Skocz do zawartości
john_malkovic

180L w obiegu-Pawłowice

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Akwarium: 180L w obiegu (70x52x40)
Lampa: 165W Led reef lamp 165w  Niebieskie pasmo 100% / Białe pasmo 45%
Pompa obieg: Jebao DCT 4000 - skręcona do połowy
Cyrkulacja :Jebao RW-4 -połowa mocy/generowanie fali
                  Tunze Turbelle Nanostream 6015
Odpieniacz : DIY zakupiony na forum przeznaczony na 250L
Grzałka 100W -
Sump- 35L /dwie przegrody
Wkłady-1l Sera Siporax
             500ml Sachem Matrix
Skała: 11kg sucha+po 2miesiacach 6kg żywej skały+po kolejnych 2 miesiącach jeszcze 2kg żywej skały
Piasek: 18kg  Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White
Suplementy/odzywki/bakterie:
                 1x/14dni BioDigest Prodibo i Bioptim
                  Co 3 dni 2,5ml Kent Purple Tech
Sól : AquaForest Probiotic Reef Salt
Życie: 1x Babka Valenciennea puellaris
          1x Calcinus elegans
          3x Chromis viridis
          1x Brzydal   
          1x Astralium
          1x Strombus
          1x Tectus
          1x Trochus
          3 x Slimaki z Chorwacji
           kilkanaście małż z Chorwacji
Parametry z dnia: 23.01:
Ph-8,2 Kh-9,6 NO3-0 Po4-2 Mg-1230 Ca-330

Korale: Briarium, Zoa, i inne ale nie znam nazwy.

Metoda prowadzenia akwarium:
Od początku zmagam się z wysokim NO3(ponad 70) i PO4(ponad 5). Udało mi się zbić NO3 do zera i PO4 do 1,5 za pomocą "Vodka Metod"
Odstawiłem stosowanie wodki.Miałem za sobą jedno 3 dniowe zaciemnienie akwarium w celu zbicia glonów zielonych (niteczki) i fioletowych glonów na piasku(dino?Majao)
Zaciemnienie bardzo dużo dało, woda wyklarowała glony znikły. Niestety widać ze glony wracają (zdjęcia) piasek przekopuje patyczkiem co dwa dni.

Poza podmianami co 10 dni podaje jedną ampułkę BioDigest Prodibo i Bioptim. W celu namnażania się glonów wapiennych podaje codziennie po zgaszeniu światła 2,5ml Kent Purple Tech

Proszę o radę jak poradzić sobie z tymi glonami(bombelkują), w planach mam powiększenie sumpa o komorę DSB.

https://goo.gl/photos/7gV9u7pniDN9EwcR7

Edytowane przez john_malkovic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja u siebie zbiłem PO4 stosując Rowa Phos ExPhos co dwa tygodnie zmieniałem na nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może za dużo karmisz? Jak duże podmiany wody robisz? Tak z ciekawości jaką masz warstwę piachu tzn. ile cm przy tych 18kg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już zdecydowałeś się na sól AF priobiotyczną to czemu do końca nie używasz ich metody na prowadzenie zbiornika?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w okolicy powstał nowy zbiorniczek. Gratuluję. Co do glonów, wysokiego NO3 i PO4 to brakuje informacji kiedy ten zbiornik został zalany. Być może za wszystko może być odpowiedzialne ciągłe dojrzewanie baniaka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i zarazem dziękuje za zainteresowanie się tematem.
-Zbiornik został zalany w połowie października.
-Na początku robiłem podmiany ok 10%(15l) co tydzień.Od 3 tyg. robię podmianę w ilości 5l na tydzień. Doczytałem, ze korale mogą nie zużywać wszystkich micro i makro elementów i przez to rozwijają się również glony.
-Karmie bardzo mało, co drugi dzień ok 1/4 łyżeczki, obserwuje czy rybki wszystko zjadają i ew zmniejszam następne porcje.
-Kubek odpieniacza czyszczę co 4/5 dni
-Dlaczego nie stosuje metody AF? Ze względu na koszty, widziałem bardzo ładne zbiorniki które nie stosują dodatkowej suplementacji ,opierają się na samej soli.
-Przy 18 kg grubos piasku to ok 3/4cm

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że NO3 i PO4 masz dużo większe, tylko nie wychodzi w testach, bo glony wciągają wszystko na bieżąco; Ca trochę małe;

czy teraz Stosujesz wódkę? czy tylko Prodibio?

po co kopiesz w piachu? wg mnie tego piachu jest za duża warstwa;

skąd, jaka była ta sucha skała, może coś oddaje, jednak na start trochę duże miałeś te wartości NO3 i PO4; 

nie wiem, co tam przytachałeś z tej Chorwacji, ale ja byłbym ostrożny 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha i żywa skała jest z erybki.11kg suchej od początku i 8kg żywej dokładanej później.
Stosuje tylko Prodibio.
Kopię w piasku ponieważ robi sie taka narośl fioletowa. Wg mnie mam cyjano. Przeglądałem, zdjęcia i porównują to mam takie same objawy.
Pytanie co teraz mam zrobic?Zaciemnić zbiornik? Zwiekszyć podmiany?Nie karmić?Jutro dostane Red Sea NO3:PO4-X
Testy robię Salitfertem.
Piasku wiecej z myślą o babce i rozgwieździe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłużeszej przerwie.
Udało mi sie pozbyć glonów.
Zmieniłem bakterie na Bacto Reef Balls.
Podaje Grow Tech Coral ABC.

Od ok miesiaca mam problem z Euphyllia  i Briarneum. Euphylia słabo się pompuje, wydaje mi się że pokazuje szkielet.Nie zaobserwowałem na niej pasożytów.Zmieniałem jej miejsce.Bez rewelacji.Możliwe że głoduje? Nie karmie jej.

Przedstawiam wyniki testów wykonane Saltifertem:
Ph- 8,2
Kh 11,3
No3 0
Po4 0
Mg 1350
Ca 190

Wiem ze mam bardzo niskie wapno, czy mogę je podbijać GroTech Calcium Pro Liquid?
 

IMG_20170318_190947.jpg

IMG_20170318_190952.jpg

IMG_20170318_191010.jpg

IMG_20170318_191036.jpg

IMG_20170322_175900.jpg

IMG_20170322_175920.jpg

IMG_20170322_175935.jpg

Edytowane przez john_malkovic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wapnia masz 2 razy niższy od najniższego zalecanego. Musisz podbić stopniowo Ca i dopiero wtedy obserwować czy koral wraca do formy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam dobrej soli Aqua Forest Probiotic, podmieniam 10% tyg. Dlaczego poziom wapnia tak spada?
Czy to wina soli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua Forest czy dobra sól?...... taki zbiornik z tą ilością korali na dobrej soli utrzymalbys na samych podmianach wody.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem jaką sól byś polecał? Akurat obecnej zostało mi na ok 6 podmian. Dawkuje juz Ca narazie podałem dawkę równą 7ppm

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno test na Ca pokazuje prawidłowe wartości? Sprawdź u kogoś innego ten parametr jak masz taką możliwość, bo coś sporo za mało Ci wychodzi wynik. Stosunkowo tania i z dobrymi opiniami jest sól Red Sea, przy tej obsadzie co masz i widać na zdjęciach wystarczy zwykła niebieska. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy test jest dobry, bo testy salifert jak można wyczytać na forum, po kilku miesiącach od otwarcia potrafią sporo przekłamywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój test saliferta na Kh po roku czasu zaczął pokazywać bzdury. O mało się nie naciąłem na to. Więc z tymi testami to tak ostrożnie.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.Mam problem z zielonymi i czerwonymi glonami?Te czerwone przynioslem z skala i na początku wydawały się fajne niestety teraz jest z nimi problem. Ciężko się je urywa, rozrasta się a mitrax nie jest nimi zainteresowany. Te zielone glony łatwo się wyrywa , tworzą takie plechy. Macie pomysł jak się ich pozbyć? 75bc1df6afba0e5c3bf82f297dd20b6f.jpg

5c2f7a77752351144ebf9f38288a477c.jpg

6f41f245f58f591173d091b2746f578d.jpg

f3c6688115b93d84a4d900d5fce8391a.jpg

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez john_malkovic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey, orientuje się ktoś co to takiego? Przywiezione z nad Adriatyku na gape, wytrzymało 2 dni bez wody i jeden dzień moczenia w wodzie RO.






Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dinozaur morski 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dzisiaj zobaczyłem jak wyciąga jakby łapę. Czy ktoś może podpowiedzieć co to może być ?

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.