Skocz do zawartości
afgi

Czarna Perła - 100x60x55 + DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Przygotuj się tylko na to że będzie burza pustynna jak babka zacznie mieszać piasek. Wtedy dobrze jest mieć właśnie watę filtracyjną która wszystko wyłapie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fresz33 napisał:

Przygotuj się tylko na to że będzie burza pustynna jak babka zacznie mieszać piasek. Wtedy dobrze jest mieć właśnie watę filtracyjną która wszystko wyłapie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Watę mam w postaci cheatomorphy :) jak to nie wystarczy, wkładam w przegrodę pieluchę tetrową

 

1 godzinę temu, Ura napisał:

Dodaję tabele współczynnika Reinfelda - mam nadzieje że @Tester się nie obrazi bo pobrane z jego strony Reef hub 

generalnie chodzi o to by utrzymać odpowiednią proporcię No3 do Po4 :) 

tabela.jpg

Własnie miałem sobie dzisiaj zaglądnąć do tego artykułu i przypomnieć. Patrząc na ten graph, martwi mnie jedno - ma się chyba nijak do tego co jest u mnie...

Jeżeli dobrze go czytam, to wysokie PO4 wyzwala cyjano (do poziomu 8, potem glony). Natomiast u mnie przy niewykrywalnym Salifertem PO4 i NO3 na poziomie około 3, powinienem mieć glonisko, a tu lipa. Mało glony (choć są) i sporo brązowego nalotu. Może to Dino... (p.s. mało jest bąbelków azotu na powierzchni)

p.s. odpuszczam sobie pudełko, za dużo ryzyka widzę z nim :(

Edytowane przez afgi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, afgi napisał:

Watę mam w postaci cheatomorphy :) jak to nie wystarczy, wkładam w przegrodę pieluchę tetrową

 

Własnie miałem sobie dzisiaj zaglądnąć do tego artykułu i przypomnieć. Patrząc na ten graph, martwi mnie jedno - ma się chyba nijak do tego co jest u mnie...

Jeżeli dobrze go czytam, to wysokie PO4 wyzwala cyjano (do poziomu 8, potem glony). Natomiast u mnie przy niewykrywalnym Salifertem PO4 i NO3 na poziomie około 3, powinienem mieć glonisko, a tu lipa. Mało glony (choć są) i sporo brązowego nalotu. Może to Dino... (p.s. mało jest bąbelków azotu na powierzchni)

p.s. odpuszczam sobie pudełko, za dużo ryzyka widzę z nim :(

 

Hmm ty na serio z tą pieluchą ?  lepiej dać owatę poliestrową z allegro :) 250g albo 200g tylko trzeba wpisać owata filtr - jest to poliester z jakimś tam atestem oko tex - dla wyrobów włókienniczych, czyli nie ma chemii i syfów, nie szaleje odpieniacz po wymianie.

Może to Dino - u mnie też jest taki współczynnik niewykrywalne Salifertem Po4 i wysokie No3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Hmm ty na serio z tą pieluchą ?  lepiej dać owatę poliestrową z allegro [emoji4] 250g albo 200g tylko trzeba wpisać owata filtr - jest to poliester z jakimś tam atestem oko tex - dla wyrobów włókienniczych, czyli nie ma chemii i syfów, nie szaleje odpieniacz po wymianie.

Może to Dino - u mnie też jest taki współczynnik niewykrywalne Salifertem Po4 i wysokie No3 

Dzieki, zakupie [emoji4]

Pieluch u mnie teraz dostatek :) Pieluchy używałem na początku do wyciagnięcia syfu jaki był po wsypaniu piasku i co wylazł ze skaly. Teraz używam pieluchy tetrowe do mycia szyb akwarium na zewnątrz. Myje wodą z octem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, afgi napisał:

Dzieki, zakupie [emoji4]

Pieluch u mnie teraz dostatek :) Pieluchy używałem na początku do wyciagnięcia syfu jaki był po wsypaniu piasku i co wylazł ze skaly. Teraz używam pieluchy tetrowe do mycia szyb akwarium na zewnątrz. Myje wodą z octem.

Ja myję wodą Ro :) albo bez wody mikrofibrą 

Pielucha tetrowa plus woda to trochę lipa bo :

a) na pewno jest prana - uwalniasz masę fosforanów z proszków do prania prosto do akwarium - lipa i kaplica :/ i pewnie jakieś zapachy i inne cuda nawet proszki dla dzieci mają fosforany bo inaczej by nie były w stanie prać.

b] po jakimś czasie zacznie gnić.

 

Tak więc lepiej zostawić dziecku pieluchy a nabyć owatę poliestrową do klarowania wody :) ja kupiłem taki mega rulon 6 metrów kwadratowych - starczy to mi chyba na rok, wymieniam co 3 dni. czasami co dwa dni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.12.2017 o 21:34, Ura napisał:

Ja myję wodą Ro :) albo bez wody mikrofibrą 

Pielucha tetrowa plus woda to trochę lipa bo :

a) na pewno jest prana - uwalniasz masę fosforanów z proszków do prania prosto do akwarium - lipa i kaplica :/ i pewnie jakieś zapachy i inne cuda nawet proszki dla dzieci mają fosforany bo inaczej by nie były w stanie prać.

b] po jakimś czasie zacznie gnić.

 

Tak więc lepiej zostawić dziecku pieluchy a nabyć owatę poliestrową do klarowania wody :) ja kupiłem taki mega rulon 6 metrów kwadratowych - starczy to mi chyba na rok, wymieniam co 3 dni. czasami co dwa dni. 

nie, spokojnie. pieluchy terowe są dedykowane do akwarium i broń boże prane. Kupując dla maluch, dokupiłem kilka extra do akwarium. Jednak z tą owatą masz rację, jest na pewno lepsza. tak samo myślę, że z czyszczeniem szyb - tutaj mikrofibra lepiej się sprawdzi, gdyz nie jestem pewien, czy tetra nie pozostawia jednak mikrozarysowań, które zaczną być widoczne po jakim czasie. 

Z nowości, to dokupiłem salarias fasciatus oraz krewetke czyszczącą (podobno "must have"). 

Po rozmowie z Panem z eRybki, dowiedziałem się, że Dino od Cyjano można odróżnić kolorem: kolejno brąz i bordowy. A więc mam cyjano :( 

Jak se radzę:

- 3 dni temu wyłączyłem kolor biały. Na piasku jakby zelżał (również ruszam piasek co dziennie), na skałach jest jak było.

- Babkę kupie dopiero, jak założę jakąś siatkę na akwarium. Myślę też o koronie, ale to w drugiej kolejności, jak mi się siatka nie spodoba

- KZ Cyano Clean kupię jak plaga przez nastepny tydzień nie bedzie się cofać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeden sposob na łatwe sprawdzenie czy masz dino czy cyjano. Zbierz nalot do kieliszka i zalej wódką. Cyjano rospusci sie przebarwiając wode na czerwony/bordowy kolor.
Pozdriawiam
Ps. Obserwuje Twoj watek od samego poczatku. Jestem pełem podziwu za profesjonalne i staranne podejscie do startu zbiornika :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jest jeden sposob na łatwe sprawdzenie czy masz dino czy cyjano. Zbierz nalot do kieliszka i zalej wódką. Cyjano rospusci sie przebarwiając wode na czerwony/bordowy kolor.

Pozdriawiam

Ps. Obserwuje Twoj watek od samego poczatku. Jestem pełem podziwu za profesjonalne i staranne podejscie do startu zbiornika [emoji4]

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Dzieki Sampusti. Cieszę sie ze startu jak małe dziecko [emoji4]

 

Faktycznie z tą wódką poradził mi to samo Pan z eRybki. Nie traciłem trunku, gdyż po zmianie kolorów światła stwierdziłem jednoznacznie bordo [emoji53]

 

Dwa dni temu kupiłem pipetę Kent za 100 zł z przesyłka. Ma opcje wydłużania, co przy głębokim zbiorniku ma niebagatelne znaczenie. Nareszcie mogę dokarmiać korale [emoji4] jeden malutki minus, nie radzi sobie z większymi kawałkami.

 

plan jest karmienie reefroids oraz własnymi mieszankami/zamrożonymi w woreczki z zapięciem. Do jedzenia planuje tez dodawać Selcon (z USA) i Kent Garlic. Jednak oczywiście najpierw korale LPS, z naciskiem na acany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały update.

Do akwarium trafiła babka valenciana puellaris oraz krewetka czyszczącą. Babka jest świetna, wybrałem najmniejszą jaka byla w sklepie, ale za to największego łobuza jaki był do wyboru. Po dwóch dniach zaczęła przebudowę zbiornika. Na szczęście piasek mi nie lata po akwarium - jestem bardzo zadowolony z CaribSea.

Rozpocząłem też Ballinga. Na razie ustawiłem dozowanie co godzinę po jednym ze składników po 20ml. Nie jest to docelowe, bo muszę dojść do odpowiednich parametrów, a zresztą obsada się bedzie na bieżąco powiększać. Moj mix wygląda tak (docelowo po skończeniu obecnie posiadanych 5L baniaków mieszanki):

  1. 147g CaCl2x2H2O oraz 34g MgCl2x6H2O + po 10 ml AF component A i B strong
  2. 168g NaHCO3 + 10 ml AF component C strong
  3. 50g soli bez NaCl + 10 ml AF component K stron

Te dodatki od AF nie są obowiązkiem co do firmy, każda firma ma cos innego + na początek też nie wiem czy będe lał tak bogato urozmaicony, gdyż pewnie nie potrzebuję wszystkiego. Macie jakies rady co do dodatków i ewentualnie wyboru firmy?

Mam też pytanie co do NACL free salt (Sól Bez Soli) - 

  1. czy dodajecie to?
  2. czy to wymaga również regularnego odlewania odpowiedniej ilości wody zbiornika 
  3. czy można tego uniknąć i sobie odpuścić?

I jeszcze jedno pytanie: czy dodajecie także do pierwszego komponentu: MgSO4x7H2O

 

 

IMG_3184.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie odlewają, sbs lejesz tyle co Ca i kh. Poczytaj sobie o sbs na reefhub jest artykul, wszystko ci wyjaśni ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję obsadę i proszę o wsparcie. Nie jestem pewien, czy ewentualni nowi lokatorzy zostaną dobrze przyjęci. 

Planuję dokupić:

  • Nemateleotris magnifica - będzie siatkajakby co :) 
  • Gramma loreto
  • jakieś antiasy - proszę o poradę, zależy mi na takich, ktore nie będę musiał dokarmiać kilka razy dziennie, a nawet będę mógł zostawić na dzien lub dwa bez karmienia
  • Pseudochromis fridmani - czy będzie się żarła z hexatenią?
  • pod koniec roku parkę mandarynów
  • jeszcze jedną krewetę Lysmata amboinensis
  • Lysmata kuekenthali
  • pompom krab
  • może kraba mitraxa

 

Obecna obsada ryby i krewety:

  • Lysmata amboinensis
  • Valenciennea puellaris
  • Salarias fasciatus
  • Pseudocheilinus hexataenia
  • 2 x błazenki

 

Korale - doszły dwa LPS - Euphyllia paradivisa i Acanthastrea lordhowensis - planuje jeszcze dokupić kilka Acan, po tym jak ta się przyjmie oraz może jakąś euphyllę hammer. Ponadto plauję tak na lużno, alveoporę, favie, blastomusse, montipora superman. 

Czy macie może jakiś pomysł na korale, które mogą rosnąć na pionowych ścianach skał (lekki skos ku górze, tak że jest delikatnie zacieniona)?

Edytowane przez afgi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pseudochromis fridmani kup parkę. Gdzieś czytałem, że jedna potrafi być agresywna i lepiej trzymać w parach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maciej01 napisał:

Pseudochromis fridmani kup parkę. Gdzieś czytałem, że jedna potrafi być agresywna i lepiej trzymać w parach.

dzięki, faktycznie też to właśnie znalazłem. Piszą też, żeby dodawać je jako ostatnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym, żeby dawać je ostatnie to nigdzie nie czytałem. Jak będę kiedyś je dawał do akwarium to spróbuję zgłębić wiedzę, żeby czasem nie zaliczyć wpadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

no i niestety pierwsza ofiara :( pompa cyrkulacyjna zabiła mi salariasa. Podczas karmienia, kiedy pompy są wyłączone, korzystał z okazji i wyjadał tam glony. Znalazłem go wkręconego w pompę :(

czy mieliście taki problem i wiecie może jak temu zaradzić w przyszłości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak nie wyłączać pomp podczas karmienia. 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo pompy z kratkami na wylocie. Ja mam takie kratki w tunze 6095.Raczej żadna rybka tam nie wpłynie. Ale jużw 6055 jest na wylocie tylko krzyżyk plastikowy i tam będzie trzeba uważać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Albo pompy z kratkami na wylocie. Ja mam takie kratki w tunze 6095.Raczej żadna rybka tam nie wpłynie. Ale jużw 6055 jest na wylocie tylko krzyżyk plastikowy i tam będzie trzeba uważać.

Podpatrzyłem tez w vortech i tam kratka na froncie taka sama. Najwidoczniej to nie jest jakiś częsty problem tylko mój salarias taki wścibski był.

Tak nie wyłączać pomp podczas karmienia. 

A Ty nie wyłączasz? Nie wyobrażam sobie nie wyłączać pomp, wszystko będzie latało.

 

 

Myśle teraz o Midas blenny. Co myślicie o tej rybce vs salarias.

P.s. Wiem, ze to nie kosiarka [emoji4]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i o to chodzi ze lata, wszyscy się najedza. Na rafie nikt nie wyłącza cyrkulacji. Każdy organizm w akwarium chce zjeść co kolwiek więc im tego nie utrudniaj.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i o to chodzi ze lata, wszyscy się najedza. Na rafie nikt nie wyłącza cyrkulacji. Każdy organizm w akwarium chce zjeść co kolwiek więc im tego nie utrudniaj.

Diabeł tkwi w szczegółach i człowiek sie uczy codziennie. Faktycznie poczytałem tez na zagranicznych forach i prawie nikt nie wyłącza, czasami nawet przy karmieniu korali.
Szkoda tylko biednego salariasa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokarmiasz Dsb? 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Cześć, 
no i niestety pierwsza ofiara [emoji20] pompa cyrkulacyjna zabiła mi salariasa. Podczas karmienia, kiedy pompy są wyłączone, korzystał z okazji i wyjadał tam glony. Znalazłem go wkręconego w pompę [emoji20]
czy mieliście taki problem i wiecie może jak temu zaradzić w przyszłości?
Wogóle nie wyłączam pomp podczas karmienia ryb, koralowców. W tej sytuacji to tylko pompy z kratkami.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokarmiasz Dsb? 

Tak, dokarmiam DSB raz na 3 dni mrozonką.
Dodatkowo zacząłem teraz dozować żelazo do refugium w celu wzmocnienia i wysunięcia chlorofilu. Ma to pomoc we wzroście makroglonow, a tym samym m.in. w walce z cyjano
Wogóle nie wyłączam pomp podczas karmienia ryb, koralowców. W tej sytuacji to tylko pompy z kratkami.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka


A myślałem, ze to jest normalny zwyczaj, ze pompy ustawia sie w trym feed. A tu widzę ze byłem jedyny ;)
Od wczoraj już nie wyłączam pomp. Może z wyjątkiem dokarmiania Acan w przyszłości

Z nowości doszły dwa Zoa: Alien Anti Venom i Speckled Emperor Maul :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wyłączam cyrkulator i obieg podczas karmienia. Tylko ja mam trzy ryby i łatwo je policzyć, zauważyć żeby nie przytrafiło się tak jak u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, maciej01 napisał:

Ja zawsze wyłączam cyrkulator i obieg podczas karmienia. Tylko ja mam trzy ryby i łatwo je policzyć, zauważyć żeby nie przytrafiło się tak jak u Ciebie.

Maciej ale ty masz 49 litrow a nie 490. Ewentualnie 330.

 

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.