszczę sobie wiatraczki, szafka jest na tyle przewiewna, że za dużo one raczej nie dadzą :) Wilgoć nigdzie się nie zbiera tak, żeby ścianki szafki były mokre :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.