Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam zbiornik 500 litrow z sumpem. Niestety na 2,5 miesiąca wyjechałem w celach zarobkowych za granicę. Zostawiając akwarium. Woda była tylko dolewana a ryby karmione raz dziennie. Niestety korale miękkie wyglądają strasznie. Rybom nic nie jest. Na skałach porobiły się brązowe naloty.

Odpieniacz był czyszczony. Niestety nie znam parametrów wody na razie. Czy regularna podmiana wody np 50 litrów dziennie może przywrócić zbiornik do normy ? Czy muszę zrobić coś jeszcze? a może to koniec? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko się da, na początek zrób testy bo bez tego to niewiele wiadomo o kondycji zbiornika ;)


425b50f54c189bfa14c0e1e2990d0013u621a149

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wyżej napisał - najpierw testy.

Aczkolwiek podmiana 50l przy twoim 500l to nie jest duża tylko mała podmiana.

I nigdy nie zaszkodzi :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wyżej napisał - najpierw testy.

Aczkolwiek podmiana 50l przy twoim 500l to nie jest duża tylko mała podmiana.

I nigdy nie zaszkodzi :)

Chodziło mi o 50 litrów dziennie. Co to za brązowy nalot na skale ? Jak go usunąć? i na skale pokazały się pęcherze powietrza.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak masz bąbelki to na 100% dino.

Ja na początek zmniejszyłbym białe światło o jakieś 50% i skrócił czas świecenia.

Faktycznie 50l dziennie to trochę ale ze dwie takie podmiany zawsze można zrobić.

Ale ponownie przypominam - TESTY - to podstawa do jakichkolwiek działań.

Inaczej to zgadywanka. Podmianą wody poprawisz ale nie będziesz wiedział co było nie tak.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

weź odmulacz czy jaką rurkę i odsysaj te gluty

wodę można przefiltrować przez watę i z powrotem do baniaka - albo od razu zrobić podmiankę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmień 20% obiegu a później kilka razy 5% co 2-3 dni.Powinno się unormować. Jeśli ryby żyją to powinno wrócić do normy.Jeszcze nic lepszego nie wymyślili niż duża podmiana na soli nsw ale inna też może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam sol aquaforesta.

No jak masz bąbelki to na 100% dino.

Ja na początek zmniejszyłbym białe światło o jakieś 50% i skrócił czas świecenia.

Faktycznie 50l dziennie to trochę ale ze dwie takie podmiany zawsze można zrobić.

Ale ponownie przypominam - TESTY - to podstawa do jakichkolwiek działań.

Inaczej to zgadywanka. Podmianą wody poprawisz ale nie będziesz wiedział co było nie tak.

Szczerze? Chcę jak najszybciej wrócić do stanu w którym zostawiłem zbiornik. Chociaż to już nie możliwe, bo twardziele poszły na wieczna rafe. a miekkie jeszcze lekko zipią. Zrobię tak jak pisał Ben_sage do jutra zrobię 100 litrów solanki i wymienię wodę. a poźniej będę podmieniał po 30 litrów co drugi dzień. Zobaczymy. Dziękuję za tak szybką reakcję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odessaj te wszystkie gluty przy podmianie przedmuchaj trochę skale i daj wate na cyrkulatory. Ogranicz swiecenie biale i jak masz możliwość to skrec moc swiecenia tak na 50%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mówi Ben Sage podmianki poprawią sytuację.

Po tak długim czasie bez podmianek parametry wody Ci poleciały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj już zrobiona podmiana 100 litrów. teraz co drugi dzień będę podmieniał po 50 litrów i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzień po podmianie jak na razie nie widzę żadnej różnicy. Korale dalej takie same. Ryby tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnej podmianie 50 litrów, i wyczyszczeniu odpieniacza (dyi na pompie tunze 9410) odpieniacz zaczał mi wywalać piane mokra w ilości ok 10 litrów brudnej wody na 2-3 minuty. Wylaczyłem go. wylot wody odkręciłem na maksa i dalej to samo. Nie wiem czy to przez ten nalot na skałach, ale wcześniej tak nie było. Czego odpieniacz zaczął tak szaleć ? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.