Skocz do zawartości
Ceragl

40x40x40 Kraków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich posolonych, szczególnie z Krakowa :)

Pomału kończę zbieranie sprzętu na kostkę 40x40x40 (w końcu, bo był mały poślizg, ale się udało)

Planowany sprzęt:

Akwa 40x40x40

Filtr: FZN 3

Grzałka: Aquel Comfort Zone Fix 50W

Cyrkulacja: JVP-110

W filtrze: siporax, phosguard, purigen

Odpieniacz: prawdopodobnie: Resun SK-300

Oświelenie: Ledy DIY

I teraz mam jeszcze dwa,no trzy dylematy.

1) Co wziąć, użyć do mierzenia zasolenia? czy salimetr czy zainwestować w refraktometr?

2) I druga, jaką dolewkę? Czy bawić się w grawitacyjną? Trochę taniej będzie, czy może jednak dopłacić i mieć automatyczną, np:

Levelautomatic v2. Korzystał ktoś? Jakieś opinie?

http://www.sklep.aqu...ompa-p-196.html

Czy może:

http://allegro.pl/do...5851479859.html

ale o tej nie znalazłem opinie, wygląda ok, pompę się dokupi do tego i powinno być. Ale ma może ktoś jakieś opinie na jej temat?

3) Skąd polecacie żywą skałę? czy z akwa-marin, jona fish, czy może z neta, z któregoś sklepu? eRybka, itp?

Pozdrawiam :) zdjęcia dorzucę jak juz wszystko przyjdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeszcze nie masz Fzn pomyśl o panelu filtracyjnym DIY, tym bardziej jeśli planujesz odpieniacz.

Co do dolewki, to u mnie na podobnym zbiorniczku szyba nakrywowa dość skutecznie ogranicza parowanie.

Dolewka ręczna ro jakieś 150 ml co 3 - 4 dni.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj i kup sobie refraktometr,będziesz pewniejszy pomiarów ,spławiki są tańsze ale mniej dokładne.

Jeżeli chodzi o dolewkę możesz robić to z "ręki" ale żeby nie myśleć o tym iż trzeba dolać wodę kup automatyczną i wtedy zapominasz o tym .

Skałę mozesz kupić w każdym z wymienionych przez Ciebie miejsc ,podjedź tam gdzie masz bliżej ,wybierzesz sobie takie kawałki jak Tobie pasują

Edytowane przez mt4m (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeszcze nie masz Fzn pomyśl o panelu filtracyjnym DIY, tym bardziej jeśli planujesz odpieniacz.

Graiveth dobrze radzi, ja wystartowałem na FZN a teraz żałuję, że nie poszedłem chociażby w panel - nie mogę sobie poradzić z filmem na powierzchni wody i co chwilę kombinuję, przerabiam aż w końcu postanowiłem pójść w nowe szkło i zrobić przynajmniej panel bo oczywiście lepszy byłby sump.

Ja mam dwa spławikowe i jeszcze jeden taki z podnoszącą się wskazówką i każdy pokazuje inaczej, więc biorę średnią, więc jeśli masz kasę to kup refraktometr...

Odnośnie skały to ja kupowałem w e-rybce z wysyłką kurierską ale szału nie było, zdecydowałem się na taką opcję bo potrzebowałem tylko 4-5 kg - teraz jakbym kupował to pojechałbym osobiście coś wybrać do jakiegoś akwarystycznego.

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dorobiłem skimmer do kaskady FZN 3 zbiera wszystko z powierzchni , koszt około 10 zł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dorobiłem skimmer do kaskady FZN 3 zbiera wszystko z powierzchni , koszt około 10 zł .

Ja też próbowałem ale jakoś mi to nie działa, poza tym nie mam automatycznej dolewki i jak poziom wody spadał to ten skimmer nie działał tylko bulgotało powietrze w kaskadzie ale może coś źle zrobiłem. W każdym bądź razie na pewno panel będzie lepszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczę, że pewnie byłby i lepszy, ale na chwilę obecną nie mam miejsca na panel. Mam miejsce na akwa 40 na 40 i chcę to jednak wykorzystać na akwa a nie tracić miejsce na panel. A dodatkowo za jakiś czas będę musiał się przeprowadzić, więc łatwiej będzie mi przenieść takich rozmiarów akwa.

Dzięki za rady odnośnie refraktometru.

A czy jakąś dolewkę możecie polecić? Któraś z tych co podawałem linki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tej podanej na allegro, natomiast polecam Aqua Trend.

Używałem kilku, są proste i solidne.

Czujnik + całkiem estetyczny uchwyt nie zagraca Ci zbiorniczka.

Pozdrawiam


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wykorzystałem skimmer do filtra kubełkowego , koszt około 10 zł. jest kompletny , sam reguluje poziom wody ( działa na zasadzie pływaka ) , trzeba tylko wywiercić odpowiedni otwór w rurce kaskady .

Koniecznie skimmer musi być z boku kasakdy nie na przeciwko wylotu wody ( nie będzie zbierał wtedy wszystkiego z powierzchni ) . Też nie mam dolewki automatycznej , dolewam z ręki .

Edytowane przez Macc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczę, że pewnie byłby i lepszy, ale na chwilę obecną nie mam miejsca na panel. Mam miejsce na akwa 40 na 40 i chcę to jednak wykorzystać na akwa a nie tracić miejsce na panel.

Panel jest w akwa :) więc nic nie tracisz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wykorzystałem skimmer do filtra kubełkowego , koszt około 10 zł. jest kompletny , sam reguluje poziom wody

Przepraszam kolego Ceragl, że śmiecę Ci w temacie (a może w sumie to i Cię zainteresuje) ale właśnie po podpowiedzi Macc'a zakupiłem coś takiego (koszt 23 pln'y na allegro):

post-14479-0-59036300-1482177175_thumb.jpg

Spróbuję podpiąć pod swoją kaskadę może to rozwiąże mój problem?

Panel jest w akwa :) więc nic nie tracisz ;)

Nie tracisz, a jednak tracisz jakieś 10 cm po długości przestrzeni dla Nemo :smiling:

Ale co prawda to prawda - Graiveth dobrze radzi, bo też chciałem zamienić moje 25l na kostkę 40x40x40 i oddzielić w środku panel ale na razie potestuję jeszcze moje 25l

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tracisz, a jednak tracisz jakieś 10 cm po długości przestrzeni dla Nemo :smiling:

Ale co prawda to prawda - Graiveth dobrze radzi, bo też chciałem zamienić moje 25l na kostkę 40x40x40 i oddzielić w środku panel ale na razie potestuję jeszcze moje 25l

No właśnie tracę te 10cm, co jednak na tej wielkość jest akwa jest ubytkiem. Zresztą, to akwa to początek przygody z akwarystyką morską. Kiedyś na pewno będzie większe z sumpem i innymi bajerami, ale gdzieś się trzeba nauczyć i od czegoś zacząć :)

Panel jest w akwa :) więc nic nie tracisz ;)

Trochę mi szkoda tych 10cm. Ale zgadzam się co do panela. No ale, jakiś kompromis trzeba zrobić :)

Edytowane przez Ceragl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś się orientuje czy jest jakaś istotna różnica w dolewce Levelautomatic V2 a SW?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś się orientuje czy jest jakaś istotna różnica w dolewce Levelautomatic V2 a SW?

Różnią się wielkością czujników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 52 litry i panel boczny DIY.

Też startowałem z Purigen i innymi cudami techniki.

Po miesiącu wszystko wyrzuciłem i akwarium dojrzewało ok. 3 miesięcy, głównie cyjano w panelu.

Raz na jakiś czas wsadziłem trochę węgla na małym filtrze wewnętrznym (chińczyk za 18zł.)

Jaki plus był prowadzenia akwarium bez żadnych cudownych dodatków - Święty spokój:)

Wiadomo, że każdy prowadzi inaczej i różne rzeczy się dzieją z akwarium.

Jednak im mniej będziesz kombinował tym lepiej.

Ja dolewałem z butelki 5l. RO.

Spławik zwykły SERA, tylko sprawdziłem u kolegi czy jest ok.

Oświetlenie zrobiłem (ze szwagrem) LED DIY i nawet twarde nie marudziły.

Sól Aquaforest zmieniłem na Red Sea po dojrzewaniu i pięknie się sprawdziła.

Poszukaj aktywnych użytkowników na forum, z dużą wiedzą i czerp garściami z tej wiedzy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnią się wielkością czujników

Który lepszy jeśli czujniki mają być w akwa, a nie w panelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa bedzie stalo na szafce? Jesli tak to czemu nie zrobisz sumpa? Szybko zauwazysz jego zalety a przy okazji schowasz wszystkie graty jak termometr, dolewke, odpieniacz, nawet male glonowisko sie zmiesci czy siporax

Co wiecej bedziesz mial doswiadczenie jak zbudowac sump pod wieksze akwa tak zeby byl dla ciebie najbardziej funkcjonalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blisko coraz bliżej, już prawie wszystko jest. Osmoza podłączona przed chwilą, jeszcze korpus na żywice ma dojechać i akwa we wtorek.

Mam pytanie odnośnie startu. Bo mam możliwość zdobycia 60l wody z gotowego zbiornika. Czy to dobry pomysł na start, żeby zalać cały zbiornik wodą z dojrzałego zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto skorzystac z tej wody wg mni. Ja tak startowalem i nie zaluje.


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto skorzystac z tej wody wg mni. Ja tak startowalem i nie zaluje.

Dzięki śliczne za odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też startowałem 2 razy na wodzie od znajomego.

Polecam o ile ma stabilny zbiornik:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jednak się porobiło. Firmie coś się podziało ze sprzętem i nie dostałem akwa jak było planowane. Z jednej strony szkoda, a z drugiej przyszedł mi pomysł, że może tak jak niektórzy pisali, żeby zrobić sumpa do tego :) i więcej wody w obiegu i będzie okazja do nauki. I mam pytanie z tej racji. Chciałbym dokleić komin zewnętrzny do kostki. Jaki wymiar polecacie? czy 20 długości (pod grzebień), 20 wysokości i 10 głębokości wystarczy? I jakiej wielkości otwory? Czy np jeśli chce przeloty 20mm to otwór jak będę zamawiał ma być 28mm? dobrze to rozumiem?

A co do sumpa to wymiar 40x40x25 (25 to wysokośc, na więcej mi szafka nie pozwoli:( starczy?) i jak zrobić? 3 przegrody? w jednej spad i tam odpieniacz potem szyba 16cm i następna 15cm lub 14cm i w ostatniej pompa obiegowa. szerokość przegród: tam gdzie odpieniacz 15cm, środkowa z mediami 15cm, powrotu 10cm.

Otwarty na porady i sugestię jestem :) pomóżcie i poradzcie!!

Akwa bedzie stalo na szafce? Jesli tak to czemu nie zrobisz sumpa? Szybko zauwazysz jego zalety a przy okazji schowasz wszystkie graty jak termometr, dolewke, odpieniacz, nawet male glonowisko sie zmiesci czy siporax

Co wiecej bedziesz mial doswiadczenie jak zbudowac sump pod wieksze akwa tak zeby byl dla ciebie najbardziej funkcjonalny

zainspirowałeś mnie żeby spórbowac sumpa :) więcej zabawy, bo jest mi to obce, ale się nauczę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś rady/opinie/sugestie odnośnie wymiarów??? Będę bardzo wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary komina w głównej mierze determinuje długość grzebienia, z kolei długość grzebienia zależna jest od założonej wydajności obiegu. Czyli jeśli Twoje akwarium ma 64 litry to obieg powinieneś założyć na poziomie 700 lt/h, posługując się tym kalkulatorem (link poniżej) wyliczamy minimalną długość grzebienia oraz wymaganą średnicę rur. W twoim przypadku wychodzi 7,5cm dł. grzebienia i 1/2 cala rury- w tym przypadku akwarium jest niewielkie a ponieważ w kominie będą znajdowały się przynajmniej dwa przeloty a najlepiej 3 to z technicznego punktu widzenia komin musi być szerszy niż te 7,5cm. Czyli licząc, że potrzebujesz wywiercić 3 otwory po 27mm plus przerwa między nimi powiedzmy 30mm to Twój komin powinien mieć około 20 cm szerokości i około 10cm głębokości. Pozostaje wysokość, która musi zapewniać możliwość regulacji, pewnej zmiany poziomu wody w kominie, powinno być też około 20-25cm. Oczywiście można by trochę to zmniejszyć, szczególnie jeśli powrót pójdzie na zewnątrz poza kominem, ale wtedy robi się mniej funkcjonalnie.

Idzie tp://reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

http://reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

http://reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.