Skocz do zawartości
Gothmog

Zmiana soli

Rekomendowane odpowiedzi

Skończyło mi się wiadro soli i zastanawiam się czy nie zmienić na inna. Do tej pory używałem IO i zastanawiam się czy nie kupić teraz reef cristal. Obsada to miękkie plus kilka lps'ow.

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zmieniałem sól , to przed końcem zaczełem mieszać zaczełem od 3do 1 potem 1,5 do 1,5 a teraz 1do 3 . zmieniłem sól tego samego producenta . i wywaliło dino cyjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje red sea coral pro salt, zobaczysz jak szybko potrafią rosnąć miękkie i ukwiały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno zmienilem z IO na RC.

Ciezko powiedziec cos o zmianach w zbiorniku, bo po koralach nie widac za bardzo zmiany, tymbardziej, ze niedawno zaczalem. Trzymam miekkie i lps, i 2 zabiedzone monti ktore dostalem (i na ktore, znaczy sps, sie nie nastawiam). Czerwona monti moze minimalnie lepiej sie prezentuje, bo czerwien troszke bardziej ozyla. Zamiast bladej, wyblaklej widac pewien wzrost nasycenia.

Reszta korali bez zmian.

Zauwazylem za to, ze chyba lepiej sie rozpuszcza ta sol niz zwykla IO. Na IO zawsze na dnie wiadra dlugo utrzymywala mi sie nierozpuszczona porcja, gdzie tutaj jest tego znaaaacznie mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co się dzieje takiego ,że chcesz zmieniać sól ? Jeśli wszystko rośnie i ma się dobrze to lepiej nie kombinować ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może się już zmęczył ciągłym podbijaniem parametrów? Przy IO po pewnym czasie staje się to nudne. Mnie po zmianie z IO na AF RS wywaliło dino, a potem cyjano :( Nie wiem co zrobiłem źle, mieszałem je do podmianki, by nie było drastycznego przejścia i dooopa. Problem jakimś tam cudem opanowałem. Dlaczego zmieniłem? A bo ciągle to za niskie Ca, to za niskie Mg i chciałem użyć trochę bogatszej soli by nie dolewać często, a nawet być może polecieć na samych podmiankach. Wniosek mam jeden- następne, mimo wszystko i wbrew większości rad wystartuję na soli docelowej. Nie będę się bawił w IO i potem zmieniał.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO to całkiem dobra sól przy której nigdy nie miałem plag ... a co do zmian soli to nie bawiłem się w mieszanie soli w jakiś tam dziwnych proporcach tylko po prostu robiłem podmiany na nowej soli i nic złego się nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi ze nic się nie dzieje większość korali stoi w miejscu - jedynie xenia i dunka rosną. Discosomy marnieja, zoa tez stanęły.

Co do parametrów to nawet nie mierze Ca ani Mg jeszcze, ale aż się boje zrobić testy;)

Tapnięte mobilnie

Edytowane przez Gothmog (wyświetl historię edycji)

Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cos sie musi dziac chyba.

U mnie na IO zoa przyrastaja, rhodactisy sie mnoza, pachyclavularia przyrasta, sarco i lobophyton tez rosna. Euphylia z 1 glowki po tygodniu od posadzenia podzielila sie na 2, a najladniej idzie caulastrea, z 3 juz mam 6. Swietnie sie czuje echinophyllia, caly czas mordki pootwierane i polipy wywalone.

Stoja tylko monti, przyrosty bardzo marne, powiedzialbym, ze egzystuja. Ale dostalem je gratis i sie nie nastawiam na sps.

RC nie ocenie, bo za wczesnie. Nie widac ani negatywnych ani poztywnych skutkow.... jeszcze.

Przejscia nie robilem. Skonczylem wiadro IO i kolejna podmianke robilem juz na RC, okolo 10% co tydzien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mierzylem RC przy pierwszej podmiance. Ca 500, Mg 1380-1390. Reszty nie mierzylem. Przy IO Ca bylo okolo 400... Dzieki temu mozna jechac na podmiakach dosc dlugo.

U mnie przy IO było (dopóki nie zacząłem podbijać) Mg 1260 Ca 365. Słabo. Wapń 3 dawki po 20 i spoko, no ale wcześniej ile zabawy z Mg, który to trzeba podbijać w pierwszej kolejności. Dlatego teraz wystartuję na RC. Co będzie, to będzie... :) Mocno mnie zdziwił test soli na reefhubie, gdzie IO wypadła na przyzwoitą bogatą sól. Jakoś mi się w to wierzyć nie chce. Mnie za cholerę takie wyniki nie wychodzą, a testy mam dobre, badanie odbywało się kilkoma różnymi i wyniki są powtarzalne. Może do testów dostali jakąś "podrasowaną" partię. Nie wiem :(

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie. No i panie.

Zmiana soli to żaden ból.

Sole mają podobny skład a ewentualne dodatki i suplementację ustala się według obsady dla każdego zbiornika.

Wybierając sól trzeba tylko patrzeć na jej powtarzalność


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie. No i panie.

Zmiana soli to żaden ból.

Sole mają podobny skład a ewentualne dodatki i suplementację ustala się według obsady dla każdego zbiornika.

Wybierając sól trzeba tylko patrzeć na jej powtarzalność

Taaaa... powiedz to mojemu dino i cyjano, które ni z tego ni z owego wyskoczyło jak tylko zmieniłem sól na AF RS. I nie jestem odosobnionym przypadkiem. Nawet tu, na forum czytałem o podobnych.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocno mnie zdziwił test soli na reefhubie, gdzie IO wypadła na przyzwoitą bogatą sól. Jakoś mi się w to wierzyć nie chce. Mnie za cholerę takie wyniki nie wychodzą, a testy mam dobre, badanie odbywało się kilkoma różnymi i wyniki są powtarzalne. Może do testów dostali jakąś "podrasowaną" partię. Nie wiem :(

Mojego wykonania testy swiezej solanki IO:

ca 400-410

no3 0

mg 1350

kh 11.9

ph 8.3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mojego wykonania testy swiezej solanki IO:

ca 400-410

no3 0

mg 1350

kh 11.9

ph 8.3

Jedyne z czym się mogę zgodzić to ph i kh :) Może mam taką kiepską partię soli (kupiłem jak zakładałem zbiornik 16kg i jeszcze ją męczę. Oczywiście przemieszana/wytelepana na wszelki wypadek jakby w transporcie miało coś się rozwarstwić i dać nie takie parametry)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem jak zakładałem zbiornik 16kg i jeszcze ją męczę.

Moze tu jest problem? Ja kupuje 8kg opakowania I pod koniec wiaderka juz jest czesc lekko zbrylona. Otwieranie co tydzien, swieza wilgoc... nie jestem chemikiem, ale ... gdzies czytalem, moze nawet na opakowaniu, zeby rozrabiac sol w wodzie, a nie nalewac wody do soli gdyz moze to wytracac skladniki (zaopewne chodzi o wapn wlasnie). Ciekawe jaki wplyw ma na to wilgoc z powietrza, w koncu to podobna sytuacja. Duze stezenie wapnia, malo wody....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moze tu jest problem? Ja kupuje 8kg opakowania I pod koniec wiaderka juz jest czesc lekko zbrylona. Otwieranie co tydzien, swieza wilgoc... nie jestem chemikiem, ale ... gdzies czytalem, moze nawet na opakowaniu, zeby rozrabiac sol w wodzie, a nie nalewac wody do soli gdyz moze to wytracac skladniki (zaopewne chodzi o wapn wlasnie). Ciekawe jaki wplyw ma na to wilgoc z powietrza, w koncu to podobna sytuacja. Duze stezenie wapnia, malo wody....

Od początku, czyli od 1.11.2015 zaraz po zalaniu miałem takie parametry solanki. Parę dni temu z ciekawości sprawdzałem świeżutką i ... to samo. 1260 i 365.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa... powiedz to mojemu dino i cyjano, które ni z tego ni z owego wyskoczyło jak tylko zmieniłem sól na AF RS. I nie jestem odosobnionym przypadkiem. Nawet tu, na forum czytałem o podobnych.

Ja też teraz zmieniłem z RSCP na AF RS i też wyskoczyło mi ognisko Dino. Mam nadzieję że rozejdzie się po kościach. No i mam nauczkę, tj. Anglicy mawiają: If it ain't broke, don't fix it.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lipcu przeszedłem z AF RS na RS coral .Dwie podmiany 50%na 50% a nastepnie już 100% RS. W akwarium nic nie "wyskoczyło".

Po 1,5 roku walki z parametrami(AF) wreszcie spokój.Od miesiąca parametry stoją jak zaczarowane (tylko korekta odcieku z reaktora).

Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie chce plag po zmianie soli polecam Tropic Marin pro reef :) jak dla mnie jedna z lepszych soli


c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zakupiłem h2ocean naturalne reef Salt i jestem po pierwszej podmianie. Jak na razie nic nie wylało i wygląda ze jest ok. W piątek kolejna podmiana, zobaczymy jak będzie dalej. Trochę mi się kH podniosło, Mg i ca nie wiem bo jeszcze nie mierzylem:)

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wystartowałem moją małą kostkę na soli instant ocean i plag nie bylo. Od prawie 1,5 roku używam soli blue treasure, co niektórzy na tym forum opisywali że nadaje się tylko do posypywania chodnika w zimnie i żadnych plag na niej też nie mam. Sól to sól i wedłóg mnie na każdej można prowadzić akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.