Skocz do zawartości
Engell1

masakra po powrocie z wakacji . . .

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po pierwsze Szczęśliwego Nowego Roku! choć mój jeżeli chodzi o akwa to zaczął się masakrycznie . . .

Właśnie wróciłem do domu po 16 dniach nieobecności . . .i jest kiepsko.

Nie wiem co się stało ALE korale wszystkie padły, jedyne to co ryby i krewetki żyją . . .

Akwarium musiało wylać bo w koło akwa jest ślad zaschniętej morskiej wody :( Żona mnie zabije jak się skapuje, że znowu zalane bo parkiet odchodzi . . .

Najważniejsze pytanie jak to się stało ???????

  • pompa obiegowa chodzi
  • odpieniacz . . no właśnie tu jest problem chyba, kubek był pełen wody czystej i widzę w szawce, że woda musiała się przelać przez sump ?? ALE JAK ?? w sumpie było ok. 15 litrów zbędnej wody mimo, że w akwa poziom wody jest normalny. Dolewka musiała już sporo niedolewać bo w zbiorniku wyparowało ok 1-2 cm wody. Ma ktoś jakiś pomysł co się stało i skoro wylała woda to dzięki bogu chyba tylko w koło akwa a nie całe mieszkanie . . . Za głupi jestem aby znaleźć w tej chwili odp. co się stało

CO TERAZ dalej robić . . . szczerze mówiąc to zastanawiam się nad rezygnacją z akwa ( znowu) :(

Szlag by to . . .


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze poprzez kubek chlapalo i poszlo jakos pod szafke ?

Edytowane przez ibiza (wyświetl historię edycji)

zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez kubek odpieniacza (przez te otwory wentylacyjne) mogło poleciec, ja tak kiedys miałem, też mi zachlapało szafkę - czujnika jeszcze nie miałem.

A mogło tak być że prądu nie było przez jakiś czas, woda spadła do sumpa, a on jej nie przyjął całej? Potem jak prąd ruszył, odpieniacz przelał, woda na parkiecie została a ubyło w akwarium?

Jaką masz dolewkę?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakies zegary manualne ? Sprawdz moze bedzie roznica w czasie .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadek z życia wzięty- sump był dwukomorowy, pomiędzy komorami podwójny przelot dołem, potem górą a w przelocie ułożona wata filtracyjna. Okazało się, ze była zbyt ciasno ułożona oraz gdy po czasie osadziło się trochę brudu przepływ był zbyt mały i pompa obiegowa zaczęła wypompowywać więcej wody niż w dopływało przez tę watę. Efekt był taki, że uruchomiła się dolewka i wlała całą wodę ze zbiornika dolewki. Jednak w momencie przelania przez przegrody poziom w komorze pompy się podniósł i dolewka się wyłączyła.

Myślę, że wylanie wody z sumpa możliwe jest tylko w momencie źle dobranych pojemności sumpa i wysokości przegród. Wrzuć jakiś szkic sumpa może coś z tego wydedykujemy

Może masz wyliczonego sumpa, że przyjmie całą wodę która spłynie z akwarium ale nie całą dolewkę (w przypadku podobnej do opisanej awarii)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie za 120zł kupujesz kamerę obrotową z dostępem przez fona i masz podgląd na sytuację, ja nigdy akwarium nie spuszczam z oka a co dopiero na 16dni!

Też tak miałem raz że brakło prądu (co u mnie się zdarza raz na 5lat) odpieniacz miałem wtedy inaczej ustawiony, wydawało by się że nie ma szans wylać na podłogę a jednak mu się udało. Teraz mam czujniki z dolewki automatycznej jeden w kubku odp. drugi w kolorze pompy, gdyby było za dużo wody wyłącza odpieniacz, gdyby kubek był pełny to samo. A dolewka mam grawitacyjną, polecam


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jednak z dolewką coś się stało . . .choć działąła przez pól roku bez zarzutu i akurat jak wyjechałem się spierniczyła ??

te 15 litrów nie wzięło się znikąd bo w akwa poziom wody normalny . . .

Teraz będzie trzeba zaczynać od ZERA :(

Kamerkę faktycznie muszę kupić ;)


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak miałeś odpieniacz blisko krawędzi akwa to zapewne to co przelewało szło z pianą na zewnątrz


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego zycie polecialo ?


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na przyszłość

1.zaufana osoba która zajrzy co jakiś czas

2. dolewka grawitacyjna z tego co słychać to te automaty często zawodzą

3, w sumpie dwa czujniki poziom min i max które w razie czego wyłączą odpieniacz

4 najważniejsze GŁOWA do góry nie ma co się poddawać życzę powodzenia

Edytowane przez jacekberetłódz (wyświetl historię edycji)

4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie czy aby na pewno to dolewka zawiodła. Czy teraz działa prawidłowo? Być może dolewka zareagowała na spadający poziom w komorze pompy a powodem tego było coś innego. Druga sprawa to od 15 litrów nadmiaru słodkiej wody spadło zasolenie ale przy 400 litrach spadek byłby niewielki, raczej nie powinno to być przyczyną uśmiercenia korali. Może jakiś czas nie było prądu a sprawa dolewki była na dokładkę? Dowiadywałeś się czy nie było takiej sytuacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
(...) w sumpie było ok. 15 litrów zbędnej wody mimo, że w akwa poziom wody jest normalny. Dolewka musiała już sporo niedolewać bo w zbiorniku wyparowało ok 1-2 cm wody.

mógłbyś to sprecyzować ?

w sumpie nadmiar , w zbiorniku jednak brakuje 2cm ? czy jest ile być powinno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam winowajcę . . . coś jest nie tak z zaworem elektromagnetycznym. Wczoraj napszczałem RO do podmianki i przed pójściem spać wyłączyłem dolewkę ale woda nie przestała lecieć . . . myślałem, że może czujnik lub urządzenie sterujące ale nie . . . wyjąłem kabel zasilający z prądu a zawór się nie zamknął ?? Czy to możliwe ? Jeżeli faktycznie jest tak to w ciągu 16 dni zalałbym cały dom . . .czyli czyba raz działa a raz nie ??

Zawór ma raptem pól roku i renomowanej firmy KNOP, czy ktoś spotkał się już z podobnym problemem ????!!!! Mam już stracha gdziekolwiek wyjeżdzać, jedyne co mi teraz przchodzi do głowy to zastosować dwa zawory . . .

O dziwo zasolenie wydaje się nie zmienić jest koło 1,024 ale mimo to WSZYSTKIE korale i kilka krewetek ślimaków itp odeszło na wieczną rafę więc zastanawiam się który parametr to spowodował . . .

Edytowane przez Engell1 (wyświetl historię edycji)

Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie.

Przed Twoim powrotem woda juz odparowala i zasolenie wrocilo do "prawie" poprzedniego stanu, czyli najpierw szybko spadlo, czesc wody sie wylala na zewnatrz a potem woda dalej parowala, dolewka juz nie dolewala i zasolenie sie powoli podnioslo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się to czyta co napisałeś to się wszystko kupy nie trzyma a więc tak

wody było o 15 litrów za dużo a w zbiorniku poziom wody normalne a następnie piszesz że wody wyparowało 1-2 cm

dolewka ci przelewa woda na panelach a zasolenie w normie normalnie nienormalne jest to wszystko co piszesz


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj tam oj tam . . .

w zbiorniku na wode RO poziom wody byl ok 1-2 cm ponizej poziomu przelewu zbiornika RO czyli wychodzi na to, ze przed przyjazdem dolewka nie dzialala conajmniej kilka dni. Ja mam dolewke do tego zbiornika a czujnik w sumpie i jak woda odparuje to woda przelewa sie ze zbiornika RO do sumpa . . .

Wody w calym sumpie musialo byc tyle ze przelalo sie na zewnatrz a solanka wlala sie do zbiornika z RO . . . Na prawde nie wiem jak to wszystko sie wydarzylo :(

CZyli myslicie ze korale poszly ze wzgledu na zasolenie ? to czemu rybom ( większości) nic się nie stało . . .

zmierzę parametry to powinienem wiedzieć więcej

Edytowane przez Engell1 (wyświetl historię edycji)

Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam tylko, ze nie zawsze 2 czujniki (czujnik poziomu i czujnik bezpieczensta/max) pomoga.

Trzeba je okresowo ruszyc palcem, polac woda, czy w inny sposob, regualrnie uruchamiac. Inaczej pokryja sie bardzo mala warstwa soli i jak przyjdzie co do czego, to nie zadzialaja.

2 razy mi sie to przytrafilo. Raz na poczatku kariery. I teraz w zeszlym tygodniu. Teraz co bylo, obylo sie bez strat bo bylem w domu i uslyszalem, ze cos za bardzo buczy. Gdy zajzalem do sumpa okazalo sie, ze jest prawie pelny, a w bance na RO (okolo 25litrow) zostalo moze 10l.

Powod? Czujnik dolewki przekoszony od pionu, nie chodzil swobodnie, nie wylaczyl pompy. Czujnik max nie zadzialal, bo byla na nim warsetwka soli, ktora wziela sie z tego, ze o nim zapomnialem i przestalem go czyscic.

Efekt? Zasolenie spadlo do 1.020, odpieniacz przelal uwalniajac urobek z conajmniej 1 doby, na szczescie obylo sie bez strat.

Takze od czasu do czasu, nawet jak macie 2 czujniki, przy okazji gmerania w sumpie, pacnijcie ten zapasowy czujnik, zeby miec pewnosc, ze chodzi swobodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, paramtery katastrofa :

Ca 310

Mg 660 !

KH 10,5

NO3 50

PO4 0,4

Zasolenie ok 1,025

Na 100% to wina elektrozaworu bo teraz to nawet włączyć się nie chce tzn. odłączyłem go od kompa od dolewki i włączyłem bezpośrednio do prądu to się zawór nie otwiera a wczoraj jakimś cudem się otworzył i jak wyłączyłem z prądu to nie chciał się zamknąć ???!!!! JAK TO MOŻLIWE i to akurat w te dwa tyg. jakie mnie nie było do jasnej cholery . . . Co może być z tym zaworem??

Oczywiście chcę zrobić podmianki i to kilka czyli w sumie muszę wyminić całą wodę ALE jako że dolewka nie działa to nie mam wody RO.

Szukam pilnie nowego zaworu i będę zaczynał od nowa :(

Ryby prawie wszystkie jeszcze żyją ale krewerki poszły i kompletnie wszstko inne . . . Czy skała nadal jest żywa czy też wszystko w niej padło ??

Jak zrobie powiedzmz ze 4 podmianki po 20% to powinno być OK ??


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego jak wyjeżdżałem na wakacje to czujnikiem był mój teściu. Przeszkolona istota jest najlepsza...

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam za granicą i niestety nie mam takiej możliwości ... kupię kamerkę ale nie wiem czy to coś da

Sent from my iPhone using Tapatalk


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam tylko, ze nie zawsze 2 czujniki (czujnik poziomu i czujnik bezpieczensta/max) pomoga.

Trzeba je okresowo ruszyc palcem, polac woda, czy w inny sposob, regualrnie uruchamiac. Inaczej pokryja sie bardzo mala warstwa soli i jak przyjdzie co do czego, to nie zadzialaja.

2 razy mi sie to przytrafilo. Raz na poczatku kariery. I teraz w zeszlym tygodniu. Teraz co bylo, obylo sie bez strat bo bylem w domu i uslyszalem, ze cos za bardzo buczy. Gdy zajzalem do sumpa okazalo sie, ze jest prawie pelny, a w bance na RO (okolo 25litrow) zostalo moze 10l.

Powod? Czujnik dolewki przekoszony od pionu, nie chodzil swobodnie, nie wylaczyl pompy. Czujnik max nie zadzialal, bo byla na nim warsetwka soli, ktora wziela sie z tego, ze o nim zapomnialem i przestalem go czyscic.

Efekt? Zasolenie spadlo do 1.020, odpieniacz przelal uwalniajac urobek z conajmniej 1 doby, na szczescie obylo sie bez strat.

Takze od czasu do czasu, nawet jak macie 2 czujniki, przy okazji gmerania w sumpie, pacnijcie ten zapasowy czujnik, zeby miec pewnosc, ze chodzi swobodnie.

Ja zastosowalem swoj bardzo prosty patent.Nad czujnikiem bezpieczenstwa jest wezyk RODI i za kazdym razem,gdy dolewka sie uruchamia,czysta woda obmywa czujnik,dzieki czemu nie ma szans by zlogi soli go zablokowaly...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze sie nie poddawaj jeszcze?

Doprowadz parametry do porzadku. Wywal trupy. Korale, jezeli cos z nich zostalo, cokolwiek, odrosna predzej czy pozniej.

No chyba, ze faktycznie trupowisko.

Przed elektrozaworem miales jakis filtr wstepny? Sznurkowy chociaz? Jak widze jak wygladaja sitka w kranach u mnie po 3 miesiacach to az strach tak zakamienione, i z drobinkami piasku w srodku. Moze tu byl problem?

Zawieszona dolewka, ok... wleje mi nawet 25l wody. Ale zawiesoznty elektorzawor? Nie dosc, ze rozcienczy wode, to i zaleje chalupe jak zloto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać na jakiś link na filtr przed elektrozaworem

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.