Skocz do zawartości
Gość

Parametry wody - jak poprawić

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Cześć. Po prawie pół roku od staru małej kostki zrobiłem pierwsze testy. A zrobiłem je dlatego bo briareum, sinularia, pseudogorgonia nie chcą się "pompować" tak jak to było na początku. Sól jaką używam to Kordon z amquelem. Gdzieś się naczytałem że przy tak małym akwarium wystarczą same podmiany bez ballinga... No i wyszło:

Zasolenie 1025

Mg 1110

Kh 7.3

No3 ~3

Po4 0,04

Ca 340

Temp 25,2

Moim zdaniem za mało ca i mg. Wystarczy że do podmian będę dodawał np ca i mg plus z aquaforest? Firma przypadkowa możecie polecić coś innego. Dodam że w akwarium większość korali miękkich ale są i LPS i proste SPS.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na początek jaką masz wodę po zasoleniu ( przed podmianką ). Zmierz jej parametry.

Jeśli jak powyżej to zmień sól na taką która ma wiekszę Ca , Mg.

Ps. Jakiej firmy testy używałeś do pomiaru ?

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Salifert. W sobotę sprawdzę parametry wody do podmianki. Na stronie Kordona są podane ile powinna mieć.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same Podmiany na 100 procent Ci wystarczą zobacz na kostkę z Radomia ,ewentualnie zmień sól na inną ja osobiście polecam reef crystals nie droga a sprawdzona i bardzo dobra ps jakie robisz podmiany ? tzn ile i co jaki czas

Edytowane przez opo (wyświetl historię edycji)

400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak często robisz podmiany,i czy systematycznie?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podmiany w ilości 3l robię systematycznie co sobotę.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salifert. W sobotę sprawdzę parametry wody do podmianki. Na stronie Kordona są podane ile powinna mieć.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

To co jest napisane a to co jest faktycznie nie zawsze się zgadza . Jeśli masz akwarium 70l. To zacznij robić podmiany 7l./tydzień (nie 3l.)

Wtedy jesli sól jest okej, będziesz w stanie skorygować parametry podmiankami.

Jesli będziesz miał-masz duuuużo korali to być może niezbędne będzie podawanie baliinga

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinia że w małej kostce starczy podmianka powstała "chyba" na podstawie tego co tam przeważnie ludzie trzymają , w większości pytań co tam wsadzić odpowiedzi to miękasy .

Tak na prostą logikę i relacje z prowadzenia zbiorników , w małej kostce mamy większe zagęszczenie korali w stosunku do ilości wody .

Przy obsadzie mieszanej nie widzę szansy na utrzymanie parametrów za pomocą samych podmian .

Leję Balinga 3x dziennie po 3ml .Ca 400 Kh 7,7 wystarczył dzień przerwy (wyjazd) Ca 360 Kh 7.0

W zbiorniku 40L 8 sps i miękasy , od 20 Września do dziś największa sztuka ponad centymetrowe przyrosty .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinia że w małej kostce starczy podmianka powstała "chyba" na podstawie tego co tam przeważnie ludzie trzymają , w większości pytań co tam wsadzić odpowiedzi to miękasy .

Tak na prostą logikę i relacje z prowadzenia zbiorników , w małej kostce mamy większe zagęszczenie korali w stosunku do ilości wody .

Przy obsadzie mieszanej nie widzę szansy na utrzymanie parametrów za pomocą samych podmian .

Leję Balinga 3x dziennie po 3ml .Ca 400 Kh 7,7 wystarczył dzień przerwy (wyjazd) Ca 360 Kh 7.0

W zbiorniku 40L 8 sps i miękasy , od 20 Września do dziś największa sztuka ponad centymetrowe przyrosty .

r_33 tylko na podmiankach ciągnie już 3 lata,a kostka fajnie wygląda,a z tego co tam widzę to są łatwe sps-y,lps-y i miękasy.Tu się z tobą zgodzę że to zależy jakie korale się w baniaku trzyma.Ale wielu na tym forum w małych zbiornikach przy mieszanej obsadzie ciągnie na samych podmianach i jakoś to wszystko hula.Nie każdy musi mieć parcie na to żeby mieć mega przyrosty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

r_33 tylko na podmiankach ciągnie już 3 lata,a kostka fajnie wygląda,a z tego co tam widzę to są łatwe sps-y,lps-y i miękasy.Tu się z tobą zgodzę że to zależy jakie korale się w baniaku trzyma.Ale wielu na tym forum w małych zbiornikach przy mieszanej obsadzie ciągnie na samych podmianach i jakoś to wszystko hula.Nie każdy musi mieć parcie na to żeby mieć mega przyrosty.

Wolę wygodnie jechać nić ciągnąć :) .Ależ ja się nie sprzeciwiam , takie często spotykane zdanie w innym mokrym hobby , " Jak jest wszystko ok to nic nie zmieniaj " nawet jak teoretycznie są złe parametry .Ale jak widzisz fresz zauważył problem , podobnie było u mnie ,SPS w kilka dni stwierdziły że się pakują i wynoszą .Teraz aż miło patrzeć jak się napuszyły a jeszcze do "książkowych" parametrów trochę zostało .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Test wykonany i jest tak jak producent soli Kordon pisze czyli Ca 440 ,Mg 1350. A u mnie jest dużo mniej z powodu konsumpcji. SBS już zamówiony i bawię się dalej.

Fotograf ze mnie jak z koziej dupki trąbka ale coś tam z lotu ptaszka uchwyciłem jak to mniej więcej u mnie wygląda.

ab72c5e335126ea648f0c5cec9d9553c.jpg

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pytanie do tych co mają u siebie sinularie, briareum, pseudogorgonie. Jakie macie No3? Czy moje No3 ~3 nie jest powodem tego że te wcześniej wymienione korale zawinęły się na wieczną rafę? Może mam za czysto?

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wiem, to miękasy lubia, jak w baniaczku jest troszke NO3. U mnie na wieczną rafę (z wielkim żalem) oddelegowałem piękne sarco i lobo, padły mi też sinularie i pseudogorgonie, które wcześniej pięknie się pompowały i polipowały. Wszystko przez to, że do obiegu włączyłem dodatkowy baniaczek 120l dla miekasów i ukwiałów. Do jakichś 400l w obiegu doszło 120l świeżej solanki, kilka kilo suchej skały i zwiru koralowego, no i kicha. Wymienione wcześniej miękasy padły, za to grzyby, zoantusy LPS-y i SPS-y nic sobie z tego nie robią. Co wiecej - dunca, która przez rok była zamknięta (chyba po letnim przegrzaniu) zaczęła mi rosnąć i polipować jak szalona. Z jednej sztuki, która miała 8 niedużych mordek zrobilo sie dwie sztuki po kilkanaćcie główek większych niż 5 zeta, a od spodu rozną nowe. Oświetlenie ledowe i reaktor wapnia DIY w obiegu robią chyba swoje. Widać po koralikach, ze rosną - z parametrów sprawdzam tylko KH i zasolenie. NO3 i PO4 sprawdzam co jakiś czas. CA i MG muszą być oki, skoro SPS-y ladnie rozną i polipują pięknie.

Myślę, że problem był w procesie dojrzewania tak, jak u mnie. Po włączeniu dodatkowego baniaczka musiałem przejść to jeszcze raz, no i nie bez strat.

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale ja miałem 60% wody z podmiany i żywą skałę. Korale trafiły do zbiornika po około 2 tygodniach od startu i wszystko pięknie rosło. Nie sprawdzałem parametrów ale zakładam że przy dojrzewaniu wszystko było w kosmos wysokie heh teraz po pół roku kiedy wszystko się ustabilizowało woda "przegryzła" z bakteriami okazuje się że to nie podpasowało koralom. Czyli tak jakby odwrotnie do Twojej sytuacji. Dużą dolewką 120l tak jakby odswierzyles system. Tak to sobie tłumaczę heh robiłeś wcześniej pomiary? Ja żeby było śmieszniej nie mam odpieniacza, jadę na filtrze kubełkowym wypełnionym ceramiką i kaskadzie wypełnionej absorberem silicatów no i watolina wymieniana co jakiś czas jak widzę że przelewa ponad nią.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych co mają u siebie sinularie, briareum, pseudogorgonie. Jakie macie No3? Czy moje No3 ~3 nie jest powodem tego że te wcześniej wymienione korale zawinęły się na wieczną rafę? Może mam za czysto?

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

U mnie dwa pierwsze (trzeciego nie miałem) rosły na potęgę, ale ja mam azotany sporo większe...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No właśnie i myślę że tu jest problem. Chyba jakieś acry zamontuję w zbiorniczku a nie miękasy. Ogólnie tak jak wcześniej pisałem takie cyrki bez odpowiedniej filtracji a pisali ludzie że to nie pociągnie, a jednak.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie briareum i pseudogorgonia dają radę i całkiem przyzwoicie rosną, No3-5mg, Po4w granicach 0,1, obydwa mierzone testami saliferta.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.