Skocz do zawartości
Niko235

Nowicjusz i jego problemy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 8 października założyłem sobie akwarium morskie 120l bez sumpa, może nie tle co założyłem a kupiłem wodę piach skałę i życie z działającego zbiornika ogólnie całość i tak wystartowałem. Zbiornik podobno działał u poprzedniego właściciela ponad rok-tak mówił ale ile w tym prawdy? W zbiorniku mam około 20 kg. skały, 10kg piasku, 2 błazenki, 1 hepatusa, 2 strombusy, 1 babylonia, 1 turbo, 1 krewetka lysmata, krab pustelnik i krab Actaeodes tomentosus. Oświetlenie 3x 24 w 1 biała 2 niebieskie, odpieniek aqua medic evo 500, 2 cyrkulatory, grzałaka. Na chwilę obecną daje bakterie specjal blend i stosuje red sea no3 po4 ponieważ miałem wysokie no3 około 50 a teraz 10, nie wiem czy zaczęło się dojrzewanie zbiornika czy porostu dopadły mnie jakieś plagi? Mam dużo glonów zielonych takich nitkowatych i cyjano i codziennie zdrapuje z przedniej szyby taki czerwony- brązowy nalot, który bardzo łatwo schodzi. Piach ogólnie mam czysty może przez to że ciągle ślimaki tam buszują. Chciałbym się was poradzić czy mam jakoś walczyć z tymi glonami, cyjano, czy dać sobie jeszcze na wstrzymanie? Mam 1 makroglona i kilka miękkich maleńkich korali, część grzybków jest zamknięta, xenia pulsuje. Jeszcze jedna rzecz mnie męczy czy nie założyć sobie sumpa ale musiał bym całość przenieść do innego zbiornika na kilka dni aby wstawić komin , pudełka bym nie chciał ponieważ u mnie są częste zaniki prądu i może się zapowietrzyć lub w inny sposób nie zadziałać i będzie powódź. Czy jest sens stresować zwierzaki i odnowa założyć akwa z sumpem? Sump jaki mogę wcisnąć do szafki może mieć około 25 l ale zawsze można w mim schować graty.

post-27703-0-16212200-1481570905_thumb.jpg

post-27703-0-90784700-1481571292_thumb.jpg

post-27703-0-47351300-1481571306_thumb.jpg

post-27703-0-51445300-1481571519_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony strach się bać. Ja bym zrobił restart, zrobił sump i na nowo zaczął. Ryby i tak są zestresowane bo twoje akwarium nie przypomina środowiska naturalnego, korale ledwo dyszą albo całkiem wyginą niedługo.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem aby wstawić komin i przy okazji wyczyścić to wszystko ale wolałem się zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycie z sumpem zdecydowanie latwiejsze. Ale moze zacznij od wywalenia polowy tej skaly . Reszte wyszoruj w wodzie z podmianki . Jesli robisz podmianki to ich nie rob . Lej bakterie . I zrob testy .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump 25l nie ma najmniejszego sensu przy pojemności akwarium jaką masz, będziesz mógł mieć ok 10cm wody wiec bardzo mało.

Moim zdaniem potrzebujesz sump minimum 45l, pudełka się nie bój zaniki prądu nie mają na niego żadnego wpływu mam takie pudełko rok i nigdy się nie zapowietrzyło. Moim zdaniem powinieneś lać bakterię i pożywkę, czekać i obserwować. I na pewno nie kombinował bym z przekładaniem skały i rozwalaniem wszystkiego, jak już to pudełko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmian obecnie nierobie, tylko dolewki. Testy :NO3-10, PH-7.4-7.7, KH-7.4, PO4-0,25, MG-1900, CA-420, ZASOLENIE 0,24. Mówisz, że mam za dużo skały? Sadziłem, że im więcej tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmian obecnie nierobie, tylko dolewki. Testy :NO3-10, PH-7.4-7.7, KH-7.4, PO4-0,25, MG-1900, CA-420, ZASOLENIE 0,24. Mówisz, że mam za dużo skały? Sadziłem, że im więcej tym lepiej.

masz bardzo wysokie PO4 przydało by się je obniżyć mófł byś dać ajkiś filtr wewnętrzny i np Phosguard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A np. kubełek mógłby być na te absorbery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może warto pomyśleć nad algae scrubber'em, myślę że mógłby sporo pomóc w Twoim przypadku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kubełek może być - ale nie na stale, to raczej kaskada

jak radzi Maciej - wyszoruj skałę w wodzie z podmianki (niewielkiej)

3-4 takie zabiegi i powinno być lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale od czego te gloniska? Zwierzaki mają się dobrze, nie widać aby coś im dolegało. Czy to możliwe że mam jakieś opóźnione dojrzewanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale od czego te gloniska? Zwierzaki mają się dobrze, nie widać aby coś im dolegało. Czy to możliwe że mam jakieś opóźnione dojrzewanie?

Tak jak koledzy wyżej już Tobie pisali. Warto zainwestować w sumpa. Raz ,że ogólny litraż ci się zwiększa co ma wpływ na stabilność akwarium. Dwa ,że w sumpie sobie wszystko "upchasz" co potrzebujesz. PS. z tym Hepatusem w 120 l to nieźle dowaliłeś. Coś czuje ,że za niedługo zobacze go w 80l jak patrze na to do czego zmierza to wszystko :blushing:


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale od czego te gloniska? Zwierzaki mają się dobrze, nie widać aby coś im dolegało. Czy to możliwe że mam jakieś opóźnione dojrzewanie?

Jak wyglądało akwarium z którego kupiłeś skałę? Może było zabagnione i teraz masz efekty - skała "dymi". Druga sprawa to chyba masz zbyt dużo skały. Teraz wygląda jak kopiec kreta. Wywal 1/3, rozbij to, co zostanie na 2 części - zrobi się miejsce na życie i wszystko będzie łatwiej oddychać, cyrkulacja się poprawi i nie będzie ci zalegał syf w głębi kopca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego 20kg to ja mam u siebie . Masz racje piszac im wiecej tym lepiej . Ale ty masz zdecydowanie za duzo , o gostach sie nie pisze ale wyglada to kiepsko i na bank masz tam martwe strefy . Usuwajac polowe (ja bym tak zrobil ) baniak sie powiekszy , poprawi sie cyrkulacja i zwierzaki sie poczuja lepiej .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z hepatusem wiem ze to masakra ale poprzedni właściciel go miał i jak kupowałem całe życie to go wziąłem jako całość, a tak na marginesie cały czas rozglądam się za większym baniakiem i chyba przyspieszę poszukiwania i zrobię tak jak piszecie z sumpem, ale po przesiadce na większe akwa nie chciałbym tych plag co mam teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wystartuj na nowej skale sorawdzonej moze byc martwa odgazowana lub ceramice . Popros kogos z okolicy kto ma pojecie o tym wszystkim i trzymaj sie jego rad.


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przy przeprowadzkach zawsze jest prawdopodobieństwo plag (mniejsze większe - ale jest)

piasek dałeś nowy czy używany ? - używany ... i prawdopodobieństwo wzrasta dość mocno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam taki sam problem tylko 100 % więcej.Zobacz na link:http://nano-reef.pl/..._40#entry917395.

Edytowane przez mateusz86 (wyświetl historię edycji)

60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, nie myślałem że ma za dużo skały może macie rację, że co za dużo to niezdrowo :dizzy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pozbądź się Hepatusa. Po drugie pożycz od kogoś małego borsuka (na 2-3mies max) po trzecie zredukować ilość skały, po czwarte zwiększyć i poprawnie ustawić cyrkulacje

I czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pozbądź się Hepatusa. Po drugie pożycz od kogoś małego borsuka (na 2-3mies max) po trzecie zredukować ilość skały, po czwarte zwiększyć i poprawnie ustawić cyrkulacje

I czekać.

Marcin jaka ladna czapeczka ja tez taka chce .

zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek mam używany tylko to jakiś drobny koral nie taki typowy piasek, a jak kupowałem życie od poprzedniego właściciela to korali tam nie miał tłumacząc się brakiem czasu i glonów też nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin jaka ladna czapeczka ja tez taka chce .

No przecież masz... :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za***iscie . Tylko mi ja sciagnij po swietach bo sie ludziska beda smiac .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.