Skocz do zawartości
Wojtek1350

Zakładanie akwarium morskiego?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam pytanie, nie wiedziałem gdzie je zadać ale jestem nowicjuszem więc zadam je tutaj.

Co lepiej zrobić?

-założyć akwarium morskie

-zlecić to jakiejś firmie

-kupić zestaw używany z życiem i resztą

Mój budżet to ok 1600zł na początek chciał bym coś ok 30-40 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od cech charakteru. Jak lubisz kombinować i rozwiązywać problem (cecha szczególnie pożądana w hobby) to 1, jak po prostu chcesz ozdobę małym wysiłkiem pracy i zdobywania wiedzy to 2 (w budżecie się nie zmieścisz wtedy). Co do używanych zestawów, to nie wiem jak w PL sprawa wygląda, bo słyszałem, że są miny.

Ja gdybym startował to bym kupił coś używanego, ewentualnie nowe. Zlecenie firmie trzeciej zabiera całą zabawę z hobby.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

30l zlecać firmie? Szczególnie jeżeli masz skromny budżet to wg mnie bez sensu. Firmy w tej branży do tanich nie należą ale też nie wiem czy takim drobiem ktoś się zainteresuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno się ktoś zainteresuje.. pół dnia roboty i szybka kasa. Co do tego co koledzy piszą to się z tym zgodzę lepiej samemu zrobić zbiornik bo początki z zakładania zbiornika są bez cenne i dużo uczą, no i wiesz sam co masz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej samemu. Jak jesteś zainteresowany zbiornikiem 30 litrów to daj znać na PW ja będę na dniach miał na zbyciu komplet, z którym spokojnie wystartujesz.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to sama przyjemność zakładać akwarium! Nawet nie myśl o tym, aby komuś to zlecać, DIY! :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tego co to znaczy założyć. Jeśli chodzi o dobór sprzętu, piasku, skały, życia i wytłumaczeniu co, jak i kiedy - to chyba każdy sklep z morszczyzną za darmo to zrobi. Można i w ten sposób zrobić. Przy takim zbiorniku niezbyt dużo do zkaładania jest. Brak hydrauliki, filtracji etc..


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi! Narazie jeszcze się wstrzymam ale po świętach albo ok nowego roku będe zakładać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli nie masz pojęcia jak założyć akwarium morskie 30-40l tzn. że będziesz potrzebował pomocy we wszystkim i na KAŻDYM etapie

także po wlaniu wody ... raczej nic dobrego z tego nie wyjdzie

osoba której byś zlecił założenie zbiornika - musiała by kilka razy w tygodniu zaglądać

(więc budżet 1600zł szybko się wyczerpie)

proponuję najpierw dokładnie poczytać tematy w dziale dla początkujących, i potem przemyśleć decyzję 3x

na forum jest ogrom wiedzy (większość przydaje się w razie jakichś problemów a nie codziennej obsługi zbiornika)

a nie mając podstaw tylko zamęczysz zwierzęta - bo to że koralowce to zwierzęta (a nie tylko ryby czy krewetki) to chyba wiesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tu jestem aby nic popsuć i się cieszyć z akwarium. Już sporo siedziałem na forach może ok 200h ale to i tak ułamek tego co musze wiedzieć. Jeszcze spora droga przdemną aby założyć to akwarium ale myśle że dam rade!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1600 rozumiem na start a w trakcie jeszcze z drugie tyle , to minimum ,jak nie 2 x tyle .

Osoby do pomocy jak najbardziej wskazane ale żeby firmę , to za samo założenie i poprowadzenie przez jakiś czas sporo większa kwota urośnie .

Jak już jesteś pewny że chcesz morskie to :

Czytaj forum , tematów o 30l + jest mnóstwo , mi pomogło .

Poszukaj w okolicy tych co mają i to nie jakiś ściek ledwo tykający tylko 100 % żyjący zbiornik .

Pomogą z startem , wodą ,testami i zapewne koralami .

Rozglądaj się za dobrym zestawem lub skompletuj sam , często pojawiają się tanie używki .( za opti 45l dałem 100 pln ) .

Kupisz akwarium do tego trzeba dobrać sprzęt .Po tym skała ,woda,korale .

ps: dozbieraj trochę kasy i czytaj forum


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zdobycie podstawowej wiedzy, umożliwi Ci wyłapanie dziwnych propozycji ze strony sprzedających, które niekoniecznie będą korzystne dla Ciebie. Wszystko się kręci wokół pieniędzy, a w tej dziedzinie uznawanej za ekskluzywną w szczególności.

Tak na koniec, oszczędzaj z głową, bo później może się okazać, że wydasz dwa razy tyle.

I najważniejsze. Po obserwacji starej Gwardii na forum wynika, że pierwsze akwarium jest do nauki. Drugie jako docelowe. Czy ktoś się ze mną nie zgodzi?

Pozdr

Mozart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek przesadzasz :) Kupuj filtr RO, sól, grzałkę, jakąś pompkę lub kaskadę, światełko, 3kg żywej skały i zakładaj to akwarium, wszystko będzie OK :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok narazie mam 3 akwaria słodkowodne ale już mi się troche znudziły zostaną tylko 2 akwaria. 1-30l 2-7l (sam skompletowałem i pięknie działa testy wporządku) i potem morskie i myśle że jakoś sobie poradze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dokładnie od miesąca jestem szczęśliwym posiadaczem kostki 40l na co zakładałem 1500zł na dzień dzisiejszy wydałem 1700zł gdzie akwa odkupiłem używkę a jeszcze testy, mały odpieniacz jakies koralowce lekko wyjdzie 2tys, kiedys ktoś mądrze powiedział że koszt założenia morszczyzny to własna wycena x 2, kiedyś się z tego śmiałem dziś wiem jakie to bylo prawdziwe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zależy od podejścia i cierpliwości. Nie chciał bym przeklamywac ale ja swoje 96l założyłem napewno za mniej jak dwa tysiące. Ale wszystko diy. I kompletowanie sprzętu i reszty trwało blisko rok. A jak ma się słodkie to zawsze można coś wykorzystać chociażby grzałkę. Wszystko zależy od kombinowania i jaka ma się z tego satysfakcję teraz robiłem przekladke na 200l i wydatek coś trochę ponad tysiąc złotych.

Edytowane przez Damian K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa opti 6mm 43l 200zł, skała ok 6kg 240zł, lampa diy 350zł, filtr fzn 3 z mediami 170zł, falownik 70zł, grzałka 50zł, sól 50zł piasek 50zł, jakiś (salimetr siatka, skrobak, termometr) 100zł - no i życie:) narazie mam ok 6 koralowców 300zł od Formowiczów bo w sklepie x 2, 2 błazenki 130zł, ślimak 15zł = ponad 1700zł jak pisałem wyżej zostały testy jakieś 130zł, chce mały odpieniacz ok 150zł (mimo iż nie miało byc), do tego dochodzi filtr ro+di 150-200zł, ew kupno wody u mnie z podmianką i odparowaniem idzie 10l/tyg po 50gr ale mam 100m do sklepu:) jakas jeszcze euphylia i zoa, i przekroczy 2tys lekko (a chciałem w 1500max sie zmiescic)

wiadomo można przyoszczędzić kupić zwykłe szkło lub aquael 30l, możesz i na lampie, ale afekt nie jest już ten sam:) ceny podane to i tak za roczny używany sprzęt.

obecnie na olx jest ciekawe akwa dość duża kostka nawet nieźle sie prezentuje

https://www.olx.pl/o...html#4d9bd91590

lub reef max

https://www.olx.pl/o...2732f9;promoted

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale -1230 pln , z tanich źródeł , do tego dostałem 8 szt i stado ślimaków .(+ paliwo tak z 300 pln )

Akwarium , grzałka ,Filtracja , cyrkulacja ,oświetlenie ,dolewka 493 pln (wszystko wytwór własny lub używka po taniości )

Sól , testy, pokarmy,baling ,sorbenty,węgiel,bakterie , skała 622 pln

2255 PLN :shock: To spokojnie mogę powiedzieć że doliczając dojazdy i cos o czym zapomniałem pykło 3K .Gdy bym kupił wszystko w sklepie to to chyba zbliżał bym się do 5K .

ps: Było warto ? http://nano-reef.pl/topic/90858-slona-kostka-na-poczatek-z-koralami-40l/

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe warto z tym ze widze w koralowce idziesz, ja mieszane ale litraż identiko:) kupuje szczepki i szukam okazji poczekam aż urośnie kosztów paliwa dojazdu, klei do korali czy mrożonek i suchego do ryb juz nie liczyłem:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No... zapomniałem kleje , czyścik ,manipulator ,piasek 110 pln . Żeby nie było to.... to nie liczone też trzeba wydać , bo bez tego nie da rady :D .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Lektura obowiązkowa:

http://nano-reef.pl/topic/60190-30l-radom-3-lata-min%25ca%25a3y/

Co do kosztów to można np tak:

akwarium 50 pln

kaskada używana fzn3 50 pln

oświetlenie na ecolight 150 pln

cyrkulator 40 pln

grzałka 30 pln

sól 50 pln

salimetr 30 pln

woda RO 30l - 15 pln lub zasolona 30 pln

skała żywa 6-8kg do wyrwania na forum za 25-30 pln/kg co daje 240 pln

na start wychodzi jakieś +/- 700 PLN z czego spora część to skała

i tyle na start, przez kolejny miesiąc odkładasz na ekipę czyszczącą i dalej na szczepki korali

filtr RO przy takim litrażu bym sobie darował tylko kupował wodę w sklepie z morszczyzną

testy również możesz zrobić na start w sklepie jeśli masz taki w pobliżu.

Nie musisz ładować się w oświetlenie LED, odpieniacz, dolewki i inne przy litrażu 30-40l. Wiadomo, że z czasem sumarycznie koszta będą rosnąć ale na start nie musisz ładować 2000 pln w akwarium 30-40l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he , no tak wszystko zależy do jakiego momentu liczysz .

Skończyłeś na wodzie .To do tego momentu nie wydałem nic bo wszystko miałem w domu :yes .

Licząc wartość gadżetów akwarium stało i działało po wydaniu 270 pln .Ale wyglądało tak .

uZS5hou.png

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lektura obowiązkowa:

http://nano-reef.pl/...ata-min%ca%a3y/

Co do kosztów to można np tak:

akwarium 50 pln

kaskada używana fzn3 50 pln

oświetlenie na ecolight 150 pln

cyrkulator 40 pln

grzałka 30 pln

sól 50 pln

salimetr 30 pln

woda RO 30l - 15 pln lub zasolona 30 pln

skała żywa 6-8kg do wyrwania na forum za 25-30 pln/kg co daje 240 pln

na start wychodzi jakieś +/- 700 PLN z czego spora część to skała

i tyle na start, przez kolejny miesiąc odkładasz na ekipę czyszczącą i dalej na szczepki korali

filtr RO przy takim litrażu bym sobie darował tylko kupował wodę w sklepie z morszczyzną

testy również możesz zrobić na start w sklepie jeśli masz taki w pobliżu.

Nie musisz ładować się w oświetlenie LED, odpieniacz, dolewki i inne przy litrażu 30-40l. Wiadomo, że z czasem sumarycznie koszta będą rosnąć ale na start nie musisz ładować 2000 pln w akwarium 30-40l.

Akwarium 50 pln – Hmmm oczywiście używane i pod warunkiem, że na miejscu. Przewóz samemu to dodatkowe koszt bajury lub przesyłka ze 20 zł.

kaskada używana fzn3 50 pln – również nie liczyłeś przesyłki. A co z mediami? Na start nie trzeba ?

cyrkulator 40 pln – używany bez przesyłki

sól 50 pln – na start ok. ale po jakimś czasie trzeba będzie dokupić.

woda RO 30l - 15 pln lub zasolona 30 pln – oczywiście można kupować ze sklepu. 30l wody ciężko przytargać w łapkach (nie mówię że się nie da).

Skałe da rady wyrwać tanio ale do tego dochodzi przesyłka.

„i tyle na start, przez kolejny miesiąc odkładasz na ekipę czyszczącą i dalej na szczepki korali”

A gdzie media do filtra. Być może przydadzą się jakieś absorbenty. Wypadałoby jakieś bakterie. Gadżety typu pęseta, siatka, jakaś pipetka.

Do tego testy a jak już przyjdzie czas na życie to i jakaś karma.

Jeżeli już na starcie chcesz wszystko liczyć jak najtaniej to szybko się przejedziesz na tym. Wiem to z własnego doświadczenia. Najpierw liczyłem podobnie i wyszło taniutko. Zanim jednak kupiłem podstawowy sprzęt już się okazało, że wielu wydatków nie uwzględniłem. A to o co nie zadbałem na początku odbiło się czkawka już po paru tygodniach.

Nie popieram takich kalkulacji, lepiej obliczyć koszt ze spora nadwyżką i kupić wszystko co potrzeba.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak nie wliczałem przesyłek ani paliwa z uwagi na to, że nie wiadomo czy kupi to u jednej osoby czy u 5, co do pozostałych:

- akwarium 30-40l spokojnie można kupić nowe w tej kwocie oczywiście nie OW

- cyrkulator JVP 110 na allegro 40 pln z wysyłką

- wkład do filtra uwzględniłem w ilości skały czyli tzw. gruz

- pęseta, siatka, pipeta - ma akwaria słodkowodne to na pewno siatkę ma co do pozostałych to można radzić sobie bez. Oczywiście nie namawiam na siłę do takiego podejścia bo na pewno ryzyko niepowodzenia jest w jakiś sposób zwiększone ale chciałem pokazać, że można tak zacząć przygodę i z czasem uzupełniać rzeczy i nie trzeba od razu lamp led, odpieniaczy itp. do akwarium 40l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie logował się od listopada, więc chyba próżny Wasz wysiłek.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.