Skocz do zawartości
Nik@

Operacja wymiany skały

Rekomendowane odpowiedzi

Nie miałam pomysłu, gdzie wrzucić ten temat, chyba tutaj jest ok.

Jutro planuję wymienic w moim 360l część skały na nową. Chodzi o konstrukcję z ukwiałami po lewej stronie akwarium. Plan jest taki:

Dzisiaj:

1) zmajstrować DIY przegrodę, właśnie się z tym bujam.

2) co się da przenieść do małego akwarium, w którym założyłam już odpieniacz i zrobię dziś podmianę

3) przygotować solankę i podmienić wodę w dużym akwarium. Wodę podmienioną zlać do kastry i mieszać cyrkulatorem, żeby była na jutro

4) pokleić skały, które aktualnie moczą się w rodi (sucha marco rocks)

5) nazbierać zapas rodi, żeby była w pogotowiu ogrzana w razie, gdyby po wymianie skały zabrakło wody

Jutro:

1) zdjąć kubek z odpieniacza i wyjąć watę godzinę czy dwie przed operacją i porządnie natlenić wodę.

2) wyłączyć pompę i kiedy woda spłynie zaznaczyć markerem bieżący poziom wody, odlać z 10 litrów wody do 20l wiaderka

3) założyć przegrodę w taki sposób, żeby wszystkie rybki poszły na prawo, jedynie odrzucona przez 2 koleżanki strzałka została po lewej stronie

4) wyjąć skałę z czerwonym ukwiałem (nie jest przyklejona), delikatnie odczepić i włożyć do kotnika (chyba, że zmieści się ze skałą).

5) wyjąć resztę konstrukcji, na której mieszka zielony ukwiał. Stopę ma włożoną miedzy konstrukcją główną a kamieniem, który nie jest przyklejony do konstrukcji. Niestety nie widzę, czy stopa przyssana jest tylko do tej luźnej skałki, czy do obydwu, więc trzeba bardzo ostrożnie wyjąć cała konstrukcję razem z tym kamieniem, żeby gagatka nie uszkodzić. Całość przełożyć do kastry z wczorajszą woda z podmiany. Trzeba bardzo uważać, bo w tej skale mieszka też mała krewetka i jeśli będzie taka możliwość, to ją "strzepnąć", żeby została w akwarium.

6) wyłowić rybkę i wychlupnąć ją do wiaderka z napowietrzaczem

7) włożyć nową skałę. Postaram się zrobić tak, żeby nie skleić jej całej, lecz "modułami", które będzie można na sobie układać, ale nie wiem, czy mi się to uda

8) sprawdzić poziom wody z kreską i w razie czego dolać lub odlać, uruchomić obieg, włączyć odpieniacz i włożyć watę

9) Spróbować wydłubać ukwiał i ewentualnie krewetkę, jeśli nie dała się "strzepnąć". Ukwiała wpuścić na nową skałę. Z kotnika wyjść czerwonego i też go wpuścić, niech łażą i szukają sobie dziury.

Po 2-3 dniach, jesli ukwiały będą się wydawały w miarę usadowione usunąć przegrodę i nakarmić je.

mam tylko obawy, co będzie się działo przez kilka dni po drugiej stronie przegrody. Rybki po prawej stronie będą miały mniej przestrzeni... ale w razie problemów odsunę przegrodę na chwilę, żeby część towarzystwa przeszła na lewą stronę i znów zamknę bramę.

Nie wiem, czy plan jest dobry, czy nie, ale mam ogromną prośbę do osób z okolicy. Czy ktoś znalazłby jutro trochę czasu, żeby pomóc mi z wyjmowaniem i wkładaniem skały? Mam obawy, że dla mnie samej mogą okazać się za ciężkie i spadną mi, co mogłoby spowodować tragedię :(

Odwdzięczę się czteropakiem, lub jeśli ktoś zechce odłowioną strzałką (ptereleotris evides). To bardzo fajna rybeczka, łatwa w utrzymaniu, ale u mnie nie może zostać, bo dwie dobrały się w parę i jedna z "pary" jej dokucza, goni i bije. Próbowałam ja już kilka razy odłowić, ale ucieka pod skały, nie było szans jej złapać. Ma kilka drobnych otarć, ale wydaje się w dobrej formie, stawia się do karmienia i wcina.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan dobry, szkoda że nie mogę pomóc mam trochę daleko....

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konspekt napisany precyzyjnie.

Mam nadzieję że zdajesz sobie sprawę ze skutków takiej ingerencji w akwarium

PS

Przeniosłem temat we właściwe miejsce


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerwonego mogłabym przenieść, ale zielonego się nie da. Nie wiem, jak stopa jest przyklejona miedzy kamieniami, wole go wyjąć z całą skałą i dopiero na zewnątrz kombinować. Zdecydowałam jednak nie wyjmować skałki z czerwonym, bo zielony tez się o nia opiera. może się przestraszyć i wyjść z tej dziury w nocy, parząc innych

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skała to ta o której pisałaś z Aqurio Katowice? ?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, marco rocks z aquario. Jest to skała, która nie zawiera resztek materii organicznej, jest czysta, więc liczę na to, że nie wstrząśnie za bardzo zbiornikiem. Jeśli obrosną ją glony, to nię nie martwię, mam mocną ekipę glonożerną. Wymieniam, bo nie mogę sobie poradzić z wysokim no3, o które obwiniam właśnie tę skałę, którą chcę wymienić. Będzie to wymiana rzedu 35-40% całej objętości skały w akwarium.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skutkiem może też być wojna w akwarium o nowe terytorium.

U mnie po zmianie aranżacji scopas zatłukła żółtka z którym w przyjaźni pływała 2 lata.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tylko jeden pokolec, żółtek, choc całkiem możliwe, że będzie nerwowy i będzie gonił inne ryby.

Mam jeszcze jedną wątpliwość. Zaczełam kleic przegrodę. Uzywam kropelki w żelu. Bardzo długo to idzie, bo ona wolno schnie. Może inny klej byłby lepszy? No i zasadnicze pytanie: jeśli dziś pokleję, a jutro włoże przegrodę, to obawiam się, że klej jeszcze będzie do wody oddawał opary. Może lepiej się wstrzymać tydzień, az klej "odparuje" co ma odparować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta skała to ta od kogoś brana co problemy sprawia? ?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, całość skaly mam z likwidacji 2 zbiorników. Część od kolegi z wzorowymi parametrami, ale drugą część od kolegi, gdzie no3 było bardzo wysokie. Liczyłam na to, że po miesiącu skała odda co ma oddać i będzie spokój, ale niestety, no3 nie spada, choc zalałam akwarium 14 lutego. Własnie tę skałę chce wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak skała z nie pewnego źródła robi swoje ale człowiek chce przyoszczedzic i myśli ze inny uczciwy.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak skała z nie pewnego źródła robi swoje ale człowiek chce przyoszczedzic i myśli ze inny uczciwy.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Czytaj ze zrozumieniem.

Nika napisała że skała była ze zbiornika o wysokim No3. Była świadoma.

A Ty nie zarzucaj w ciemno nieuczciwości kolegom sprzedającym skałę ze swoich likwidowanych zbiorników.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikogo nie oskarżam a tym bardziej sprzedających z forum bo sam mam zamiar skorzystać w przyszłości

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały z no3 nie kupiłam, tylko dostałam gratis do innych rzeczy z wyprzedaży. Zostałam uprzedzona, jakie parametry sa w zbiorniku, więc kolega jest uczciwy i do tego bardzo sympatyczny :)

Akcje wymiany skały chyba jednak przesune, aż znajdzie się męskie ramię do pomocy. Sama wolę nie ryzykować, a tym bardziej z tą ogromną ilością kleju na przegrodzie. Niech trochę odparuje, lepiej nie kusić losu. Jutro będę sobie na spokojnie kleic skały a dziś skończę te przegrode. Byle strzałka wytrzymała jeszcze... albo dała się odlowic

Przegroda diy skończona :)

xVfjUH9.jpg

Zużyte materiały:

1) siatka PCV do moskitiery ogrodowej

2) kątownik

3) profil U (brakło kątownika, a U akurat był w zasobach)

4) 5 ml kleju cyjanoakrylowego

5) 1l Łomży miodowej

10% kleju pozostało na opuszkach i paznokciach 7 z 10 palców. Gruba warstwa.. .pumeks nie ma szans.

Pozostaje się cieszyć, że żaden z palców nie stał się stałym elementem tej przegrody i został 1 niepoklejony u prawej dłoni dzięki czemu da się klikać na smartfonie.

Jak się okaże, że źle wymierzylam i przegroda się nie zmieści lub będzie za luźna, to się zastrzele.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak odnośnie suchej skaly.

Ja szukając konkretnych dużych płaskich półek oraz większych brył byłem we wszystkich sklepach na Śląsku. Wybierałem dosyć starannie i patrzyłem by skała była w większości marco rock. Dla pewności żeby oddała minimalnie syfu do zbiornika całość nowej skały była płukania na karcherze dwa razy po 30 minut, a miedzy jednym, a drugim myciem była suszona około tygodnia. Przy drugim myciu byłem naprawdę zdziwiony ile syfu jeszcze z niej wypłukałem. Więc radzę rozważyć taką opcje ;)

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam karchera :( na razie jeszcze niczego nie wkładałam, nie kleiłam. Pół dnia była akcja "zakładanie przegrody". Wymyłam ją szczoteczką, wypłukałam w wodzie z podmiany. mam nadzieję, że klej już nie jest szkodliwy. Po koralach, rybach i krewetkach nie widać, żeby cos się działo złego.

Zaryzykowałam, bo bita strzałka już dłużej by pewnie nie dała rady. Powyjmowałam część korali do małego akwa, żeby zrobić miejsce na siatkę. Kiedy zakładałam siatke strzałka siedziała po właściwej stronie, ale jakoś się przemknęła na prawą do nory. Odchyliłam siatkę, żeby była spora szpara, wlałam pokarm i czekałam na okazję. Po godzinie znalazła miejsce, niestety oberwała jeszcze trochę, zanim uciekła. Ja szybko zamknęłam "bramę" i jest tak, jak sobie zaplanowałam. Pteraś i strzałka są po lewej, reszta po prawej. Pteras musiał tam zostać, to jego teren, na druga stronę akwarium nie pozwala mu żółtek wypływać. Muszę jeszcze tylko lepiej zamocować siatkę, żeby nie zmieniła położenia. W sumie wymierzyłam niemal idealnie, jest tylko jakies 2 mm luzu, żadna rybka nie powinna się w takiej małej szparce zakleszczyć.

Dziś już niczego nie przekładam, niech rybki troszkę odsapną, zwłaszcza strzałka. Już nic jej nie grozi, mam nadzieję, że troche odpocznie, a potem trafi do nowego domu. Teraz sobie pływa spokojnie i wydaje się, jakby była mniej granatowa na pyszczku. Może to stres związany z gonitwami powodował, ze była cała granatowa i dojdzie do siebie.

Nawrzucam przy okazji trochę temu sprzedawcy, co mnie nabrał, że rybki są stadne, choć jest bardzo sympatyczny :) Niepotrzebnie rybka się nacierpiała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleję skałę na raty. Jakoś mi to nie idzie, od iluś dni tylko przerzucałam kamulce i ciągle nie miałam pomysłu, jak je poskładać. Jak bym nie układała, wychodziła nieładna kupa. Ale już powoli kończę, chcę jeszcze wzmocnić "spawy", bo mi jeden kamień klejony w niedzielę wczoraj odleciał i obciaprac trochę miejsca styku z szybą. Kleiłam szybkowiążacą zaprawą cx5. Zdarłam sobie opuszki palców, w tym 3 prawie do żywego i piecze przy każdym kontakcie z wodą :( Ta skała jest jak pumeks.

Jutro będzie przekładka, znalazła się dobra dusza, która pomoże poprzenosić. Woda z podmiany niedzielnej wytrzyma do jutra i pojutrza, jeśli jest tylko mieszana cyrkulatorem?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika ile masz tej skały z No3. Zostawiasz czy chcesz się jej pozbyć? Jak dasz dobra cenę to odkupie.


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kajtku, raczej będę wyrzucać.

Ta skała jest brzydka, płaski kamień przyklejony do 3 skałek, które go podpierają. Wygląda jak niski taboret. Nie polecam jej już używać w akwarium, tym bardziej, że jest z aiptasią. Zostawię sobie dwa małe kamienie, które są luzem, żeby były do porąbania na podstawki dla korali, a resztę po ewakuowaniu możliwie dużej ilości kiełży, ślimaków i wężowideł chcę wyrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może cię jednak namówię, odezwę się później na Pw.

Edytowane przez Kajtek77 (wyświetl historię edycji)

Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie namówisz heh próbowałem w innej sprawie :p uparta baba heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednej się uparlam, ale w drugiej niekoniecznie :p jak kolega bardzo chce tę skałę, to mu oddam, tylko żeby nie było, że nie ostrzegałam. Prócz no3 nic więcej nie oddaje. Mieszka w niej krewecia, łażą ślimaki, więc poza no3 jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wyrzucić to ja ją w kwasie solnym wymoczę i będzie funkiel nówka :)


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.