Skocz do zawartości
Creative

Skała do reefmaxa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kompletuję swoje pierwsze morskie akwarium i wybrałem reefmax aquaela.

Już kupiłem falownik jebao, sól h20 i filtr ro , hydrometr, zestaw zamówiony i trzeba skały zamówić .

Teraz mam pytanie dotyczące skały :)

Skały chciałbym z jadwigamorska.pl ponieważ każda skała ma zdjęcie i wiem jak wygląda

Pytanie moje brzmi czy ta skała jest dobra ?

http://jadwigamorska.pl/ekologiczna-skala-real-reef-rock-0-165-kg-65-pln-kg-nr-r15.html

czy lepiej wybrać tą ?

http://jadwigamorska.pl/zywa-skala-1-655-kg-75-pln-kg-nr-46-fiji-ultra-aquarium-rock-waltsmith.html

Też ile tego trzeba na takie akwarium ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i jak w złym dziale napisałem to przepraszam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony polecam Real Reef Rock...naprawdę warta swojej ceny. Minimalne dojrzewanie, póki co odpukać żadnych plag no i przede wszystkim super wygląd. Nie to żebym robił reklamę, po prostu mam u siebie i nie zamienię na inną..


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest faktycznie skała od W. Smitha to ją bierz, będziesz zadowolony.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja 10 dni temu zalewałem swojego reefmastera i zdecydowałem się na Marco Rocks - ilość która idealnie mi pasuje to 10kg :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja u siebie mam suchą skałę wsadzoną koło 15kg. Dojrzewała 2 miesiace. Jak wszystkie glony zeszły dopiero powoli zacząłem wpuszczać życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tą żywa bierz, dojrzewanie na żywej jest o wiele ciekawsze niż na samej suchej napewno bedziesz siedział i patrzył co z niej wychodzi. Jak by drogo było na samej żywej dla ciebie to ta skałą też bardzo dobra poszukaj "marco rocks"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Żywa ma też wady. Tak naprawdę nie wiesz co tam jest. I jakie Pro j mogą też glony wyskoczyć. Nawet po dojrzeniu zbiornika. Ale każdy wybiera co woli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zalewałem 17 dni temu Reefmaxa ze skałą RRRock. Start na wodzie amoniakalnej, bo i skała i piasek suche i martwe jak pieprz. Sól- docelowa RedSea. I co? I nic. :( Nawet glonika, woda kryształ, totalny brak objawów. Bakterie dałem na start fiolkę Biodigest, potem za 10 dni poprawiłem Special Blend, i wczoraj dawka przypominająca- pół fiolki Biodigest. Świecę 8 godzin dziennie. Zero objawów dojrzewania

(oczywiście kontroluję pH, NH4, NO2 i z ciekawości nawet NO3). Póki co- wszystko idzie w dobrą stronę. Myślę że jeszcze z 10 dni i spokojnie będę mógł zasiedlać. WNiosek jest jeden- każde akwarium jest inne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tak ja zapomniałem dodać. Ze jak startowalem na suchej mialem 10kg żywego piachu i dawałem bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja zapomniałem dodać. Ze jak startowalem na suchej mialem 10kg żywego piachu i dawałem bakterie.

Też planuję RRR, zastanawiam się tylko czy jest sens stosować wówczas żywy piach? Skoro unikamy przyniesienia czegoś na skale, to i w piachu...


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też planuję RRR, zastanawiam się tylko czy jest sens stosować wówczas żywy piach? Skoro unikamy przyniesienia czegoś na skale, to i w piachu...

W piachu nic nie przyniesiesz (mam na myśli kupowany piach, a nie od kogoś, z działającego zbiornika). Start na suchej skale i suchym piasku ma jedynie jedną "wadę"- lejesz bakterie i czymś musisz je karmić, by nie wyzdychały z głodu, a rozmnożyły się w dostatecznej ilości. Można wrzucić kawałek krewetki, można stosować tzw "ghost feeding", czyli karmienie pustego zbiornika, można kawałek fileta z ryby, można i nasikać jak ktoś lubi :) , a można też stosować wodę amoniakalną. I kontrolować, kontrolować, kontrolować parametry codziennie, lub raz na dwa dni. Jak mi się skończy cykl- dam znać co i jak poszło. Ja leję wodę amoniakalną 20%. Dlaczego akurat woda? W tym przypadku masz 100% kontroli ile amoniaku wprowadzasz do zbiornika, bo przegięcie (jak wrzucisz np za dużo mięsa) skutkuje za wysokim NH4 czy NO2, co powoduje tzw "stalling" procesu, czyli wstrzymanie i wtedy trzeba podmieniać i to czasem nawet i 3/4 wody :) Oczywiście po tym manewrze proces dojrzewania rusza dalej. Trzeba pilnować jedynie pH, bo jak spadnie poniżej 7 to też dooopa i podmiana nieunikniona. U mnie póki co- pH się trzyma, NH4 w okolicach 1, NO2- 2 a NO3 - kosmos... Czekam cierpliwie. Wszystko zmierza w dobrą stronę jak widać.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Piach miałem ze sklepu pamiętam dałem jakies 110zl chyba bralem jakis live

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.