Skocz do zawartości
n3on

Jak bezpiecznie lać NIE po równo?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od miesiąca leje Po RÓWNO Ballinga AF +1 +2 +3.

Rozpoczynałem z parametrami:

KH - 6.7

Ca -350

Mg - 1135

Po miesiącu lania parametry wyglądają tak:

KH - 8.2

Ca -360

Mg - 1140

Przez pierwsze dwa tygodnie lałem po 5ml/100l każdego roztworu, a przez ostatnie dwa tygodnie zwiększyłem do 10ml/100l.

Moje pytanie jest na spępujące:

W jaki sposób mogę lać NIE po równo aby dojść do właściwych parametrów.

Logika podpowiada mi aby zwiększyć dawkę tylko dla roztworu +2 (ca+mg) a resztę zostawić jak jest ale wiem że Ballinga powinno lać się po równo bo ważna jest równowaga jonowa.

Wypowiedzcie się proszę bo nie znalazłem nigdzie informacji na ten temat w jak w bezpieczny sposób przejść proces podnoszenia parametrów na Ballingu AF.

Zaznaczam (z racji na wzbogacenie tego Ballinga innymi pierwiastkami) że w Akwarium mam mieszaną obsadę koralowców, trzy jeżowce, dwie krewetki, osiem ryb i mnóstwo ślimaków.


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to normalne że nie da się utrzymać równego dawkowania ballinga z AF.

Tu masz kalkulator http://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny/ Przy jego pomocy wyliczysz sobie dawki.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A to normalne że nie da się utrzymać równego dawkowania ballinga z AF.

Tu masz kalkulator http://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny/ Przy jego pomocy wyliczysz sobie dawki.

Kalkulator znam i jest super ale nie odpowiada na moje pytanie dlatego że:

- nie znam dokładnego składu chemicznego ballinga AF

- kalkulator nie podpowiada w jakim czasie i jakimi dawkami dojść do poprawnych parametrów

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proste, kupujesz proszki do ca i Mg, rozrabiasz sobie powiedzmy literek i lejesz z ręki małymi dawkami ( u ciebie powiedzmy 2 lub 3ml na dzień ). A ballinga z af nie ruszasz. I tak az osiągniesz zadowalające parametry .

Możesz też stosować "markowe " suplementy do podbijania ca i mg (tylko wyjdzie 100x drożej)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczynałem z parametrami:

KH - 6.7

Ca -350

Mg - 1135

Po miesiącu lania parametry wyglądają tak:

KH - 8.2

Ca -360

Mg - 1140

...

W jaki sposób mogę lać NIE po równo aby dojść do właściwych parametrów.

...

Wypowiedzcie się proszę bo nie znalazłem nigdzie informacji na ten temat w jak w bezpieczny sposób przejść proces podnoszenia parametrów na Ballingu AF.

Twoje Ca, Mg i kH ciągle idą w górę więc nie jest najgorzej. Musisz określić co to znaczy "właściwe parametry", bo zarówno przy Ca jak i Mg jesteś w okolicy dolnej granicy, więc też nie jest źle.

Jeżeli chcesz lać nierównego ballinga, to na pytanie o dawki sam sobie odpowiedziałeś. Jeżeli dobrze zrozumiałem Twój post, to średnio lałeś 15ml/100l na dzień i to spowodowało podniesienie Ca o 10 punktów a Mg o 5 punktów. Jeżeli płyny będziesz lał dalej w tej ilości i nie zwiększy się zapotrzebowanie to po kolejnym miesiącu podniesie Ci się Ca o kolejne 10 punktów a Mg o kolejne 5 punktów i tak sobie spokojnie dojedziesz do "właściwych parametrów", jeżeli zwiększysz dawkę będzie szybciej. To żadna wiedza tajemna.

Jeżeli będziesz bardziej niecierpliwy, to zajrzałem w swoje notatki i jak u siebie podnosiłem magnez to napisałem sobie tak: "Około 120g magnezu podnosi jego wartość o 90 punktów." Akwarium mam coś koło 300l więc bardzo podobne. Tu masz kalkulator proporcji http://magu.pl/proporcja-kalkulator, ewentualnie będziesz mógł sobie szybko przeliczyć dawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli robisz regularne, cotygodniowe podmiany wody, to rownowaga (nierownowaga) jonowa mozesz sie nie przejmowac.

To raczej obecnie sklad wody jest malo obiecujacy, (Ca 360 przy dosc solidnym kH 8,2).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To proste, kupujesz proszki do ca i Mg, rozrabiasz sobie powiedzmy literek i lejesz z ręki małymi dawkami ( u ciebie powiedzmy 2 lub 3ml na dzień ). A ballinga z af nie ruszasz. I tak az osiągniesz zadowalające parametry .

Możesz też stosować "markowe " suplementy do podbijania ca i mg (tylko wyjdzie 100x drożej)

Na pewno Twoje rozwiązanie wychodzi taniej. Ale mi na tym narazie nie zależy. Chciałem kompletne rozwiązanie razem z pierwiastkami śladowymi i wybrałem Ballinga AF. Tylko nie znam jego dokładnego składu chemicznego a chciałbym lać nie równo. Dlaczego? Bo czytałem ze optymalne Kh dla akwarium rządowego to okolice 8 Kh. Czytałem tez ze niektórzy maja 10 i jest wszystko w jak najlepszym porządku. Wiec teraz to trochę nie wiem czy łac równo wszystko pomimo ze Kh mam 8 ale z moich obliczeń wyjdzie ze zanim dojdę do Ca 400 i mg 1350 to Kh będę miał z 11 :-)

Konsumpcja jest bo przez pierwsze trzy tygodnie Kh poszło z 6.7 do 8.1 a przez ostatni tydzień poszło z 8.1 do 8.2

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje Ca, Mg i kH ciągle idą w górę więc nie jest najgorzej. Musisz określić co to znaczy "właściwe parametry", bo zarówno przy Ca jak i Mg jesteś w okolicy dolnej granicy, więc też nie jest źle.

Jeżeli chcesz lać nierównego ballinga, to na pytanie o dawki sam sobie odpowiedziałeś. Jeżeli dobrze zrozumiałem Twój post, to średnio lałeś 15ml/100l na dzień i to spowodowało podniesienie Ca o 10 punktów a Mg o 5 punktów. Jeżeli płyny będziesz lał dalej w tej ilości i nie zwiększy się zapotrzebowanie to po kolejnym miesiącu podniesie Ci się Ca o kolejne 10 punktów a Mg o kolejne 5 punktów i tak sobie spokojnie dojedziesz do "właściwych parametrów", jeżeli zwiększysz dawkę będzie szybciej. To żadna wiedza tajemna.

Jeżeli będziesz bardziej niecierpliwy, to zajrzałem w swoje notatki i jak u siebie podnosiłem magnez to napisałem sobie tak: "Około 120g magnezu podnosi jego wartość o 90 punktów." Akwarium mam coś koło 300l więc bardzo podobne. Tu masz kalkulator proporcji http://magu.pl/proporcja-kalkulator, ewentualnie będziesz mógł sobie szybko przeliczyć dawkę.

Dziękuję za twoją odpowiedź ale ja jednak nie chcę robić roztworów. Chciałbym bezpiecznie podnosić parametry przy użyciu Ballinga AF.

Chciałbym wiedzieć co to znaczy powoli? - czy to jest o 1 jednostkę Ca / Mg dziennie czy może o 5 jednostek dziennie - obliczyć ile potrzebuje lać umiem - wiem tylko że trzeba podnosić parametry powoli - nie wiem jednak jakie to tempo :-)

Druga sprawa to niewiem jaki jest właściwy, najbardziej optymalny poziom Kh - wyżej napisałem skąd moje wątpliwości.


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ci może coś wyjaśni http://nano-reef.pl/topic/64668-bezpieczna-szybkosc-podnoszenia-ca-mg-kh/ bo chyba o to ci chodzi


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ci może coś wyjaśni http://nano-reef.pl/...zenia-ca-mg-kh/ bo chyba o to ci chodzi

Fajny temat ale nie ma w nim odpowiedzi na moje pytania :-( i najważniejszego z nich czyli bezpiecznego tempa podnoszenia parametrów oraz nie równego lania Ballinga.


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz lac component 1 2 3 nierowno to bedziesz podawal nierowne ilosci dodatkow, ktore w tym ballingu sa rozrobione.

Tak to zmyslnie jest zrobione, ze najlepiej lac rowno.

Jak chcesz podniesc to nie componentami 1 2 3 tylko innymi proszkami/plynami, ktore podpijaja dany parametr i nie dodajac nic od siebie wiecej jak np samo Ca. Sa jeszcze madrosci o jonach dodatnicj, ujemnych jak one wplywaja i na co (chemikiem nie jestem).

Dodatkowo jak wiesz co to google to wpisanie frazy bezpieczne podnoszenie parametrow w akwarium morskim znajdzie Tobie taki temat

http://nano-reef.pl/...zenia-ca-mg-kh/ gdzie jedna wartosci podane sa i jak byk jest napisane, ze zalezy od baniaka i obsady. Swoja droga powielam link z posta wyzej :)

Wiem, wiem. Nie znalazles na forum przez wyszukiwarke.

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mu pisałem wyżej ale kolega nie za bardzo łapie widać..

Comp AF chce lać nie po równo to niech leje, pytał o bezpieczną formę takiego lania dostał tą samą odpowiedz w kilku wersjach ale mu się ona nie podoba


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch tygodniach nierównego sytuacja wygląda tak:

Lałem

+1 (Mg + Ca) po 20 ml / 100l

+2 (NaHCO3) po 8 ml / 100l

+3 (SBS) po 10 ml / 100l

Wynik

Kh - 8.1 - utrzymuje je już tak dwa tygodnie

Ca - 430

Mg - 1200

W tym momencie zaczynam lać po równo i z łapy będę tylko podnosił Mg.

 


2be237c8c1a392bde0e105de98876e4bu1407a1301.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.