Skocz do zawartości
afgi

Czarna Perła - 100x60x55 + DSB

Rekomendowane odpowiedzi

co masz na mysli test?

w jaki sposob testowales pomalowana szybe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, może test to za dużo powiedziane.
Przykręciłam na trzy dni uchwyty pod lampy, a całość ustawiłem w łazience, aby było trochę bardziej wilgotno.
Chciałem sprawdzić czy farba trzyma sie szkła. Nie wiem jak to sie odniesie do rzeczywistości, ale nie widać żadnych oznak mechanicznych uszkodzeń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy w akwarium  zamierzasz czyszcic tylna szybe czyscikiem magnetyczny?

jak tak to trzeba by bylo po testowac na sumie czy farba sie nie bedzie scierala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak plan, ale tylnią szybę albo w ogóle nie będę czyścił, albo ręcznym czyścikiem (takim na kijku). Chcę tam dać pole do popisu dla alg wapiennych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

afgi a czy zakupiles juz może grzalke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, a czemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no tak pytam na jaki model sie zdecydowales

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co mi poradzili w erybce- Newa Therm.

Natomiast docelowo w przyszłości planuje zakupić osobny kontroler temperatury z grzałka tytanową, a w rezerwie albo ta Newa Ther albo Eheim Jager

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to grzalke bedziesz trzymal w glownym zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie, prawdopodobnie komora DSB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

afgi jakies postepy co do startu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli kończę zbierać sprzęt. Trochę się wydłuża ze względu na urlop i wyprawkę dla dziecka :) Przy wyborze wózka czuje sie jak przy wyborze samochodu: odpowiednie zawieszenie, rodzaj kół i prowadzenia się, jaka amortyzacja, jaki bagażnik, czy ma uchwyt na wodę, heheh :)

Pokrótce:

  • tył akwarium pomalowany na czarno, wyszło bardzo fajnie - zdjęcia dodam, jak już będzie na szafce
  • hydraulika już cała zakupiona. 5,5 mb rur - sporo tego wyszło
  • odpieniacz - kupiłem jednak Nyos Quantum 120 - sump jest wymiarowany na ten odpieniacz i wieksze (np. Vertex) są za duże. Poczytałem także o nim i powinien wystarczyć na to co mam. Zanim te akwarium będzie mocno obsadzone , to moja wizja zdąży sie zmienić 1 000 razy :)
  • kupiłem piasek do DSB - Natures Ocean Aragonite Blanca 0,1-0,75 mm - w Polsce niestety niedostępna. Sprowadziłem z Niemiec. 
  • start na soli Red Sea - ta jasna niebieska
  • dojrzewanie - planowałem wrzucić martwą krewetkę, ale zdecydowałem się ostatecznie na program Red Sea Reef Mature Pro Kit - 21 dni podobno. Dodatkowo mam pisaek Caribsea Fiji Pink

Dzisiaj także planuje pobawić sie skałą, więc wkrótce wrzucę kilka fotek wstępnego ułożenia. Wkleję także grzebień :)

Mam jeszcze pytanie co do pojemników na RODI do podmian. Widzę, że na amerykańskich forach popularne są kubły/beczki firmy Brute. Ja szukając czegoś odpowiedniego do trzymania żywności, znalazłem beczki na kapustę. Czy myslicie, że to odpowiednie i czy ktoś z Was używa tego do trzymania i podmian RODI:

  • beczka na podmianę - link
  • beczka na RODI - link

 

2017-07-16_154804.png

2017-07-16_154821.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj bardziej praktyczna będzie beczka z drugiego linku. Nie wiem dlaczego tak rozgraniczyłeś te beczki, jedna na podmianę druga do rodi .Jedna ci nie wystarczy,  jak w beczce na rodi będziesz miał zainstalowaną auto dolewkę .

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witaj bardziej praktyczna będzie beczka z drugiego linku. Nie wiem dlaczego tak rozgraniczyłeś te beczki, jedna na podmianę druga do rodi .Jedna ci nie wystarczy,  jak w beczce na rodi będziesz miał zainstalowaną auto dolewkę .

Pozdrawiam

 

Dzieki za odpowiedz

 

Źle to wyjaśniłem. Mieszkam w bloku i beczka, ta niebieska, będzie stała w piwnicy 2 piętra niżej. Jeszcze nie wiem czy kupić tę ponad 100 czy 200L.

 

Ta biała (pewnie 2szt) będzie służyła za mobilny zbiornik do podmian i uzupełniania tej niebieskiej oraz dolewki w szafce. Trochę sie nachodzę, ale niestety inaczej nie wymyśliłem.

 

Jeszcze nie wiem czy to dobry pomysł i pewnie mnie ochrzanicie ( i pewnie macie racje), ale ze względu m.in. na DSB, Pukani, żywy piasek i tzw. Mixed Reef (nie SPS) mam nadzieje ograniczyć ilość podmian wody do minimum.

 

P.S. Trochę w weekend sie pobawiłem z filtrem RODI i zrobiłem bypass do czyszczenia membrany, tzw flush valve. Jak ktoś ma ochotę, to w środę wrzucę fotki (brakuje mi jednego trójnika). Filtr mam 5 stopniowy z manometrem i miernikiem TDS. Udało się tez kupić najlepszą membranę na świecie firmy Filmtec. Wszystko wyglada full profeska, tylko szkoda że nie mogę tego podłączyć na stałe. Pod zlewem 4-stopniowa segregacja śmieci, a w łazience nie ma gdzie, tak aby żony nie drażniło [emoji20]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, afgi napisał:

Mieszkam w bloku i beczka, ta niebieska, będzie stała w piwnicy 2 piętra niżej. Jeszcze nie wiem czy kupić tę ponad 100 czy 200L.

Ta biała (pewnie 2szt) będzie służyła za mobilny zbiornik do podmian i uzupełniania tej niebieskiej oraz dolewki w szafce. Trochę sie nachodzę, ale niestety inaczej nie wymyśliłem.

[...] mam nadzieje ograniczyć ilość podmian wody do minimum.

Sądząc po rozwiązaniu z noszeniem po 20kg do piwnicy i z powrotem, po pół roku podmiany będziesz robił tylko na święta B) Ludziom nudzi się nawet transport z łazienki do pokoju i ciągną węże pod listwami.

 

Co do samej teorii, woda DI powinna być zużywana na bierząco i nie przetrzymywana dłużej niż tydzień bez dostępu powietrza, bo będzie chłonąć syf jak gąbka.

Należy ograniczyć gwałtowne przelewanie i ilość pojemników z tego samego powodu.

Wg tego z filtra RODI do małej beczki będziesz zbierał 20L wody TDS 0ppm, zlejesz pare sztuk w piwnicy do dużej 200L i po jakimś czasie 3cia czy 4ta beczka przynoszona z powrotem na dolewki będzie miała TDS 2ppm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja też pozwolę sobie pytanko.

Po co ci taki wielki zbiornik na dolewkę? Na 330 litrów niech ci paruje nawet 15 litrów tygodniowo (liczone pewnie ze sporą górką) to będziesz miał zapas na wiele tygodni.

Czy w takiej masie wody nie będą rozwijać się jakieś bakterie? Woda zaraz nałapie CO2 i azotu z powietrza, nieco kurzu i już ci się porobią jakieś gluty. Nie lepiej wcisnąć gdzieś w mieszkaniu mały pojemnik na 30-40 litrów? Masz spokój na 3 tygodnie uzupełniania, nic ci się tam nie zalęgnie i łatwo w razie czego umyć. Do tego beczka to jednak beczka. na taką samą objętość zabiera więcej przestrzeni. Taka na 60 litrów z tej samej stronki ma wymiary 40x40x55h. Kostka akwarium będzie miała 35x35x50 cm. a taka na 40 litrów 30x30x45h. A to już łatwo gdzieś wcisnąć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, co w takim razie myślicie o dwóch beczkach jedna 30 L, druga w piwnicy 60L? Ewentualnie 2 szt. po 30L. Temperatura w mieszkaniu, raczej nie przekracza 20-21 C. 

co do kurzu, to się nie obawiam, gdyż są szczelnie zamknięte, ale TDS faktycznie może wzrosnąć w takim baniaku 130L.

Lokalizacja, to i tak będzie piwnica, gdyż nie lubię natłoku rzeczy, wolę ład i minimalizm :)

Tihs, mam pytanie, w sumie dwa. 

  1. widzę, że używasz Red Sea Reef Foundation - czy jestes w stanie powiedzieć jak to się ma do ballinga? czy ma jakąś wartość dodaną?
  2. czy faktycznie masz gorilla kraby?

przeczytane na aquaticlog ze stopki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pobawiłem się trochę skałą, no i wyszło kilka dzieł aquascapingu [emoji4] Nie czuję się w tym najlepszy, ale mam kilka kwestii, które chciałbym utrzymać:

 

 

  • nie chcę kupy kamieni piętrzących się pośrodku akwarium
  • planuję mieszaną obsadę korali, więc potrzebuję mieć różne wysokości
  • chciałbym kilka kryjówek dla ryb
Proszę Was o opinie, konstruktywne uwagi, wybór najlepszego układu lub jeżeli żaden się nie podoba, to o wszelkie wskazówki. Za wszystkie uwagi z góry DZIĘKUJĘ [emoji4] Kilka uwag do samych zdjęć: 

 

  • wewnętrzna krawędź niebieskiej linii, odzwierciedla wewnętrzną krawędź szkła
  • wyjątkiem jest linia komina, gdzie zewnętrzna krawędź odzwierciedla zewnętrzną krawędź komina
  • starałem się utrzymać odległość około 6cm skały od szkła
  • skała w oryginalnym ułożeniu, będzie bliżej tylnej szyb, niż jest to na zdjęciach (zauważyłem już po fakcie), tak aby było więcej miejsca z przodu, ale nadal utrzymać odległość od szyb
  • w lewym górnym rogu są numery zdjęć
1.1.jpg.f39b0c4bb7596791d07a78e75195b793.jpg2.1.jpg.6fc3e09eb2d1bed4d4e7fa0a7c821b09.jpg2.2.jpg.7a16517e053aa46c5564a4b9b7605b69.jpg

2.3.jpg.909478258c507c8962647867828fc9aa.jpg

3.1.jpg.033faa6098e4d6906b704bbc0e21b093.jpg

3.2.jpg.35bb0a890bc5d4504b8cb8d0957d0d12.jpg

3.3.jpg.56777bf675b3158c12ce70fec9a04ddc.jpg

3a405b48463614f8f0f9f13703dbab47.jpgd475a075fe3e05769da96e797e1bdbfb.jpg840fe52804326d7d93e40987115db6b0.jpg73d6d1a0ed25d13d600837509070b5af.jpg817bbc1d5881414d0094bfc75266036b.jpg0c34438e4a32a21e5f5f09c3430ae3cb.jpg

d0beafe6e422815d934c5061abe33341.jpg99c57a69bf6e768de7835858ba3b8ed3.jpgde2a3476a2c48e74126237d6378a6a77.jpg97deb9fe185ab8233f5cffa757d9d9b9.jpg3cc501412e54b23e5298c2eaaeeb2fc7.jpg0eaa865e3f6e712e2809ee2efa895075.jpg73dae9a310e0f9ffe415782d5bfa859b.jpg

9c673ec743cf7e6ff9976970755f1125.jpg27538db366579addcd0d7315bdfd073a.jpg42c5b727c7b9f7b7020de72c07bb18be.jpg21075bacde7ed00bdb5181ccfe2df98c.jpg413d198ff0e1176c98679dd87d8bd8d3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie 7.1 albo 11.1


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, flexin napisał:

1 lub 8

 

Godzinę temu, Roman.P napisał:

Jak dla mnie 7.1 albo 11.1

Dzieki za Wasze typy :) A czemu akurat te?

Mi w sumie też chyba 1 oraz 11 najbardziej się podobają. Mają sporo skrytek, a akwarium nie wydaję się mocno przeładowane skałą. Są też miejsca do umieszczenia korali na różnych wysokościach

Edytowane przez afgi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, afgi napisał:

 

Dzieki za Wasze typy :) A czemu akurat te?

W 1 podoba mi się możliwość obsadzenia osobnego kamienia np zoa czy innymi koralami, które nie strzelają ku górze. Jest fajny prześwit dla ryb ale fakt jeszcze jakiś kawałek skały by się przydał- może pokrusozny u podstawy aby bardziej to wychodziło naturalnie z dna. 

W 8 podobnie ciekawy jest przelot ale sama konstrukcja zbyt równa- prawą stronę wystrzeliłbym ku górze lewą z kolei odrobinę niżej. 

Ale to tylko taka sugestia sam zobaczę czy to tak łatwo się tylko nie pisze jak zacznę kleić dla siebie :P jak co 12 też by mogła być :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, flexin napisał:

W 1 podoba mi się możliwość obsadzenia osobnego kamienia np zoa czy innymi koralami, które nie strzelają ku górze. Jest fajny prześwit dla ryb ale fakt jeszcze jakiś kawałek skały by się przydał- może pokrusozny u podstawy aby bardziej to wychodziło naturalnie z dna. 

W 8 podobnie ciekawy jest przelot ale sama konstrukcja zbyt równa- prawą stronę wystrzeliłbym ku górze lewą z kolei odrobinę niżej. 

Ale to tylko taka sugestia sam zobaczę czy to tak łatwo się tylko nie pisze jak zacznę kleić dla siebie :P jak co 12 też by mogła być :D

Wiadomo, najlepiej oglądać to na żywo. Jednak jak zacznę kleić, to pewnie też trochę się to zweryfikuje. Kusi mnie, aby trochę pokruszyć kamienie. Polecam Ci Pukani, bardzo fajnie się układa. 

12 daje dużo możliwości, ale chyba trochę przeładowana.

Co do 1, faktycznie zapomniałem o możliwości obsadzenia innymi koralami, a to jest dla mnie istotne, bo planuję pobawić sie Zoa. Ta skała po prawej jest bardziej w kształcie piramidy, więc będzie ona wychodzić naturalnie z piasku. Przy tym układzie zostaje mi jedna duża skała, którą ewentualnie mogę pokryszyć i użyć z przodu jako kolejną osobną wyspę...

Edytowane przez afgi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie 11.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt 12 jest przeładowana. W punktach 1 i 3 dodałbym kawałek który będzie stopką dla konstrukcji a w punkcie 2 dałbym taki klin od tyłu co stworzyłoby też taki "wąwóz" pomiędzy tą wyspą a konstrukcją.

8896777_1.1.jpg.f39b0c4bb7596791d07a78e7

Pewnie znasz tę fotografię ale to idealnie pokazuje jak wyjść drobniejszą skałą z dna co powoduje lepszy odbiór i lżejszą konstrukcję.

948693.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.