Skocz do zawartości
wacik80

Sump - problem z utrzymaniem wody w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

tak na prowizorkę (zanim kupisz dolewkę) to w każdej aptece kupisz "kroplówkę"

wiaderko 5-10l i ustaw żeby sobie kapało - nie będziesz musiał schodzić 2x dziennie żeby dolać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam też sumpa w piwnicy i miałem podobny problem. Powodem były skoki napięcia (woda spiętrza sie w akwa z powodu poziomych odcinków rur). Najtańszym rozwiązaniem jest podniesienie poziomu wody w komorze pompy o kilka cm (o ile masz zapas).

PS

instalacja wodna pierwsza klasa, a obok rurki od akwa ... jakby było tylko na chwile :p


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam też sumpa w piwnicy i miałem podobny problem. Powodem były skoki napięcia (woda spiętrza sie w akwa z powodu poziomych odcinków rur). Najtańszym rozwiązaniem jest podniesienie poziomu wody w komorze pompy o kilka cm (o ile masz zapas).

PS

instalacja wodna pierwsza klasa, a obok rurki od akwa ... jakby było tylko na chwile :p

Ale ma miejsce w ostatniej komorze to nie doleje wody tylko narzeka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle uważam że zmienna wydajność pompy nie może wpłynąć na poziom wody w sumpie. Parowanie -tak, nieszczelność-tak ale nie wydajność. Oczywiście przy założeniu że ta woda nigdzie się nie spiętrza (grzebień w pudełku??któraś komora sumpa??). Pomyślcie logicznie:

-pompa przelewa wodę do zbiornika

-dokładnie taka sama ilość wody przelewa się przez pudełko i wraca do sumpa(ponieważ układ naczyń połączonych dąży do wyrównania się poziomów)

-w sumpie woda od pierwszej komory do ostatniej ciągle w tej samej ilości wraca do pompy(przez każdą przegrodę przelewa się taka sama objętość jaką przepompuje pompa do zbiornika)

Wahania poziomu wody w ostatniej komorze pompy są spowodowane zmieniającą się objętością wody w obiegu(dlatego właśnie w niej umieszcza się automatyczną dolewkę).

Sprawdź wydajność grzebienia bo w Twoim zbiorniku głównym każdy centymetr wyżej wody na grzebieniu to około 8L wody(CZYLI OKOŁO 10CM NIŻSZY POZIOM W KOMORZE POMPY!!!!!). Jeśli woda sięga wyżej niż powiedzmy 1cm od nacięcia na grzebieniu to znaczy że nie wyrabia przelew/grzebień. Pomoże oczyszczenie grzebienia, poszerzenie szczelin albo wręcz wyłamanie kilku "ząbków"...To właśnie w tym miejscu szukał bym problemu z poziomem wody.

Inwestycja w stabilizator napięcia nie zmieni sytuacji, jedynie co polepszy trwałość/żywotność pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie zapowietrza się pudełko? Na pierwszej fotce widać że masz powietrze, mam u siebie pudełko przelewowe i od czasu do czasu muszę je odpowietrzyć, jeśli tego nie zrobię to poziom wody w akwarium się podnosi a w komorze pompy opada.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj też Andrzeju możesz mieć rację, nie zwróciłem na to uwagi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko od d*py strony zaczynasz bez obrazy , pudełko przelewowe i brak dolewki ,skoki zasolenia nie do przyjęcia brawo , ciekaw jestem kiedy ci się pudełko zapowietrzy i podłogę zalejesz ,pompa będzie pompować aż braknie całkiem wody w sumpie , ogarnij to i zrób jak należy komin lub przelew zewnętrzny za nim będzie za póżno na ratunek


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem temat i jest tak... Po dolaniu wody, w sumpie po godzinie (czasem po 10 minutach) brakuje wody.

Ale w akwarium jej nie przybywa, nawet przez rewizję się nie przelewa. Bardzo dbasz o czystość grzebienia.

Wykluczamy parowanie i zapowietrzenie pudełka. Myślę, że w tej sprawie powinieneś się jednak skontaktować z pobliską parafią :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry podłączę się pod temat, od razu mówię że na parafie nie idę ;)

Zawsze w nocy pompa jakby zwalnia i w kominie zaczyna brakować wody a w sumpie przybywa, pompa to jebao dc3000. I albo budzi mnie alarm za wysokiego poziomu wody w sumpie albo wcześniej przelewanie wody w kominie.

Wcześniej myślałem że to ślimaki siedzą przez dzień na spływie i w nocy jak ruszają na szyby to przepływ się zwiększa i pompa niewydala ale dziś po ogledzinach w dzień stwierdziłem że ślimaki śpią ale w kącie a nie na spływie. Co może być nie tegens?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moje dodane zdjęcia były zrobione zaraz po instalacji sumpa i całego podłączenia. Do obecnej chwili cały system starałem się dostrajać, wstawiony został zawór bramowy nad sumpem tuz przed spływem wody do komory zrzutu.

Co się tyczy grzebienia, odstępy między zębami są na tyle duże, że woda spokojnie spływa do pudełka, zarówno przy pompie Newa Jet jak i przy pompie Jebao DCT.

W poniedziałek dojdzie stabilizator więc postaram się napisać jak się zachowuje system po ponownym uruchomieniu.

Pudełko przelewowe zainstalowałem z osobistych przyczyn, widzę że nie wszyscy na forum traktują takie rozwiązanie poważnie, starając się za wszelką cenę narzucać komin jako jedyne rozwiązanie.

Pudełko mam od marca, jeszcze nie zdarzyło mi się, że się zapowietrzyło. Owszem, powiedzmy raz na tydzień usuwam z niego powietrze, jednak jest ono skumulowane przy samej powierzchni. Staram się utrzymywać spadek wody do pudełka około 1 cm, w przeciwnym razie woda zaczyna mocniej "chlupać" i się spiętrza, powodując szybsze zapowietrzenie pudełka.

Witam,

Moje dodane zdjęcia były zrobione zaraz po instalacji sumpa i całego podłączenia. Do obecnej chwili cały system starałem się dostrajać, wstawiony został zawór bramowy nad sumpem tuz przed spływem wody do komory zrzutu.

Co się tyczy grzebienia, odstępy między zębami są na tyle duże, że woda spokojnie spływa do pudełka, zarówno przy pompie Newa Jet jak i przy pompie Jebao DCT.

W poniedziałek dojdzie stabilizator więc postaram się napisać jak się zachowuje system po ponownym uruchomieniu.

Pudełko przelewowe zainstalowałem z osobistych przyczyn, widzę że nie wszyscy na forum traktują takie rozwiązanie poważnie, starając się za wszelką cenę narzucać komin jako jedyne rozwiązanie.

Pudełko mam od marca, jeszcze nie zdarzyło mi się, że się zapowietrzyło. Owszem, powiedzmy raz na tydzień usuwam z niego powietrze, jednak jest ono skumulowane przy samej powierzchni. Staram się utrzymywać spadek wody do pudełka około 1 cm, w przeciwnym razie woda zaczyna mocniej "chlupać" i się spiętrza, powodując szybsze zapowietrzenie pudełka.

post-26908-0-67919000-1483828413_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje pudełko odpowietrzam codziennie, a powietrze które zostaje zmniejsza przepływ co może powodować takie cuda.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.