Skocz do zawartości
Nik@

Akwarium "małosolne"

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno kolega wysłał mi zdjęcie ryby, którą przypadkiem złowił w Bałtyku. Nie mogłam uwierzyć, że tak piękne stworzenie zamieszkuje nasze słonawe bagienko. To był kur diabeł. Zaczęłam grzebać, czytać o bałtyckich skarbach. Oprócz ryb "do obiadu" są tam też śliczne babki, małże, kiełże, wieloszczety, pąkle, różne krewetki, kraby. Niektóre bardzo ładne :) No i te nasze przepiękne meduzy.

Wiem, że bałtyckie krewetki da się hodować nawet w naszych morskich akwariach, potrafią przywyknąć i do wyższego zasolenia i do temperatury. Ake czy inne stworzenia też?

W ferworze czytania zobaczyłam piękne babeczki hodowane w akwarium, które w naturze zyja w wodach słonawych i potrzebują niewielkiego dodatku soli do wody. Niestety, nie zapisałam sobie ich nazwy i teraz nie umiem ich znaleźć :(

Tak mnie kusi, żeby dla tych rybek założyć kiedyś akwarium małosolne. Oczywiście nie jestem w stanie schładzać zimą wody do takich temperatur, jakie występują naturalnie, więc zastanawiam się, czy te babki lub ewentualnie inne zwierzęta z bałtyckich odmętów potrafiłyby się przystosować do warunków "pokojowych"?

Czy ktoś z Was ma lub miał kiedyś słonawe akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem słonawe akwarium. Kiedyś z mureną .

Kolcobrzuchy tez hodowałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opowiesz cos więcej?

Edit: Akurat ktoś wcześniej założył małosolny temat, dopiero teraz go zauważyłam :(

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolcobrzuchy trzymałem w zasoleniu około łyżeczki na 10l wody i miały się świetnie. Murena również.

oczywiście nie trzymałem tych dwóch gatunków razem.

obecnie mam krewetki karmowe tzw. wiślane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myslę o babeczkach, uwielbiam te rybki. Przy okazji może inne stworzenia "kompatybilne", ale prócz krewetek nie wiem, czy jeszcze cos dałoby się zaprosić do akwarium? No i co z roślin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tym krewetkom zwiększałem zasolenie co tydzień. Na początku było to jedna czubata łyżeczka na 5 l wody

Dwa razy w tygodniu podmieniałem wodę i zwiększałem zasolenie o jedną łyżeczkę na cały zbiornik

Po upływie miesiąca doszedłem do zasolenia jakie mam w morskim.

teraz od dobrego tygodnia żyją w morskim i mają się dobrze. Nawet jedna nosi ikrę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie myślę o przedstawieniu zwierzaków na morskie. Myślę o drugim akwarium slonawym. Tyle, że nie będę w stanie zimą schłodzić wody, więc nie wiem, jakie zwierzaki mogłyby żyć bez stresu bez okresu zimy, w temperaturach jakie panują w mieszkaniu

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdą rybę można zaaklimatyzować do panujących warunków. ryba z akwarium może żyć w stawie, rzece. wiadomo aklimatyzacja musi trwać odpowiednio długo. tak samo każda ryba z rzeki , morza, stawu może żyć w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ile pożyje... mnie nie o to chodzi, żeby męczyć zwierzęta. Myślę tylko o takich, które nie potrzebują sezonow zimowych i będą mogły spokojnie żyć w akwarium

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetka wiślana i bałtycka nie potrzebuje zimowania

a dokładnie o jaką babkę Ci chodzi?? byczą?

Babka: piaskowa, czarna, czarnoplamka, mała są w Polsce prawnie chronione, więc nie wiem jak będzie ze zdobyciem tych osobników. Babka : bycza (śniado-głowa), łysa, szczupła (rzeczna) to gatunki inwazyjne uważane za szkodniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak polegniesz na temperaturze wody.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwestia zamontowania chłodziarki. A czy sie opłaca ? To nie nam oceniać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polegnie, przecież jak sam napisał "każdą rybę można zaaklimatyzować do panujących warunków." ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dokładnie przecież ludzie trzymają np jesiotry w akwariach a przeciez one nie lubią ciepłej wody czyli powyżej 22 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak długo utrzymasz takiego jesiotra w akwarium?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w małym akwa nie ma szans ale widziałem w zbiornikach po 1,5m3 wody i tam sobie żyły

nie mówię o skrajnościach gdzie ktoś w wazonie chce trzymać taka rybę

oczywiście nie były to tzw jesiotry rosyjskie tylko starlety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1500 litrów to jest nic dla jesiotra, wyrośnięty nie będzie się jak miał obrócić w takim akwarium.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem się zgadza. Jesiotr tu był tylko przykładem, że zimnolubna ryba po odpowiednim

zaaklimatyzowaniu może żyć w cieplejszej wodzie

Edytowane przez sejdziul (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ewentualnie przez jakiś czas.

Zwierzęta bałtyckie, a o te chodziło autorce tematu, też da się przez jakiś czas utrzymać w domowym akwarium bez chłodziarki, ale tylko przez jakiś czas. Miałem trochę doświadczenia z akwariami śródziemnomorskimi i one niestety na dłuższą metę też wymagają chłodziarki...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam te babeczke. Ona mi gdzies wyskoczyla kiedy czytalam o babkach bałtyckich, ale nie jest to rybka występująca w Polsce. Potrzebuje dodatku soli do wody. Czy ktoś hodowal te rybkę?

http://akwaswiat.manifo.com/babka-plamkowana-stigmatogobius-sadanundio

I zgadzam się z postem powyżej, jeśli zwierzę potrzebuje zimowych temperatur to nie chcę go męczyć. Pytałam jedynie o takie zwierzęta, którym temperatura jest obojętna.

Hmmm na tej stronie akwarysta twierdzi, że rybka jednak woli wodę słodką

http://www.akwadrago.pl/component/content/article/1-encyklopedia-ryb-akwariowych/110-stigmatogobius-sadanundio

Ale jeśli mieliście lub macie takie małosolne akwarium to opiszcie, wklejcie zdjęcia, jestem bardzo ciekawa, jak to wyglada

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wiekszosc ryb rafowych hodowanych w akwariach sie nie rozmnaza a to jest skutek braku okresowych zmian parametrow wody. skoro rafowe daja rade zyc bez sezonowosci mysle ze baltyckie tez sobie niezle poradza roznica jest tylko taka ze rafy sa bardziej popularne i juz jest jakas wiedza o prowadzeniu akwarium natomiast baltyk to inna bajka. z prowadzeniem zbiornika musisz radzic sobie wlasciwie sama. mysle ze sie da ale bledow bedzie duzo przynajmniej na poczatku. i pewnie w ktoryms momencie zrezygnujesz.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam innego slizga, a dwa w jednym akwarium raczej nie mogą być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.