Skocz do zawartości
afgi

Czarna Perła - 100x60x55 + DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Jaja ślimaków ?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszła obudowa żarówki z aliexpress. Niestety połamana i bez klopsa do mocowania. Zrobiłem trochę prowizorkę, no i tak to wyglada ...b36eba17a8e9a2a15976373ea624601d.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak pod tym będą rosły makroglony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak się zastanawiam na ile było by różnicy przy oświetleniu tak jak tu czerwono/niebieskim a zwykłym białym?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Daj znać jak pod tym będą rosły makroglony.

Jasne :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Właśnie tak się zastanawiam na ile było by różnicy przy oświetleniu tak jak tu czerwono/niebieskim a zwykłym białym?

To zależy od spectrum, to ze coś będzie czerwono/niebieskie wcale nie znaczy, ze będzie optymalne. Białe światło może coś pomoże, ale na pewno nie jest najlepszym rozwiązaniem. Fajny test zrobiło ostatnio bulkreefsupply.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, afgi napisał:


Jasne :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
To zależy od spectrum, to ze coś będzie czerwono/niebieskie wcale nie znaczy, ze będzie optymalne. Białe światło może coś pomoże, ale na pewno nie jest najlepszym rozwiązaniem. Fajny test zrobiło ostatnio bulkreefsupply.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Miałem glony pod oświetlaczem LED 20W ciepły biały nie nadążałem wycinać zielska, wyłaziło z sumpa, zwykły LED za 20zl bez fajerwerków.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miałem glony pod oświetlaczem LED 20W ciepły biały nie nadążałem wycinać zielska, wyłaziło z sumpa, zwykły LED za 20zl bez fajerwerków.

A korzystałeś z innych, dedykowanych do wzrostów LEDow? Może by to jeszcze przyspieszyło :)
Ja dałem żarówkę za $7 i obudowę za $14.

W tym teście na BRS, faktycznie brakuje testu na żarówkach hydroponicznych


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, afgi napisał:


A korzystałeś z innych, dedykowanych do wzrostów LEDow? Może by to jeszcze przyspieszyło :)
Ja dałem żarówkę za $7 i obudowę za $14.

W tym teście na BRS, faktycznie brakuje testu na żarówkach hydroponicznych


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie korzystałem bo powiedz mi po co?

Zmieniłem na połowę slabszy LED bo makroglony były nie do opanowania.

Za 20$ miałbyś 4 takie lampy jak miałem ja , tylko nie wiem ile mikro musiałbyś dozować żeby zaspokoić gloniska które by zezarly ci sumpa i odpieniacz i pół chałpy przy takim oświetleniu ;p


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie korzystałem bo powiedz mi po co?
Zmieniłem na połowę slabszy LED bo makroglony były nie do opanowania.
Za 20$ miałbyś 4 takie lampy jak miałem ja , tylko nie wiem ile mikro musiałbyś dozować żeby zaspokoić gloniska które by zezarly ci sumpa i odpieniacz i pół chałpy przy takim oświetleniu ;p

Jasne, jeżeli coś działa dobrze, to po co zmieniać :) a dozowałeś coś dla refugium?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, afgi napisał:


Jasne, jeżeli coś działa dobrze, to po co zmieniać :) a dozowałeś coś dla refugium?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wiesz co ja zrezygnowałem z refugium ponieważ nie mogłem nigdy dojść z mikro, musiałbym wszystko mierzyć. Na pewno jod i potas wciągały bez opamiętania.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update:
Z obsady mam:
-2 ocellarisy
- 1 hexataenia wrasse szesciopregi
- scarlet krab
I slimaki

Do korali doszły dwie odmiany Zoa: palythoa nightmare i fire&ice.

Tak przy okazji, co to rośnie koło rico po prawej? Chyba widziałem to na kominie w eRybce

c70afc480787750587e4ce7c80a0a200.jpg
bff04487a057eebcf00123f6bc5821ad.jpg436c14bc568ee9e374e6074dbb8c8cbd.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać lepszej jakości te trzecie zdjęcie, żeby to zidentyfikować? Może glon wapienny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Możesz dać lepszej jakości te trzecie zdjęcie, żeby to zidentyfikować? Może glon wapienny.

Najlepiej jak potrafię, niestety telefonemae5f21e478958756d8acc14f581f8958.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno odpowiedzieć. Może glon wapienny, może jakaś gąbka, a może jeszcze coś innego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam jak tam sytuacja w baniaczku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jest stabilna :) Nie publikuje, gdyż 3 miesięczne akwarium jest starsze od syna - dwa maluchy w domu = mało czasu :)

Parametry są poprawne, z wyjątkiem NO3. Tutaj nie mogę zejść poniżej 2,5 lub 5 ( nie jestem w stanie odróżnić odcieni różu na Salifercie, muszę zmienić firmę). walczę też trochę z Dino.

Z obsady doszła do błazenków Sixline wrasse. Wiecznie głodna.

Z korali dokupiłem kilka Zoa (Nightmare i Fire&Ice oraz 3 odmiany, których nazw nie znam-jednego umieściłem na pierwszym zdjęciu, może coś podpowiecie), Euphyllia paradivisa, acanthastrea rotundiflora, jakaś Favia (jeszcze nie nabrała koloru) i Montipora digitata.

Zacząłem tez dozować bakterie i pożywkę z AF oraz co 3 lub 4 dni Kent PhytoPlex.
861b5d1a57b706c577e2a6dcc5a1da44.jpgaa6bc136875a50dd5015d2c92ab97e41.jpg8de38f9bcd78f43486f8c5f41f010b0a.jpgffbc3ad01d604f6a1ff06688f944f917.jpg6c40458dd141a7ce31cb30bdd122ed3b.jpg046f12bc3759d7c0b3d681409c11c53d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na pierwszej focie to zoanthus eagle eye ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) fajnie że rosną szczepki - co do No3 to się nie przejmuj ja mam u siebie 25 :) i miękasy i LPS nie narzekają - ale salifert raczej ma tendencję do zawyżania wyniku czyli pewnie mam 15 a ty masz mniej niż 5 zdecydowanie.  Po4 gorsze i tutaj trzeba uważać. 

Chyba masz ogniska Cyano w akwarium - tutaj trzeba by zastosować odsysanie drobnym wężykiem przy podmianie i pilnowanie stosunku No3 do Po4 - musi być dopowiendni by ładnie działała ci metoda probiotyczna tzn nie można zbić Po4 do zera bo No3 nie będzie spadać, tak samo nie można zbić No3 do zera mając Po4 - ale tego żaden absorber nie potrafi :) Dodawać bakterie i ładnie zbijać oba parametry. 

U mnie pomogły bakterie Cyano Clean od Korallen Zucht i dodwanie KZ Coral Snow plus raz na jakiś czas - i ogniska Cyano powolutku znikały ale bardzo bardzo powoli. Przy młodym zbiorniku trzeba też uważać z dozowaniem aminokwasów i mikorelementów - po prostu jest za mała masa koralowa by to wszystko wciągnać, i Cyano się żywi w najlepsze resztkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, fresz33 napisał:

Na pierwszej focie to zoanthus eagle eye ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Dzieki :)

 

9 godzin temu, Ura napisał:

:) fajnie że rosną szczepki - co do No3 to się nie przejmuj ja mam u siebie 25 :) i miękasy i LPS nie narzekają - ale salifert raczej ma tendencję do zawyżania wyniku czyli pewnie mam 15 a ty masz mniej niż 5 zdecydowanie.  Po4 gorsze i tutaj trzeba uważać. 

Chyba masz ogniska Cyano w akwarium - tutaj trzeba by zastosować odsysanie drobnym wężykiem przy podmianie i pilnowanie stosunku No3 do Po4 - musi być dopowiendni by ładnie działała ci metoda probiotyczna tzn nie można zbić Po4 do zera bo No3 nie będzie spadać, tak samo nie można zbić No3 do zera mając Po4 - ale tego żaden absorber nie potrafi :) Dodawać bakterie i ładnie zbijać oba parametry. 

U mnie pomogły bakterie Cyano Clean od Korallen Zucht i dodwanie KZ Coral Snow plus raz na jakiś czas - i ogniska Cyano powolutku znikały ale bardzo bardzo powoli. Przy młodym zbiorniku trzeba też uważać z dozowaniem aminokwasów i mikorelementów - po prostu jest za mała masa koralowa by to wszystko wciągnać, i Cyano się żywi w najlepsze resztkami.

Twoje korale rosną pięknie. 

Dzięki za tak obszerny opis pomocy w problemie. Spróbuję z Cyano Clean. W opisie faktycznie jest wspomniane, że walka trwa 8 tygodni. Ograniczę też czas świecenia, to powinno trochę proces przyspieszyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, afgi napisał:

Dzieki :)

 

Twoje korale rosną pięknie. 

Dzięki za tak obszerny opis pomocy w problemie. Spróbuję z Cyano Clean. W opisie faktycznie jest wspomniane, że walka trwa 8 tygodni. Ograniczę też czas świecenia, to powinno trochę proces przyspieszyć

W sumie to barwa światłą jest ważna bardziej niż czas, zauważyłem że Cyano lepiej rośnie przy białym oświetleniu a im bliżej aktyniki tym słabiej więc czasami wystarczy skręcić lampy na bardziej niebiesko - koralom to nie przeszkadza jeśli robi się to stopniowo. 

Ja u siebie stosuje Cyano Clean profilaktycznie już od bardzo dawna - kupiłem butelkę 200 ml więc starczyło mi na rok :) i jeszcze jest w butelce, niestety preparat trochę drogi jak wszystko od KZ ale u mnie zadziałało ładnie no i  nie jest to jakaś ciężka chemia korale mają się po tym bardzo dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ura napisał:

W sumie to barwa światłą jest ważna bardziej niż czas, zauważyłem że Cyano lepiej rośnie przy białym oświetleniu a im bliżej aktyniki tym słabiej więc czasami wystarczy skręcić lampy na bardziej niebiesko - koralom to nie przeszkadza jeśli robi się to stopniowo. 

Ja u siebie stosuje Cyano Clean profilaktycznie już od bardzo dawna - kupiłem butelkę 200 ml więc starczyło mi na rok :) i jeszcze jest w butelce, niestety preparat trochę drogi jak wszystko od KZ ale u mnie zadziałało ładnie no i  nie jest to jakaś ciężka chemia korale mają się po tym bardzo dobrze. 

A co myślisz o wpuszczeniu także babki (np. valenciennea puellaris), jako wsparcie ponad Cyano Clean. Czy te Cyjano jej nie zaszkodzi? I tak chciałem ja kupić, ale mogę to przyspieszyć. 

p.s. mam też problem z ślimakami osiadłymi, które zaczynają się panoszyć na skałach i na muszlach innych ślimaków. Ma ktoś pomysł jak się ich pozbyć, poza czysto mechanicznym usuwaniem. 

Edytowane przez afgi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ślimaki jest w sumie najlepsze mechaniczne rozwalanie ich rurek i to często, inaczej to ryby typu pudełko - ale one rosną wielkie do 40 cm, i dodatkowo jak padną to wydzielają toksynę która uśmierci wszystkie inne ryby w akwarium.

Babka raczej nie zje Cyano - ale pomoże ruszać podłożem - Cyano nie lubi jak się rusza podłożem, nie lubi też mocnej cyrkulacji - można też dołożyć ślimaków strombus oraz Nasarius, strombusy nawet podjadają te bakterie, jak i ładnie kopią piasek. Babylonia też ładnie kopie piach tylko trzeba uważać bo czasami wychodzi z zbiornika :) 

Babki niestety lubią wyskoczyć z akwarium, i czasami ciężko je wyżywić jak się ma młody zbiornik i nie ma w nim życia piaskowego - babeczki często nie są przyzwyczajone do pokarmów zastępczych i po prostu zdechną z głodu :(  Ślimak Babylonia też powinien mieć trochę życia piaskowego więc on raczej w turze nr 2.

Na początek do mieszania piasku polecam ślimaki Nassarius Vibex i Strombus  -  tak z 5 Nassariusów i 2 Strombusy. Zmniejszenie światła białego odsysanie Cyano i dodanie KZ Cyano Clean i Coral Snow Plus - masz normalnie odpieniacz czy działałasz bez odpieniacza ?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
33 minuty temu, afgi napisał:

A co myślisz o wpuszczeniu także babki (np. valenciennea puellaris), jako wsparcie ponad Cyano Clean. Czy te Cyjano jej nie zaszkodzi? I tak chciałem ja kupić, ale mogę to przyspieszyć. 

p.s. mam też problem z ślimakami osiadłymi, które zaczynają się panoszyć na skałach i na muszlach innych ślimaków. Ma ktoś pomysł jak się ich pozbyć, poza czysto mechanicznym usuwaniem. 

U siebie na cyjano zastosowałem tak samo KZ Cyano Clean oraz kupiłem do wzruszania podłoża strombusy i babkę puellaris. Po kilku dniach cyjano poszło w zapomnienie a dzięki babce podłoże wygląda jak nowe bo je miesza.

Na ślimaki osiadłe właśnie najlepsza jest ponoć rybka pudełko i też myślę o zakupie bo nie ukrywam że mam u siebie kilkanaście rurek na skale. Łamanie nic nie daje bo odbudowują rurki a najlepsze jest zgniatanie całości u samej nasady przy skale wtedy ślimak pada. Z innych pomysłów to np mandaryn ale ten w kropki picturatus, ponoć bardziej obrotny od tego wspaniałego no i np krewetki lysmata.

Zauważyłem że osiadłe spsów nie drażnią za to np zoanthusy się zamykają i jest kaplica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Ura napisał:

Na ślimaki jest w sumie najlepsze mechaniczne rozwalanie ich rurek i to często, inaczej to ryby typu pudełko - ale one rosną wielkie do 40 cm, i dodatkowo jak padną to wydzielają toksynę która uśmierci wszystkie inne ryby w akwarium.

...

 

4 minuty temu, fresz33 napisał:

U siebie na cyjano zastosowałem tak samo KZ Cyano Clean oraz kupiłem do wzruszania podłoża strombusy i babkę puellaris. Po kilku dniach cyjano poszło w zapomnienie a dzięki babce podłoże wygląda jak nowe bo je miesza.

...

też słyszałem o tym pudełku i opcja jest ciekawa, bo rybka bardzo interesująca. Ciekawe jak długo rośnie i czy jest ewentualnie na nią popyt, jak już podrośnie (może oddanie do sklepu...). Mandaryn, to jednak za wczesnie. Docelowo, chciałbym tego wspaniałego, może nawet jakaś parkę, ale to pewnie za rok. 

co do ślimaków, to mam dwa Nassariusy, ale chyba mega lenie. widzę je tylko jak karmie ryby. Tak czy inaczej, zależy mi na posiadaniu babki, dlatego nie dokupuje wielu zwierząt kopiących, jak ślimaki czy rozgwiazdy. Życia w piach jest sporo, jak poruszam nim, to robi się biało w akwarium. Do tego dochodzi 30kg skały pukani plus refugium z DSB. Akwarium jest zalane w połowie września, więc całkiem świeże. Mam też odpieniacz (Nyos 120), pojemnik opróżniam średnio co 4/5 dni. 

Spróbuje w takim razie zdziałać takim zestawikiem: KZ Cyano Clean (na razie bez KZ Snow, bo PO4 jest niewykrywalne) + babka + Lysmata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, afgi napisał:

 

też słyszałem o tym pudełku i opcja jest ciekawa, bo rybka bardzo interesująca. Ciekawe jak długo rośnie i czy jest ewentualnie na nią popyt, jak już podrośnie (może oddanie do sklepu...). Mandaryn, to jednak za wczesnie. Docelowo, chciałbym tego wspaniałego, może nawet jakaś parkę, ale to pewnie za rok. 

co do ślimaków, to mam dwa Nassariusy, ale chyba mega lenie. widzę je tylko jak karmie ryby. Tak czy inaczej, zależy mi na posiadaniu babki, dlatego nie dokupuje wielu zwierząt kopiących, jak ślimaki czy rozgwiazdy. Życia w piach jest sporo, jak poruszam nim, to robi się biało w akwarium. Do tego dochodzi 30kg skały pukani plus refugium z DSB. Akwarium jest zalane w połowie września, więc całkiem świeże. Mam też odpieniacz (Nyos 120), pojemnik opróżniam średnio co 4/5 dni. 

Spróbuje w takim razie zdziałać takim zestawikiem: KZ Cyano Clean (na razie bez KZ Snow, bo PO4 jest niewykrywalne) + babka + Lysmata. 

Z pudełkiem jest ten problem że to delikatna bardzo rybka, nie można mieć dużej cyrkulacji bo w sklepach sprzedawane są szkraby po 3 cm i one marnie pływają, dodatkowo kwestia tej toksyny jak ja ktoś zaatakuje albo jak zdechnie to cała obsada zdycha razem z pudełkiem :(  Pudełko też ma bardzo mocne szczeki zakończone rogowo jak u rogatnicy i  potrafi akwarystę użreć do krwi albo obierać kable z izolacji - jak jest spora. 

Mandaryny to ciekawa opcja bo wyjadają to co ślimak osiadły złapie w sieci i w efekcie tego ślimak pada z głodu ale musi to być dojrzałe akwarium by wyżywić mandaryna. 

Nassariusy nie jedzą glonów - to padlinojady i dla tego jedzą nie zjedzone resztki pokarmu dla ryb i wtedy wyłażą z piachu, a jak są w piasku to buszują tam w poszukiwaniu życia które jedzą - i nie jest to ten pyłek bakteryjny który się unosi jak poruszasz piachem, tylko małe rozgwiazdy, małe wężowidła, robaki piaskowe, kiełże które kopią norki w piachu i tam mieszkają. Babylonia to samo buszuje i zjada miesny pokarm piaskowy - ale dzięki temu przekopuje i wzrusza piachem, nie tworzą się strefy beztlenowe.

Babka też zjada te małe zwierzaczki a te z kolei żywią się bakterio planktonem i fito planktonem który warto dodawać by rosły małe zwierzaki. 

Rozgwiazda piaskowa zjada ładnie glon i bakterie z powierzchni piasku i jest tak leniwa że puki jest coś na powierzchni to się nie zakopie, zostawiając zwierzaki w spokoju - będzie jadła tylko to co na powierzchni, do czasu aż braknie :) - jest to dobry składnik ekipy piaskowej, łatwiejszy do utrzymania niż babka.

dwa Nassariusy to mało do przekopania takiego akwarium. Po4 jest niewykrywalne na Salifercie>? to w takim razie masz na pewno Po4 na poziomie 0,05 albo coś koło tego - sprawdzałem i na Salifert i na Reef analitycs test do Po4 

Dodaję tabele współczynnika Reinfelda - mam nadzieje że @Tester się nie obrazi bo pobrane z jego strony Reef hub 

generalnie chodzi o to by utrzymać odpowiednią proporcię No3 do Po4 :) 

tabela.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.