Skocz do zawartości
Zebrak

Kostka 40x40x40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Chce postawić taką kostkę z kominem wewnętrzne.(pierwsza solniczka )

Teraz mam pytania

Czy taki komin 18x8 cm bedzie ok ,wydaje mi sie ze zabiera strasznie dużo miejsca

Ma ktoś może taki setup, może się wypowiedzieć (jakieś foty wrzucić)

Druga sprawa to sump 30x30x? bez odpieniacza za to chciałem 15cm piasku i glony.

Wiec pytanie teraz czy to ma sens w tak małym sumpie i jaką wysokość zrobic i czy

dokładać przegrody na gabki i ceramike i itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do komina to musisz sprawdzić ile miejsca zajmą Ci śrubunki. To one Ci ustalą minimalną wielkość komina.

Z drugiej jednak strony jeśli nie chcesz odpienicza to nie widzę za bardzo sensu dokładania sumpa ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już chcesz uprawiać zielone to lepiej pudełko , komin zajmie sporo miejsca w i tak małym zbiorniku .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej wielkości akwaria można spokojnie prowadzić bez sumpa , odpieniacza. Grzałkę zawsze można ukryć za skałą a jakieś tam media filtracyjne władować do kaskady .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jarek ma 100% rację. Szkoda roboty z tymi sumpami odpieniaczami w tak małym zbiorniku. Zresztą jest tu gdzieś duży zbiornik i bez odpieńka z wymagającymi acrami.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale, tylko na dobrej żywej skale!


Akwarium 120x55x50 330l, sump 130l, Ati 6x54W T5, H&S 200 na pompie Tunze 9420, dsb z refugium, vsv, obieg new jet 4500, cyrkulacja: 2x jebao rw-8 i tunze 4500, grotech tec 3 ng, pełny balling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tym sumpem to przerost formy nad treścią.

Zalezy jak dla kogo,ja postawilbym sump a zamiast komina wewnetrznego,ktory zbyt estetyczny nie jest,zrobilbym komin zewnetrzny,oszczedzajac tym samym miejsce w zbiorniku,mozliwosc manewru i ukrycia sprzetu...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jak dla kogo,ja postawilbym sump a zamiast komina wewnetrznego,ktory zbyt estetyczny nie jest,zrobilbym komin zewnetrzny,oszczedzajac tym samym miejsce w zbiorniku,mozliwosc manewru i ukrycia sprzetu...

możesz wrzucić jakąś fote jak to jest u ciebie albo linka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tego cale mnostwo,poogladaj sobie:https://www.google.fr/search?q=komin+zewn%C4%99trzny+nano+reef&rlz=1C1AVNE_enFR724FR724&biw=1366&bih=662&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjC46zd4a_RAhXFBBoKHQhKBnEQ_AUIBigB


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki iceberg

Już poczytałam o tych kominach.

Pozostaje kwestia sensu dsb i refugium w sumpie 30x30?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej kostce (50x40x40) też planuję komin zewnętrzny i sump (45x35x35) wydaje mi się, że przyniesie to prawie same korzyści. Sprzęt ukryty, dodatkowa ilość wody w obiegu, więcej miejsca na złoża i sprzęt, możliwość rozbudowy układu o właśnie dsb czy refugium...Minusem jest komplikacja systemu no i cena...Ale wygrała użyteczność :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja nadal będę twierdził ,że tak małe akwaria nie potrzebują sumpa aby być ładne . Po 3 latach posiadania akwarium o wymiarach 60x50x40 przełożyłem ryby i pozostałe korale miękkie i LPS'y do akwarium 60l bez sumpa ,odpieniacza . Nigdy dotąd LPS nie były tak napompowane ..... Pierwszy tydzień miałem lekkie dino ,ale teraz akwarium jest czyste ...Jakbym nie zakładał większego to taki litraż trzymałbym bez sumpa i odpieniacza .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kostkę 40x40x40 bez sumpa i odpieniacza od ponad roku, podpięty filtr kubełkowy z ceramiką, bo akurat miałem po słodkowodnym. To moje pierwsze akwarium morskie i troche z nim walczyłem, ale to raczej nie kawstia braku sumpa, a mojej wiedzy ;) Obecnie jest już całkiem spoko, co tydzień podmieniam 5l wody. Generalnie też uważam, że sump nie jest tu niezbędny, ale jak się ma możliwość to czemu nie. Zawsze można tam upchać sprzęt, a każde cm w takiej kostce są na wagę złota, do tego można zrobić dolewkę i akurat tego mi najbardziej brakuje w moim.

Jednak lepiej nie robić komina wewnętrznego, to małe akwarium i szkoda miejsca, lepiej jakieś pudełko przelewowe lub komin zewnętrzny jak koledzy radzą.

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz problem z podpięciem dolewki do akwarium bez sumpa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz problem z podpięciem dolewki do akwarium bez sumpa ?

Nie chce kolejnego sprzętu w akwarium, nie mam gdzie tego schować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce kolejnego sprzętu w akwarium, nie mam gdzie tego schować.

To nie chowaj .

LUg2MQl.jpg


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.