Skocz do zawartości
Engell1

masakra po powrocie z wakacji . . .

Rekomendowane odpowiedzi

Można jeszcze zamontować przed filtrem elektrozawór NO i założyć do niego pływak w sumpie. Jak woda podniesie pływak, zawór zamknie dopływ wody. Ja chcę tak zrobić u siebie.

Wysłane z TapaTalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ja robie u siebie modernizacje i wyglądać ma to docelowo tak ten uklad z linku ktory pilnuje zadanego zakresu poziomu wody za pomoca dwoch plywakow, przy dolewaniu otwiera badz odcina doplyw wody tak jak wspomnialeś zaworem 12V NC, dodatkowo wszytsko zabezpiecza kolejny układ ktory po otworzeniu zaworu 12V odlicza czas (ustawiane od 0 do 4minut), jeżeli upłynie okreslony czas uklad odcina zasilanie na zaworze takie dodatkowe zabezpieczenie na wypadek gdyby coś poszło nie tak z dolewka (awaria sterownik, zawieszony/uszkodzony pływak)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info ! Powracając do meritum to ja sie pomyliłem w odczycie zasolenia ! Mam 1,014 ! Co jest logiczne ... wiec jestem w trakcie podnoszenia do odpowiedniego poziomu ...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie mam pytanie odnośnie tej dolewki grawitacyjnej a mianowicie jeżeli zainstaluje to cudo na końcu dolewki tzn. najpierw zawór elektromagnetyczny potem po otworzeniu zaworu woda płynie do filtru osmotycznego po czym przez wężyk 4/6 do sumpa i tutaj przed dolewniaem wody chciałbym jeszcze dodać tą dolewkę grawitacyjną czyli miałbym dwa czujniki jeden od dolewki połączony z zaworem elektromagnetycznym a drugi ten od dolewki grawitacyjnej i jakby zawór np. nie zadziałał tzn. nie zamknął się to czy dolewka grawitacyjna zdołałaby zamknąć dopływ wody ?? ponieważ nie wiem jakie tam jest ciśnienie wody ?? na samym początku mam do 6 bar ale na końcu ona w sumie prawie kapie . . . czy też wężyk mógłby gdzieś wystrzelić ?


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaj zawór czterodrożny i elektrozawór za nim w razie awarii nie poleci Ci woda w kanał, a dolewka grawitacyjna zablokuje dopływ wody do akwa.

Do zaworu czterodrożnego trzeba było by dokupić jeszcze zaworek zwrotny do obudowy osmozy.

42 minuty temu, Engell1 napisał:

 . . . czy też wężyk mógłby gdzieś wystrzelić ?

Nie ma szans na wystrzelenie wężyka.

Edytowane przez Piotrek1
zapomniałem zacytować i odp na pytanie. (wyświetl historię edycji)

Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Piotrek1 napisał:

Nie ma szans na wystrzelenie wężyka.

nigdy nie mów nigdy - nawet spawane czy klejone rury pękają - ale szansa znikoma to prawda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to działa kompletnie bezobsługowo. Jak się otwiera zawór grawitacyjny (poziom w sumpie spada), to jednostka RO wylewa pierwsze kilkadziesiąt sekund wodę RO do spływu (płucze się), a później dolewa do sumpa RODI, aż poziom urośnie do stanu w którym zawór się zamyka i jednostka RO przechodzi w stan uśpienia, aż do następnego takiego zdarzenia. Równolegle jest podłączenie do kranu przy zlewie i nie koliduje ze sobą.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie moja osmoza ma zawor czterodrozny wbudowany . . .co to znaczy??? czyli mam elektrozawor potem osmoza z tym czterodronym zaworem - cokolwiek to znaczy - i potem dam ten zawor grawitacyjny .. .powinno dzialac co ?

Woda nie pojdyie do konalizacji bo nie ma jak, w mojej osmozie jest plukanie ale manualne czyli ja musze przekrecic zaworek aby woda leciala do kanalizy . . .


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem chcesz zrobić coś takiego:11.jpg

 

zdjęcie pochodzi ze strony http://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

i nie jest mojego autorstwa, jedynie przeróbka

Jak cos więcej informacji masz na stronce z której poprałem zdjęcie

Edytowane przez Piotrek1 (wyświetl historię edycji)

Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎11‎.‎01‎.‎2017 o 17:29, FunWorld napisał:
Dnia ‎17‎.‎01‎.‎2017 o 20:14, Piotrek1 napisał:

Z tego co zrozumiałem chcesz zrobić coś takiego:11.jpg

Dzieki za to zdjecie, w miedzyczasie jeszcze jedna sprawa wynikła a mianowicie dostałem nowy zawór od producenta w ramach gwarancji ;)  ale tam w instrukcji jest napisane jak byk, żeby zawór instalować za prefiltrem !! bo inaczej przez małe cząsteczki może się zabrudzić i właśnie dojść do tego do czego doszło . . . Więc moje pytanie czy ja mogę ten elektrozawór założyć ZA filtrem 5um a PRZED węglem????? przetnę wężyk i podłączę zawór czyli woda będzie już oczyszczona z cząsteczek brudu .. . tylko moje pytanie czy ciśnienie wody nie wpłynie negatywnie na osmozę ??? PROSZĘ o wasze opinie. Na tym zdjęcie elektrozawór jest podłączony ZA żywicą i ja tak miałem na początku ALE wtedy cała osomza się blokowała i musiałem ją odpowietrzać . . .

 


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup dodatkowy pojemnik na wkład filtru 5 mikronów i zamontuj przed elektrozaworem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, pojawił się następny temat a mianowicie producent elektrozaworu napisał mi, że to nie jest dobry pomysł aby akwa podłączać bezpośrednio pod kranówkę . . . tzn. że jak elektrozawór się zamyka to ponoć w osmozie powstaje ciśnienie (??) i po otwarciu elektrozaworu osmoza puszcza ok litr nie przefiltrowanej wody ???

Mogę spytać jak wy macie rozwiązane dolewki ? Ma ktoś tak jak ja czy też napuszczacie wodę do zbiornika RO i stamtąd macie dolewkę - taki proces to jest półautomatyczny bo dolać wodę do zbiornika trzeba manualnie ??

 

 

 

 

 

 


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj takiej z funkcją flush, albo auto flush. U mnie po załączeniu pierwsze około 20sekund woda leci w spływ, dopiero po tym czasie idzie do sumpa. 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, Engell1 napisał:

(...) tzn. że jak elektrozawór się zamyka to ponoć w osmozie powstaje ciśnienie (??) i po otwarciu elektrozaworu osmoza puszcza ok litr nie przefiltrowanej wody ???(...)

 

membrana pracuje poprawnie tylko pod ciśnieniem - jeżeli nie ma ciśnienia (mówiąc w skrócie) woda swobodnie się przez nią przelewa w obie strony

i brudna woda zbiera się w korpusie

przecież opisane to jest w linku który podał kolega razem z fotką http://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego montować taki skomplikowany układ z filtrami i zaworami ?

 

Nie wystarczy taki:

 

zawór główny -> korpus z filtrem 5um (jeśłi nie ma za licznikiem wody) -> elektrozawór NO (zabezpieczone pływakiem powyżej poziomu pływaków z dolewki) -> 2 x elektrozawór NZ (podłączone do pływaka dolewki) zestaw RO+DI i koniec. Woda z filtra do sumpa , ściek w kanalizę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem ,nie znam się, ale elektrozawór się rozgrzewa. Czy nie istnieje taka możliwość, żeby odłożył się tam kamień??

Apropo tego pierwszego lira. U mnie w praktyce to jest kilkadziesiąt mililitrów i TDS zaczyna pokazywać normalne wartości rzędu 10 ppm. Taki spadek z około 200 ppm do 10 trwa około 30 sekund, a to jest w moim przypadku około 70-80 ml. Przy czym żywica zbija mi to do 0 od samego początku. Żywica w puszce 10cali i pojemniku liniowym połaczone w szeregu ma żywotność około 2,5 - 3 m-ce zanim pokaże 3 ppm. Akwarium kręci mi się tak już 5 rok i wszystko jest cacy.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet nie mierze początkowej wody. Od razu woda trafia do zbiornika na dolewke. Nic złego się nie dzieje.

Apropos grzania ...

Najbardziej grzeje się cewka. Sam zawór będzie chyba dobrze chłodzony przez przeplywającą wodę.

Wysłane z TapaTalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie komentarze do tej pory ale nadal nie wiem co robić :( Pisałem z najbardziej znaną osobowością w niemieckojęzycznym świecie akwarystyki morskiej - firma Mrutzek - i oni jak również producent elektrozaworu firma Knop napisali mi, że odradzają bezpośrednie doprowadzanie wody z sieci wodociągowej do sumpa/akwarium ... ponoc ręczne dolewanie wody osmotycznej do zbiornika RO i potem za pośrednictwem pompy dolewanie do sumpa jest zalecane ... w sumie mam zbiornik na wodę RO zintegrowany w sumpie i mieści sie tam ok 20 litrów wody i mógłbym tak podłączyć sprzęt ale trochę martwi mnie RĘCZNE dolewanie wody do zbiornika RO szczególnie jak wyjadę na wakacje .... ile litrów wody paruje średnio latem i zimą ze zbiorników z pokrywą??? Jaka jest różnica między Aqua Trend Levelmatic V3 a Milestone?? Pozdr


Sent from my iPhone using Tapatalk


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od samego początku przygody z morszczyzna rozmyslalem nad tym jak automatycznie dolać wody prosto z sieci przez filtry rodi i jedno jest pewne, niema takiej możliwości by od pierwszych ml dolewania woda była idealnie 000, jedynym sensownym rozwiązaniem jest jednorazowe dolewanie do zbiornika dolewki a potem już do akwarium. Można zrobić to ręcznie, u siebie na 500l obiegu bez pokrywy mam zbiornik ok35 l i starcza na 5-7 dni, dolewam ręcznie raz w tygodniu. Automatycznie też możliwe lecz musimy jakoś pierwsze 5-10 min lać do ścieków potem przełączyć na zbiornik i dolewać jednorazowo pełna pojemność zbiornika dolewki. Oczywiście dalej istnieje ryzyko zawieszenie się jakiegoś czujnika i lania bez końca. U siebie w domu mam czujniki zalania w łazienkach, kuchni, pralni w momencie pojawienia się wody na podłodze alarm odcina dopływ wody z sieci, w tym wypadku też by jakoś pomogło.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czas wakacji dołóż obok dużą "beczkę" wody połącz rurką z zbiornikiem dolewki i na zasadzie naczyń połączonych zwiększasz pojemność dolewki nawet na miesięczną nieobecność :)

i jest bezpiecznie

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 minut temu, Kris81 napisał:

Od samego początku przygody z morszczyzna rozmyslalem nad tym jak automatycznie dolać wody prosto z sieci przez filtry rodi i jedno jest pewne, niema takiej możliwości by od pierwszych ml dolewania woda była idealnie 000, jedynym sensownym rozwiązaniem jest jednorazowe dolewanie do zbiornika dolewki a potem już do akwarium. Można zrobić to ręcznie, u siebie na 500l obiegu bez pokrywy mam zbiornik ok35 l i starcza na 5-7 dni, dolewam ręcznie raz w tygodniu. Automatycznie też możliwe lecz musimy jakoś pierwsze 5-10 min lać do ścieków potem przełączyć na zbiornik i dolewać jednorazowo pełna pojemność zbiornika dolewki. Oczywiście dalej istnieje ryzyko zawieszenie się jakiegoś czujnika i lania bez końca. U siebie w domu mam czujniki zalania w łazienkach, kuchni, pralni w momencie pojawienia się wody na podłodze alarm odcina dopływ wody z sieci, w tym wypadku też by jakoś pomogło.

U mnie działa system normalnie nie widzę opisywanego przez was problemu, chyba im więcej się kombinuje tym więcej jest problemów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jesteś pewny ,że dolewasz 000 a nie np. 003 ? 

A po drugie nie mam z tym problemu ,to żadna robota dolać raz w tygodniu 3 wiadra wody , w razie wyjazdu zawsze mam dużą rodzinę by dolali do zbiornika :)

Nawet wskazane by ktoś zajrzał w razie nieobecności .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.