Skocz do zawartości
Fafki

Nowa solniczka z Łodzi

Rekomendowane odpowiedzi

Fascynacja zaczęła się oczywiście w Egipcie po włożeniu głowy pod wodę i odkryciu nowego rafowego świata.

Od 2 lat czytam i czytam, aż w końcu jakoś w listopadzie skontaktowałem się wraz ze swoją narzeczoną z firmą Euroakwarium, która pomogła i nadal pomaga w przedsięwzięciu.

Akwarium z panelem bocznym, 100x40x45, stoi na szafce aquaela i cieszy widok od paru dni.

T8K1wM.jpg

DAaRWO.jpg

Akwarium jest już oklejone niebieską folią, front i lewa strona jest wykonana ze szkła optiwhite, panel obklejony z zewnątrz folią matową, przezroczysto-szarą (jak kabiny prysznicowe) co pozwala ukryć zawartość panelową. Panel ma 3 komory przelewowe.

I - została zapełniona biobalami.

II - tu jest miejsce na odpieniacz (wybrałem Tunze 9004) ewentualnie dołożymy tu grzałkę, ale jest u Nas wyjątkowo ciepło, więc raczej z czasem, przydadzą się wiatraki chłodzące.

III - tu jest pompa obiegowa z rurką i kolankiem, która wydmuchuje wodę ponownie do zbiornika. Użyliśmy pompy jebao dc2000 (pompuje 2000l wody na godzinę ). Pompa jest mocniejsza, niż realnie potrzebujemy, ale wolę ustawić mniejszą moc i mieć zapas.

Na razie włożyliśmy jedną pompę cyrkulacyjną, również o mocy 2000l/h. Sicce voyager nano 2000.

Dokupiliśmy 4 litrową dolewkę grawitacyjną, lampa 2x24W, obydwie niebieskie, do tego dołożyliśmy ledy, domontowane na lampie oraz oświetlenie nocne aquaela. Mamy 18 kg żywej skały, żywy piasek, sól blue treasure.

Planujemy max 5 ryb, krewetki, miękasy i trochę lps-ów.

Edytowane przez Fafki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel od strony baniaka jest przeźroczysty - zanim zarośnie algami wapiennymi będzie nieco straszył. Chyba że będziesz wyjmował wkłady i czyścił komory wewnątrz.

Skała nie jest zbyt pionowo? Zdjęcie może tego nie oddawać. Wydaje się iż górna półka jest bardzo płytko zanurzona pod powierzchnią wody.

Witam kolejną łódzką kroplę słonej wody.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba zbyt wysoko podjechałeś z tą skałą.

I chyba za dużo piasku

Nie popełnij błędu i zbyt szybko ie wprowadzaj ryb. Poczytaj o ekipie sprzątającej: http://reefhub.pl/ekipa-czyszczaca/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem piasek ok ale skała do przebudowy jednak za wysoko , no chyba że zdjęcie od przodu coś zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem:

- jak koledzy, skała za wysoko i mam nadzieję, że z tyłu masz trochę miejsca, żeby można było posprzątać;

- za dużo piachu;

- raczej dołóż cyrkulację;

- światła wg opisu też mało - pytanie, co z tych ledów chcesz dołożyć (ile?)

- usunąłbym biobale, jak system zacznie pracować będą się strasznie brudzić i ciężko to będzie wyczyścić

:-)

Edytowane przez pooh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ekspertem nie jestem, ale na moje laickie oko: 1) za wysoko piętrzy się skała 2) drugi cyrkulator by się przydał 3) za grubo piachu

Aha ... i światła też chyba za mało Wat jak na taki zbiornik. Przykładowo w Reefmaxie, który jest o wiele mniejszy masz 72Waty na T5, a ludzie i tak dokładają ledy czy czwartą świetlówkę.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady!!!!! Słuchajcie, faktycznie na tych zdjęciach skała wygląda na ułożoną zbyt wysoko, ale patrząc od przodu najwyższa półka jest jakieś 12-13 cm pod wodą. Ale.. faktycznie jak przyjdzie czas na korale to można wysokość zweryfikować. Piasek przy odmulaniu się zniweluje, będzie go trochę mniej. Jeśli chodzi o oświetlenie, tu faktycznie trwały spory, ale w reefmaxie są 3 świetłowki, z czego jedna niebieska i dwie białe. My wrzuciliśmy 2 niebieskie i białe ledy. Jeśli zobaczymy, że zoa, rico czy euphilie będą potrzebować więcej dołożymy. Co do filtracji, szkoły są różne i tu nigdy nikt się ze sobą nie zgodzi, biobale, siporax, purigen, itd :)

na blogu: narafie.blogspot.com jest mnóstwo zdjęć i filmów, chętnie wysłucham wszelkich rad, dopiero ogarniamy temat.

Tester, przeczytałem chyba wszystkie twoje artykuly i cały czas z nich czerpie wiedzę, dzięki za link odnośnie ekipy czyszczącej.

W tą sobotę wylatujemy do Abu Dabab w Marsa Alam i ponownie będziemy nurkować z żółwiami i podziwiać rafę. Po powrocie zaczniemy wprowadzać ekipę czyszczącą i skrupulatnie badać parametry wody. Na szczęście filtr osmotyczny i żywicę mamy zainstalowaną.

Edytowane przez Fafki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna nowa solniczka w Łodzi :)

100cm długości razem z panelem ??

Skałę ułóż inaczej , zrobiłeś zbyt pionowo masz mało miejsca na korale, choć wygląda to ciekawie. Wyrzuć te bioballe , za jakiś czas będziesz miał z tego same problemy, podstawą filtracji jest skała odpieniacz i regularne podmiany wody.

Zmień cyrkulację, powinieneś mieć minimum dwie RW4 a najlepiej RW4+RW8 odpowiednio skręcone, wtedy bedziesz miał dobrą cyrkulację w baniaku.

Światła faktycznie mało, ale to wyjdzie w praniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje wizytę na spotkaniu w piątek, na pewno zdobędziesz trochę więcej wiedzy, być może dla Ciebie przydatnej :)

link do spotkania http://nano-reef.pl/topic/79628-podsumowanie-spotkan-lodz-2016-renament/page__st__440#entry918300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sobotę wylatujemy, jak już wcześniej wspominałem by pooglądać rafę ponownie na żywo. Będziemy się pakować, itd..

Na spotkanie nie damy rady dotrzeć. Dzięki za zaproszenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba za bardzo sam nie wiesz, co te biobale maja "wyfiltrowac" ? Lepiej, gdybys te brudna robote pozostawil odpieniaczowi.

Gdyby bylo jakies rozsadne uzasadnienie ich uzycia, to moznaby o nich podyskutowac. Po jakims czasie, gdy NO3 zacznie rosnac i juz nie bedziesz mogl go opanowac, okaze sie, ze po wyrzuceniu biobali problem zniknie, tylko dlaczego nie zrobic tego od razu ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obniżylem skałę i przy okazji pozbyłem się aptasii :)

DQ25kC.jpg

Rozmawiałem też z 2 osobami, które usunęły biobale z filtra i parametry wtedy oszalały... muszę przetrawić temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu, a w zasadzie od początku zastanawiałem się nad koncepcją filtracji przy pomocy biobali. Firma pomagająca nam przy projekcie przekonała nas do tej koncepcji. Po 3 tygodniach parametry były naprawdę dobre, biorąc pod uwagę start zbiornika 4 grudnia 2016:

 

27.12.2016

 

Ph- 8/8.5

KH- 11/12 ppm

NO3- 25 ppm

Nie badaliśmy fosforanów, gdyż nie było jak i czym :)

 

29.12.2016

 

sprawdziliśmy wodę w Euroakwarium

 

KH- 9,8 ppm

NO3- 25 ppm

PO4- 1,07 ppm (kiepsko)

 

18.01.2017 - zacząłem stosować Vodka Method i dorzuciłem absorber fosforanów Aquaela

 

KH- 10.5 ppm (zwiększyłem zasolenie stąd skok)

NO3- ok. 10 ppm

PO4- 0,17 ppm

 

Jak widać sytuacja się poprawiła i to znacznie.

 

W międzyczasie cały czas myślałem o filtracji, wyczytałem na różnych forach polskich i amerykańskich wszystko co się dało i trudno koncepcję biobali obronić. Z drugiej strony zaufanie do firmy tworzącej nasz projekt.. Na forum nano reef, również zostałem zrugany za biobale.

Teraz fakty. Na biobalach nie mieliśmy żadnej filtracji mechanicznej, typu wata, gąbki, nie wpadłem na to, ani nie zwrócono mi na to uwagi. Na biobalach osadzało się coraz więcej syfu, który przenikał do pozostałych komór i do akwarium. Parametry jednak w normie...

 

W końcu wybraliśmy się 24.01.2017 do erybki w Markach. Wzięliśmy ze sobą wodę do zbadania i mieliśmy w planie pierwsze ryby, nowe krewetki, może nawet korale...

 

Ludzie z erybki, a zwłaszcza p. Michał i Tomek... pełny profesjonalizm.

 

Badania wykazały:

NO3- 4,2 ppm

PO4- 0,09 ppm

KH- 9,9 ppm

Ca- 500 ppm

Mg- 1500 ppm

Zasolenie  1,031, zatem trochę za dużo, ale to nie problem.

 

Po wynikach, ucieszyliśmy się i mieliśmy zacząć kupować.. a wybór jest naprawdę genialny.

Jednak... zrobiłem zdjęcia zbiornika i pokazałem chłopakom i tu się pojawił problem. Po konstruktywnej rozmowie, kupiliśmy Siporax 4 litry, dodatkową cyrkulację RW-4, gąbki i niezbędne testy Saliferta.

Po powrocie wyrzuciłem biobale, wyczyściłem komory, wrzuciłem 3 litry siporaxu, na to dwie gąbki różniące się fakturą, obniżyliśmy jeszcze skałki, zatem teoretycznie od nowa....

Bałem się o życie w akwarium, ale nie było żadnego skoku parametrów. Wręcz odwrotnie i jest porządek, czysto i zbiornik bardziej zaczyna działać. Odstawiłem wódkę i absorber fosforanów i zobaczymy jak się sytuacja rozwinie.

 

20170124_171138.jpg

 

20170124_171143.jpg

 

20170124_171106.jpg

 

20170124_171121.jpg

 

20170124_171101_HDR.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.