Skocz do zawartości
witek2000

Duży problem z Po4

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Od ok 2 mcy mam duży problem z Po4.

Do momentu gdy akwarium działało na starym sumpie po4 było akceptowalne przez system tj.w granicach 0.12.Sump był mały ok 100 l .

Zrobiłem 4x wiekszy i więcej z komór (przedostatniej)dałem ok 50 l siporaxu.

Dodatkowo w akwa poszło ok 300 l swiezej solanki co b. Spodobało się lpsom i wezowidlom...ale nie o tym.

O te zamianie sumpie i położeniu siporaxu zaczął szybko rosnąć jeden parametr po4 dochodząc do blisko 0.5!

Zacząłem stosować rowe i po 4 spadalo w granicę 0.25 , później dałem fo36 i efekt jest podobny....coś w systemie oddaje mi masę po4. Moje podejrzenie padło na siporax (bo nic innego nie zmieniałem w systemie).Czy to możliwe ,że siporax moze tak długo oddawać po4 (był włożony nowiusienki nieużywany)do przegrody w nowym sumpie.Woda wpływa do niego od dołu i dalej góra ściąga ja pompa 12000tys/l.

akwarium 800l sump400 l.Parametry Ca Mg Ph T zasolenie w normie.Troszke no3 skoczyło z 10 na 20 może też to kwestia Siporaxu?

Czy siporax moze być źródłem ciągłej i Dużej emisji zanieczyszczeń???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na zachwianie równowagi biologicznej i dlatego masz nagły wzrost nutrientów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze taka kuracja: 10 ml wodki dziennie (jesli tam jest jakis solidny odpieniacz).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo vsv bo jest lepsze na fosforany i dobre bakterie do tego.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

A jakie jest no3 ? może jest na 0 poziomie i to może mieć wpływ na po4 u mnie jak za bardzo wyzeruje no3 to po4 rosnie,przy tej ilosci siporaxu to całkiem możliwe,wtedy sztucznie trzeba podbić no3

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przed siporaxem *którego rozumiem wcześniej nie było) masz jakąś filtrację mechaniczną (gąbka, włóknina)?

Może być tak że wcześniej nie miał się brudek na czym osadzać, a teraz robi to na siporaxie.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

A jakie jest no3 ? może jest na 0 poziomie i to może mieć wpływ na po4 u mnie jak za bardzo wyzeruje no3 to po4 rosnie,przy tej ilosci siporaxu to całkiem możliwe,wtedy sztucznie trzeba podbić no3

pozdr.Jarek

kolega napisał ze miał 10 i skoczyło mu do 20 (Troszke no3 skoczyło z 10 na 20)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed siporaxem mam na splywie skarpte i fizeline , ktore wymieniam co 2,3 dni...

Stosuje poza tym zwiększona ilością bakterii +dozowanie z pompki pozwki np pro-....

Edytowane przez witek2000 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax oryginalny, czy jakiś tańszy zamiennik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginał Sera z Niemiec....Mrożonki też.myje w RO przed karmieniem

...Naprawdę nie mam pomysłu na tą przyczyne Po4:(

Edytowane przez witek2000 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginał Sera z Niemiec....Mrożonki też.myje w RO przed karmieniem

...Naprawdę nie mam pomysłu na tą przyczyne Po4:(

A masz w sumpie refugium? Może to byłoby rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam refugium.Nie mam juz msc. Porostu nie mam pojęcia skąd od 2 mcy biorą się takie ilości Po4.Akwa nigdy nie należało do ideałów ale po4 przez 2 lata nie wchodziło na więcej niż 0.12-15....Tylko ten siporax mi chodzi po głowie...

Nie mam refugium.Nie mam juz msc. Porostu nie mam pojęcia skąd od 2 mcy biorą się takie ilości Po4.Akwa nigdy nie należało do ideałów ale po4 przez 2 lata nie wchodziło na więcej niż 0.12-15....Tylko ten siporax mi chodzi po głowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przed siporaxem mam na splywie skarpte i fizeline , ktore wymieniam co 2,3 dni...

wymocz świeżą fizelinę w RO i zmierz - może to tu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz pH wody ?

Czy sprawdzałeś RO czy jeszcze w miarę daje radę ?

Wysłane z NOKIA 3310


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam refugium.

Tylko ten siporax mi chodzi po głowie...

Może zaprowadź glony w sumpie. Złej roboty nie zrobią.

A jeżeli faktycznie podejrzewasz siporax zrób tak. Weź wode (2l?)z akwa, zmierz PO4, przenieś tam siporax i zmierz po 1-2h. Nie wysuszysz siporaxu, a jeśli to jego wina, to w tej objętości wzrost PO4 powinien być zauważalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph mam 8.1_8.3.Ro di nowe tds 000 za zywica....

Sprawdze ta fizelnine choć wątpię bo to pasek szer 4 cm i długie i 60 cm a grubość coś ok 3 mm....

Sprawdze też siporax w niej solance czy faktycznie oddaje Dużo po4....

Edytowane przez witek2000 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dobrze radzi, jak masz NO3 rzędu 20 to tylko tak.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano pomiary Po4 (średnia z 3 pomiarów)

W akwa 0.34

W odciekuz filtra flu. Żywica fe36(1l) 0.30

Żywica chyba jedna z najlepszych .Mam ja w filtrze od tygodnia.Nie daje rady.az boję się pomyśleć co będzie jak straci właściwości....

Późnej zrobię test z fizelina i siporaxem...

Ale ...Nie napisałem jeszcze o jednej sprawie Otóż przed zmiana sumpa i dołożeniu 50l Siporaxu miałem w akwarium 20 dniowa kuracje na ospę lekiem polyp lab. Po kuracji zmeniem sumpa i ddalem sporax +ta duza podmiana wody, o ktorej pisalem wczesniej.Ozywiscie o nowego sumpa wrzuciem na tydzien 2 l wegla zgodnie z zalecenem prod. leku...

Moze ta kuracja ma wplyw?Skala w akarium ma 4 lata....moze lek spowodowal jakas niepoaana reakcje w zbiorniku?

Uwazam ,ze to nienormalne aby system produkowa tyle po4 przez tak dlugo....bakterie leje systematycznie podwoje dawki , podwojna dawke pozywki.Cyrkulacja w akw naprawde silna obieg tez...chyba zrobie reset akwa szybciej niz zakladalem....

pozdr

w.

Edytowane przez witek2000 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lek wybil Ci cala flore bakteryjna mozesz miec dojrzewanie zbiornika na nowo.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no prosze ... jezeli to lek -ten magiczny lek plyb lab to moze ktos kto go stoswal w pelnej kuracji potwierdzi , ze ma wplyw na wysoke fosforany....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lek nie ma wplywu tylko wybil Ci flore bakteryjna a to przelozylo sie na wzrost parametrow wody od reki tego nie naprawisz moze to potrwac pare miesiecy jak przy starcie nowego zbiornika.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no Piotr ma to sens co piszesz....to utwierdza mnie tylko w przekonaniu aby nie stosowac zadnej "chemii"....przez 3 lat tego nie robilem ,az sie skusilem na ten lek cud..ech...

no nic dzis podmiana na probiotycznej soli , bakterie i lekko zwieksze dawkowanie np pro-...w takim razie pozotaje znowu czekac...

dzieki

w.

Edytowane przez witek2000 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z PO4 mam też od jakiegoś czasu problem, ale u mnie to oddaje go skała Salifert mi pokazywał 0,5 a Hanka pokazała 1,03 ale póki co stosuje doraźnie tylko Microbe Lift wieczorem mleko się zrobi ale zawsze coś obniży

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiosna mam zamiar przejsc na nowe akwa... system chce oprzec na sztucznej skale. Do tego czasu jednak musze powalczyc mocno z po4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.