Skocz do zawartości
promil

Sól AF- niski poziom Ca.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Prawie od początku prowadzę swój zbiornik na soli AF.Pierwsza była Reef Salt, druga Probiotic,a teraz wróciłem ponownie do Reef Salt.Z racji,że postanowiłem hodować LPS i troszkę SPS ,zacząłem mierzyć poziom Ca i Mg.

Okazało się,że zawartość Ca w wodzie wynosiła u mnie ok 380mg/l.Postanowiłem zmierzyć zawartość Ca świeżej solanki. Wg informacji producenta wykonałem roztwór dając 380g/10l H2O RO.Mieszałem ponad 1h i sprawdziłem dwoma testami zawartość Ca.

Salifert Ca =400mg/l

Zoolek ca =360mg/l

Producent AF w załączonej ulotce informuje,że zawartość wynosi Ca= 440mg/l .

Ma ktoś jakiś pomysł?

Sól jest nowa,praktycznie 1 raz zrobiłem dziś na niej podmiankę 7ltr.

Pozdrawiam.Jarek


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek. Najpierw sprawdź wartość zasolenia wody. A potem rób testy.

Może nie jestem fanem soli AF ale tak wykonany pomiar jest mało profesjonalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mogę wziąć kroplę na język,ale nie wiem czy mam go odpowiednio wyskalowany :blushing:

Ale teraz na poważnie. Ca podbijam r-r wody wapiennej,ale zamierzenie było inne. Cotygodniowa podmiana 7l r-r soli o teoretycznej zawartości Ca ~440mg/l w jakimś większym stopniu rekompensowała by mi spadek Ca,a tu okazuje się,że sama sól ma niską zawartość wapnia.

@rafik73 - zasolenie mierzę hydrometrem spławikowym.Nie mam innej możliwości.Znajomi mają wyłącznie "spławiki" Inna sprawa,jeśli producent pisze,aby uzyskać zasolenie 1,026 rozpuszczając 3,8kg soli w 100ltr wody RO,to informacja ta powinna być wiarygodna.Z niej wynika,a dokładnie informacji o próbce badania partii soli iż zawartość Ca teoretycznie powinna wynosić 440mg/l.

Mam u siebie w pracy refraktometr optyczny.Czy mogę zbadać tam jakie mam zasolenie? Jaka wartość powinna znajdować się na skali? Z tego co pamiętam współczynnik załamania światła dla wody destylowanej wynosi 1,300.

Edytowane przez promil (wyświetl historię edycji)

W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mogę wziąć kroplę na język,ale nie wiem czy mam go odpowiednio wyskalowany :blushing:

Ale teraz na poważnie. Ca podbijam r-r wody wapiennej,ale zamierzenie było inne. Cotygodniowa podmiana 7l r-r soli o teoretycznej zawartości Ca ~440mg/l w jakimś większym stopniu rekompensowała by mi spadek Ca,a tu okazuje się,że sama sól ma niską zawartość wapnia.

Mam płyt kalibrujący do refraktometru. Także może wyskalujesz język :)

Każdy producent wskazuję , że np: Ca 440 jest przy zasoleniu 1.026 lub 35ppt. I po osiągnięciu tej wartości możesz odnosić się do poziomu Ca , kh czy Mg w solance .

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jarek. Najpierw sprawdź wartość zasolenia wody. A potem rób testy.

Może nie jestem fanem soli AF ale tak wykonany pomiar jest mało profesjonalny.

Dokładnie tak jak pisze rafik73, producent podaję wartości przy konkretnym zasoleniu. Sprawdź zasolenie i dopiero weryfikuj wyniki testów. Dodatkowo powiem Ci ze zoolek nie jest najlepszym testem do "wody morskiej" a salifert w przypadku Ca lekko zawyża wyniki. Jeśli będzie coś nie tak tak - reklamuj w sklepie i tyle ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha sprawdz sobie zasolenie a nie ze dałeś x gram na 10 L wody

Marcin ???

Bo ???


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha sprawdz sobie zasolenie a nie ze dałeś x gram na 10 L wody

Marcin ???

Bo ???

Zasolenie mierzę spławikiem.Sprawdzałem jego wyskalowanie na rodzie RO w 25C. Pokazuje 1,000

W zbiorniku utrzymuje 1,025.

Widzisz,jesli Salifert zawyża wyniki ca ,to faktycznie jego zawartość może wynosić poniżej 400mg/l. :dizzy:

Edytowane przez promil (wyświetl historię edycji)

W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na załączonej ulotce jest poziom Ca 440 przy jakim zasoleniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ta sól po prostu tak ma. Trzeba przy niej lać hektolitrami ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie mierzę spławikiem.Sprawdzałem jego wyskalowanie na rodzie RO w 25C. Pokazuje 1,000

W zbiorniku utrzymuje 1,025.

Widzisz,jesli Salifert zawyża wyniki ca ,to faktycznie jego zawartość może wynosić poniżej 400mg/l. :dizzy:

Sprawdzałeś gdzieś ten spławik? W sensie z jakimś innym refraktometrem? Ze spławikami jest tak że wystarczy go lekko puknąć i już może kłamać. Sam mam spławik JBL z kompensacją temperatury ale mam też da świętego spokoju zwykłą "lunetę"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zasoleniu 1,026 w/g opisu producenta.

Co do jasności,nie chcę przedstawiać firmy AF w złym świetle. Od 2 lat kupuję ich produkty.Interesuje mnie wyłącznie sprawa zawartości wapnia w ich soli.Zweryfikować ją potrafię wyłącznie przez zastosowanie w/w testów na zawartość Ca jakie posiadam.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

440 a 400 mieści się jak dla mnie w granicy błędu biorąc pod uwagę wiarygodność testów, dokładność wykonywania i inne czynniki jak chociażby wiek testu. Tym bardziej jeżeli mierzysz spławikiem to śmiem twierdzić, że na pewno przekłamuje. Więc chyba nie ma co wymyślać. Dostałeś ją w gratisie? Następną kup inną z wyższym Ca i tyle.

Wróżę z tematów, że następne będzie Mg w AF, KH w AF itd Mało jest soli do wyboru? Ja tam używam i nie narzekam.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy założyłem swój zbiornik morski , byłem tak nawiedzony, że mierzyłem wszystko i niemal przy każdej okazji; również solankę z AF Reef Salt. Mimo metody "domowej" parametry pasowały idealnie do tych na załączonej karteczce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.