Skocz do zawartości
Ceragl

40x40x40 Kraków

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Przemek78 napisał:

Wymiary komina w głównej mierze determinuje długość grzebienia, z kolei długość grzebienia zależna jest od założonej wydajności obiegu. Czyli jeśli Twoje akwarium ma 64 litry to obieg powinieneś założyć na poziomie 700 lt/h, posługując się tym kalkulatorem (link poniżej) wyliczamy minimalną długość grzebienia oraz wymaganą średnicę rur. W twoim przypadku wychodzi 7,5cm dł. grzebienia i 1/2 cala rury- w tym przypadku akwarium jest niewielkie a ponieważ w kominie będą znajdowały się przynajmniej dwa przeloty a najlepiej 3 to z technicznego punktu widzenia komin musi być szerszy niż te 7,5cm. Czyli licząc, że potrzebujesz wywiercić 3 otwory po 27mm plus przerwa między nimi powiedzmy 30mm to Twój komin powinien mieć około 20 cm szerokości i około 10cm głębokości. Pozostaje wysokość, która musi zapewniać możliwość regulacji, pewnej zmiany poziomu wody w kominie, powinno być też około 20-25cm. Oczywiście można by trochę to zmniejszyć, szczególnie jeśli powrót pójdzie na zewnątrz poza kominem, ale wtedy robi się mniej funkcjonalnie.

Idzie tp://reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

http://reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

http://reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

Przemek wielkie dzięki za konkret. O coś takiego mi chodziło :) teraz już wiem jakie wymiary.

A czy jakąś pompkę obiegową do tego litrażu mógłbyś poradzić? Wysokość na jaką musi wynieść to ok 80cm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za małe te pompy ;)

ja w 30x30x30 mam FA-1000 na wysokości 1m ma ona max 500l

teraz szukam juz cos w okolicach 2500l/h by na tym 1 m mieć te 1200-1500l/h


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po co Ci tyle dla 30 litrów? Takie pompy jak wymieniłem wystarczą, po co niepotrzebnie dodawać sobie watów (masz różnicę między 9W a 32W) i gonić tę wodę z góry na dół. Odpieniacz i tak przerobi tyle ile sam ma wydajności a nie tyle ile wydajności ma pompa obiegowa, podobnie z innymi urządzeniami jak filtry przepływowe itp. Dziesięciokrotna objętość na godzinę w zupełności wystarcza. U siebie miałem jakąś pompę za 40zł o wydajności 800 lt/h, pompowała na około 1,1m, nie wiem jaka była wydajność w takiej konfiguracji ale niczemu to nie szkodziło.

Autor ma 64lt i podnosi wodę na 80cm- pompa o wydajności 800 lt/h i wysokości podnoszenia 1,45m jest w zupełności wystarczająca, dawanie więcej to bezsens

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile będzie miała z tych 800 na 80 cm 300 bo więcej raczej nie

Nie pisze ot tak sobie. U siebie widzę braki w obiegu wody w akwarium i sumpie szczególnie w refu. W akwa obieg wspomaga Koralia nano 900. Jest słabo...


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może 300 a może 500... dobieramy 10x objętość + lekki zapas ale odnosząc się do nominalnej wydajności pompy. Na forum jest wiele dobrze funkcjonujących zbiorników, które mają jeszcze mniej. Moim zdaniem większe pompy do takich zbiorników (do 60-70 lt) to nadwyżka formy nad treścią. Zważywszy szczególnie na kwestię poboru prądu.

Tak w ogolę to dziwię się, że u Ciebie w 30 litrach jedna koralia 900 daje jak to określiłeś "słaby" efekt, może jest z nią coś nie tak albo masz zły pogląd na pojęcie odpowiedniej cyrkulacji w akwarium.

 

No i po co Ci w refugium taki przepływ? Jakiej wielkości masz to refugium?

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przegrody w sumpie nie są standardowo ustawione i nie mam jakotakiego wymuszonego obiegu

Woda pokonuje hmm jakby to zobrazowac literę U - mozesz zobaczyć to w moim wątku teraz jak spagetti sie rozrosło widze że woda prawie stoi


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za porady, coś na pewno wykorzystam.

A teraz mam inne pytanie. Zastanawiam się jaką skałę wykorzystać. Waham się między żywą skałą, a Real Reef Rock. Podzielcie się jakimiś opiniami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również jestem ciekaw opinii na temat skały. Kiedyś też pytałem o to i więcej głosów było za żywą skałą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic? Żadnych jakiś doświadczeń swoich do podzielenia się? Może ktoś miał do czynienia i z jednym rodzajem skały i z drugim i może coś powiedzieć? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kanio10 napisał:

Nikt nic bo każdy ma inne zdanie, doświadczenia jeżeli chodzi o skalę. Osobiście jeżeli bym stawiał nowy zbiornik zmieszal bym 50/50 - moim zdaniem to dobry wybór. 

Może to być ciekawe rozwiązanie :) nawet z punktu przyglądnięcia się, która skała jak się zachowuje i dojrzewa :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie startuję i zdecydowałem się na suchą skałę Marco Rocks. Na 240l zbiornik ułożylem 26kg suchej skały. Ponadto planuję dodać do zasolonej już wody około 5 kg żywej.  Mam nadzieję, że będzie to dobra proporcja (czas pokaże).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blisko coraz bliżej :)
Dotarło już akwarium, ładnie wykonane, zadowolony jestem. 

Dotarła też hydraulika teraz czas ją skręcić. Czy tak jak stoi śrubunek tak go wkręcić w komin? Plastik od dołu, gumowa uszczelka gumowa od góry? I jakie macie doświadczenie, czy rurę od dołu do tego śrubunku wklejać czy wystarczy ją wcisnąć w przelot? Bo tam w sumie jest jakaś uszczelka, która powinna trzymać. 

I czy jest może jakiś uprzejmy morszczak z Krakowa, który miałby wodę z podmianki na start?? :) 

new akwa.jpg

śrubunek.jpg

Ma ktoś może jakieś makro glony do podzielenia się lub sprzedania?? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śrubunek zakładasz w takiej pozycji jak na zdjęciu i nic nie musisz wklejać tylko skręcasz. Uszczelki, czarna u góry, biała od dołu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śrubunek spoko , poręczny , uszczelka trzyma bez problemu ,można musnąć wazeliną lub silikonem ,ułatwi operowanie rurką i uszczelnienie .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, maciej01 napisał:

Śrubunek zakładasz w takiej pozycji jak na zdjęciu i nic nie musisz wklejać tylko skręcasz. Uszczelki, czarna u góry, biała od dołu.

 

Godzinę temu, SU1 napisał:

Śrubunek spoko , poręczny , uszczelka trzyma bez problemu ,można musnąć wazeliną lub silikonem ,ułatwi operowanie rurką i uszczelnienie .

Dzięki Panowie za wyjaśnienie :) śrubunki wkręcone, zawór i rury sklejone. Jak czas pozwoli to zaleje dzisiaj i zobaczę jak całość działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam żywą skałę i następnym razem przy nowym zbiorniku raczej się zdecyduję na sztuczną. Z tej cały czas wychodzą mi jakieś dziwne stwory, niektóre wężopodobne ... nie w moim guście.

Jeśli jeszcze chcesz Ceragl trochę wody krakowskiej, to się chętnie podzielę. Mam baniak 80 l i co tydzień podmieniam 10. Napisz na prv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa mi się pytanie, czy jest sens kupować żywy piasek, który trochę kosztuje czego nie da się ukryć. Jakie macie swoje doświadczenia? A może ktoś miałby trochę na zbyciu? Choćby z "garść" zawsze jakieś bakterie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) cierpliwość popłaca. W końcu wszystko dotarło i akwa zalane :)

64l plus sump ok 20l

Lampa: LED DIY

Odpieniacz Resune SK-300

w sumpie małe DSB i Refugium ze spaghetti.

Siporax ok 1l

Pompa Jebao FA-1000

Grzałka Aquel Comfort Zone 75W

Skała 6kg Real Reef Rock

Dolewką: grawitacyjna

Sól: Blue Treasure Reef Sea Salt

         Jeśli chodzi o skałę, to jest na prawdę śliczna i układa się bardzo dobrze. Akwa zalane w połowie świeżą woda w połowie woda z działającego zbiornika. Jeśli chodzi o parametry na chwilę obecną to:

ph ok 7,7-7,8 ( zastanawiam się dlaczego nie jest ciut wyższe)

kH 8-9

temp: 25,4 do 26 (niby comfort zone ma trzymać 25 plus minus 0,2 a jest cieplej niż bym chciał :/ a nie ma opcji regulacji. chyba ze taka temp to jeszcze nie problem. 

zasolenie 1.026

Mg: 1200/1220

Ca: 380/400

PO4 I NO3 zerowe, jeszcze pewnie dojrzewanie nie wystartowało

NO2 ok 0,1-0,2

NH4 też coś wyskoczyło, nie pamiętam dokładnie ile

                  Odpieniacz przeszedł lekki tunning, ale jeszcze nie produkuje piany, zakładam, że jeszcze nie ma z czego. Jeśli jestem w błędzie to poprawcie mnie. 

      Jeszcze chcę dorzucić odrobinkę piasku. 

 

morskie 2.jpg

morskie sump.jpg

morskie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura 26° to nie problem. Komorę pod DSB masz źle zaprojektowaną, w takim układzie komory jak masz teraz obieg powinnien być mniejszy, żeby nie wymywał piachu bo te DSB masz teraz może w 1/3. Tak po za tym, to piachu jest za mało.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że temperatura to nie problem. Choć zastanawiam się czy coś z grzałką jest nie tak, bo miała być dokładna a trochę jej brakuje :/

Dzięki za uwagę odnośnie DSB, tylko zdjęcie nie pokazuje wszystkiego. W tej komorze ta część z przodu ma mało piasku bo są tam glony wrzucone, druga połowa komory jest przedzielona i tam jest ok 11-12cm piachu. 

Niestety na większy sump nie było miejsca, więc jest co jest. 

Edytowane przez Ceragl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie dolewki grawitacyjnej.

Wężyk doprowadzający wodę do dolewki jest cały czas podłączony pod ciśnieniem z RO czy masz tam jakąś pompkę? Chcę sobie sprawić dolewkę ale nie mogę tego rozgryźć. Myślę nad automatyczną ale grawitacyjna też nie jest głupia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sama nazwa podpowiada , "dolewka grawitacyjna" . Masz zbiornik z RO powyżej zbiornika w którym ma być uzupełniana woda , jak zawór sie otworzy woda spływa w dół do "akwarium" .

Można to podłączyć bezpośrednio pod RO , ale trzeba założyć zawór odcinający . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.03.2017 o 09:01, rafik25 napisał:

Mam pytanko odnośnie dolewki grawitacyjnej.

Wężyk doprowadzający wodę do dolewki jest cały czas podłączony pod ciśnieniem z RO czy masz tam jakąś pompkę? Chcę sobie sprawić dolewkę ale nie mogę tego rozgryźć. Myślę nad automatyczną ale grawitacyjna też nie jest głupia.

Sorry za zwłokę.

Ja mam podłączony wężyk do dolewki a koniec wsadzony po prostu do butelki 5l z woda RO-DI. Wiadomo butelka wyżej niż poziom dolewki w sumpie. Myślałem o dolewce automatycznej ale trochę szkoda mi było kasy chwilowo wiec wziąłem grawitacyjną i póki co jestem całkiem zadowolony. Trochę duże mam parowanie, ale dziś założyłem szybki przykrywające zobaczę jaka będzie różnica w ilości jaka idzie z dolewki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.