Skocz do zawartości
slovy

Gusta kulinarne, czyli czego według waszych upodobań nie może braknąć na stole wigilijnym.

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy czkamy na tą chwilę kiedy to zasiądziemy przy stole Wigilijnym.

Pochwalcie sie swoimi upodobaniami kulinarnymi.

Być może na waszym stole znajdzie się coś, czego nie znajdziemy w innych regionach naszego kraju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie karp po żydowsku obowiązkowy, bez niego nie ma wigilii. To potrawa ze wschodu i nie znam nikogo, kto mialby na stole karpia w szarym sosie. Reszta to standard, barszcz z uszkami, pierogi, karp smazony. Sama jestem ciekawa co u kogo ciekawego na talerzu w wigilię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karp wędzony (przeze mnie).

Reszta standard,


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas:

1. barszcz czerwony kiszony z uszkami

2. pierogi z kapustą i grzybami, ruskie

3. ryba smażona, w tym roku łosoś, groch z kapustą

4. gotowana fasola jasiek ze stopionym masłem i pieprzem

5. kluski z makiem

6. kutia

i biegające 8 kotów (nasze tylko 2), które przemówią ludzkim głosem...


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

makówki i moczka , reszta raczej standard


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryba w szarym sosie, moczka, makówki, makaron z makiem, groch z kapustą, barszcz z fasola Jaś lub z uszkami;)


425b50f54c189bfa14c0e1e2990d0013u621a149

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zupa rybna (z karpia), a na drugie danie karp smażony i kapusta z grzybami. Później ciasta, pierniki i makówki. Kiedyś jadło się na Śląsku jeszcze "siemieniotkę", ale od czasów mojej prababci nikt jej już u nas nie robi. A próbowałem może ze dwa razy w życiu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem dzisiaj

Zupa śledziową

Pierogi z kapustą

Pierogi ruskie

Barszcz czerwony z uszkami

Karp smażony na maśle klarowanym

Szczupak tak samo..

Szkoda , że nie widziałem wcześniej , że Romek wędzi byłoby jakieś urozmaicenie he..he..

Wszystko zgodnie z tradycją dobre i w odpowiedniej ilości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do siemieniotki vel konopiotki, to moja koleżanka z pracy robi na kazda wigilię. Kiedys przyniosła do pracy żebyśmy skosztowaly, ale nie podeszła mi ta zupa, a oni się nią zajadają. Próbowałam tez śląskiej moczki i makowek, ale tez tak srednio na jeża. Tata kiedys robił kutie, o ile nie wyszła mu za słodka, to mi smakowala, ale moim przysmakiem jest karp po żydowsku i tankuje go do oporu, nic innego juz sie nie miesci. Babcia robi tez pierogi drozdzowe z kapustą i grzybami, smazone w glebokim oleju jak pączki. Uwielbiam je. Sama tez ze dwa razy je robiłam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karp smazony , uszka z czerwonym barszczem , pierogi ruskie , golabki z kasza gryczana , cebulka i borowikami i z wielka iloscia maselka :) .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wesołych Świąt .Kapusta kiszona, smażona na oleju z grzybami .Reszta jak zwykle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I zapomnialem polski chlebek z polskim maselkiem a to u nas wielki rarytas :) .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie dzisiaj zadnego swieta nie bylo,gdyz jestem zaproszony na jutro do moich Anglikow a oni jak wiadomo obchodza 25 XII.Na te okazje przez pol dnia bawilem sie z barszczem czerwonym z uszkami.Wsadzilem w to wiele serca i wciaz nie bylem zadowolony z klarownosci barszczu,ze nawet chcialem do niego podpiac odpieniacz,hehe...Uszka z kapusta i grzybami wyszly mi dobrze i w dwie godziny sie uwinalem z nimi...Jak moim przyjaciolom te barszczyk nie podejdzie to sie zalamie i powiesze na kablu od odpieniacza...Smacznego...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysl z tym odpieniaczem do barszczu :) A jak barszcz nie podejdzie, to moze jakas salatka z alg nori, małże w einie, salatka z hepatusa, czy co tam masz w akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe,w zbiorniku mam tylko dwie malze,ktore zostaly po kolacji pare dni temu.Siedza tak i filtruja,choc do filtrowania nic nie ma jeszcze,jest sterylnie i mysle ze za jakies dwa miesiace zacznie dojrzewac...Zastanawiam sie czy bardziej klarowny jest moj barszcz czy woda w akwarium...Moja obsesja nie ma chyba granic...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak im barszcz nie podejdzie to daj im brukselke lub zielony groszek i beda w siodmym niemie :)


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie dzisiaj zadnego swieta nie bylo,gdyz jestem zaproszony na jutro do moich Anglikow a oni jak wiadomo obchodza 25 XII.Na te okazje przez pol dnia bawilem sie z barszczem czerwonym z uszkami.Wsadzilem w to wiele serca i wciaz nie bylem zadowolony z klarownosci barszczu,ze nawet chcialem do niego podpiac odpieniacz,hehe...Uszka z kapusta i grzybami wyszly mi dobrze i w dwie godziny sie uwinalem z nimi...Jak moim przyjaciolom te barszczyk nie podejdzie to sie zalamie i powiesze na kablu od odpieniacza...Smacznego...

Jeśli na polskim buraku to powinno być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opłatek

barszcz z uszkmi

kapusta z grzybami

śledzie w oleju i z cebula oraz z różnymi sosami i w sałatce

kutia

kluski z makiem

karp smażony i w galarecie

pierogi z kapustą i grzybami

gołąbki z kaszą gryczaną i sosem grzybowym na zmianę z kaszą gryczaną z sosem grzybowym

kompot z suszu z fasolą

racuchy z żurawiną lub jabłkami


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie karp po żydowsku obowiązkowy, bez niego nie ma wigilii. To potrawa ze wschodu i nie znam nikogo, kto mialby na stole karpia w szarym sosie.

Dnia wczorajszego spożyłem ostatnie dzwonko takiego karpia....następne za rok ;)

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.