Skocz do zawartości
matheroz

Pomoc w doborze oświetlenie do 270L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakładam nowy zbiornik 270... 90x50x60. Zastanawiam się nad obsadą ale raczej będzie mieszana z małą ilością miękasów. Posiadam już belkę 3x39W z poprzedniego zbiornika jednak stanowczo to będzie za mało, zdecyduję się raczej na power ledy o mocy 3W.

W tym momencie pojawia się pytanie ... Ile watów musiałbym dołożyć żeby oświetlenie miało wystarczającą moc dla obsady mieszanej i w jakim stosunku.

Może ktoś robił podobny projekt i może mi pomóc i doradzić :)

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ledów, ale mam zbiornik 90x50x50 i światło to 8x39 fakt 85% to sps. W sumie mam 312. Ty masz narazie 3 x 39 w wiec 117 w. Samych ledów myśle że w okolicach 200W to napewno bym dołożył.

Edytowane przez p_szubert (wyświetl historię edycji)

90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki szubert za rade, może ktoś jeszcze da jakieś pomysły ? Będę chyba zakładał około 50/60 diod

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, zastanawiałeś się nad diodami 10W???Bo właśnie jestem na etapie składania lampki no i znacznie uprościło mi to układ. fakt przeliczając na waty wychodzą drożej 10W, ale odpadają kabelki, podstawki, mniejsza liczba driverów... Są dostępne w handlu od uv/royal blur/blue/ no i miałe wszelkiej maści...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, zastanawiałeś się nad diodami 10W???Bo właśnie jestem na etapie składania lampki no i znacznie uprościło mi to układ. fakt przeliczając na waty wychodzą drożej 10W, ale odpadają kabelki, podstawki, mniejsza liczba driverów... Są dostępne w handlu od uv/royal blur/blue/ no i miałe wszelkiej maści...

Driverów ilość taka sama , tylko lutowania i klejenia kopa, "podstawki" są zbyteczne ,przydatne tylko gdy montaż śruba/pasta .

Ale przy 1 /3 W lepsza wydajność .

Mają soczewki i świecą tam gdzie trzeba a nie wszędzie dookoła .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem dzis na alledrogoi maxpect razor 180w z 2 świetlówkami po 39 w . Lampa ma tylko pół roku wię jeszcze półtora gwarancji . Wydaje mi się że nie drogo bo 1300zł. Taka lampa skręcona na 80% plus 2 razy 39w w zupełności wystarczy ci na 270l.

ktoś pisał ze 200w ledów i 4 x 39 w t5 . to w/g mnie za dużo . ledy licz gdzieś 0,6 0,7 w na litr .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/89821-s-waw-maxspect-razor-180w-2x39w-t5/

Lampa jest z forum a więc warto zapytać :-)

A co do 10W ...Na moje skromne oko driverów/W mniej...Zasilanie 24V, 1driver- 6diod 3W czyli 18W, albo 2diody 10W czyli 20W. Efektywny strumień światła rzędu 120st, a więc też nie ma świecenia po suficie, a wydajność tych led jest porównywalna (około 110-120lumenów/W)No ale każdy wybierze to co lubi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/...-180w-2x39w-t5/

Lampa jest z forum a więc warto zapytać :-)

A co do 10W ...Na moje skromne oko driverów/W mniej...Zasilanie 24V, 1driver- 6diod 3W czyli 18W, albo 2diody 10W czyli 20W. Efektywny strumień światła rzędu 120st, a więc też nie ma świecenia po suficie, a wydajność tych led jest porównywalna (około 110-120lumenów/W)No ale każdy wybierze to co lubi...

LED 10 /20 W .... to zespół 1W "chip" , połączonych szeregowo lub szeregowo/równolegle .

Wszystkie 50 szt Power LED 1W /3W możesz podłączyć pod dowolną ilość Driverów ,minimum 1 .Przy odpowiednim "podłączeniu" i odpowiednim zasilaniu /driverze .

.https://www.alibaba....0404692921.html

O pierwszy z brzegu ogarnia 22szt x"3W"

Gdzieś mi umknął podobny o mocy 120W , regulowany PWM i napięciem .

Rzekome LED 3W realnie mają 2,3W a 10W - 9W wiec obliczenia są nieprawidłowe :baby: .

Co do tego jak świecą , 10W LED to 9 sztuk 1W chip . Nie posiadają odbłyśnika i nie posiadają soczewki .

Kupując 10W naświetlacze zmieniam oryginalne led na 10x 1W i jest dużo jaśniej .Do tego 10tki często padają .( W naświetlaczach ) .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naświetlaczach mało kiedy jest używana jakaś pasta termoprzewodząca stąd często padają. Sposobów zasilania jest wiele, ja posłużyłem się tylko przykładem dosyć popularnego w swoich obliczeniach. O mocach realnych/teoretycznych i sprawności świetlnej nie ma co dyskutować- nie o tym temat.

Podałem tylko jeden z sposobów na budowę własnej lampy led do akwarium. Mam nadzieję że autorowi pozwoli to rozwijać swój zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie odświeżam temat

SU1

Właśnie się zastanawiam nad tym ... Zależy od tego jakie są wstępnie większe koszta po między tymi dwoma opcjami ? No i czy dużo więcej roboty ?

Wstępnie wybrałem taki zestaw 3W diod:

-20x Royal Blue 450nm

-10x Blue 465nm

-10x white 7000-9000k

-10x white 8000-10000k

- 4x Full Spectrum

- 3x UV 420nm

-2x cyjano

Około 177W

Nie wiem czy barwy białych są odpowiednie czy myśleć o innych zakresach ?

Chyba muszę od razu pomyśleć o chłodzeniu dla tego zestawu. Ogólnie diody będą na płytkach pcb a następnie przyklejony do aluminiowego radiatora który będzie obudowany plexi. T5 myślę o dwoch niebieskich i 1 białej

Nie wiem czy mój zamysł jest prawidłowy więc proszę o komentarz. Jeśli ktoś byłby w stanie mi pomóc w doborze zasilaczy i reszty byłoby super. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie trochę za dużo białego , ale można będzie kilka odłączyć w razie co (chyba że będzie PWM) .

Drivery bez PWM , na gotowo zasilane z sieci , bez zabawy podpinasz i masz .Choć można kupić z PWM w razie przyszłej zmiany , tylko cena sporsza .

Wschody /zachody trochę zabawy z układem , obudowy , zasilacze , kable gniazda ....

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stanowczo za duzo białych.ja jestem na ukonczeniu swojej lampy i z doswiadczenia wiem ze bedziesz miał za biało.tez robiłem to na 3w epistarach lecz mam do tego jeszcze dwie t5 54w. ledy białe w porównaniu do niebieskich dająwiecej swiatła. dla przykładu podam ci jak to u mnie sie skonczyło z doborem ledów:

16białych

20 royal blue

12 aktynika

30 blue

3 uv

3 czerwone

3 zielone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stanowczo za duzo białych.ja jestem na ukonczeniu swojej lampy i z doswiadczenia wiem ze bedziesz miał za biało.tez robiłem to na 3w epistarach lecz mam do tego jeszcze dwie t5 54w. ledy białe w porównaniu do niebieskich dająwiecej swiatła. dla przykładu podam ci jak to u mnie sie skonczyło z doborem ledów:

16białych

20 royal blue

12 aktynika

30 blue

3 uv

3 czerwone

3 zielone

Aktynika jakie ma zadanie ? czyli co polecasz mniej wiecej połowe białych do niebieskich ? jaki zasilacz używałeś ?

Mam też czasówki .. więc chyba kupię 2 zasilacze zeby zrobic dwa obwody i do tego czasówka

Pomoże ktoś dobrać zasilacz w przystępnej cenie ? Normalny i z PWM

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawdza się 1 do 3 (biały /niebieski) .

https://butiklamp.pl/zasilacze-pradowe-power-led/780-global-leader-power-1400ma-60w-42v-ip67-pradowy.html

Ten zasili 24 LED (równolegle 12 sztuk x2 )

Podobne widziałem do 120 W , także w wersji z PWM .

Gogle i ogień ... :D . 700 lub 1400 mA .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką barwę białych używacie najczęściej ? czy mieszacie np dwie różne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w poprzedniej miałem około 8000K , teraz nie miałem innych i wsadziłem 6400K i jest gorzej .Do nowej (większej ) zamówiłem 20000K i 10000K i 8000K . będą testy z doborem


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.