Skocz do zawartości
Kris81

Wysokie po4

Rekomendowane odpowiedzi

Po NO3PO4X efekt widziałem po 2 dniach. VSV lałem kilka miesięcy i efektu brak. Również upierałem się że NO3PO4X to zwykła pożywka i że bedzie działać tak samo jak wódka czy VSV. Kolega z forum Panoramiks powtarzałmi w kółko kup NO3PO4X a musi zadziałać. Powiedział że jak nie zadziała to zwróci mi kasę. Kupiłem i działa. Nie wiem co jest tam jeszcze oprócz alkoholu i octu ale coś jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde,dzisiaj zakupie i spróbuję, niech się dzieje co chce ;)

Jak myślicie z tym fitoplanktonem, można lać przy takim po4 i no3?

Niechcialbym mieć 500 litrow fito :)

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też sprawdził się tylko nopox. Szczerze polecam.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym 20,to chyba troche Cie ponioslo :lol: .

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym 20,to chyba troche Cie ponioslo :lol: .

baszurek nadaje mobilnie...

Koledze pewnie chodziło o 2.0 :lol:.

@Kris81 ile masz ryb w obsadzie? Wódka Tobie ruszy ale musisz chwilę poczekać i może zapodaj jakieś bakterie (Zeobak, AF Bios, AF ProBios, Biodigest) żeby metodę rozhulać. Metody probiotyczne są naprawdę dobrymi i sprawdzonymi metodami redukcji azotanów i fosforanów. Dlaczego zaraz w chemię i na łatwiznę iść.

Pozdrawiam

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakteria leje co tydzień Fauna Marin Ultra Marine Bakto Blend ,według tego zaleceń na etykiecie .

Ryby :

hepatus ,desjardini ,żółtek

dwa błazny

dwa pterapagony

dwie kopiace

babka symbiotyczna z krewetką

gobidon okinawe

salarias,

doktorek,

chrysus,

hexataenia,

Plectranthias inermis,

4 x Pseudanthias

malutki brzydal

większość ryb pływały jak po4 było przy zerze(od 3lipca w baniaku) ,4 pseudanthiasy dojechały w czasie jak po4 zaczęło rosnąc ,

od początku zaginął mi jeden kardynał i strzelająca ,do dziś ich nie znalazłem,ryby wyglądają na zadowolone , jedno co im nie pasuje to obciąłem im racje żywieniowa ,od tygodnia zero suchego rano , tylko mrożonki , rano kostka , i godz.przed ściemnieniem 1,5-2 kostki

i widzę ,że im nie pasuje bo więcej w skałach dłubią .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na pierwszy rzut oka: młody baniak 4 miesiące - do stabilości mi brakuje jeszcze z 0,5 -1 toku - choć pewnie będzie polemika. I duza obsada ryb - na podobne mam połowe tego i pilnie obserwuję PO4. Jak dużo ryb , dużo karmienia - dużo NO# i PO4 i nie przeskoczysz tego . Wódka jest skuteczna , trzeba cierpliwości i bakterii będą to przerabiać. Gorzej jaj NO3 będzie ZERO . Przydał by się dobry odpieniacz i refungium zapewne... Coś trzeba pomyśleć aby to przerabiało ./probiotyka/ Ja zamias wódki przeszedłem na ocet. Cyano i dino raczej jest wynikiem złych parametrów w baniaku. Ogranicz koniecznie karmienie /dodatki też/.

nawet jak zbijesz teraz chemią -to co będzie dalej? Skutek ograniczysz ale przyczyna zostaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak młody siódmy miesiąc , rybek trochę mam ,jak dla mnie w sam raz , jedynie mógłbym odsprzedać desjardini ,ryba fajna tylko strasznie wszystkich przegania od czasu do czasu,

patrząc na akwarium to tak na oko nie wygląda by było za dużo ryb , zapewne obciążają cały system , no ale niema co płakać nad rozlanym mlekiem ,rybki są i nie widać by miały się źle

narazie zostanę jeszcze przy wódce ,poczekam jeszcze parę tygodni , w końcu coś musi drgnąć

mówisz że odpieniacz twistman OB 200 -V2 jest za słaby ?


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak młody siódmy miesiąc , rybek trochę mam ,jak dla mnie w sam raz , jedynie mógłbym odsprzedać desjardini ,ryba fajna tylko strasznie wszystkich przegania od czasu do czasu,

patrząc na akwarium to tak na oko nie wygląda by było za dużo ryb , zapewne obciążają cały system , no ale niema co płakać nad rozlanym mlekiem ,rybki są i nie widać by miały się źle

narazie zostanę jeszcze przy wódce ,poczekam jeszcze parę tygodni , w końcu coś musi drgnąć

mówisz że odpieniacz twistman OB 200 -V2 jest za słaby ?

Ten odpieniacz jest ok - twistman robi naprawdę dobry sprzęt a OB 200 -V2 to mocna gadzina. Masz bardzo obciążony system i niestety taka kolej rzeczy a z pewnością nie będzie lepiej, bo rybki rosną i kupki walą coraz większe. Pomyśl nad DSB, refugium lub reaktorem Chaetomorpha albo pelletkami, bo na dłuższą metę czeka cię katastrofa z nutrientami. Każda z powyższych metod z pewnością ci pomoże w twoim problemie i nie będziesz musiał dziennie machać strzykawką z wódka. Mnie też denerwowało ciągłe śledzenie poziomów nutrientów żeby nie przedawkować i wstrzelić się w odpowiednią dawkę i kiedy ściąć dawkę o połowę ach ta wódka :).

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli kubek odpieniacza myles raz w tygodniu, to moze odpienianie ustaw na bardziej mokro tak, zeby napelnial sie co 3 dni ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No miałem ustawione że co podmiane jest pełny, od soboty trochę podkręciłem i dziś muszę wyczyścić, jeszcze trochę dokrece by tak jak piszesz stani żeby co 3 dni był full. Ale zauważyłem, że od wczoraj jakoś więcej syfu wywala, może to być oznaka,że wódka zaskakuje?

Wczoraj też się przymierzałem do złapania desjardini, rozgania mi ryby i wyjada przed nimi, dzisiaj mu pułapkę założę, jakby był chętny to sprzedam, ma z 12 cm.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No miałem ustawione że co podmiane jest pełny, od soboty trochę podkręciłem i dziś muszę wyczyścić, jeszcze trochę dokrece by tak jak piszesz stani żeby co 3 dni był full. Ale zauważyłem, że od wczoraj jakoś więcej syfu wywala, może to być oznaka,że wódka zaskakuje?

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Tak, przy vodka method odpieniacz mocniej pieni podobnie jest z pelletkami. Piana jest bardziej zwięzła i dłużej siada wiec kubek jest pełen piany.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy vodka method odpieniacz mocniej pieni podobnie jest z pelletkami. Piana jest bardziej zwięzła i dłużej siada wiec kubek jest pełen piany.

Pozdrawiam

To chyba coś zaskoczyło , bo kubek pełen piany,nigdy tak nie pienił .

Przypomniało mi się jak kolega ze szkoły jeszcze niepełnoletni idzie do mamy i mówi , mama będziesz babcią ,moja dziewczyna zaskoczyła :)

kobieta o mały włos zawału nie dostała a za dwa tygodnie kumpel uśmiechnięty mówi do niej ,mama to był fałszywy alarm :)))) okres się spóźnił

ale tak czy siak i tak wpadł :) trochę później


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś drgnęło Po4 spadło do 0,34 , dalej leje wódkę , teraz po 1ml/100l , odpieniacz jedzie na mokro , piana w całym kubku się robi ,

W nadchodzącym tygodniu zainstaluje dozownik na 6 pomp , myślę by jedną pod wódkę podłączyć , moja dzienna dawka to 5 ml ,jak ustawić ? Jednorazowo całe 5ml, czy rozdzielić ? tylko coś sie obawiam czy dozowanie np.po 1ml jest możliwe ,według specyfikacji tak, ale w praktyce może być różnie .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś drgnęło Po4 spadło do 0,34 , dalej leje wódkę , teraz po 1ml/100l , odpieniacz jedzie na mokro , piana w całym kubku się robi ,

W nadchodzącym tygodniu zainstaluje dozownik na 6 pomp , myślę by jedną pod wódkę podłączyć , moja dzienna dawka to 5 ml ,jak ustawić ? Jednorazowo całe 5ml, czy rozdzielić ? tylko coś sie obawiam czy dozowanie np.po 1ml jest możliwe ,według specyfikacji tak, ale w praktyce może być różnie .

Musisz pamiętać żeby monitorować sobie poziom nutrientów i jak ci się któryś (PO4 albo NO3) wyzeruje to ścinasz dawkę (odpowiednio ją obniżasz). Jeżeli tego nie wyłapiesz i będziesz dalej jechał dużą dawką to się nabawisz dino albo cyjano niestety, bo one w takiej sytuacje zaczną z tego korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jak któryś parametr wyzeruje to jaki margines czasu mamy by to wyłapać? Osobiście narazie robię testy przed podmianą co tydzień.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To treść artykułu z którego ja korzystałem:

The starting dosage is 0.1ml of vodka per 25 gallons (~100 liters) NWV daily continued for three days. For 100 Net Gallons, your dosage would be 0.4ml daily during this period. It has been suggested to cut the daily dosage in half and dose twice daily for more consistency.

Days 4-7, double the daily dosage to 0.2ml of vodka per 25 gallons NWV. Your example dosage would be 0.8ml daily during this period.

Each subsequent week add an additional 0.5ml of vodka regardless of aquaria volume. At this point your example dosage during week two would be 1.3ml daily. If you do not see nutrient levels decrease during this week, the following week add an additional 0.5ml for a daily dosage of 1.8ml daily.

When your NO3 and PO4 levels start to drop maintain the current dose. For example, if you were on week two when NO3 start to fall on 100 Net Water Volume you would add 1.3mL daily at this time for the continuing weeks until the NO3 becomes undetectable.

When your NO3 and PO4 levels drop near undetectable with your test kits cut your current dose in half. This will be your starting maintenance dose (if the levels drop during week 2 then the dose after reaching undetectable levels would be 0.65ml daily [1.3ml divide by 2]).

Continue to test for NO3 and PO4. If levels become detectable in the future increase your daily dose by 0.1ml increments per week until the levels start to decrease. If you maintain that dose the levels will eventually drop back to undetectable. This would become your new maintenance dose.

Niestety musisz na tyle często sprawdzać poziom NO3 i PO4 żebyś miał pogląd na poziom tych związków podczas dozowania węgli. Co tydzień to stanowczo za rzadko i wydaje mi się że nie wiesz co się teraz z tymi związkami u ciebie w zbiorniku dzieje - czy ich poziom spada (jeżeli tak to w jakim tempie przy tej dawce wódki) czy jest ustabilizowany na jednym poziomie czy może ilość węgli jest za mała i nutrienty wciąż ci rosną. To metoda, którą należy kontrolować i dlatego ludzie przesiadają się na bardziej "bezobsługowe" metody - pellety, DSB, refugium czy reaktor chaetomorpha. Z tym "wyzerowaniem" to też nie do końca jest tak - ogranicza nas zdolność rozdzielcza naszych testów więc jak zobaczysz zero na teście to w zależności od producenta będziesz miał jeszcze jakiś wyższy lub niższy poziom (zależy od granicy rozdzielczej testu) PO4 lub NO3. Jeżeli teraz będziesz wiedział że NO3 spada ci przy twojej dawce powiedzmy o 1mg/L dziennie to przy zdolności rozdzielczej 2mg/L (chyba jeden z produktów zooleka taki miał) zostanie ci jakieś 2-3 dni na reakcję później bakterie będą miały utrudnioną sprawę podczas namnażania się i do gry wejdą bruzdnice, które te węgle zaczną również wykorzystywać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy może jakoś to opanuje ,sam opis trochę zakręcony ale do opanowania

Kombinuje tylko czy każdy kto zaczął z tą metodą ,przeliczał mierzył co "15min" czy po prostu jakoś uprościli po drodze .

Jak było z wami?


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy może jakoś to opanuje ,sam opis trochę zakręcony ale do opanowania

Kombinuje tylko czy każdy kto zaczął z tą metodą ,przeliczał mierzył co "15min" czy po prostu jakoś uprościli po drodze .

Jak było z wami?

Dasz radę... :) ogólnie rzecz ujmując jedziesz dużą dawką wódki i wszystko obserwujesz testami a w momencie wyzerowania (NO3 lub PO4) ścinasz o połowę i obserwujesz czy wyzerowany parametr nie zaczyna rosnąć jeżeli tak to powolutku dawkę podnosisz o 0.1 aż parametr ci się zatrzyma i to jest dawka dla twojego systemu. Należy pamiętać że ona przy różnych przebojach może ulec zmianie (padnie ci rybka, kupisz nowego zwierzaka itd).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę... :) ogólnie rzecz ujmując jedziesz dużą dawką wódki i wszystko obserwujesz testami a w momencie wyzerowania (NO3 lub PO4) ścinasz o połowę i obserwujesz czy wyzerowany parametr nie zaczyna rosnąć jeżeli tak to powolutku dawkę podnosisz o 0.1 aż parametr ci się zatrzyma i to jest dawka dla twojego systemu. Należy pamiętać że ona przy różnych przebojach może ulec zmianie (padnie ci rybka, kupisz nowego zwierzaka itd).

Pozdrawiam

No myślę :) jeszcze się taki nie urodził co by wódce nie dał rady ;)

Będę obserwował , nic mi innego nie pozostało, najbardziej mnie wkurza test na no3 w tym wszystkim(salifert) , te kolory to jakieś jaja , ciężko tam coś wyczytać ,dla mnie tolerancja błędu to z 50 :)

niema czegoś mądrzejszego do pomiaru No3 ?

dzięki

pozdrawiam


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris,

po zrobieniu testu patrzysz na pojemnik z boku i odczyt dzielisz przez 10. Przeciez to juz wystarczajaca dokladnosc i kolory mozna latwo odroznic (ale nie w sloncu lub pod sztucznym oswietleniem). Zreszta - przezroczyty to zero wiec kolory nie sa wazne ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mężczyźni podobno rozróżniają dwa kolory: ładny i brzydki. Proponuję przeprowadzać odczyt w obecności kobiety i nie będzie problemu :smiling:


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z boku wychodzi 100, czyli było by 10, ale patrząc z góry 50 i być tu mądry i pisz wiersze ;)

Kolory to h..j przeh...y :)

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.