Skocz do zawartości
@mirek

Red Sea Reefer 250

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów jestem świeżym morszczakiem zafascynowany światem podwodnym, w końcu przyszedł czas i możliwości abym mógł zrealizować swoje marzenie i założyć akwarium rafowe. Jestem na forum od jakiegoś czasu czytam je z wielkim zaciekawieniem i śledzę przygody innych zbiorników. Założyłem ten wątek aby się podzielić z innymi moją historią od początku oraz żebyście mogli mnie wesprzeć radą, wiedzą w sytuacjach w których nie będę w stanie sam sobie poradzić. Dodatkowo zauważyłem że jest mało informacji na polskich forach jeśli chodzi o zestawy RED SEA, więc być może komuś się to przyda jeśli będzie się zastanawiał nad tym rozwiązaniem.

Od dłuższego czasu krążyła myśl w mojej głowie aby założyć zbiornik jednak nie wiedziałem jak się za to zabrać. Czytałem szukałem i rozważałem aż w końcu trafiłem na rozwiązania firmy RED SEA. Zastanawiałem się nad zakupem zestawu RED SEA Reefer 170 lub 250, wybór padł na model 250 czego nie żałuje. Zbiornik jest wyposażony w cichy spływ, ATO grawitacyjne 8l, 2x skarpety filtracyjne łączna pojemność z sump’em to 244l z czego główny baniak to 204l. Jeśli ktoś z was myśli o gotowym zestawie to polecam wam to rozwiązanie z względu na jakość, estetykę oraz funkcjonalność. Owszem mam świadomość tego że gotowe zestawy są sporym ograniczeniem dla wielu z forumowiczów z różnych powodów. Ja nikogo nie chce namawiać do tego czy innego zestawu a jedynie podzielić się swoimi odczuciami bo sam miałem dylemat czy wybrać te drogę czy może pójść inną. Reasumując jeśli ktoś z was nie ma czasu albo ochoty na samodzielne składanie wszystko od podstaw to seria Reefer'er jest dobrą alternatywą.

Jeśli chodzi o sprzęt jaki skompletowałem do tego zestawu oraz pozostałe elementy układanki do setup’u:

Oświetlenie: 2x 160WE Kessil wraz z kontrolerem

Opieniacz: TWISTMAN OB-150-IN

Pompa obiegowa: Jebao DSC 5000

Pompa cyrkulacyjna: Maxspect Gyre XF-130

Kontroler temperatury: Aquario Thermo Controler 2in1

Włącznik opóźniający dla odpieniacza: Aqua Trend

Chłodzenie: TUNZE AQUAWIND

Ogrzewanie: Eheim Jager 200W

Czyścik: FLIPPER MAGNET CLEANER STANDARD

Skała: MARCO ROCK 21KG

Żywy piasek: Bio Active Live Aragonite - Natural White 18KG

Sól na start: Aquarium Systems - Instant Ocean

Sól docelowa: Tropic Marin - Pro Reef Salt lub Colombo - Pro Reef Salt

Filtry: Siporax 1l

Refraktometr: Blue Treasure z ATC

Testy: Colombo

Bakterie: Colombo Bacto

Po skręceniu i zainstalowaniu wszystkich elementów udało mi się zalać zbiornik 11.09.2016, powiem szczerze że klejenie skały to był dla mnie spory kłopot (klej który zakupiłem był chyba nie odpowiedni albo nie mam wprawy na marginesie AquaForest Stone FIX), zmieniałem często koncepcje uwzględniając wszystkie praktyczne względy oraz wygląd który by mnie satysfakcjonował. Cóż z końcowego efektu nie jestem do końca zadowolony ale to był mój pierwszy raz więc mam nadzieje że nie ma tragedii.

Wczoraj zrobiłem pierwsze testy po zalaniu i przedstawiają się następująco:

NO3: 0,50 mg/l

NH3: 0,25 mg/l

PO4: 0,03-0,06 mg/l

NO2: 0,25 mg/l

PH: 8,4

KH: 10 DH

temperatura: 25,3 C

zasolenie: 1,026/35PSU

Bakterie są podawane 2x w tygodniu około 50ml zgodnie z instrukcją.

Jeśli chodzi o obsadę to przedstawię ją w późniejszym czasie bo sam do końca jeszcze się nie zdecydowałem. Nie spieszę się z tym bo startuje na suchej skale więc mam sporo czasu na podjęcie ostatecznej decyzji.

Na dzień dzisiejszy muszę opanować cyrkulację bo za bardzo mi dmucha na dno i piach wywiewa a zależy mi na tym aby pompa była ułożona pionowo zobaczymy czy mi się to uda. Co do oświetlenia też do końca nie wiem czy dobrze robię ale świecę 10%-20% koloru z mocą do 20% 5h na dzień i w weekendy 12h.

Poniżej zamieszczam kilka fotek jak to wygląda na dzień dzisiejszy od strony głównego zbiornika oraz sump’a.

Pozdrawiam

@mirek

post-25408-0-68499500-1474299021_thumb.jpg

post-25408-0-45180900-1474299072_thumb.jpg

post-25408-0-33990100-1474299082_thumb.jpg

post-25408-0-14552500-1474299087_thumb.jpg

Edytowane przez @mirek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny zbiornik, powodzenia.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny zbiornik ze stajni Red Sea, bardzo mnie to cieszy. Ładnie wyszła ta skała, nie ma co narzekać. Życzę powodzonka.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie ale na fotce z sumpem widać, że grzałka jest w niecałej połowie tylko zanurzona w wodzie :shock:


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak już się przywalamy to mnie się rzucił w oczy zaledwie 1l Siporaxu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już się przywalamy to mnie się rzucił w oczy zaledwie 1l Siporaxu. :)

No nie chodzi mi o "przywalanie się" bo i ile mała ilość siporaxu wpływa tylko w taki sposów, że nie będzie za dużo miejsca dla bakterii - to już niezanużona grzałka przegrzeje się, przepali i może jeszcze ewentualnie spowodować zadziałanie zabezpieczeń - a to już grubsza sprawa, szczególnie jak jesteśmy długo poza domem.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa. Co do grzałki przypuszczałem że to może stanowić problem ale chciałem zaoszczędzić miejsca jednak skoryguje to bo pierwotnie była zanurzona. Jeśli chodzi o siporax wiem że to za mało wg was ile powinienem dokupić?

Mnie się też podoba. Z zaciekawieniem śledziłem i śledzę na YT poczynania jednego pana z takim samym zbiornikiem.

Masz tu linka jeśli jeszcze nie widziałeś... (choć podejrzewam że pewnie już tak)

https://www.youtube....nqwerty1/videos

Tak znam ten wątek. Dziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak też podejrzewałem, sądząc po doborze oświetlenia. :) Ja gdybym nie widział na własne oczy że ktoś prowadzi taki baniak na dwóch 40- watowych lampkach- pewnie bym nawet w ich stronę nie spojrzał, myśąc że na pewno nie dadzą rady.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo dają radę a dodatkowo są proste w obsłudze i ładnie świecą, niestety zdjęcia nie oddają efektu tak dobrze jak w rzeczywistości. Ze specyfikacji na stronie producenta wynika że spełniają wszystkie wymogi co do wzrostu korali a propos mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczął się trzeci tydzień od zalania zbiornika do tego czasu nic się nie działo aż do wczoraj, gdzie zauważyłem dziwny osad na skale oraz piasku wydaje mi się że to okrzemki proszę o potwierdzenie. Jeśli to okrzemki to powinienem jakoś zareagować? Poniżej dołączam foto oraz wyniki ostatnich testów.

NO3: 1

NH3: 0,25

PO4:0,03

NO2: 0,25

PH: 8,2

KH:8

temperatura: 24,6

zasolenie: 1,026/35

post-25408-0-58664700-1474998844_thumb.jpg

post-25408-0-58471000-1474998854_thumb.jpg

post-25408-0-89878900-1474998865_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości... Czy podliczałeś wszystko z pierwszego postu? Chciałbym wiedzieć ile dokładnie kosztował taki w pełni działający gotowy zestaw z skałą i piachem.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież to nie takie trudne samemu sobie policzyć.

Tak samo jak napisanie tego dla innych osób zainteresowanych. Ja dokładnie wiem ile dotychczas wydałem na założenie baniaczka. Myślę że dla autora to nie będzie trudne pytanie.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne bliki dają te lampki:)

Jeśli chodzi o oświetlenie to muszę przyznać że jest świetne proste w obsłudze a do tego efekt wizualny dużo lepszy niź na zdjęciach, a bliki są fantastyczne.

Tak z ciekawości... Czy podliczałeś wszystko z pierwszego postu? Chciałbym wiedzieć ile dokładnie kosztował taki w pełni działający gotowy zestaw z skałą i piachem.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Jeśli cię interesują koszty to mogę podać na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie, poproszę :)

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się już 7 tydzień od zalania zbiornika, wydaje się że parametry wody się stabilizują, czekam na glony których ani widu ani słychu. Nie wiem może za słabo świecę, gdzieś wyczytałem że przy dojrzewaniu powinno się skręcić moc lampy. Przez ostatni czas testowałem i zmieniałem ustawienia cyrkulatora Gyre 130 bo mam problem z nasypami i wydmami piasku. Na początku pompa była ustawiona pionowo teraz jest poziomo moc została skręcona do 40%, przestawiałem ustawienie łopatek ale to niewiele pomogło. Nie wiem czy nie będę musiał wymienić piachu na coś o większej granularności. Może ma ktoś jakiś pomysł na rozwiązanie problemu cyrkulacji?

NO3: 0,25

NH3: 0,25

PO4:0,03

NO2: 0

PH: 8

KH:8

Ca: 400

Mg: 1420

temperatura: 24,4

zasolenie: 1,026/35

Edytowane przez @mirek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie nie pisałem jakiś czas bo uznałem że nie ma o czym, więc poczekałem trochę aż zaszły pewne zmiany. Co się zmieniło sprzęt no i życie się pojawiło w końcu:). Na początek napiszę jakie modyfikacje doszły do systemu, w pierwszej kolejności zmieniłem tłumik w odpieniaczu okazał się za głośny dla mnie i przy pomocy ekipy z Twistmann'a zakupiłem nowy który jest cichy. Następnie zastąpiłem oryginalną dolewkę grawitacyjną na automatyczna  firmy Aquatrend Levelautomatic Milestone z zbiornikiem na RO o pojemności 30L. Z racji tego że mój sump i szafka w której się znajduje ma dość ograniczone wymiary zainstalowałem zewnętrzne refugium które uważam za świetny sposób jak ktoś nie ma miejsca w sumpie. Refugium na bazie Filtra Twistmann FP-2JM czyli Chaetomorpha Reactor sprawdza się bardzo dobrze. Na koniec doszedł detal ale bardzo użyteczny czyli karmnik firmy Innovative Marine Gourment DeFroster, który ma fajną funkcje rozmraża mrożonki i podaje pokarm w odpowiednim tempie które sami regulujemy dodatkowo nie trzeba wyłączać cyrkulatora.

Jeśli chodzi o życie to jak pisałem wcześniej nie chciało się pojawić no bo niby skąd, więc posłużyłem się metodą na martwą krewetkę potwierdzam działa bardzo skutecznie. Po zamknięciu cyklu azotowego i pojawieniu się kilku plag glonów, wymianie podłoża na ATI Fiji White Sand i przestawieniu cyrkulatora wprowadziłem życie do zbiornika. Jest to standardowa obsada kilka ślimaków, krabów jedna rozgwiazda piaskowa oraz krewetka plus kilka rybek. Doszło kilka szczepek korali które mam nadzieję się rozwiną. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć jak by ktoś był ciekaw jak to wygląda. Przepraszam za jakość zdjęć ale robione telefonem. Nie wiem czy ktoś to czyta jeśli tak to zapraszam do komentarzy.

DSC_0480.JPG

DSC_0478.JPG

DSC_0432-001.JPG

DSC_0496.JPG

DSC_0481.JPG

DSC_0531.JPG

DSC_0517.JPG

DSC_0541.JPG

DSC_0535.JPG

DSC_0554.JPG

DSC_0449.JPG

Edytowane przez @mirek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

coraz ładniej baniak wygląda. Jak zasilasz reaktor spaghetti?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancko [emoji4]. Uważaj tylko na xenię,bo jak jej przypasują warunki,to jej nie ogarniesz [emoji6].

Węże do glonowiska lepsze by były silikonowe, te z czasem zrobią się sztywne, tak czy inaczej ja bym na Twoim miejscu na końcówki węży zalożył opaski samozaciskowe.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wymieniłeś dolewkę grawitacyjną na automatyczną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katani jeśli chodzi o zasilanie to pompa Jebao FA-450.

Baszurek masz racje węże nie są najlepsze więc wymienię je w najbliższym czasie bo rzeczywiście są dość twarde.

maciej01 fabryczna dolewka była bardzo dobra sprawdzała się miała jedną wadę wody starczało tylko na 3-4 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile litrów ma fabryczna dolewka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, maciej01 napisał:

Ile litrów ma fabryczna dolewka?

8L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.