Skocz do zawartości
9866666

Pomieszane 375l W kawalerce

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Myślę że już czas rozpocząć nowy wątek z nowym akwarium. Akwarium jeszcze w trakcie przygotowywań, ale już bliżej niż dalej. Myślę że w ciągu najbliższych maksymalnie dwóch tygodni wszystko będzie już gotowe i część życia przeniesiona, jak nie całość.

Ogólnie zmieniamy mieszkanie i w związku z tym postanowiłem postawić większe akwarium. Myślałem nad ok. 250l, takie 100x50x50. Jednak trafiła się okazja na akwarium 375l, wymiar ładny bo 150x50x50. Niestety było to akwarium po słodkowodnym bez komina czy odpowiednio przygotowanej szafki pod sumpa, no ale okazja więc brałem :D

W chwili zakupu to wyglądało tak, po umieszczeniu akwarium w mieszkaniu:

20160619_191016.jpg

I już ostateczna lokalizacja:

20160830_122408.jpg

Później przyszedł czas na przerobienie szafki i nową pokrywę. Zdecydowałem się zrobić pokrywę ze spienionego pcv:

20160905_202456.jpg

20160905_202509.jpg

20160905_202528.jpg

20160906_204049.jpg

20160906_204059.jpg

20160906_213153.jpg

20160906_220114.jpg

Niestety podczas budowy pokrywy rozciachałem sobie palucha i jest kilka szwów. Obawiam się że może to być dość kłopotliwe przy przenoszeniu zwierzaków... Będę musiał zainwestować w grube i długie rękawice chyba.

Tak więc oświetlenie będzie 8x54W, czyli razem 432W na 375l co daje 1,152W/l. Powinno wystarczyć :)

Zamówiłem sobie ostatnio też klon arduino, więc możliwe że później dodam jakiś obwód na LEDach. Ale to już po przeprowadzce, na spokojnie już.

Postanowiłem że użyję świetlówek:

  • 1x różowa: SYLVANIA GROLUX 8500K
  • 1x białe: SYLVANIA AQUASTAR 10000K
  • 4x niebieskie: NARVA T5 BLUE2
  • 1x niebieska/aktynika: PHILIPS Aquacoral
  • 1x aktynika: SYLVANIA CORALSTAR

Jak widać po taniości, komplet 8 świetlówek za 320zł plus przesyłka. Jak dojdzie później do tego kilka LEDów, to myślę że i tak będzie fajne połączenie.

Cały sprzęt będę chciał przenieść, łącznie z sumpem i pudełkiem przelewowym (które moim zdaniem działa bardzo dobrze).

Planowana obsada: To co jest obecnie chwilowo. Później jak uspokoi się po przeprowadzce to dopiero dołożę skały, może jakiś żółtek, quadri czerwony - ogólnie mieszany zbiornik.

Nadal zamierzam uzywać zeovitu, a przynajmniej jego większości produktów które mam obecnie. Może zmienię zeostart3 na VSV bo po zapachu wydaje mi się to podobne dość ale czas pokaże.

W szafce dodatkowo będą (już są) dwa otwory na wpychanie i wyciąganie powietrza przez wentylatorki. W pokrywie będzie jeden otwór na wiatraczek mały (wdmuchujący pod pokrywę powietrze) coby była cyrkulacja powietrza. Dodatkowo oddzielnie wszelka elektronika w szafce po prawej :)

Jeszcze muszę podłączyć oświetlenie i pokrywę dokończyć... będę aktualizować!

Host zdjęć na:

image upload with preview


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie i funkcjonalnie przerobiłeś szafkę. Pokrywa tez niczego sobie i ta ilość światła:) Dywanik będzie pod akwarium? Jeżeli tak, to obawiam się, że będzie wiecznie mokry,przynajmniej ja mam taka przypadłość, że jak robię coś przy akwa to podłoga jest mokra:( :)


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dobłyśników pod świetlówkami nie będzie?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dywaniku to wolę to niż zalaną cały czas podłogę chyba :p

Odbłyśników nie będzie, białe spienione pcv ma dość dobry współczynnik odbijania światła. Może kiedyś zamontuje, ale raczej zostawię tak jak jest


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne podejście do tematu, będę śledził postepy ;)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dywaniku to wolę to niż zalaną cały czas podłogę chyba :p

Odbłyśników nie będzie, białe spienione pcv ma dość dobry współczynnik odbijania światła. Może kiedyś zamontuje, ale raczej zostawię tak jak jest

Bez odbłyśnikow tracisz kupę światła,ale twoja wola.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bez odbłyśnikow tracisz kupę światła,ale twoja wola.

jakieś lekko licząc 60% ? świetlówki bez odbłyśnika to strata światła i energii - zero ekonomii

jak już to są takie samoprzylepne taśmy "do regeneracji odbłyśników" czy jakoś tak - przykleja się jak folię

coś takiego

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=d&string=FOLIA+LUSTRZANA&search_scope=category-90097&bmatch=base-relevance-w2-hou-1-1-0812

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60%? Białe spienione pcv dość dobrze odbija światło. Ponoć porównywalnie do tych przyklejanych odbłyśników. W przyszłości może i zakupię odbłyśniki, zobaczymy jak to będzie :)

Przed chwilą udało mi się wrzucić akwarium na szafkę (z pomocą kolegi :D). Wszystko ładnie wygląda.

20160907_144310.jpg


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie boisz się że ci się to akwarium ugotuje pod taką pokrywą?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dywan pod akwarium :) Przeklniesz ten pomysł jak go zalejesz. A pod płytą będzie wysychał długo.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

góra pokrywy jest na stałe przymocowana do korony? jeżeli nie to pomyśl o jakimś systemie podnoszenia tylko góry zerknij sobie na systemy do szafek np hydrauliczne miałem coś takiego w holendru zdaje egzamin świetnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega chyba nie studiował forum i popełnia niestety błąd, taka zabudowa akwarium spowoduje zagotowanie wody a bez odbłyśników tracisz większość z tych wattów niestety, i nie żadne taśmy, które się odklejają i matowieją tylko porządnej jakości odbłyśniki plus plexi do ochrony odbłyśników i świetlówek a do tego wentylacja to są podstawy.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka fala oburzenia :wallbash: Mieliście zbiorniki z pokrywą, czy piszecie "bo wam się tak wydaje" albo "bo ktoś tak miał"?

No tak, bo przecież pokrywa jest w 100% szczelna i nic nie ulatuje :thumbsup: No bez jaj trochę...

1. Postanowiłem mieć zabudowane akwarium i takie mam.

2. Postanowiłem że nie będę nic (lamp) wieszać do ścian ani sufitu i nic nie powiesiłem.

3. Aktualnie mam akwarium z pokrywą i nad 112 litrami świeci 6 świetlówek, efekt? Rosołu nie ugotuję na tym wrzątku bo za zimna ta woda :crybaby:

A teraz na poważnie. Wiem z czym je się akwarium zabudowane - tak mam teraz jeszcze mniej otworów w pokrywie. W lato spokojnie wiatraki w sumpie dają radę, ważne żeby pomyśleć nad cyrkulacją tego powietrza.

Przez większość czasu w obecnym akwarium nie miałem odbłyśników i wszystko żyło i rosło ładnie :shock: :shock: :shock:. Może zamontuje niedługo, po prostu jest to coś co mogę zrobić w każdej chwili i najpewniej to zrobię.

W pokrywie jest wielka przestrzeń na powrót, kable i pudełko przelewowe - tędy powietrze będzie wychodzić. Do tego będą dwa otwory z wiatrakami wdmuchującymi powietrze. Mam z pracy wiatraki od SuperMicro, które w hopie robią robotę jak odrzutowe (2 wiatraki są w stanie schłodzić cały serwer łącznie z kontrolerem itp.)

Natomiast, jeżeli okaże się że byłem w błędzie i ten rosół będę mógł ugotować to odkręcę zawiasy i podwieszę pokrywę (oddzieloną od korony).

Co do zawiasów, to skopałem sprawę trochę i są jedynie z boku zawiasy podtrzymujące. Gdybym nie miał pudełka przelewowego to bym zrobił na hydraulicznych bo chciałem takie kupić :D Jednak są dwa zwykłe zawiasy po bokach. Wczoraj sprawdziłem i spokojnie mogę sobie pokrywę na śianie z tyłu (później tylko jakoś zabezpieczę żeby nie rysować).

PLan na dziś: Wywiercić dodatkowy otwór na wiatrak w pokrywie (zrobiłem jeden, ale po fali oburzenia tu zrobię aż dwa); podłączyć przewody pod stateczniki i dorobić im kabelki do prądu.

Codziennie po kilka godzin i mam nadzieję skończyć prace do końca tygodnia :)

Zdjęcia na dziś (robione wczoraj :) )

20160907_144310.jpg

20160907_220328.jpg

20160907_220342.jpg

20160907_220643.jpg

20160907_220650.jpg

20160907_220735.jpg

20160907_221355.jpg

upload gif

A co do dywanika to tak, mam teraz dywanik pod szafką i myślę że to dobry pomysł :)

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez miałem taką pokryw w pierwszym baniaku,zawiasy zardzewiały nie dało się ich ruszyć,przy podnoszeniu pokrywy się oderwały razem z kawałkiem spienionego PCV,jest jeszcze jedna wada takiego rozwiązania,przy jakichkolwiek pracach przy akwarium masz super światełko prosto w oczy,a w akwarium egipskie ciemności.

Pozbyłem się tej obudowy i zrobiłem lampę z profili aluminiowych,podwieszaną pod sufitem.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez miałem taką pokryw w pierwszym baniaku,zawiasy zardzewiały nie dało się ich ruszyć,przy podnoszeniu pokrywy się oderwały razem z kawałkiem spienionego PCV,jest jeszcze jedna wada takiego rozwiązania,przy jakichkolwiek pracach przy akwarium masz super światełko prosto w oczy,a w akwarium egipskie ciemności.

Pozbyłem się tej obudowy i zrobiłem lampę z profili aluminiowych,podwieszaną pod sufitem.

Zawiasy są po bokach bardziej prowizorycznie, aby utrzymać to w ładzie. Całe podnoszenie i tak wykonuje się ręcznie, więc nie powinny się oderwać.

Wiem o tym że świeci po oczach i ciemno w baniaku - już do tego przywykłem. Coś za coś.

W najgorszym wypadku albo podwieszę samą klapkę, albo zrobię z profili aluminiowych stelaż i podwieszą - tu problemu nie ma. Chciałbym tylko tego uniknąć i zostawić sufit/ściany takie jakie są.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób tak jak uważasz a nie jak każe "prawda objawiona na forum". Wygląda super. Pozdrawiam


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil nie porównuj odbijania PCV do tego co oferują dobrej klasy odbłyśniki paraboliczne np ATI:)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil nie porównuj odbijania PCV do tego co oferują dobrej klasy odbłyśniki paraboliczne np ATI:)

Ale nikt tego nie porównywał. Napisałem po prostu że białe spienione pcv też odbija światło, nie lepiej niż wyprofilowane odbłyśniki, ale nie jest tak że pochłania całe światło.

Nie jest tak że chce ponownie wynajdywać koło, a jedynie chcę je sam zbudować takiej wielkości jakiej chcę i z jakich chce materiałów.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do dywanika to tak, mam teraz dywanik pod szafką i myślę że to dobry pomysł :)

Ty tak serio?! Zdecydowanie to nie jest dobry pomysl, wierz mi... Szkoda podlogi... i dywanika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty tak serio?! Zdecydowanie to nie jest dobry pomysl, wierz mi... Szkoda podlogi... i dywanika.

Teraz mam dywanik pod szafką i nie widzę problemu w tym, choć kilka razy ładnie pochlapałem i podłogę dalej i dywanik. Sugerujesz że lepiej dać jakąś matę jak pod akwarium żeby nie zniszczyć podłogi?

Okazało się że w sklepie gdzie zamawiałem świetlówki mieli wadliwą - zbitą - serię i w przyszłym tygodniu mają dopiero wysłać. Dlatego zamówiłem u nich od razu 8 sztuk odbłyśników :)

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra decyzja;) tez bym sugerowal rozkladac dywanik tylko na czas prac przy akwarium. Ja mam taka mate od spodu na gumie, wiec moge chlac ile wlezie i podloga sucha


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra decyzja;) tez bym sugerowal rozkladac dywanik tylko na czas prac przy akwarium. Ja mam taka mate od spodu na gumie, wiec moge chlac ile wlezie i podloga sucha

Chlać :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.